Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
Sidius

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.12.13. 16:06

Ha csak bolygókat, meg Holdat akarunk nézni, akkor minél kisebb segédtükör jobb, mert a kontraszt jobb lesz tőle, nagy látómező meg úgyse lesz nagy nagyításnál. Vajójában azonban néhány százalék kitakarásbéli különbség alig látszik, de tény, hogy nagyjából 15 százalékig jelentéktelenül, de 30 fölött meredeken romlik a kontraszt.
A segéd jobb bevonata jópár százalék fénytöbbletet jelenthet, de a leképezés semmilyen bevonattal nem lesz jobb, az csak felülettől függ.
A segéd minősége döntő paraméter. A Newtonok szerintem felének képalkotását teszi tönkre a nem sík felület, ami a 45 fokos döntés miatt ugyanakkora felületi hibával is sokkal többet ront a képen, mint a főtükör. A tükrök hibáit viszont külön-külön kell megállapítani, a csillagos égen nem mindig lehet megmondani, hogy adott hibát melyik okozza, vagyis a távcsövet ahhoz szét kell szedni.
Tóth László
Hozzászólások: 37
Csatlakozott: 2016.07.16. 11:04

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Tóth László » 2016.12.13. 17:02

Köszönöm a reagálásokat!

Mérni most nem tudok, csak az Orion oldalán tudtam megnézni, ott 70mm-t, 23%-ot ad meg a gyártó.

Mivel Baranya egészen déli részén nézelődöm, sokszor olyan tiszta és fekete az égbolt, mint hajdanában rég volt, így nem "csak" bolygózok. Ha jól összegzem, méretet csökkenteni így nem feltétlen érdemes, viszont valamilyen célzottan jó minőségre érdemes lehet lecserélni? A jelenlegi képalkotásával érzésem-nézésem szerint nem lehet sok hiba.
Köszönet!
"Azért vagyunk emberek, mert a csillagokat bámuljuk, vagy azért bámuljuk a csillagokat, mert emberek vagyunk?" (N.G.)
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.12.13. 20:08

A pontos számításhoz kellene az is, hogy hány milliméterrel van kijjebb a fókuszpont a főtükör szélétől.
Na mindegy, ha biztosan csak vizualizálni akarsz a 300/1500-assal, akkor 63 mm-es segédtükör is elegendő lehet, sőt, 56mm-es is, de ez már tényleg attól függ, mennyire jön ki a fókusz.
A lényeg, hogy nagyot nem fogsz nyerni a 63 mm-essel a 70-eshez képest. Ha kontrasztot akarsz javítani, akkor próbáld meg leblendézni a csövet egy (300-70)/2=115 mm-es eltolt kör alakú blendével (nyilván a segédtükör ne legyen benne...), így lesz egy kitakarásmentes 115/1500-as csöved. Érdemes kipróbálni!
Sidius

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.12.13. 20:45

Tóth László írta:viszont valamilyen célzottan jó minőségre érdemes lehet lecserélni? A jelenlegi képalkotásával érzésem-nézésem szerint nem lehet sok hiba.


:?:

Ha most tényleg jó a képalkotása, akkor minek cserélnéd le? Inkább örülj, hogy jó a síktükör-meg egyáltalán a távcső! :)
Nálam a "jó" jelzővel illethető műszer az, amelyik minden kritériumnak megfelel, ami az átmérőjétől várható. Ez abban különbözik a kitűnőtől, hogy kiélezett körülmények között, ha keresem, még nem nehezen találok leképezési hibát, amely azonban megfigyeléskor semmi esetre sem korlátozó.
Példa a hosszú fókuszú akromát. Mindig van színhiba, de attól még az egy igen rendesen teljesítő távcső is lehet, pedig kontrasztot ront ez a hiba is. Tükrösöknél is a felületi hiba minden esetben kontrasztrontó, de az a távcső, amelyik egy ugyanolyan, de tökéletes optikájú tükröshöz képest mondjuk 600-szoros nagyítás fölött alig érzékelhetően gyengébb kontrasztban, attól még az jó, főleg, hogy 99 százalékban egy 30 centist már agyongyötör a légköri nyugtalanság. Azt meg, hogy egy távcsőnél meddig fokozható az üres nagyítás, megfigyelési élmény szempontból nem tartom komoly fegyverténynek. (Egyébként nagyon sokat mond az optika minőségéről.)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.12.13. 22:43

Tóth László írta:... A jelenlegi képalkotásával érzésem-nézésem szerint nem lehet sok hiba.


Ha a távcső nem az a tipikus kínai gagyi minőség, vagy az, de sikerült egy jobbat kifogni (ilyen is van), akkor a további bőrözgetése nem biztos, hogy okoz akkora "hűha-élményt" a pénztárca további ürítése által, mint inkább a méret növelése.

Egy adott cucc minőségének a javítása a tökéletességhez közeledvén egyre drágább és drágább.

Tehát szerintem az élmény-növekedés mértéke osztva a pénztárca súlycsökkenésével hányadost kellene ízlelgetni kicsit a fentiek szerint... :roll:

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
chip
Hozzászólások: 165
Csatlakozott: 2014.08.12. 20:12

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: chip » 2016.12.14. 10:43

nekem a gso-nál 63 mm a segédtükör és szépen látja az egész főtükröt. 300/1500. mondjuk ha jó a távcső képe, nem feltétlenül cserélném le egy esetleg rosszabbra a segédet, inkább rakatnék rá ibad bevonatot (bár ha újabbfajta az orion, azon sem hagyományos bevonat van már, hanem valami javított változat), ívelt segédtükörtartó-lábakat, ventillátorrendszert a határréteg lefújásához. utóbbi kettővel lehet kevés pénzért viszonylag sokat nyerni. de ha elégedetlen lennék, inkább gyűjtenék egy számmal nagyobbra, és inkább nem nyúlnék semmihez a gyári 300-ason, mert bármit módosítasz, az tizedeli a potenciális vásárlók számát, még akkoris ha azzal a módosítással jót tettél a távcsővel. (az én 300-asomat már eladni sem tervezem ha egyszer nagyobbat tudnék venni, inkább csinálok belőle valami ultrakompakt útidobsont (persze nem repülős utakra, a tükör súlya miatt arra alkalmatlan lenne)), annyira agyonmódosított és ütött-kopott már az egész szerkezet. de én használtam, vittem ide-oda, nem törülközőtartónak használtam a meleg szobában :)
Tóth László
Hozzászólások: 37
Csatlakozott: 2016.07.16. 11:04

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Tóth László » 2016.12.14. 13:10

Mindenkinek nagyon köszönöm a segítséget!

Péter által említett blendézést körbe fogom járni, amúgy maradok annál, hogy ötletnek nem volt rossz.
Mivel nemhogy szeretek, hanem transzba esek ha a távcsővel bütykölhetek, ez és a lehetséges teljesítmény fokozás adta az ötletet, hogy megkérdezzem, de úgy látszik a gyári távcső marad gyárinak.
Még egyszer mindenkinek tisztelettel köszönöm, hogy megosztotta velem/velünk tapasztalatait.
Üdvözlettel,
Laci
"Azért vagyunk emberek, mert a csillagokat bámuljuk, vagy azért bámuljuk a csillagokat, mert emberek vagyunk?" (N.G.)
chip
Hozzászólások: 165
Csatlakozott: 2014.08.12. 20:12

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: chip » 2016.12.14. 20:50

Meg eszembejutott lehetseges tuningkent a tubus flokkolasa. Lehet sima barsonytapetaval, vagy direkt erre szant anyaggal. Nekem teljes hosszban flokkolt fpi-protostar-ral, meg a belogo fenyes feluletek is (csavarok, kihuzat). Ez egesz sokat javithat, foleg ha olyan helyrol eszlelsz, ahova vilagitanak be lampak. Nekem ilyen gondom mar nincs (kupola), de nem bantam meg annak idejen a protostar-t.
Tóth László
Hozzászólások: 37
Csatlakozott: 2016.07.16. 11:04

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Tóth László » 2016.12.15. 17:00

Kedves Ferenc!

Éppen a napokban nézegettem a tubus belsejét és ilyesmire gondoltam. Ennek akkor is van értelme,
ha egy egyutcás 80 lelkes zsákfaluban lakom, fél napi járóföldre "nagyobb" településtől? Örömömre a környék fényszennyezettségben a jelenlegi Andrássy út reciproka, viszont ha jól gondolom pl. a Hold fénye is tud reflexiókat kelteni a tubusban? Igen ahogy írtad, minden érdekel ami "tuning".

Köszönet!
"Azért vagyunk emberek, mert a csillagokat bámuljuk, vagy azért bámuljuk a csillagokat, mert emberek vagyunk?" (N.G.)
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2016.12.15. 21:27

Laszlo

Itt van egy link Dick Suiter ''tiz parancs Newton tavcso optikai javítására '' :

http://home.digitalexp.com/~suiterhr/TM/Topten.htm

A flokkolas az otodik ''parancs''...

Sok sikert ,Mircea
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”