Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.04.22. 11:11

A hobbi általában irracionális. Jőttem ide a Városba, jó társaság nyűzsgő, arról elmélkedik amit szeretek. Lapulnék a tőmegben feltűnés nélkűl de néha kérdeznem kell. Nem akarom megváltani a világot bolondságaimmal. Néha azonban kiszur valaki amitől butának kell képzelni magam, nem kellemes. Megzavar a békés jelenlétben. Ez azért hasznos is, jelezheti - a jó szakember intelligens, tűrelmes a vele nem egy képzettségűvel - nem szakemberrel kerűltem szembe. Jó ám óvatosnak lenni. Egyébként nagyon sokat tanulok itt. Még a kekeckedés is mulattathat. A Város izgalmasan sokrétű..
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.04.22. 12:18

Azt kell szeretni, amit csinálunk, az több pénzt hoz, mint ha azt csináljuk, amit szeretünk általában. Így a céltól függően választja ki ezt, ki azt. :)

Az én lelkivilágom inkább az utóbbit választja ... :)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.04.22. 13:19

tobe_ írta:Azt kell szeretni, amit csinálunk, ...


Szerintem meg éppen hogy azt kell csinálnunk, amit szeretünk.
Különben az életed örök megalkuvás...

De ez itt nagyon off; bocsánat.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2017.04.22. 13:27

Attila írta:
tobe_ írta:Azt kell szeretni, amit csinálunk, ...


Szerintem meg éppen hogy azt kell csinálnunk, amit szeretünk.
MDA


Az élet sokszor Attila nem ezt hozza. Lehet, hogy Te szerencsés vagy e tekintetben... :-)

Üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.04.22. 13:35

Gábor1967 írta: Lehet, hogy Te szerencsés vagy e tekintetben... :-)


Pelé - már aktív pályafutása után - bemutatót tartott egy meccs szünetében, és a labdát a 16-oson kívülről 10-ből 10-szer átrúgta egy, a kapura függesztett hullahopp karikán.
Egy újságíró utána riportot készített vele, és azt mondta Pelének, hogy különösen szerencsés ez a nap, hogy minden kísérlete sikerült.
Erre Pelé úgy válaszolt, hogy igen, ez így van; bár azt vette észre, hogy minél többet gyakorol, annál nagyobb a szerencséje...

A lényeg tehát, hogy Te mit akarsz, és megtettél-e mindent annak érdekében, hogy az sikerüljön.
Ennyi.
A többi duma, hárítás és önigazolás.
Ha valami nem sikerült, akkor Te nem akartad eléggé.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2017.04.22. 13:49

Attila írta: A lényeg tehát, hogy Te mit akarsz, és megtettél-e mindent annak érdekében, hogy az sikerüljön.
Ennyi.
A többi duma, hárítás és önigazolás.
Ha valami nem sikerült, akkor Te nem akartad eléggé.
MDA


Az élet nem rózsaszín álom, hogy minden sikerüljön... ezt Te is nagyon jól tudod. Befejeztem, látom nem találunk közös utat.

Üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.04.22. 14:08

Gábor1967 írta:... Az élet nem rózsaszín álom, hogy minden sikerüljön... ezt Te is nagyon jól tudod. Befejeztem, látom nem találunk közös utat.


Miért kell mindenért befeszülni???
Miért muszáj közös utat találni?
Miért nem különbözhet a véleményünk?
Ha én mást gondolok, mint Te, akkor beszélgetés lezárva, és menjek a fenébe?
Szomorú lenne, ha mindenkinek mindenben egyet kellene értenie...

Nem a Pitagorasz-tételről vagy az akromatikus lencse színi hibájáról beszélgetünk, ahol valóban nehéz külön utat találni, mivel a fizika és a matematika nem kompromisszum-készség kérdése...

Itt viszont rengeteg tere lehet a szubjektivitásnak; épp ezt hangsúlyoztam alább is.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mozso18
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2017.04.02. 15:29

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: mozso18 » 2017.04.22. 14:53

Nagyon kezdőként kérdezek. :)
Ma hajnali 5-körül kimentem a 150/750-es newtonnal. (használtan vettem)
Megtaláltam a Szaturnuszt, Jupitert. Szuper, vállveregetés, öröm.
25mm okulárral picinek látszik a bolygó, éles kép, épphogy látható a gyűrű.
10mm okulárral már nagyobb, éles a kép, szépen látszik a gyűrű, de Cassini-rés még sehol.
3.2mm okulárral nagy a kép, de HOMÁLYOS! Mondhatni hiába nagyobb a bolygó képe, nem olyan részletes a kép, inkább elmosódott.
Kérdés: 1. kell-e beállítani, kollimálni, jusztírozni a távcsövet, hogy élesebb legyen a kép a 3.2mm okulárral vagy
2. ez így normális, csak a levegő, égbolt volt ilyen "béna" ma hajnalban

Előre is köszönöm válaszaitokat!
Egy kezdő csillagászpalánta
mozso18
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2017.04.02. 15:29

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: mozso18 » 2017.04.22. 15:06

Attila írta:
tobe_ írta:Azt kell szeretni, amit csinálunk, ...


Szerintem meg éppen hogy azt kell csinálnunk, amit szeretünk.
Különben az életed örök megalkuvás...

De ez itt nagyon off; bocsánat.


MDA


Jin-jang jel.
Minden jóban (fehér) van valami rossz (fekete pötty) és minden rosszban (fekete) van valami jó (fehér pötty).
Tehát bármit is teszel az életedben és közben nagyon szereted, biztos lehetsz benne, hogy jön valamilyen "nem szeretem" is benne. De ha kell valamit tenned, amit utálsz, biztos lehetsz benne, hogy mégis lesz benne "szeretem" rész. :)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.04.22. 15:53

A jót kell mindenben meglátni és arra koncentrálni, a rosszak mellett.

A 150/750-nél ha nincs jól beállítva (kollimálva úgymond) az okozhat némi homályt, de a 3.2mm okulárral már nem is lehet várni totál élesnek kinéző képet, csak ha valami nagyon jó minőségű az okulár (is), az a gyanúm.

Ha csillagot nézel a csővel mit látsz ilyen nagyításnál ? Ott egy kör alak mellett egyre halványuló koncentrikus köröket kell látnod, ha rosszul van beállítva, akkor pl. csóvának látszik a képe, illetve torz az alakja, vagy ezek a koncentrikus gyűrűk jóval nagyobbak lesznek a fény oda kerül, nem a közepébe.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”