Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2021.02.16. 09:40

dodekaeder írta:
2021.02.15. 18:44
A teszt nem olyan, mint amire számítottam, ezért még emailezésben vagyok velük, hogy pontosan mi az, amit látok a dokumentumon. Ami lejött, hogy a mért 1/9 \lambda PV hiba a felületre és nem a hullámfrontra vonatkozik, így ez egy 1/4.5 \lambda wavefront tükör valójában (ha nem így van, akkor azt légyszi javítsátok). Összességében a véleményekre volnék kíváncsi a tükörrel kapcsolatban: mennyire kell aggódni a hibákért különösen a C és D pontok között?

[...]

Összességében a véleményekre volnék kíváncsi a tükörrel kapcsolatban: mennyire kell aggódni a hibákért különösen a C és D pontok között
Kissé zavaros nekem a teszt eredmény. Ki csinálta? P-V surface mit takar? Most P-V VAGY felületi pontosság akar lenni a megadott érték? A C és D pontok között kissé magas (alacsony) a perem, de mivel kis felületen van, nem vészes.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.02.16. 10:27

Csabi, én úgy látom a peremmel is gondok vannak. Mint tudjuk a peremhibák nagyon beleszólnak a képalkotásba. Jani például nagyon odafigyel a peremre (épp nemrég értekeztem vele a tükrömmel kapcsolatban erről).
Ha ilyen az üveg széle bent mérve egy épületben, milyen lesz az ég alatt? (Ha pl. 5-6 fokos hőmérséklet különbséget kell ledolgoznom, akkor az első órában nem is nézek bolygóra.)
Sajnos nekem úgy tűnik abból, amit eddig láttam/hallottam/tapasztaltam, hogy általában az ég alatt inkább nem fel-, hanem lecsúsznak a P-V-nevezők...

Másfelől igaz, csak egy kis területet érint az a L/9 felületi hiba, viszont épp ott van, ahol a legkisebb a tűrés. Ráadásul ebben az esetben csak kb. a semleges zóna van rendben.

Amúgy reklamálni tényleg nem is tud, ha Axel a diffrakcióhatároltságot célozta meg. De ő ennél jobbat akart. Itt nem reklamációról van szó, 14 napon belül egyszerűen indokolás nélkül visszaküldheti a terméket.

Első körben ki kell deríteni, hogy felületi hibáról vagy hullámfront hibáról van-e szó. Csak még benne legyen a 14 napban!!!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Lovász András 2021.02.16. 10:45-kor.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.02.16. 10:41

SzarkaLevente írta:
2021.02.16. 09:40
P-V VAGY felületi pontosság akar lenni a megadott érték?
Szerintem felületi pontosság. Legalábbis nekem az ábrák alapján ez jön le. Gondolom a kép melletti skálán mikronban vannak megadva az értékek, de bocs ha tévedek...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.02.16. 10:46

Talán egy csillagteszt is belefér a 14 napba.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.02.16. 11:58

mizar írta:
2021.02.16. 10:46
Talán egy csillagteszt is belefér a 14 napba.
Így van, az perdöntő lenne.
De például egy magamfajta "műkedvelő" kevés lenne hozzá; olyan ember kéne, aki el tudja választani a "jeleket" egymástól.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.02.16. 13:00

Lovász András írta:
2021.02.16. 11:58
mizar írta:
2021.02.16. 10:46
Talán egy csillagteszt is belefér a 14 napba.
Így van, az perdöntő lenne.
De például egy magamfajta "műkedvelő" kevés lenne hozzá; olyan ember kéne, aki el tudja választani a "jeleket" egymástól.
Akkor marad az autokollimáció.
30 centis síktükör az csak van minden jobb háztartásban. ;)
Elég hamar szétmossa intrafókuszban a képet egy rosszabb rendszer, azt könnyű meglátni.
A közel azonos képet is. Nem kell tizedre megállapítani a strehlt, csupán két (jobb esetben) koncentrikus körökből álló képet összevetni. Szerintem megy az neked, próbáld ki. :D
(Állandóan ez a negatív hozzáállás. Jaj, jaj!)
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.02.16. 13:52

Nem negatív hozzáállás ez, mindössze saját magam túlértékelésének elkerülése. :D
Persze a durva hibákat én is látom. De hogy mennyire van belül a diffr. határoltságon, meg mi utal a felületi érdességre, azt leginkább szerintem az látja, aki rendszeresen csiszol és tudja azt, hogy mi miért van. Vagy pl. nem keveri össze a peremkopást a túlkorrekcióval.
Számukra a csillagteszt egy nyitott könyv.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.02.16. 14:43

Lovász András írta:
2021.02.16. 13:52

Számukra a csillagteszt egy nyitott könyv.
Akkor én ez alól (is) kivétel vagyok!
Több okból is. Egyrészt azért, mert távcsőben nézve a durva hibákat lehet csak megállapítani. A finom eltérésekhez a két defókuszált képet egymás mellett egyszerre kellene látni. Lehetőleg nem a légkör által szétmosva. De lehet, hogy csak én nem tudok távcsőbe nézve egyszerre látni fókuszon belül-kívül. :D
A másik ok az, hogy aki csiszol, annak van egyszerűbb más módszere is erre.
dodekaeder
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2021.02.15. 17:28

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: dodekaeder » 2021.02.16. 14:45

Először is szeretném megköszönni mindenkinek a választ!

A következő menetrend formálódik a fejemben.
1) Mivel sokan úgy írnak, hogy nem feltétlenül az új tükör a vásárlás a legjobb ötlet (igen, lehet kicsit elhamarkodottan álltam neki újat keresni) a régit csillagtesztelem, és ha sikerülne, a képeket feltölteném ide. Ez 10 napon túl fog működni jelen állás szerint, addig kiérdemelt karanténidőmet töltöm, és nem mehetek le vidékre. Az eredmények fényében pedig meglátjuk mi legyen a következő lépés. Nem vagyok nagy szakértője az optikának, de a tükörben van néhány jókora levegőbuborék. Ezt én anno a ventilátor miatt nem figyeltem meg, csak nemrég, mikor szétszedtem. Nem tudom ez miként gyakorol befolyást a teljesítményre, kelt-e feszültséget (gondolom akármi is van ott, az eltérő hőtágulási együtthatójú lesz az üvegtől, és jót biztos nem tesz, max a hatása elhanyagolható).

2) A tesztről: a Taurus Optics egy optikusa csinálta, akiktől szándékomban áll(t) megvenni a tükröt. Tehát még nem vettem meg, csak megvehetem, ha szeretném.
Egyelőre inkább a nem szeretném felé billen a mérleg nyelve. A tesztet azért kértem, mert valamiféle olyan gondolatom volt, hogy ha ők lemérik, akkor biztosan valós adatokat adnak, míg a leírásban lévő számokat néhány esetben érdemes fenntartással kezelni.
SzarkaLevente írta:
2021.02.16. 09:40

Kissé zavaros nekem a teszt eredmény. Ki csinálta? P-V surface mit takar? Most P-V VAGY felületi pontosság akar lenni a megadott érték? A C és D pontok között kissé magas (alacsony) a perem, de mivel kis felületen van, nem vészes.
Felületi pontosságról van szó a tesztben, és nekem is homályos volt őszintén szólva. Annyi választ kaptam, hogy ez egy módosított Foucault-eljárás volt, 45 fokkal elforgatva a tengelyeket.
Lovász András írta:
2021.02.16. 10:41
Szerintem felületi pontosság. Legalábbis nekem az ábrák alapján ez jön le. Gondolom a kép melletti skálán mikronban vannak megadva az értékek, de bocs ha tévedek...
Nem arról van szó, hogy hányszoros a hiba az 560 nm-nek?

Axel
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.02.16. 15:36

mizar írta:
2021.02.16. 14:43
Lovász András írta:
2021.02.16. 13:52

Számukra a csillagteszt egy nyitott könyv.
Akkor én ez alól (is) kivétel vagyok!
Több okból is. Egyrészt azért, mert távcsőben nézve a durva hibákat lehet csak megállapítani. A finom eltérésekhez a két defókuszált képet egymás mellett egyszerre kellene látni. Lehetőleg nem a légkör által szétmosva. De lehet, hogy csak én nem tudok távcsőbe nézve egyszerre látni fókuszon belül-kívül. :D
A másik ok az, hogy aki csiszol, annak van egyszerűbb más módszere is erre.
Nyilván ezt te sokkal jobban tudod mint én; mindössze abból indultam ki, hogy én a régi felületen csillagteszttel egyetlen hibát láttam, Jani meg még kb. plusz hármat.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”