Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
DavidE
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2013.10.16. 23:36

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: DavidE » 2016.06.11. 18:10

Üdv!


Van valakinek valamilyen javaslata, hogyan tudnám esetleg 70/500as akromátomat "keresőként", másodlagos távcsőnek a 200/1200as flex dobsonomra aplikálni? Ugye a 200ashoz tubusgyűrűkkel megoldható lenne egyszerűen, ha nem flexről van szó, de esetemben nem biztos, hogy megéri a drága gyűrűpár beszerzése a 200ashoz, hogy aztán használhatatlan legyen a dolog, mert csak a tükrös "seggére" tudnám a kisebbet feltenni..

A műanyag rudakra gondoltam valamilyen bilincset eszkábálni, erre valakinek van esetleg valami ötlete?
Köszönöm!
Dávid
Eliza
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2016.06.30. 09:07

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Eliza » 2016.06.30. 09:37

Sziasztok!

A kérdésem csak annyi lenne, hogy ha csak a zenittükörbe nézek, akkor nagyon részletesen látom a bolygók, csillagok, felületét. Viszont nagyon kis látómezőben. Vagyis egy bolygóból csak egy minimális részt látok. Hogy tudom az megcsinálni, hogy részletesen lássam, de nagyobb látómezőben. Az az eddigi problémám.

Köszi
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Tom » 2016.06.30. 10:27

A látómező nagyságát az okulár látómeze és a használt nagyítás hányadosa szabja meg. Vagyis növelni úgy tudod, hogy nagyobb látómezejű okulárt használsz, vagy kisebb nagyításon szemlélődsz (persze ez is másik okulárt igényel).
Ha mindkettőt szeretnéd egyszerre, akkor olyan nagy nagyítású okulárt kell választanod, aminek eleve nagy a látómezeje.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.06.30. 10:47

"Eliza", megírnád milyen távcsöved van és a hozzá meglévő okulárjaidon lévő számokat is ( az a mm. gyújtótávolságot jelentené), kaphatnál konkrét javaslatokat is, milyen okulár kéne esetedben. (Tamás ebben megbízható)
Artúr
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2015.07.14. 18:38

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Artúr » 2016.06.30. 11:31

Eliza írta:...ha csak a zenittükörbe nézek, akkor nagyon részletesen látom a bolygók, csillagok, felületét. Viszont nagyon kis látómezőben. Vagyis egy bolygóból csak egy minimális részt látok.


Szia!
Szerintem - mielőtt különböző félreértésekbe bonyolódnának itt a segítőkész amatőr társak - tisztázni kéne, mit értesz azon, hogy részletesen látod a bolygók, csillagok (!!!) felületét(!!!). Ez ugyanis amatőr műszerekkel innen a Földről - különösen a csillagok tekintetében (természetesen a Napot kivéve) - nem elképzelhető. Szerintem. De javítson ki, aki másképp gondolja. ;)
Persze lehet, hogy én értem félre a megfogalmazást.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.06.30. 11:34

Eliza írta:Sziasztok!

A kérdésem csak annyi lenne, hogy ha csak a zenittükörbe nézek, akkor nagyon részletesen látom a bolygók, csillagok, felületét.
Köszi


Ezt hogy érted? Nem teszel a zenittükörbe okulárt?
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.06.30. 13:11

Az adatlapját nézve azt hiszem értem a problémát, velem is előfordult. Bolygót ekkora nagyításban nem láthatott. Egy rossz fokuszálással (nem játszotta lassan végig a kihuzat hosszát) egy fokuszálatlan ponton állt meg. Ha tapasztalatlan, fals képet értelmezett. Tehát először a tükör, abba az okulár (Barlow nélkül még!) és gondosabb fokuszálással helyreáll a dolog, ha a szerkezet ép. Egy miliméterpapír csikot ragasztottam a kihuzatra, amin nagyjából látom, hol kell majd keresni másik okulárnál a fokuszt. Földi - égi célra. (ilyen öntapadós mm.csíkot nem árulnak valahol?)
Üstökös
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2016.06.30. 19:10

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Üstökös » 2016.06.30. 20:02

Üdv mindenkinek

Ne haragudjatok, hogy még egyszer írom ugyan azt. de a sok keresgélésben a fórumon véletlenül rossz helyen jeleztem kérésem és ezt sajnos utólag vettem észre még egyszer elnézést ezért.
Még teljesen új vagyok itt és ebben a szakágban is, most kezdeném és szeretnék tanácsot kérni.
Kinéztem egy teleszkópot és ebben kérném a segítséget, hogy jó vásárt csinálnék e vele.
Seben Big Boss 1400-150 Reflektor Teleskop. Ha ez esetleg nem jó akkor viszont kérnék pár tippet.
Mivel teljesen amatőr vagyok ebben és így nem tudom eldönteni melyik jó és melyik nem. Elsődlegesen a bolygókat szeretném közelről :-) megismerni ,de ha létezik olyan ami még ezen felül a csillagködök meg figyelésére is alkalmas az még jobb lenne.

Előre is köszönöm a segítségeteket.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2016.06.30. 22:35

Üstökös írta:Üdv mindenkinek

Ne haragudjatok, hogy még egyszer írom ugyan azt. de a sok keresgélésben a fórumon véletlenül rossz helyen jeleztem kérésem és ezt sajnos utólag vettem észre még egyszer elnézést ezért.
Még teljesen új vagyok itt és ebben a szakágban is, most kezdeném és szeretnék tanácsot kérni.
Kinéztem egy teleszkópot és ebben kérném a segítséget, hogy jó vásárt csinálnék e vele.
Seben Big Boss 1400-150 Reflektor Teleskop. Ha ez esetleg nem jó akkor viszont kérnék pár tippet.
Mivel teljesen amatőr vagyok ebben és így nem tudom eldönteni melyik jó és melyik nem. Elsődlegesen a bolygókat szeretném közelről :-) megismerni ,de ha létezik olyan ami még ezen felül a csillagködök meg figyelésére is alkalmas az még jobb lenne.

Előre is köszönöm a segítségeteket.

Felejtsd el a Seben távcsövet. Röviden, tömören: egyesíti a távcsövek hátrányait egy műszerben. Milyen árkategóriában gondolkozzunk? Kezdésnek lencsés távcsövet javaslok, kedvencem az olcsóbb kategóriában a SkyWatcher 90/900 refraktor.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Eliza
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2016.06.30. 09:07

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Eliza » 2016.07.01. 06:57

Artúr írta:
Eliza írta:...ha csak a zenittükörbe nézek, akkor nagyon részletesen látom a bolygók, csillagok, felületét. Viszont nagyon kis látómezőben. Vagyis egy bolygóból csak egy minimális részt látok.


Szia!
Szerintem - mielőtt különböző félreértésekbe bonyolódnának itt a segítőkész amatőr társak - tisztázni kéne, mit értesz azon, hogy részletesen látod a bolygók, csillagok (!!!) felületét(!!!). Ez ugyanis amatőr műszerekkel innen a Földről - különösen a csillagok tekintetében (természetesen a Napot kivéve) - nem elképzelhető. Szerintem. De javítson ki, aki másképp gondolja. ;)
Persze lehet, hogy én értem félre a megfogalmazást.



Látom a krátereket meg a felületi domborzatot. (fogjál be valamit, vedd le róla az okulártt, meg egyéb lencséket és csak nézz a zenitbe, majd meglátod, hogy miről beszélek :)) De ha visszateszem a barlow lencsét, akkor megint csak magát a kört látom, de felületét nem.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Eliza 2016.07.01. 07:36-kor.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”