Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.06.10. 13:57

A Baader ortho 10 mm-es 52 fokos, a japán HD ortho 41-42 fokos LM-t ad.

Saját tapasztalat: a Baader nem annyira korrigált a széleken, mint a Fujiyama. A Baader könnyebben párásodik, a japán szinte soha (talán a bevonatnak köszönhető :roll: ). A kontrasztjuk hasonlóan kemény.

Bocs, ha már valahol írtad, de nem emlékszem, 2"-es-e a kihuzatod, vagy 1,25"-es? Ha az előbbi, akkor nagyon is van értelme nagyobb látómezejű okulárt venni. Ha az utóbbi, akkor viszont nagyjából "kimaxolod" az elérhető látószöget az ES 26/62-essel.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.06.10. 15:40

Lovász András írta:
2020.06.10. 07:42
... a gumiszemkagyló sem törik le róluk. ...
Az én 100°/20mm-es ES oklimon már a második gumiperem van... :oops:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.06.10. 17:29

Attila írta:
2020.06.10. 15:40
Lovász András írta:
2020.06.10. 07:42
... a gumiszemkagyló sem törik le róluk. ...
Az én 100°/20mm-es ES oklimon már a második gumiperem van... :oops:


MDA
Hoppá! Hány éves?
Az én 6,7/82-esem 8 éves, tavaly vettem használtan olyan amcsill.-tól, aki tényleg sokat használta. Hibátlan a szemkagylója, berepedezve sincs, ezért általánosítottam... :oops:
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
snake
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2020.04.28. 19:15

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: snake » 2020.06.10. 18:12

Lovász András írta:
2020.06.10. 13:57
A Baader ortho 10 mm-es 52 fokos, a japán HD ortho 41-42 fokos LM-t ad.

Saját tapasztalat: a Baader nem annyira korrigált a széleken, mint a Fujiyama. A Baader könnyebben párásodik, a japán szinte soha (talán a bevonatnak köszönhető :roll: ). A kontrasztjuk hasonlóan kemény.

Bocs, ha már valahol írtad, de nem emlékszem, 2"-es-e a kihuzatod, vagy 1,25"-es? Ha az előbbi, akkor nagyon is van értelme nagyobb látómezejű okulárt venni. Ha az utóbbi, akkor viszont nagyjából "kimaxolod" az elérhető látószöget az ES 26/62-essel.
Üdv!
Pontosan ilyen gyakorlati tapasztalatokra van szükségem. A papír ugye sok mindent elbír. Akkor ezen a Baader-Fuji dolgon még törpölök kicsit. Nagyobb lm kontra kissé jobb kép. Persze lehet, hogy a Fuji már meg sincs és nem kellene filózgatni ezen.
1,25" kihuzat van a tubuson, ezzel kell gazdálkodni.
Azt egyébként, hogy egy adott távcső-kihuzat kombónál mennyi az elérhető legnagyobb látómező, milyen adatokból számolják? Az ilyesféle adatok valahogy mindig lemaradnak a reklámprosikból.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.06.10. 18:44

Lovász András írta:
2020.06.10. 17:29
Hoppá! Hány éves?
Az én 6,7/82-esem 8 éves, tavaly vettem használtan olyan amcsill.-tól, aki tényleg sokat használta. Hibátlan a szemkagylója, berepedezve sincs, ezért általánosítottam... :oops:
Egy kisebb tervezési munkát csináltam kb. 4-5 éve a Bresser-nek, és "lebartereztük", azaz ezt az oklit kértem és kaptam cserébe. :D
Könnyen lehet, hogy nem "zsír új" volt, hanem bemutató darab, bár nem látszott rajta semmilyen sérülés vagy akár használati nyom. Tehát lehet, hogy öregebb.

De ha már gumi szemkagylókról beszélünk, nekem a Baader Genuine Ortho-hoz kapott "szárnyas" verzió a kedvencem: https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... ssic-ortho
Ez oly annyira így van, hogy már azon gondolkodom, hogy valamilyen flexibilis anyagból nyomtatni kellene mindegyik oklimra ilyet...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2460
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: mephi » 2020.06.10. 21:49

Attila írta:
2020.06.10. 18:44
... De ha már gumi szemkagylókról beszélünk, nekem a Baader Genuine Ortho-hoz kapott "szárnyas" verzió a kedvencem: https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... ssic-ortho
Ez oly annyira így van, hogy már azon gondolkodom, hogy valamilyen flexibilis anyagból nyomtatni kellene mindegyik oklimra ilyet...
...
Én nem szeretem.
Viszont van egy ilyenem a 18 mm-es BCO-n.
Ha legközelebb találkozunk (már tudjuk, hogy ez nem az MTT '20 lesz) szívesen elcserélem veled egy sima szemkagylóra.
Illetve csere sem kell, a tiéd.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.06.10. 23:20

mephi írta:
2020.06.10. 21:49
Én nem szeretem.
Viszont van egy ilyenem a 18 mm-es BCO-n.
Ha legközelebb találkozunk (már tudjuk, hogy ez nem az MTT '20 lesz) szívesen elcserélem veled egy sima szemkagylóra.
Illetve csere sem kell, a tiéd.
Hálás köszönetem, Jani!
Majd összemérjük oklijainkat, hogy melyikre passzol a gumi... :oops: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.06.11. 07:56

snake írta:
2020.06.10. 18:12
...1,25" kihuzat van a tubuson, ezzel kell gazdálkodni.
Azt egyébként, hogy egy adott távcső-kihuzat kombónál mennyi az elérhető legnagyobb látómező, milyen adatokból számolják? Az ilyesféle adatok valahogy mindig lemaradnak a reklámprosikból.
Ha az objektíved mm-ben mért fókusztávolságát elosztod 57,3-mal, akkor megkapod, hogy az égbolt 1 fok átmérőjű területét hány mm átmérőjű területre képezi le. Esetedben 1500mm/57,3=26,18mm. Külföldi kereskedők gyakran publikálják a specifikációk között az ún. "field stop"-ot, amely nem más, mint a látómező mm-ben kifejezett értéke, azaz pongyolán fogalmazva: mekkora lyukon megy át a fény. Amikor belenézünk egy okulárba, jó esetben egy élesen körülhatárolt kört látunk, a látómező határát. Ennek a mm-ben kifejezett átmérője a "field stop". Ha a fenti számot megjegyzed (26,18 mm), akkor tudni fogod látva a "field stop"-ot, hogy az adott okulár a te távcsövedben az 1 fokhoz képest mekkora területet képez le (Pl. az ES 26/62 esetén 27,3 mm a field stop, azaz picit nagyobb területet kapsz, mint 1 fok). Továbbmegyek: ha kézbe fogsz egy okulárt, aminek megnézed az alját, el sem kell olvasnod, mit írtak rá; ha jó a szemmértéked, azonnal tudni fogod, mekkora lesz a valódi látószöged a Te távcsövedben. Na, ezt jól elragoztam. :oops:

Az alábbi függvény első, piros görbéjétől balra eső terület pedig megmutatja, milyen okulárokat tehetsz a kihuzatodba. Az ES 26/62-es, valamint az ES 24/68-as okulár egyaránt a piros vonalon "van", ezek teljesen kihasználják az 1,25"-es kihuzat lehetőségeit, azaz a hordó alulról teljesen nyitott.

https://stargazerslounge.com/uploads/mo ... 903526.gif

Üdv, András
Ui.: Épp a minap olvastam valahol, hogy az ES 24/68-as korrigáltabb képet ad a LM szélein, mint az ES 26/62-es. Összehasonlítani még nem tudtam őket, nekem csak az előbbi van a tulajdonomban...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
snake
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2020.04.28. 19:15

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: snake » 2020.06.11. 12:56

Lovász András írta:
2020.06.11. 07:56
snake írta:
2020.06.10. 18:12
...1,25" kihuzat van a tubuson, ezzel kell gazdálkodni.
Azt egyébként, hogy egy adott távcső-kihuzat kombónál mennyi az elérhető legnagyobb látómező, milyen adatokból számolják? Az ilyesféle adatok valahogy mindig lemaradnak a reklámprosikból.
Ha az objektíved mm-ben mért fókusztávolságát elosztod 57,3-mal, akkor megkapod, hogy az égbolt 1 fok átmérőjű területét hány mm átmérőjű területre képezi le. Esetedben 1500mm/57,3=26,18mm. Külföldi kereskedők gyakran publikálják a specifikációk között az ún. "field stop"-ot, amely nem más, mint a látómező mm-ben kifejezett értéke, azaz pongyolán fogalmazva: mekkora lyukon megy át a fény. Amikor belenézünk egy okulárba, jó esetben egy élesen körülhatárolt kört látunk, a látómező határát. Ennek a mm-ben kifejezett átmérője a "field stop". Ha a fenti számot megjegyzed (26,18 mm), akkor tudni fogod látva a "field stop"-ot, hogy az adott okulár a te távcsövedben az 1 fokhoz képest mekkora területet képez le (Pl. az ES 26/62 esetén 27,3 mm a field stop, azaz picit nagyobb területet kapsz, mint 1 fok). Továbbmegyek: ha kézbe fogsz egy okulárt, aminek megnézed az alját, el sem kell olvasnod, mit írtak rá; ha jó a szemmértéked, azonnal tudni fogod, mekkora lesz a valódi látószöged a Te távcsövedben. Na, ezt jól elragoztam. :oops:

Az alábbi függvény első, piros görbéjétől balra eső terület pedig megmutatja, milyen okulárokat tehetsz a kihuzatodba. Az ES 26/62-es, valamint az ES 24/68-as okulár egyaránt a piros vonalon "van", ezek teljesen kihasználják az 1,25"-es kihuzat lehetőségeit, azaz a hordó alulról teljesen nyitott.

https://stargazerslounge.com/uploads/mo ... 903526.gif

Üdv, András
Ui.: Épp a minap olvastam valahol, hogy az ES 24/68-as korrigáltabb képet ad a LM szélein, mint az ES 26/62-es. Összehasonlítani még nem tudtam őket, nekem csak az előbbi van a tulajdonomban...
Ma megint tanultam valamit. Nagyon megy ez neked! Ez az ábra teljesen jó, okulár vásárlásnál azt hiszem ezzel kellene kezdeni. Mert ugye belerakni bármelyiket lehet, de minek fizessek egy csomó pénzt feleslegesen a széles látómezőért, ha a tubusban mindez nem tud érvényesülni.
Csak mert elég kíváncsi természet vagyok: az 57,3 osztó az vajon miből jön? Arról a fizika óráról valószínűleg hiányozhattam, amikor ezt tárgyalták. :)
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2460
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: mephi » 2020.06.11. 13:43

snake írta:
2020.06.10. 18:12
... Azt egyébként, hogy egy adott távcső-kihuzat kombónál mennyi az elérhető legnagyobb látómező, milyen adatokból számolják? ...
Nagyítás = Távcső fókusz / Okulár fókusz
Tényleges látómezõ = Okulár névleges látómező / Nagyítás
Kilépő pupilla = Távcső átmérő / Nagyítás

A kihuzat (és a belerakott zenittükör vagy amici prizma) méretének "csak" annyiban van szerepe, hogy fogadni tudja az okulár foglalatát.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”