Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
Eliza
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2016.06.30. 09:07

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Eliza » 2016.07.01. 07:00

Vizi Péter írta:
Eliza írta:Sziasztok!

A kérdésem csak annyi lenne, hogy ha csak a zenittükörbe nézek, akkor nagyon részletesen látom a bolygók, csillagok, felületét.
Köszi


Ezt hogy érted? Nem teszel a zenittükörbe okulárt?



Mert próbálkoztam vele, hogy cserélgettem a sorrendet meg miegymást a lencséknél, hogy hátha meglátom nagyon-nagyon közel is, csak nagyobb látómezőben. De a végeredmény az lett, hogy láttam az 1%-át a felületének, viszont közel.
Eliza
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2016.06.30. 09:07

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Eliza » 2016.07.01. 07:05

Tom írta:A látómező nagyságát az okulár látómeze és a használt nagyítás hányadosa szabja meg. Vagyis növelni úgy tudod, hogy nagyobb látómezejű okulárt használsz, vagy kisebb nagyításon szemlélődsz (persze ez is másik okulárt igényel).
Ha mindkettőt szeretnéd egyszerre, akkor olyan nagy nagyítású okulárt kell választanod, aminek eleve nagy a látómezeje.



Skywatcher 60/900-asom van. Két barlow 1x, 2x. meg az okulárom ami van.
De örülök, hogy megértetted, hogy mi a problémám. A zenittükörben látottak nagyon szépek, viszont nagyon picik. Az okulárral, meg a barlow-wal viszont látom a labda alakú csillagot az égen és kész.

De már most utánaolvasva látom, hogy van 100 x-os látomező is, nyilván az enyém az alap, a 45-55 fok. Csak sajnos sokkal drágább az az okulár, mint maga a távcsövem volt.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Eliza 2016.07.01. 07:46-kor.
Eliza
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2016.06.30. 09:07

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Eliza » 2016.07.01. 07:41

géza írta:"Eliza", megírnád milyen távcsöved van és a hozzá meglévő okulárjaidon lévő számokat is ( az a mm. gyújtótávolságot jelentené), kaphatnál konkrét javaslatokat is, milyen okulár kéne esetedben. (Tamás ebben megbízható)


Köszönöm a segítséget. SkyWatcher 60/900 refraktor + EQ-1

Felszereltség: 10 mm-es és 20 mm-es okulár, 6x24-es fordított állású kereső, 2x-es Barlow
Artúr
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2015.07.14. 18:38

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Artúr » 2016.07.01. 08:21

Szia, Eliza!
Végigolvastam a feltett kérdésekre a válaszaidat, és kristályosodni látszik a probléma. Pusztán a zenittükörrel, okulár nélkül egy csillagászati távcső nem használható. (Péter nyilván majd nálam szakszerűbben kifejti Neked egy távcső működésének alapjait, de javaslom, hogy szerezd be a "Csillagatlasz kistávcsövekhez" címen kiadott könyvét is, az alap a mi szintünkön. ) Konyhanyelven: a távcső objektívje összegyűjti a ráeső fényt a fókuszpontjába (ez a te esetedben 900 mm az objektívtől mérve gondolom), tehát tulajdonképpen egy kicsinyített képet hoz létre. (Játszottál biztosan nagyítóval, gyújtottál meg vele papírt gyerekkorodban, láttad, hogyan gyűjti össze a Nap sugarait egy pontba. Ez csinálja az objektív.) Az így létrejött képet az okulár teszi "fogyaszthatóvá", élvezhetővé, az "nagyítja fel".
Tehát amit csak a zenittükörben, okulár nélkül látsz, az nem a bolygók, csillagok felszíne, csak egy fókuszon kívüli "használhatatlan" fényfolt.
A bolygóknak a mi kis távcsöveinkkel a felszínét innen a Földről sajnos nem láthatjuk. Ezt a látványt csak a Hold esetében élvezhetjük. Láthatjuk a Vénusz fázisait, a Szaturnusz gyűrűrendszerét, a Jupiter felhősávjait. Nagyjából ennyi.
A csillagok terén még "rosszabb" ( :D ) a helyzet, azokat ugyanis még korongnak sem fogod látni, továbbra is pontként érzékeled a távcsövedben - csak sokkal több "pontot", vagyis csillagot fogsz látni, mint szabad szemmel. Gyönyörű nyílthalmazokat, ködöket, gömbhalmazokat fedezhetsz fel, amiket szabad szemmel meg sem pillanthatnál. Tehát nincs ok elkeseredni, mert a csillagok felszíne egyébként is elég "unalmas"... (Elnézést kérek a Nap-észlelőktől. :mrgreen: )
Kitartás kívánok Neked, és biztos vagyok benne, hogy sok örömben lesz részed a távcsöveddel!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.07.01. 11:30

Eliza!
A távcsőbe az okuláron keresztül nézünk bele, csak úgy ad élvezhető képet. A zenittükör csak egy kényelmi eszköz, mert ha a távcsövet felfelé állítod, zenittükör nélkül alá kellene feküdni, hogy bele tudj nézni.
A következőt csináld: a kihuzatba tedd be a zenittükröt, abba pedig a 20 mm-es okulárt. Így célozd be az esti égen a Jupitert! A Jupiter a legfényesebb, napnyugta után a legelső megpillantható "csillag" a nyugati égen, elég alacsonyan. Este 10-kor, amikor már viszonylag sötét van, majdnem pontosan abban az irányban látszik, ahol a Nap lement, kb. annyival a horizont felett, mintha kinyújtott kezeddel araszt mutatnál az égre. A 20 mm-es okulárral 900/20=45x nagyítást kapsz. Ekkora nagyítással szép korong alakúnak kell látnod a bolygót, mellett két oldalon egy vonalban a négy fényes holdjával (ma este az egyik oldalon kettő, a másikon egy hold lesz közel hozzá, a negyedik jó távol). Tehát addig állítgasd finoman az élességet, amíg a kis csillagocskáknak látszó holdakat meg nem pillantod! Ha ez sikerül, éles a kép. Ekkor a Jupiter korongján két sötét csíkot is látni fogsz (felhősávok...). Ha ez is sikerül, cseréld ki a 20 mm-es okulárt a 10 mm-essel, amivel 90x nagyítást kapsz. Kétszer akkora lesz a Jupiter a távcsőben, de fele akkora látómezőben.
Írd meg, mi sikerült.
Eliza
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2016.06.30. 09:07

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Eliza » 2016.07.01. 15:43

Artúr írta:Szia, Eliza!
Végigolvastam a feltett kérdésekre a válaszaidat, és kristályosodni látszik a probléma. Pusztán a zenittükörrel, okulár nélkül egy csillagászati távcső nem használható. (Péter nyilván majd nálam szakszerűbben kifejti Neked egy távcső működésének alapjait, de javaslom, hogy szerezd be a "Csillagatlasz kistávcsövekhez" címen kiadott könyvét is, az alap a mi szintünkön. ) Konyhanyelven: a távcső objektívje összegyűjti a ráeső fényt a fókuszpontjába (ez a te esetedben 900 mm az objektívtől mérve gondolom), tehát tulajdonképpen egy kicsinyített képet hoz létre. (Játszottál biztosan nagyítóval, gyújtottál meg vele papírt gyerekkorodban, láttad, hogyan gyűjti össze a Nap sugarait egy pontba. Ez csinálja az objektív.) Az így létrejött képet az okulár teszi "fogyaszthatóvá", élvezhetővé, az "nagyítja fel".
Tehát amit csak a zenittükörben, okulár nélkül látsz, az nem a bolygók, csillagok felszíne, csak egy fókuszon kívüli "használhatatlan" fényfolt.
A bolygóknak a mi kis távcsöveinkkel a felszínét innen a Földről sajnos nem láthatjuk. Ezt a látványt csak a Hold esetében élvezhetjük. Láthatjuk a Vénusz fázisait, a Szaturnusz gyűrűrendszerét, a Jupiter felhősávjait. Nagyjából ennyi.
A csillagok terén még "rosszabb" ( :D ) a helyzet, azokat ugyanis még korongnak sem fogod látni, továbbra is pontként érzékeled a távcsövedben - csak sokkal több "pontot", vagyis csillagot fogsz látni, mint szabad szemmel. Gyönyörű nyílthalmazokat, ködöket, gömbhalmazokat fedezhetsz fel, amiket szabad szemmel meg sem pillanthatnál. Tehát nincs ok elkeseredni, mert a csillagok felszíne egyébként is elég "unalmas"... (Elnézést kérek a Nap-észlelőktől. :mrgreen: )
Kitartás kívánok Neked, és biztos vagyok benne, hogy sok örömben lesz részed a távcsöveddel!


Akkor tényleg nagyon értetlen vagyok hozzá. Én kis okos, meg megörültem, hogy csak a zenittükörben látom a bolygó felszínét. És konkrétan a Vénuszét, mert az pont az ablak előtt világít nekem. :) De tényleg ilyen felszíni formákat láttam. De csak egy minimális részt belőle. Nézzetek már bele légyszi úgy :) és mondjátok meg akkor, hogy mi az? Mert hogy nem valamiféle folt az tuti.:)
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2016.07.01. 17:06

Eliza írta:Akkor tényleg nagyon értetlen vagyok hozzá. Én kis okos, meg megörültem, hogy csak a zenittükörben látom a bolygó felszínét. És konkrétan a Vénuszét, mert az pont az ablak előtt világít nekem. :) De tényleg ilyen felszíni formákat láttam. De csak egy minimális részt belőle. Nézzetek már bele légyszi úgy :) és mondjátok meg akkor, hogy mi az? Mert hogy nem valamiféle folt az tuti.:)

Ahogy fentebb irták, a kép életlen, azt hiszed a csillag felszinének. Próbáld ki nappal a távcsövet egy tereptárgyon különböző összeépitésben (okulár, barlow, zenittükör sorrend) és állitsd be az élességet. Éjszaka is kb ugyanott lesz. Elképzelhető, hogy egyes sorrendben nem kapsz éles képet technikai okok miatt sem nappal, sem éjszaka.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.07.01. 18:24

Eliza!
Ne aggódj, mindenki úgy kezdi, hogy értetlen.
A Vénuszt ezekben a napokban és az elmúlt hetekben nem láthattad, mert a Nap közvetlen közelében látszódott (volna).
Nem tudom, mit láttál a zenittükörben, de hogy nem egy objektum valós képét, az biztos.
Eliza
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2016.06.30. 09:07

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Eliza » 2016.07.01. 20:06

Vizi Péter írta:Eliza!
Ne aggódj, mindenki úgy kezdi, hogy értetlen.
A Vénuszt ezekben a napokban és az elmúlt hetekben nem láthattad, mert a Nap közvetlen közelében látszódott (volna).
Nem tudom, mit láttál a zenittükörben, de hogy nem egy objektum valós képét, az biztos.



Az esthajnal csillag volt "szerintem" amit befogtam. És ha jól tudom, az a Vénusz bolygó. Megvoltak a sávjai is...
Artúr
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2015.07.14. 18:38

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Artúr » 2016.07.01. 21:20

Eliza írta:Az esthajnal csillag volt "szerintem" amit befogtam. És ha jól tudom, az a Vénusz bolygó. Megvoltak a sávjai is...


Szia!
Gyorsan, könnyen használható "mankóként" javaslom az Android alapú "Google Sky Map" app letöltését Play Áruházból okoseszközre. Használata nagyon egyszerű: "odafordítod" a kijelzőt az adott csillag felé, ő pedig megmutatja névvel a kijelzőn látható atlaszon, hogy mit is látsz. Ellenőrizheted, hogy mi az a csillag, ami beragyog az ablakodon.
És még egy kis segítség, hogy miket is láthatsz az égen a távcsöveddel:
http://rodelaet.xtreemhost.com/ETX-105deepsky.html
(Érdemesebb rajzokat szemlélni a fotók helyett, ugyanis úgy, ahogyan a fotókon látszik, soha nem láthatod a távcsövedben az égboltot, a rajzok viszont pontosan azt igyekeznek visszaadni. Más oldalakat is találsz természetesen, ahol nézhetsz asztrorajzokat.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”