Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2018.07.28. 17:28

hát jó sok infót kaptam.
most két választásom van: vagy megtartom vagy eladom és veszek másikat. nem vettem túl drágán angolból, kb. félár az itthonihoz képest.
az a gondom a hosszú fókusszal, hogy mindenképpen mobilis tubust akartam venni, kamionos vagyok és egy 1000-12000-as tubust elég nehéz a kamionban tárolni.
kellene bolygózni és fotózni is. nem is tudom mi lenne a jó, gondolkodtam MC-ben is, de azt nem sokan használják fotózáshoz.

sima akromátom már volt kettő is, a színi hiba miatt megváltam tőlük, a 150/750 newton meg az állandó jusztir miatt készített ki, meg a kómahiba ami nagyon zavart. a korrektor meg többe lett volna mint a tubus, igy nem vettem.
első körben akkor veszek egy tele vue nyújtót meg kamerát, utána meglátom.
gondolkodtam még egy 120-150mm-es akromátban is, mielőtt megvettem az equinoxot, azért kérdeztem a blenézett objektívet a színezés terén.
bár a sima 3x barlowal a 6 millis oklival /250x/ jó volt a képe csak volt kicsi szinez.
az a baj, hogy nem tudom az okát: okulár,barlow vagy maga a tubus színez? ezért kellene valaki akinek van jó minőségű cucca akinél kipróbálhatnám, mit érdemes venni.

viszont amit linkeltél Attila a vegáról készített összehasonlító tesztfotó érdekes. kár, hogy nem láttam előbb, tényleg van színezése a 80/500-nak.

mindegy, ha hazamegyek valaki csak lesz aki segít választani.
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: .géza » 2018.07.28. 17:59

Kedves popey 37 .Esetedben nehéz tanácsot adni. Ha zsigerből szereted a csillagászatot, minden távcsővel élvezed. A napokban hozzájutottam ehhez amit itt látsz, (van komoly APOm is) és ezt viszem esti sétáimhoz magammal csillagászni. Izgalmas élményem, mit láthatok vele a "jobbakhoz" képest. Mert látok vele. Gondolok az odasejlő négy Jupiter holdra, megjegyezve a felállást és hazaérve Stellariumban megnéztem, valóban helyesen láttam a sejtést. Ilyen a csillagászat civil módon. Keress más hobbit. Az állvány a reszketősödő kezem miatt jó. Sz.,................jul.29. Most olvasom, ezzel a kis csővel (többet mint szabadszemmel !) mennyi mélyég objektumot fogok majd látni https://www.skyandtelescope.com/observi ... naked-eye/ Látható, kitünő alkalmi mélyegező lehet.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára .géza 2018.07.29. 17:06-kor.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.07.28. 19:17

popey37 írta:
2018.07.28. 17:28
... viszont amit linkeltél Attila a vegáról készített összehasonlító tesztfotó érdekes. kár, hogy nem láttam előbb, tényleg van színezése a 80/500-nak. ...
Lehet, hogy sokkoló lesz, amit írok ;) , de minden lencsés távcső színez. Még a világ legjobb négytagú apokromátja is.
A kérdés csak a színezés mértéke.
Az pedig, hogy kinek mekkora színezés fér bele a világképébe (és a pénztárcájába), teljesen egyéni kérdés. Nekem speciel semekkora (de pénztárcám nekem is igencsak véges...). :(
Ezért én kéttagú objektívvel rendelkező refraktort biztosan nem vennék komolyabb célra. Még hiper-szuper-csúcs-overkill-ED tagokkal sem.
Inkább a triplettek között keresgélnék egy nekem megfelelő ár/minőségi optimumot. Ezért maradtam a GPU-nál, és nagyon nem bántam meg.

De mélyegezéshez (főleg vizuálisan) meg semmilyen refraktort nem vennék, csak egy jó nagy tükrös lavórt.
Nem lehet egyszerre kufircolni is és szűznek is maradni. :oops:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2018.07.28. 20:13

.géza írta:
2018.07.28. 17:59
Kedves popey 37 .Esetedben nehéz tanácsot adni. Ha zsigerből szereted a csillagászatot, minden távcsővel élvezed. A napokban hozzájutottam ehhez amit itt látsz, (van komoly APOm is) és ezt viszem esti sétáimhoz magammal csillagászni. Izgalmas élményem, mit láthatok vele a "jobbakhoz" képest. Mert látok vele. Gondolok az odasejlő négy Jupiter holdra, megjegyezve a felállást és hazaérve Stellariumban megnéztem, valóban helyesen láttam a sejtést. Ilyen a csillagászat civil módon. Keress más hobbit. Az állvány a reszketősödő kezem miatt jó.
Tisztelt Géza.
eszem ágában sincs más hobbit keresni, csillagászkodom már vagy 10 éve, nem ez az első tubusom, de most jutottam el arra a szintre, hogy megpróbálhatok minőségibb felszerelést beszerezni.
kompromisszumot mindenféleképpen kell kötnöm: az equinox elég nagy előrelépés a minőség terén az SW 90/900-hoz képest./ A newton számomra felejtős, volt 150/750 , inkább lencsésben gondolkodom./ pláne ha a megfelelő kiegészítők is meglesznek, ha meg nem válik be, eladom és jön a következő tubus. A színezése nem számottevő: lehet, hogy csak a gyenge minőségű barlow erősiti fel, lehet az oklulár is közrejátszik. Ezért szeretnék kipróbálni minőségi kiegészítőket, hogy mit érdemes megvenni és melyik az amit ki kell hagyni.
annak nincs értelme, hogy végig vásároljam a távcsőboltot, ezért kértem tanácsot, amit Attilától meg is kaptam.

szerintem minden amatőr csillagász keresztülmegy ezen a milyet vegyek dilemmán, pláne ugy, hogy van már tapasztalata a gyengébb minőségű tubusokkal.
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: .géza » 2018.07.28. 20:37

Kedves popey 37 , nem tudtam, ilyen régen csinálod. Ahogy irod a dilemmáidat, magamra ismerek. Sajnos, ez van. A csöveddel kapcsolatban amit irtam fentebb, megoldásnak gondolom. Nem drága, jó. Hyperion variálható fokuszgyürükkel a csőhöz illő jobb okulárnak érzem. A rokonom a Baader orthokat használja hozzá, jelentéktelen szinezés marad. Cs.Pistinek mivel kérte a fejtegetést (hosszúcső ajánlókhoz tartozik), megpróbálom. Ebben a netes-okostelefonos világban a bolygók napi megnézése hatalmas felbontásokkal, megoldott. Aki a lehetséges legjobbat kivánja elérni házilag, olyan versenybe keveredik ahol befutó nem létezik. Fiatal koromban még láttam értelmét bolygózásnak a házilagos felszereléssel, ma már nem. A megörökitéshez - emlékkép lesz csak - pld. az Equinox 500mm bőven elegendő, sőt féláron, talált kincs. Azt érzem, pld. a "dióverők" korszaka lezárult. Nagylátószög, mélyég , fénygyüjtés gyorsmemóriában, a bolygó felismerhető meglátása, tehát rövidebb könnyű hordozható csövek. Ma már egy kofferben cakkpakk. A hobbi izgalmasabb viszonylag legolcsóbb oldala. Azért vedd figyelembe, ez egy hétköznapi amatőr véleménye, nem is szakosodott. Néz.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2018.08.24. 20:24

Ha két mélyeges RFT refraktor közül kellene választanotok,
akkor ti melyiket választanátok: SW120/600 F/5 vs. ES 127/826 F/6,5 ?
És ha a fényerőket nézem,akkor az új okulárjaimmal melyik
refraktor lenne a jobb választás leképezés szempontjából ?
https://explorescientificusa.com/collec ... -refractor
http://www.opticalvision.co.uk/astronom ... t_ota.html
Esetleg még ezt is elbírná az AZ-4:http://www.opticalvision.co.uk/astronom ... 0_ota.html
És ez tetszik a legjobban,de sajnos túl nehéz:https://explorescientificusa.com/collec ... -refractor
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2018.08.24. 23:34

én mindenképpen az ES-t választanám.
az SW kihuzat sima fogasléces az ES meg 1:10 crayford. igaz csak F6,5, de 7mm-el nagyobb optika, a színezése is kisebb mint az F5-nek.



de itt is körülnézhetsz, én innen vettem a tubusom.

http://www.astrobuysell.com/uk/propview ... &maxprice=
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1698
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2018.08.25. 20:55

Szerintem a Bresser Messier 127L/1200 lenne ebben az árkategóriában a jó választás. Az ára is jó.
Igaz a hosszabb fókusz miatt kisebb a látószöge de cserébe a szinezése is és bolygózásra is jobban használható.
D.Laci
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2018.08.25. 21:17-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: .géza » 2018.08.25. 21:15

Egyiket sem választanám, hirtelenjében. Várnám a karácsonykörüli új ajánlatokat, lehetnek meglepetések mélyég figyelésben.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2018.08.25. 22:07

popey37 írta:
2018.08.24. 23:34
én mindenképpen az ES-t választanám.
az SW kihuzat sima fogasléces az ES meg 1:10 crayford. igaz csak F6,5, de 7mm-el nagyobb optika, a színezése is kisebb mint az F5-nek.



de itt is körülnézhetsz, én innen vettem a tubusom.

http://www.astrobuysell.com/uk/propview ... &maxprice=
A kihuzat ,meg a mechanikai kidolgozás miatt nekem is jobban tetszik az ES tubus.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”