Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.02.08. 23:53

kazi írta:
2020.02.08. 23:12
... Persze komolyabb cuccokhoz megéri:
Jézus!!! :shock:
Ez olyan, mintha valaki a gyerekét a fülénél vagy orránál fogva emelné... :evil:
Pedig ott van a keze mellett a fogantyúja.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.02.09. 08:17

Ez a szorítógyűrűs okulár-rögzítéses megoldás nekem nagyon tetszik. Ugyanúgy megfogja a kiesésgátló horonnyal rendelkező okulárokat, mint a sima nyakúakat? Akár az ES "fura" nyakkiképzésű okulároknál is működik?

Üdv András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.02.09. 09:23

Lovász András írta:
2020.02.09. 08:17
... Ugyanúgy megfogja a kiesésgátló horonnyal rendelkező okulárokat, mint a sima nyakúakat? Akár az ES "fura" nyakkiképzésű okulároknál is működik?
Sajnos nagyon kevés típus létezik, még kevesebb kapható is; így kevéssé ismertek a kereskedelmi példányok. Konkrétan pl. az én kezemben még egy "kereskedelmi" darab sem volt.

Magamnak terveztem és készítettem egyet (2 colost) már vagy tíz éve; azt szoktam használni. Az annyiban különbözik, hogy csak fém alkatrészekből áll, így a legkisebb rugalmassága sincs, és a rögzítő elem nem tud elfordulni benne (ami egy oklinak mindegy, de egy kamera esetében már nem jó, ha ferdén áll a kép...). Cserébe viszont - a kompressziós szilikongyűrűs megoldásokhoz képes - bonyolultabb (és persze drágább) a kialakítása. Nálam két, szembe fordított, hasított kúpos gyűrű feszül egymásnak az axiális szorítás következtében, nem pedig rugalmas alkatrészek.

Okulárokhoz viszont 99.9%-osan jó (és olcsóbb) a szilikon gyűrű-szorítós megoldás. Ha elég a "játéka", azaz megfelelően tág a szorító elem működési tartománya, akkor mindegyik nyak-típussal rendelkező oklit meg tudja fogni. De a legjobb, ha két szilikongyűrű is van benne (egy kb. 20mm mélyen, egy másik pedig kb. 5mm-re a külső homlokfelülettől), a kettő között pedig egy távtartó gyűrű. Így nem csak a központosság garantálható, hanem a párhuzamosság is - még jelentős átmérő-különbség esetén is. Ez a tuti kialakítás. Egy ilyet még akarok csinálni magamnak, ha lesz rá időm...

MDA

u.i.: annyi a "gond" vele, hogy csak olyan fókuszálóhoz van értelme csatlakoztatni, amelyikbe menettel rögzíthető. Ha egy hagyományos oldalszorítós fókuszálóba teszi be valaki, akkor semmi értelme, mert már ott elment a központosság...
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2020.02.09. 15:19-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
szoja
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2018.04.10. 19:48

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: szoja » 2020.02.09. 10:50

Lovász András írta:
2020.02.09. 08:17
Ez a szorítógyűrűs okulár-rögzítéses megoldás nekem nagyon tetszik. Ugyanúgy megfogja a kiesésgátló horonnyal rendelkező okulárokat, mint a sima nyakúakat? Akár az ES "fura" nyakkiképzésű okulároknál is működik?

Üdv András
Az új tubusomban (Altair Starwave 102/714 ED-R) ilyesmi van, a csatolt képen látható. A 2"-es szorító egy "capstan wheel"-es megoldás, a belsejében egy teflongyűrű van, ami ráfog a 2"-es kiegészítőkre. Sajnos a teflon gyárilag egy icipicit tágabb, mint kellene, de egy kis szigetelőszalagot a belső felületére ragasztva már a megfelelő szorítóerővel bír. Az 1.25"-ös toldat ennél egyszerűbb, ott nem a teflonos megoldás van, hanem a jól ismert fémgyűrű, ami ugyanúgy tekeréssel szorít rá. Az egész rendszer nagyon precíz, nem nyomja félre az okulárt az optikai tengelyből. Az elején elég szokatlan volt a használata, de megszerettem, okos megoldás. Amúgy nálam is meg lehet forgatni benne a dolgokat teljes szorítás mellett is, ahogy Attila is írta.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Fehér Tamás
Explore Scientific 102/714 CF APO
Olympus DPS-I 10x50
Istvan88
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2019.11.03. 20:30

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Istvan88 » 2020.02.25. 16:36

Sziasztok!

Van egy kis AZGTi mechanikám amit EQ módban használok. Erre keresek könnyebb tubust, szinte csak fotózás a cél.
Most hirdetem a 130/650-et mert megpakolva már nem nagyon bírta a mechanika.

Szeretnék véleményt kérni erről a műszerről, súlyban, fényerőben nagyon megfelelne. A képminősége kérdéses, hátha valaki már találkozott vele:
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... -refraktor

Köszönöm a segítséget!
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.02.25. 19:17

Istvan88 írta:
2020.02.25. 16:36
Sziasztok!

Van egy kis AZGTi mechanikám amit EQ módban használok. Erre keresek könnyebb tubust, szinte csak fotózás a cél.
Most hirdetem a 130/650-et mert megpakolva már nem nagyon bírta a mechanika.

Szeretnék véleményt kérni erről a műszerről, súlyban, fényerőben nagyon megfelelne. A képminősége kérdéses, hátha valaki már találkozott vele:
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... -refraktor

Köszönöm a segítséget!

Az nem jutott eszedbe , hogy a mechanikát kellene erősebbre cserélned ?
Istvan88
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2019.11.03. 20:30

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Istvan88 » 2020.02.25. 19:31

Végh Zoli írta:
2020.02.25. 19:17
Istvan88 írta:
2020.02.25. 16:36
Sziasztok!

Van egy kis AZGTi mechanikám amit EQ módban használok. Erre keresek könnyebb tubust, szinte csak fotózás a cél.
Most hirdetem a 130/650-et mert megpakolva már nem nagyon bírta a mechanika.

Szeretnék véleményt kérni erről a műszerről, súlyban, fényerőben nagyon megfelelne. A képminősége kérdéses, hátha valaki már találkozott vele:
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... -refraktor

Köszönöm a segítséget!

Az nem jutott eszedbe , hogy a mechanikát kellene erősebbre cserélned ?
Szerinted nem jutott eszembe?
Esetleg van 80-90 körül használható go-to mechanikád eladó?
Nagyon kis ügyes a mostani, ajánlom nézzétek meg a srácot, hihetetlen dolgokat művel low-budget cuccokka!
https://www.youtube.com/watch?v=tk6OQvI-lCI
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.02.25. 19:48

Istvan88 írta:
2020.02.25. 19:31
Végh Zoli írta:
2020.02.25. 19:17
Istvan88 írta:
2020.02.25. 16:36
Sziasztok!

Van egy kis AZGTi mechanikám amit EQ módban használok. Erre keresek könnyebb tubust, szinte csak fotózás a cél.
Most hirdetem a 130/650-et mert megpakolva már nem nagyon bírta a mechanika.

Szeretnék véleményt kérni erről a műszerről, súlyban, fényerőben nagyon megfelelne. A képminősége kérdéses, hátha valaki már találkozott vele:
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... -refraktor

Köszönöm a segítséget!

Az nem jutott eszedbe , hogy a mechanikát kellene erősebbre cserélned ?
Szerinted nem jutott eszembe?
Esetleg van 80-90 körül használható go-to mechanikád eladó?
Nagyon kis ügyes a mostani, ajánlom nézzétek meg a srácot, hihetetlen dolgokat művel low-budget cuccokka!
https://www.youtube.com/watch?v=tk6OQvI-lCI
Nincs , amennyire elszálltak az árak nem hinném , hogy eladom ami van . Adj fel hirdetést a bazárokba .Érdemes inkább várni , spórolni és egy nagyobb mechanikába beruházni .
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2020.02.25. 21:55

fotozni meg elég nehéz AZ mechanikával. ennek azért olvass utána.
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
Istvan88
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2019.11.03. 20:30

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Istvan88 » 2020.02.25. 23:32

popey37 írta:
2020.02.25. 21:55
fotozni meg elég nehéz AZ mechanikával. ennek azért olvass utána.
Ez már nem csak egy AZ mechanika,a legújabb firmverrel már lehet EQ módban is használni, vezetni meg wifin keresztül. Tessék követni a trendeket!
Ajánlom a fiatalember munkásságát figyelemmel kísérni: https://www.youtube.com/watch?v=Shvp5WGNDzs
Egy teleszkópról kértem véleményt, úgy látom nem megy a szövegértés. Nem érdekel, hogy mennyire lehet fotózni valaki szerint ezzel, vagy azzal a felszereléssel, segítségért fordultam ide, nem azért, hogy az első két válaszban leoltsanak és teljesen másról beszéljenek. Elnézést, hogy kicsit felhúztam magam, de nem szeretem a felesleges köröket.....
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”