Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
szoja
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2018.04.10. 19:48

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: szoja » 2020.06.05. 20:55

snake írta:
2020.06.05. 20:29
60-70-es látómezővel és olyan 24-30 mm környékén mi a legjobb ár-érték aránnyal rendelkező okulár?
Nekem az Explore Scientific 62 fokos LER sorozatából a 26 mm-s ugrik be így elsőre. Ugyan összességében nekem a 24/68 képe jobban tetszik, de a jobb ár-érték arány miatt mégis a 26/62-t ajánlanám. Ha ennél olcsóbb sávban kell keresni, akkor a GSO 32 mm-s Plössl lehet még érdekes.
Fehér Tamás
Explore Scientific 102/714 CF APO
Olympus DPS-I 10x50
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2020.06.05. 20:59

snake írta:
2020.06.05. 20:29
60-70-es látómezővel és olyan 24-30 mm környékén mi a legjobb ár-érték aránnyal rendelkező okulár?
2" is lehet?
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
snake
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2020.04.28. 19:15

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: snake » 2020.06.05. 22:22

SzarkaLevente írta:
2020.06.05. 20:59
snake írta:
2020.06.05. 20:29
60-70-es látómezővel és olyan 24-30 mm környékén mi a legjobb ár-érték aránnyal rendelkező okulár?
2" is lehet?
1,25" most az egész, a tubustól. 127 Maksutov. Gondolom létezik átalakító a két méret közt oda és vissza is. Hogy az egyik a másikkal mennyire használható azt nem tudom. Először úgy is jó tippek kellenének, nyilván az ajánlottaknak utánajárok a neten, napokig, ahogy szoktam is. Általában a legjobb ár- értéket keresem, ami még nem fáj nagyon.
snake
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2020.04.28. 19:15

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: snake » 2020.06.05. 22:32

szoja írta:
2020.06.05. 20:55
snake írta:
2020.06.05. 20:29
60-70-es látómezővel és olyan 24-30 mm környékén mi a legjobb ár-érték aránnyal rendelkező okulár?
Nekem az Explore Scientific 62 fokos LER sorozatából a 26 mm-s ugrik be így elsőre. Ugyan összességében nekem a 24/68 képe jobban tetszik, de a jobb ár-érték arány miatt mégis a 26/62-t ajánlanám. Ha ennél olcsóbb sávban kell keresni, akkor a GSO 32 mm-s Plössl lehet még érdekes.
Az ES 62° árban jónak tűnik, ez még a nem fájó kategória. De lehet szekondhend is, nem ragaszkodom új termékhez.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.06.06. 08:18

snake írta:
2020.06.05. 22:32
Az ES 62° árban jónak tűnik, ez még a nem fájó kategória. De lehet szekondhend is, nem ragaszkodom új termékhez.
Okos meglátás!
Én 2 okuláromat is "kéz alól" vettem, egyiket sem bántam meg. :)
Az ES 62, 68, vagy 82 fokos sorozatával biztosan nem nyúlsz mellé: jó bevonatok, faltól-falig tűéles kép jellemzi őket, ha pedig nem érdekes a látómező nagysága és a kontrasztra hajtasz, akkor a 18 mm-es BCO mellé TV-Plössl-öket, HD-orthokat, vagy a BCO többi darabjait javaslom. Ezek tényleg megérik az árukat, ezt tanusíthatom; mindegyik tisztességesen megépített okulár! Egy bizonyos minőségi szint alá nem érdemes menni, mert azt az ember később megbánja és túlad rajta. Inkább érdemes várni a vásárlással, de ezeket az okulárokat csak egyszer kell megvenni. Szerintem.

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
snake
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2020.04.28. 19:15

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: snake » 2020.06.06. 11:24

Lovász András írta:
2020.06.06. 08:18
snake írta:
2020.06.05. 22:32
Az ES 62° árban jónak tűnik, ez még a nem fájó kategória. De lehet szekondhend is, nem ragaszkodom új termékhez.
Okos meglátás!
Én 2 okuláromat is "kéz alól" vettem, egyiket sem bántam meg. :)
Az ES 62, 68, vagy 82 fokos sorozatával biztosan nem nyúlsz mellé: jó bevonatok, faltól-falig tűéles kép jellemzi őket, ha pedig nem érdekes a látómező nagysága és a kontrasztra hajtasz, akkor a 18 mm-es BCO mellé TV-Plössl-öket, HD-orthokat, vagy a BCO többi darabjait javaslom. Ezek tényleg megérik az árukat, ezt tanusíthatom; mindegyik tisztességesen megépített okulár! Egy bizonyos minőségi szint alá nem érdemes menni, mert azt az ember később megbánja és túlad rajta. Inkább érdemes várni a vásárlással, de ezeket az okulárokat csak egyszer kell megvenni. Szerintem.

Üdv, András
Úgy látom lesz böngészni valóm rendesen! Mire ezeket végignyálazom...:)
Az említett termékek valamelyikére jellemző a kidney bean effekt vagy a körülményes betekintés? Csak azért kérdezem, mert ugyan még csak most kezdek belejönni a dologba, de máris háklis vagyok arra, ha macerás látni valamit az okulárban. Mivel a családtagok is belekukkantanak néha, ezért fontos, hogy ne nagyon kelljen trükközni betekintéskor.
Azzal egyetértek, hogy a legolcsóbb dolgokkal nem biztos, hogy jól jár az ember, a várakozással viszont úgy vagyok, hogy időből van a legkevesebb. Sajnos a kenyerem nagyobb részét már elfogyasztottam. :)
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.06.06. 13:49

Tökéletesen megértelek.
Engem is nagyon tud zavarni a kidney bean effektus. Ez csak a nyújtótaggal ellátott, szélesebb látószögű okulárokra jellemző, ha túl közelről akarunk beletekinteni. Tehát amikor már belátjuk a teljes látómezőt, akkor ne akarjunk közelebb hajolni, ezek így vannak kicentizve. Én pl. a 82 fokos sorozatot azért kedvelem, mert amikor lehajtom a szemkagylót, és úgy nézek bele, a szemgödrömmel ütköztetve már belátom a teljes LM-t és még nem jelentkezik a kidney bean, szóval jól el vannak találva. Laikusok is jól tudnak velük nézelődni (pl. a családom). Egy nyújtótaggal szerelt okulárt viszont már nem érdemes "barlow-zni", mert kijjebb jön a kép eltünedezése, azaz nem látod be a teljes LM-t, mert nem tudsz elég közelről betekinteni.

Plössl-ök, orthók esetén nincs kidney bean. Számodra jó hír, hogy a kis fényerő (F/12) miatt nincs szükséged nyújtótagos okulárokra, orthókkal is még élvezhető szemtávolságot kapsz. Nekem pl. van 4 mm-es orthóm is, aminek a szemtávolsága 3,4 mm, de a családom is simán elboldogul vele. Az ES 24/68-as pedig az egyik kedvencem: kidney bean szóba sem jöhet, mert nem tartalmaz nyújtót, nagyon kényelmes a betekintés, tűéles kép mindenütt és nem is túl nagy (5/4")

Én azt mondom, inkább legyen az embernek kevesebb, de minőségi okulárja, mint több gyengébb. Ahogy a mondás is tartja: a kevesebb néha több...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
snake
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2020.04.28. 19:15

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: snake » 2020.06.09. 19:50

Szép napot! Lenne még lÁma kérdésem okulárokkal kapcsolatban. Van-e valamilyen hatással a képalkotásukra az, hogy mennyi a megfigyelt terűleten a fény mennyisége? Vagy málshogy fogalmazva: ha egy okulár jó képet ad éjszakai égbolton, az töjrvényszerű-e, hogy nappali viszonyok közt is jól teljesít földi célpontokon?
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.06.10. 07:42

snake írta:
2020.06.09. 19:50
Szép napot! Lenne még lÁma kérdésem okulárokkal kapcsolatban. Van-e valamilyen hatással a képalkotásukra az, hogy mennyi a megfigyelt terűleten a fény mennyisége? Vagy málshogy fogalmazva: ha egy okulár jó képet ad éjszakai égbolton, az töjrvényszerű-e, hogy nappali viszonyok közt is jól teljesít földi célpontokon?
A tapasztalatom az, hogy igen. A képélességet, ill. a széleken felbukkanó optikai hibákat nappali célpontok is megmutatják.

Viszont a belső reflexiók meglétét/hiányát sötét égen, fényes csillagokon lehet igazán tesztelni. A kontrasztot pedig szintén sötét égen, "félhold" környékén úgy, hogy a megvilágított felszín egyik csücskét beúsztatom a látómezőbe: ha a háttér sötét marad, akkor jól vizsgázott az okulár.

Nem a kérdésedhez kapcsolódik, de megjegyzem, hogy többször előfordult az észleléseim során, hogy bizonyos okulárok belül, a lencsék között párásodtak meghiúsítva az észlelést, vagy éppen koszolódtak. Ezért választottam végül hermetikusan lezárt okulárokat, amelyek belül mindig makulátlanul tiszták: az ES-ek pl. ilyenek. Ezenkívül a feliratok sok év alatt sem kopnak le és a gumiszemkagyló sem törik le róluk. Talán ezek sem elhanyagolható szempontok.

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
snake
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2020.04.28. 19:15

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: snake » 2020.06.10. 13:18

Az utóbbi pár napban nézegettem a neten az itt ajánlott okulárokat. Most úgy gondolom, hogy 18-tól felfelé valószínűleg egy ES 26 mm 62°-os kellene, főképp nappali nézelődésre. Nagyobb látómezőnek a Maksutov esetében talán nincs is értelme ( de ha ez marhaság, akkor jelezzétek :) )
18 alatt pedig úgy látom, hogy a 10 mm Baader ortho lesz nálam a nyerő, ár-érték arányban mindenképp. Láttam eladó, használt Fuji 9 mm orthót is, de a teszteket nézve nem hiszem, hogy jobban járnék vele, árban meg majdnem ugyanaz. Persze a legjobb az lenne, ha egymás mellett ki tudná próbálni az ember a kiszemelteket és akkor nem lenne zsákbamacska.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”