Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2016.04.05. 11:19

Szia!

Nekem nagyon úgy tűnik, hogy a képen a Fiastyúk csillagait látjuk defókuszáltan halókként. Szerintem rosszul van összerakva az objektív és a lencse a homorú felével néz az okulárkihuzat felé, így a fényképezőgép szenzorról visszaverődő képet újra a gép irányába fókuszálja, mint egy tükör.
Legalább is erre tudok gondolni.

Üdv:
Gyuri


Frigyes írta:Sziasztok!
Van egy olyan problémám, amire a BTC fórumon nem tudtak megoldást adni (http://tavcso.hu/?o=forum&id=2813).
SW 102/500-al fotózok Canon 550D géppel, és a fényesebb objektumoknál, mint pl. Fiastyúk, hatalmas Halók jelennek meg.
Egy példa: https://picasaweb.google.com/110890767989518051315/Csillagaszat#6236353592754223954
A BTC-n Éder Iván javasolta, hogy nézzek szét a fényútban, hátha ott van valami, ami csillog, de nem találtam semmit.
A belinkelt példa ISO800-on, 35mp expon készült, száraz hideg időben.
Köszönöm előre is.
Üdv: Frigyes
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
Sidius

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.04.05. 12:48

Szia!
Hasonló hibás képet ad egy légréses akromát, ha a pozitív tag meg van fordítva, vagyis az ég felé tervezett oldal a légrés felé néz. Gyakran nem is látszik, de a két görbület nem egyforma rádiuszú. (Ez persze csak akkor lehetséges, ha a lencse már volt szétszedve.)
Esetleg az objektív teljes átfordítása is hasonló eredménnyel járhat, de gondolom ez valószínűtlen.
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2016.04.05. 18:48

Sziasztok!
Attól tartok, hogy jó felé jártok. :(
A távcsövet egy csillagász társamtól kaptam. Elmondása alapján egyszer a pára (kondenzátum) befolyt a lencsék közé és foltot hagyott. Szétszedte, megtisztította. Így olvasva a gyanútokat ez megerősíteni látszik azt.
Már csak az a kérdés, hogy szét tudom szedni, meg tudom fordítani úgy, hogy nem okozok nagyobb kárt benne?
Nem volt még dolgom optika szétszedésével. Illetve tudom valahogyan azonosítani, hogy milyen sorrendben, merre kell néznie a lencséknek?
A BTC-n hónapok óta nem kaptam megoldást, itt azonnal kettőt. Köszönöm Nektek. :D
Üdv: Frigyes
Üdv: Frigyes
Sidius

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.04.05. 20:04

Kis odafigyeléssel és könnyű kézzel nemigen van félnivaló a szétszedéstől. Ha jól emlékszem, egy menetes gyűrű fogja be a foglalatba a két tagot. Alapesetben egy akromát kétszer domború tagja van az ég felől, mögötte egy homorú-domború tag van, homorú oldalával az első lencse felé. Szerintem a Te lencsédnek a kétszer domború tagja van megfordítva. (Szakszerűen szerelt lencséket egy ég felé mutató, ceruzával rajzolt nyíllal össze kéne jelölni, így nem fordulhatna elő a felületek cseréje.)
Szétszedésnél vigyázni kell, hogy ne feszüljenek meg a lencsék, mert könnyen lecsorbul a peremük. (Jó régen egy 102/1000 javítását kellett eszközölnöm, és könnyű szerelésre emlékszem.) A három hézagolót 120 fokra kell egymástól elhelyezni, helyüket a lencse peremén ceruzával lehet jelölni, és vigyázni kell, hogy a menetes leszorító három támasza is majd ezek fölé kerüljön. A gyűrűt annyira kell meghúzni, hogy ne kotyogjanak a lencsék, de nem jobban. Egyes domború tagok görbületei szemmel láthatóan eltérőek. Összerakás előtt meg kell győződni róla, hogy a két lencse kizárólag a hézagolókkal érintkezik, egymással nem. Ha az üvegek összeérnek, akkor nem szabad őket összeszerelni, vagyis mégis másutt kell a hibát keresni.
Esetleg megnézheted, hogy nincs-e most is túlzottan megszorítva a menet mert furcsa dolgokat művelhet az is, de a jelenlegi hiba nem valószínű, hogy ettől van. Egyébként biztos van még néhány hibalehetőség, de ezt a megfordítós hibát én már megtapasztaltam. A jelenség fényes objektumoknál az okulárban is jól látszik.
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2016.04.07. 08:23

Sidius írta:Kis odafigyeléssel és könnyű kézzel nemigen van félnivaló a szétszedéstől.

Sziasztok!
Nos, tegnap este vettem egy nagy levegőt és nekiláttam. Az első lencse úgy volt összerakva a homorú taggal, hogy a domborúbb fele nézett az ég felé. Ezt megfordítottam tisztítás után. A hézagolás itt nem 3 lappal, hanem egy vékony gyűrűvel van megoldva, ami nincs is rögzítve egyik lencséhez sem, így rohadt nehéz volt összerakni, mindig elcsúszott. Utána persze még ötször szétszedtem, mert mindig találtam egy porszemet a lencsék között. :x A mostani állapot sem tökéletes, maradt valami kis maszat, de mielőtt még egyszer szétszedem egy alapos tisztításra, ki akarom próbálni.
Remélem ez a helyes állás, mármint hogy a lencse kevésbé domború oldala néz az ég felé. Kíváncsi vagyok, hogy így (már ha helyesen raktam össze) mennyire más képet fogok látni a távcsővel. Gondolom most színezni is fog, eddig nem volt ez látható.
Köszönöm a segítséget!
Üdv: Frigyes
Üdv: Frigyes
Sidius

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.04.07. 18:10

Frigyes írta:Az első lencse úgy volt összerakva a homorú taggal, hogy a domborúbb fele nézett az ég felé.


Szerintem akkor megtaláltad a hiba okát. A légrést határoló felületek általában nem pontosan összeillőek, de sosincs közöttük nagyon erős eltérés, ámbár sokminden függ a tervezéstől. Különben a ragasztott lencsékben is a találkozó felületek általában erősebb görbületűek, csak ott pontosan illeszkednek is.
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2016.04.08. 08:30

Sidius írta:A légrést határoló felületek általában nem pontosan összeillőek, de sosincs közöttük nagyon erős eltérés, ámbár sokminden függ a tervezéstől.


Igaz, nekem is az tűnt fel szétválasztva a lencséket, hogy a homorú felület íve a domború lencse erősebben domború ívéhez hasonló. Legalábbis ezzel nyugtattam magam, hogy megtaláltam a hiba okát. Ellenben ezt por- és maszatmetesen összerakni, na, az nem egy kispályás feladat. Sajnos most még maszatos, úgyhogy lesz még pár köröm... :shock:
Még egyszer köszönöm nektek a segítséget!
Üdv: Frigyes
Üdv: Frigyes
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1698
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2016.04.08. 16:02

Frigyes írta:
Sidius írta:Kis odafigyeléssel és könnyű kézzel nemigen van félnivaló a szétszedéstől.

Sziasztok!
Nos, tegnap este vettem egy nagy levegőt és nekiláttam. Az első lencse úgy volt összerakva a homorú taggal, hogy a domborúbb fele nézett az ég felé. Ezt megfordítottam tisztítás után. A hézagolás itt nem 3 lappal, hanem egy vékony gyűrűvel van megoldva, ami nincs is rögzítve egyik lencséhez sem, így rohadt nehéz volt összerakni, mindig elcsúszott. Utána persze még ötször szétszedtem, mert mindig találtam egy porszemet a lencsék között...
Üdv: Frigyes


Szia!
Türelem és kitartás kell a tisztításhoz és egy lehetőleg elég por és huzatmentes helyiség. Javaslom összerakás előtt az optikákhoz használt labdás lefúvatót.
Ha nincs speciális optikatisztító folyadékod, akkor jó lehet a Clin ablaktisztító és a papírkéztörlő páros / nem szöszöl/nagyon finom törölgetéssel véletlenül se nyomd rá mert megsérül a rágőzölögtetett felület.
Az optikai elemek élén /szélén/ szokott lenni valamiféle jelzés, hogy egymáshoz képest mindig ugyan abba a helyzetbe kerüljenek vissza. Ez lehet egy egyszerű csík is erre figyelj! Ilyen gyűrű alakú távtartót még nem láttam, sokkal inkább a 120°-ban elhelyezkedő lapocskákat. Ha van kedved érdemes a vastagsággal kísérletezni és megnézni az eredményt. Meg fogsz lepődni, hogy néhány tized milliméteres változtatás mennyit jelent. Általában azonban a gyári érték az ami az adott optika leképzési optimumát adja.
Képzeld el, mit kínlódnak a Newtont használók a tükrök tisztításával. Az többnyire nyitott tubus kivéve egyes speciális változatait és száll bele a por.
Remélem tudtam segíteni.

Üdv: D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2016.04.09. 11:45

D.Laci írta: Az optikai elemek élén /szélén/ szokott lenni valamiféle jelzés, hogy egymáshoz képest mindig ugyan abba a helyzetbe kerüljenek vissza. Ez lehet egy egyszerű csík is erre figyelj!

Szia!
Most nagyon elbizonytalanítottál. :shock: A lencsék szélén ugyanis nem volt semmilyen jelzés. Körbeforgattam, mert én is kerestem a ceruzás összejelölést, de még csak halványan sem látszik. Ez jelentheti azt, hogy torz kép lesz a gyáritól eltérő összeforgatás miatt? Hogy lehet ezt egyáltalán korrigálni/optimalizálni?
A tisztítást gyógyszertári alkohollal, Cokin lens fluiddal, pamut vattával csináltam, a leküzdhetetlen, széleken lévő zsírszerű foltokra pedig optikához való lenspent használtam (az ecsetével óvatosan portalanítottam is fújás után). Közben a labdából bőszen fújtam a levegőt.
Most kissé félve várom az első tisztítás utáni használatot. Bár az előző tulaj sem hiszem, hogy a gyári szögben rakta össze a lencséket (gondolom jelölés akkor sem volt) és a halót leszámítva nem volt rossz képe. Igaz, ez a haló is elég sokat rontott a képen, de az a fordított domború lencse miatt lehetett.
Mire számítsak? :?
Köszönöm: Frigyes
Üdv: Frigyes
Sidius

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.04.09. 14:12

Remélem nem baj, hogy én válaszolok.

A legnagyobb odafigyelés ellenére is, még a neves gyártóknál is előfordul, hogy a lencse két felülete nem teljesen egytengelyű. Majdnem reménytelen pl. egy 200 mm-es lencsét egytengelyűre munkálni, de ez mindkét lencsetag esetén igaz. Mivel a tagok egymáshoz képesti elforgatása javítani tud a gyártás hibái miatt előllálló hibákon, így össze szokták jelölni az ideális pozíciót. Ha ebből adódó apró hiba van a leképezésben, akkor is ritka esetben veszi észre egy átlagos megfigyelő. Az is lehet, hogy semmit sem számít az elforgatás, mert ekkora méretben lehet tökéletes is minkét tag. Ha mégsem tökéletes, az leggyakrabban asztigmatizmust okoz. Ne aggódj emiatt, a légréses akromát nem korrigált tengelyen kívüli asztigmiára, vagyis a jusztírozással ez a hiba gyakorlatilag teljesen eltüntethető lesz. Nincs más dolgod, mint az okulárba nézni, és úgy jusztírozni. Különben az ideális elforgatási helyzet megtalálható néhány próba után, de ehhez is "kihegyzett" szem kell.
Még valami:
Ne próbálj minden porszemet eltűnteni, mert semmi értelme. Egy leheletnél finomabb folt, vagy néhány tucat porszem nem számít semmit a leképezésnél, mert már az első használat után is több szennyeződés lesz a felületen.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”