Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
krivan
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.12.17. 08:50

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: krivan » 2014.10.08. 16:07

Sziasztok,

Fogasléces kihuzat kenésére milyen anyagot ajánlotok?
Tibor
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2014.10.09. 10:37

krivan írta:Sziasztok,

Fogasléces kihuzat kenésére milyen anyagot ajánlotok?



Lítium bázisú álatlános kenőzsírt. Én LIZS-2 EP-t használok.
Lényeg, hogy általános körülményekre legyen, se nagy teljesítményű se magass hőmérsékletre
kitalált kenőzsírok nem jók. Ez a fajta -30 és +120 fok között működik, légköri nyomáson.
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2014.10.21. 20:34

Óbuda (vagy legalább Bp.) környékén tudtok ajánlani valakit aki készít tisztességes segédtükör tartót?
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
Figlár
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2013.04.05. 18:24

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Figlár » 2014.10.22. 15:30

Itt is válaszolok, hátha másnak is megtetszik. Szerintem a legjobb.
http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... esser.html
20141020_174910_Syster Jennys väg.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Üdv: Géza
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2014.10.22. 23:35

Lehet, hogy csak én vagyok túl suta ezen a német oldalon, de rohadtul nem találtam ilyet 200-ashoz.
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.10.22. 23:50

Figlár írta:... Szerintem a legjobb. ...


Nekem ez a dolog nagyon bűzlik... :shock: :roll:
Ez volt az udvarias verzió, de ha erősebben akarnék fogalmazni, akkor hülyeség. :lol:
De ne vedd sértésnek; nem neked szántam a minősítést!!!

Ugyanis a diffrakciós tűket nem a lábak vastagsága befolyásolja (az "csak" a kitakarást növeli, ha vastag), hanem a széle, mivel a fényelhajlás ott jön létre (mint a diffrakciós rács esetében a spektroszkópban).

Tehát, ha több a párhuzamos szél, akkor több foton jut a diffrakciós tűkbe is (ezért rács a rács, mert ott kimondottan ez a cél). Itt pedig mindkét irányban dupla az élek száma, pedig a Newton távcső nem spektroszkópnak indult anno... A kereszt lábainak vastagsága által okozott kitakarás-növekedés negatív hatása pedig (persze ésszerű határok között, pl. 0.4mm kontra 1mm) kisebb problémát jelent - szerintem -, mint a több él okozta nagyobb és erősebb diffrakciós tűk.

Esetleg azt az egy elméleti verziót - kompromisszummal - el tudnám fogadni, hogy a párhuzamos lábak távolsága (az a bizonyos 11mm) úgy van beállítva, hogy az elhajlás által okozott interferencia-képek pont ellenkező fázisban jelennek meg a képen, s így kioltják egymás hatását, azaz eltűnnek, vagy legalábbis gyengülnek a diffrakciós tűk. De ez sem lehet komoly, mert ez nem mm-es nagyságrendű beállítási pontosságot kíván, hanem nm-est, továbbá csak adott fókusztávolságú rendszerben működne, de ott is csak monokromatikus fény mellett. Tehát ez a magyarázat is felejtős a gyakorlatban.

Egyébiránt, ha íves lábat használnak (ami szintén népszerű megoldás), akkor is működik a diffrakció jelensége, csak az ív miatt nem egy egyenesre szóródnak a fotonok, hanem "szétkenődnek" a teljes képmezőben. Tehát a kontraszt-arányt akkor is rontja (sőt, az egész képmezőben erősebben, mint az egyenes láb okozta tűk megléte melletti égháttéren). Tehát ez is inkább csak esztétikai javulást okoz egyidejű képminőség (jel-zaj viszony) romlás mellett.

Én nem venném meg ezt sem, meg az íves lábakat sem... :?
A magam részéről konzervatív vagyok: a vékony (max. 1mm), szimpla karbon lapokból álló kereszt a legjobb.
Szerintem...

Kivéve, ha valaki gyönyörű, szép és hosszú diffrakciós tűkre hajt. Az is esztétikus tud lenni egy szép égfotón...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.10.23. 00:27

csoknyai attila írta:Lehet, hogy csak én vagyok túl suta ezen a német oldalon, ...


Az oldal jobb felső részén lévő angol-amerikai zászló-kombinációt megnyomva angolra vált a szöveg. 8-)

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Figlár
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2013.04.05. 18:24

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Figlár » 2014.10.23. 07:30

Attila írta:
Kivéve, ha valaki gyönyörű, szép és hosszú diffrakciós tűkre hajt. Az is esztétikus tud lenni egy szép égfotón...


MDA

Akkor nekem való. :)
Amúgy nem a tüskére értem hogy jó, hanem a lábra. Jobb mint a gyári.
De látom hogy ide nem lehet semmit írni, annélkül hogy ne fikáznál azonnal.
Üdv: Géza
Sidius

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.10.23. 09:33

Szia!
Találtam egy elég szépen illusztrált lapot, Itt mellékelem: http://www.astronomyhints.com/spider.html
Az, hogy a pókláb milyen kialakítású elsősorban ízlés kérdése. A nagyon apró, pl. bolygóholdak korongjait könnyebb tüskék nélkül megfigyelni, de ezek esetleges jelenléte se zárja ki, hogy részleteket láss mondjuk a Ganymedes korongján. Építettem ívelt, egyenes, három és négylábú "pókokat" is, megfigyeléskor mindegyiknek megvan a maga romantikája. De általános vezérelv, hogy minél vékonyabb, és minél kevesebb legyen belőlük. Itt mindjárt hozzáteszem, hogy egy jó tükrös optikát nem fog igazán visszafogni egy akármilyen, -de persze a fényúttal nem pazarló módon bánó- pókláb sem.
Figlár
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2013.04.05. 18:24

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Figlár » 2014.10.23. 10:21

Nagyon vékonyak a lábak, de nagyon erősek. Az eredeti enyhe nyomásra is érzékeny. Ezt lehet rángatni. Érdekes benne, hogy ha nem pontos a fókusz, akkor a tüskék duplán látszanak. Cak pontos fókuszolás után lesz jó. Mondjuk ez nem hátrány.
Nekem tetszenek a tüskék. ezért is nem ruházok be lencsésre.
Üdv: Géza
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”