Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
snake
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2020.04.28. 19:15

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: snake » 2020.05.14. 11:49

Attila írta:
2020.05.10. 21:19
snake írta:
2020.05.10. 20:42
... Milyen mechanika kellene minimum alá, ...
Nem a mechanika a lényeg (főleg, ha nem fotózol), hanem a láb. :!:
Az felel a rezgésekért.

A pipaszár fotóállvány egy ekkora műszer alá felejtős; egy masszív csőlábas tripod sokkal jobb lehet.
A másfél méteres fókuszhoz ez pl. egy nagyon jó választás lenne a hozzávaló csőlábbal, pláne, ha főleg terresztikus célra használod, és így zenitben ritkán nézelődsz: https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... cher-giro2

De ha ez anyagilag túl van a lehetőségeiden, akkor is inkább a fej árából vegyél vissza, a láb minél erősebb maradjon.


MDA
Végre volt egy kis időm foglalkozni az állványommal. Próbálgattam, hogy a fej vagy a láb a neccesebb. Úgy látom, hogy a fej rezonál erősebben, a láb az nem tud annyira, mert le van súlyozva, bár nyilván ez sem optimális a MC tubushoz. Ifjú koromban eltöltöttem a Kartográfiai vállalatnál 4 évet és emlékeim szerint ott elég jó lábak voltak a műszerek alatt. Azon filóztam, vajon mennyire lenne járható út egy geodéta állványra rátenni egy azimutális fejet? Vagy felejtős?
snake
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2020.04.28. 19:15

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: snake » 2020.05.14. 11:56

Még valami eszembe jutott, ha már leültem a géphez.
A 127/1500 MC képének kontrasztossága mennyire javítható okulárokkal? Most egy 8-24 zoom van rajta, nyilván nem ez a világbajnok, de kontrasztosság-élesség javítás témakörben mennyire van értelme egy esetleges cserének? Vagy a MC képalkotása ilyen és ezen látványosan nem javít semmi sem?
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.05.14. 12:14

snake írta:
2020.05.14. 11:49
Attila írta:
2020.05.10. 21:19
snake írta:
2020.05.10. 20:42
... Milyen mechanika kellene minimum alá, ...
Nem a mechanika a lényeg (főleg, ha nem fotózol), hanem a láb. :!:
Az felel a rezgésekért.

A pipaszár fotóállvány egy ekkora műszer alá felejtős; egy masszív csőlábas tripod sokkal jobb lehet.
A másfél méteres fókuszhoz ez pl. egy nagyon jó választás lenne a hozzávaló csőlábbal, pláne, ha főleg terresztikus célra használod, és így zenitben ritkán nézelődsz: https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... cher-giro2

De ha ez anyagilag túl van a lehetőségeiden, akkor is inkább a fej árából vegyél vissza, a láb minél erősebb maradjon.


MDA
Végre volt egy kis időm foglalkozni az állványommal. Próbálgattam, hogy a fej vagy a láb a neccesebb. Úgy látom, hogy a fej rezonál erősebben, a láb az nem tud annyira, mert le van súlyozva, bár nyilván ez sem optimális a MC tubushoz. Ifjú koromban eltöltöttem a Kartográfiai vállalatnál 4 évet és emlékeim szerint ott elég jó lábak voltak a műszerek alatt. Azon filóztam, vajon mennyire lenne járható út egy geodéta állványra rátenni egy azimutális fejet? Vagy felejtős?

Teljesen jó gondolat . Erős , stabil állványok . Egy közdarabbal bármilyen fej rárakható .
kazi
Hozzászólások: 1202
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.05.14. 12:17

snake írta:
2020.05.14. 11:56
Még valami eszembe jutott, ha már leültem a géphez.
A 127/1500 MC képének kontrasztossága mennyire javítható okulárokkal? Most egy 8-24 zoom van rajta, nyilván nem ez a világbajnok, de kontrasztosság-élesség javítás témakörben mennyire van értelme egy esetleges cserének? Vagy a MC képalkotása ilyen és ezen látványosan nem javít semmi sem?
Egy orthoval biztos, hogy jobb lesz. Pl egy 10-es baaderrel.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.05.14. 12:46

snake írta:
2020.05.14. 11:49
... Próbálgattam, hogy a fej vagy a láb a neccesebb. Úgy látom, hogy a fej rezonál erősebben, a láb az nem tud annyira, mert le van súlyozva, bár nyilván ez sem optimális a MC tubushoz. Ifjú koromban eltöltöttem a Kartográfiai vállalatnál 4 évet és emlékeim szerint ott elég jó lábak voltak a műszerek alatt. Azon filóztam, vajon mennyire lenne járható út egy geodéta állványra rátenni egy azimutális fejet? Vagy felejtős?
Nagyon furcsállom, hogy a fej rugalmasabb, mint a láb, szinte hihetetlenek tartom, de nem zárom ki a tapasztalatodat, mert - ahogyan felénk mondják - már láttam karón varjút...
De talán csak nem jól azonosítottad a jelenséget. Esetleg próbáld meg a fejet - a lábról leszerelve - egy satuba befogni, és úgy ellenőrizd újból...

Mindettől függetlenül a fából készült geodéta állvány "legendásan" masszív konstrukció, az mindenképp előrelépés lenne, ahogy Zoli is írta.

Továbbá az otho ajánlásával is egyet értek; a hosszú fókusz miatt egyébként sem egy nagy látómezejű távcsőtípus az MC, tehát az ortho kis LM-je nem jelent túl nagy problémát a kis méretű objektumok esetében, viszont a legkontrasztosabb okulár-típus (ha egyébként jó minőségű) - szerintem.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.05.14. 13:46

Ráadásul a BCO-k 52 fok LM-vel rendelkeznek, ami azért nem annyira rossz...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1696
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.05.14. 16:25

snake írta:
2020.05.14. 11:56
Még valami eszembe jutott, ha már leültem a géphez.
A 127/1500 MC képének kontrasztossága mennyire javítható okulárokkal? Most egy 8-24 zoom van rajta, nyilván nem ez a világbajnok, de kontrasztosság-élesség javítás témakörben mennyire van értelme egy esetleges cserének? Vagy a MC képalkotása ilyen és ezen látványosan nem javít semmi sem?
Az sem mindegy, hogy ami most "rajta van" az melyik zoom. Mert ha egy SW, vagy Soligor, vagy Celestron, akkor ne várj tőle nagy durranást, alapból sz@rok. A Baader már egy másik dimenzió, de és itt a lényeg, hogy amit egy olcsó BCO (ortho) okulárral mutat, azt tudja maga a távcső.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
snake
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2020.04.28. 19:15

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: snake » 2020.05.14. 18:33

A fotóállványnál szerintem a képen karikával jelölt rész lehet a gyenge pont, tehát ahol a fej találkozik a lábbal. A képen kissé kihúzott állapotban látható, de teljesen le lehet engedni. Viszont hiába támasztja meg alulról a másik anya leengedett állapotban, a Maksutov alatt akkor is bólogat. Hiába na, sok neki az a kb 4 kiló, ráadásul egy pontban megtámasztva, 15 centis túllógással. Nyilván maga az állvány elbírna 10-20 kilót is, csak ne kelljen hozzányúlni. :) A tükörreflexes géphez hibátlan, de az tán még kiló sincs.
Kép
https://photos.app.goo.gl/YFJdsVA5wtp23Dvh8
snake
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2020.04.28. 19:15

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: snake » 2020.05.14. 18:45

D.Laci írta:
2020.05.14. 16:25
snake írta:
2020.05.14. 11:56
Még valami eszembe jutott, ha már leültem a géphez.
A 127/1500 MC képének kontrasztossága mennyire javítható okulárokkal? Most egy 8-24 zoom van rajta, nyilván nem ez a világbajnok, de kontrasztosság-élesség javítás témakörben mennyire van értelme egy esetleges cserének? Vagy a MC képalkotása ilyen és ezen látványosan nem javít semmi sem?
Az sem mindegy, hogy ami most "rajta van" az melyik zoom. Mert ha egy SW, vagy Soligor, vagy Celestron, akkor ne várj tőle nagy durranást, alapból sz@rok. A Baader már egy másik dimenzió, de és itt a lényeg, hogy amit egy olcsó BCO (ortho) okulárral mutat, azt tudja maga a távcső.

D.Laci
Celestron 8-24 van rajta. Úgy 15-24 közt elmegy, de ha kisebb értékek felé mozdulok ott kezdődnek a nekem nem annyira tetsző dolgok.
Volt már pár hobbim, amire szépen lehetett pénzt költeni, úgy látom ez is olyan lesz. Hazaérkeztem. :) Csak nehogy nagyon elkapjon a gépszíj! :)
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2020.05.14. 18:59

snake írta:
2020.05.14. 18:45
D.Laci írta: [/url]user_id=5196]
snake írta:
2020.05.14. 11:56
Még valami eszembe jutott, ha már leültem a géphez.
A 127/1500 MC képének kontrasztossága mennyire javítható okulárokkal? Most egy 8-24 zoom van rajta, nyilván nem ez a világbajnok, de kontrasztosság-élesség javítás témakörben mennyire van értelme egy esetleges cserének? Vagy a MC képalkotása ilyen és ezen látványosan nem javít semmi sem?
Az sem mindegy, hogy ami most "rajta van" az melyik zoom. Mert ha egy SW, vagy Soligor, vagy Celestron, akkor ne várj tőle nagy durranást, alapból sz@rok. A Baader már egy másik dimenzió, de és itt a lényeg, hogy amit egy olcsó BCO (ortho) okulárral mutat, azt tudja maga a távcső.

D.Laci
Celestron 8-24 van rajta. Úgy 15-24 közt elmegy, de ha kisebb értékek felé mozdulok ott kezdődnek a nekem nem annyira tetsző dolgok.
Volt már pár hobbim, amire szépen lehetett pénzt költeni, úgy látom ez is olyan lesz. Hazaérkeztem. :) Csak nehogy nagyon elkapjon a gépszíj! :)

D. Lacival értek egyet. Az az MC megérdemel egy rövidebb fôkuszú orthot.
Ami az állvånyt illeti, ha van lehetőséged, ilyet, vagy ehhez hasonlót szerezz be az MC-hez, vajpuhán mozgatható, és elpusztíthatatlan. :D

http://vintagewoodentripod.org/en/vinta ... tripod.htm
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”