Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.07.27. 10:39

Gábor1967 írta:
2018.07.27. 10:35
Csináltam neked külön egy képet :mrgreen:
Ez már-már bosszantóan nyálcsorgatós... :evil: :evil: :evil:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2018.07.27. 11:49

Az tény, hogy az árakkal a Zeiss is elszaladt, ill egyes külföldi műgyűjtők (olasz, francia, japán) ma már felverik az árat és ezt ki is használják egyesek.

Elgondolkoztam azon egy kicsit, hogy annak idején a mostani Brandon okulárokat is a Zeiss fejlesztette ki. Nálunk még se lettek annyira ismertek. Az USA-ban gyártják, szerelik össze.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2018.07.27. 20:06

hali.
Skywatcher Equinox 80/500 tubushoz szeretnék barlow-ot.

kiszemeltek:
GSO 2x ED
Tele Vue 2x, 3x

okulár tervben a Tele Vue plössl sorozat pár tagja, vizuálisan elég 2-3 okli. inkább fotozni szeretnék .
a jelenlegi oklijaim 6-9-15-20 mm sor. Sbony gold line a tipus. sajna színez, nem nagyon de engem zavaz a lilás haló a bolygó körül.

ezért olyan barlow-okulár összeállítást szeretnék, ami színihiba mentes.
ebben kérem a tanácsotokat.
köszi
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.07.28. 09:54

popey37 írta:
2018.07.27. 20:06
Skywatcher Equinox 80/500 tubushoz szeretnék barlow-ot. ...
Hello Popey!

Nekem konkrétan 8, 11, 32 és 55mm-es TeleVue Plössl okulárjaim vannak, és egy 2x/2" Powermate nyújtótag.
Egyszavas jellemzést tudok adni róluk: hibátlanok.
Egyszerűen nincs értelme többet írni róluk...

A GSO-ról pedig két szó: nem tudom.

Ugyanakkor a SW 80/500 Equinox ED "APO"-ról minden eladói szájton ódákat zengedeznek (ami érthető, mert el akarják adni, hogy a fizetésük kijöjjön a hó végére...), de ha jobban utána nézel, akkor már nem ilyen rózsás a kép. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy rossz az Equinox, csak - mint mondani szoktam - kezeljük helyükön a dolgokat.

Először is: ez nem apokromatikus távcső, azaz nem APO, hiába írják rá. Attól, hogy a kéttagú lencse ED (Extra-low Dispersion) üveggel készül, még nem harmadrendű a színszórási görbe; ahhoz ténylegesen három darab üveg szükségeltetik: https://en.wikipedia.org/wiki/Apochromat
Lehet nagyon-nagyon jó akromát (azaz a színszórási görbe "eléggé lapos" a látható tartományban), de akkor is akromát. Egyszerűen divat lett az ED üveges kéttagú akromátokat manapság APO-nak hívni, mert úgy jobban eladhatók. Tehát nem vagyok biztos abban, hogy az általad (és általam is...) utált lilás (vagy akármilyen) halo-t a bolygó körül a jelenlegi okulárjaid okozzák, főleg a LM közepén...
Én még olyan okulárt nem láttam a ma kapható, korszerű okulárok között, típustól és gyártótól függetlenül, ami a LM közepén színez. (Ami természetesen nem jelenti azt, hogy nincs is, de egy 3-5mm-es üvegdarabot általában azért könnyebb precízen, lambda per akárhányra megmunkálni, mint egy 80mm-est.)
Érdemes egy kicsit pl. itt is utánanézni, ha esetleg nekem nem hiszel: https://www.cloudynights.com/topic/5733 ... o-triplet/
Fogalmazzunk udvariasan úgy, hogy megoszlanak a vélemények.

De ha az Equinox-od már megvan, akkor használd és élvezd, mert a fentiekből nem azt akartam kihozni, hogy rossz lenne, sőt, sok jó tulajdonsága van: árához képest biztosan szuper képe van, és praktikus a kihúzható harmatsapka, precíznek írják a Crayford-ját, a kéttagú objektív "ütődés-biztosabb", mint egy háromtagú légréses triplett stb. Lehet, hogy én is megfontolnám utazó távcsőnek.

A "nagyobb bajom" inkább az eszetlen marketing dumával van a távcsőbolt oldalán: "A természetmegfigyelésen túl ideális csillagászati fotografikus és vizuális megfigyelésre, akár a Holdon, bolygókon, kettősökön túl a halvány, nagy kiterjedésű mély-ég objektumokig, ..." Magyarul: mindenre jó, sőt, ideális. Inkább nyelek kettőt, mert nem akarom megbántani a bolt dolgozóit, mivel ismerem őket. De könyörgöm, hogy lehet ilyet leírni???
Bolygó megfigyeléshez hosszú fókuszú műszer az "ideális"; ennek mennyi a fókusza? 500mm. Alig hosszabb, mint a 300mm-es teleobjektívem...
Mélyég objektumokhoz sok fény, azaz minél nagyobb átmérő kell. Ennek mekkora az átmérője? 80mm. Alig nagyobb, mint a binoklim...
Szóval, hagyjuk már ezt a süket dumát.

Az idézett mondat még a Takahashi FSQ-85EDX sem igaz, pedig az ún. négytagú super APO, valóban kifogástalan képminőséggel (többszörös áron), mivel a fókusz-hossz és az átmérő nem minőségi kérdés... Egy "élvezhető" bolygómérethez a CCD felületén LEGALÁBB 2-3m-es (de inkább még hosszabb, 4-5m-es) fókusz kell. Vizuálisan pedig 150-200x nagyítás, amihez ez esetben 2-3mm-es okli kell, ami nem a legkényelmesebb betekintésű típusok...

A mélyég-észlelők körében pedig már-már közhelyes megállapítás, hogy 20-25cm-es átmérő fölött "nyílik meg" az ég...
Akkor most miről is beszélünk???

A SW 80/500 ED akromát egy nagyon jó kis távcső, praktikusan hordozható, befér a bőröndbe a repülőn, tisztességesnek tűnő mechanikai felépítéssel, árához képest "apo-szerű" képminőséggel. Sokkal-sokkal-sokkal jobb minőség, mint pl. a 80/400-as "sima akromát" kaleidoszkóp, nyilvánvalóan többszörös áron. Teljesen rendben van. Csak ne aggassanak rá olyan jelzőket, amik nem igazak.

Nem "ideális" sem bolygókhoz, sem mélyegekhez. Inkább egy jól kihasználható kis kezdő távcső, már becsületes optikai minőséggel, amivel érdemes megtapasztalni a vizuális és fotografikus észlelés feeling-jét, mielőtt a valóban ideális irányba tovább lépünk (nagyobb összeggel a zsebünkben...).

Bocsi a hosszabb eszmefuttatásért, de kicsit elgurult a gyógyszerem a SW marketing dumáját olvasva...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: .géza » 2018.07.28. 11:34

A jelzett Equinoxnak eleve van kis szinezése (van a családban is egy) ahogy Attila is irja. Az APO mindig éles kép ( jó drága), ED ragyogóbb és élesebb kép az akromátnál (amiknél jóval drágább ), az akromátok már mindig többet mutatnak a szabadszemnél (legolcsóbb). A kérdéses tipushoz a legolcsóbb megfelelő Barlov a Baader 19 eFt-os lehet. Ennek a kicsavarhatótag menete talán passzol is a Goldlinehez, plusz nyereség. A bolygókat ezekkel mind látjuk. Értékelő látványuk azomban másfél millió alatt nem megy.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára .géza 2018.07.28. 11:45-kor.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1698
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2018.07.28. 11:45

.géza írta:
2018.07.28. 11:34
A jelzett Equinoxnak eleve van kis szinezése (van a családban is egy) ahogy Attila is irja. Az APO mindig éles kép ( jó drága), ED ragyogóbb és élesebb kép az akromátnál (amiknél jóval drágább ), az akromátok mindig többet mutatnak a szabadszemnél (legolcsóbb). A kérdéses tipushoz a legolcsóbb megfelelő Barlov a Baader 19 eFt-os lehet. Ennek a kicsavarhatótag menete talán passzol is a Goldlinehez, plusz nyereség.
Szia Géza!
Bocs az ide nem vágó témáért. Voltál Fűzfőn Antinál a csillagdában este?
Az időjárást látva hosszas hezitálás után inkább a várba mentem a Képzelt riport szabadtéri előadására. Szerencsére éppen nem esett, de tök borult volt.
Pedig de jó lett volna :cry:

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: .géza » 2018.07.28. 11:46

Nem voltam, nem volt érdemes. A Kékszalagot figyeltem. Volt érdekes tapasztalatom egy háromcentis aperurával (monokulár) a Jupiter négy holdját ki lehetett venni, sziporkázásszerüen (BaK 4 prizma). Mult héten, felhős időben.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1698
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2018.07.28. 12:05

.géza írta:
2018.07.28. 11:46
Nem voltam, nem volt érdemes. A Kékszalagot figyeltem. Volt érdekes tapasztalatom egy háromcentis aperurával (monokulár) a Jupiter négy holdját ki lehetett venni, sziporkázásszerüen (BaK 4 prizma). Mult héten, felhős időben.
Esetleg a szombati meteoros előadásra hozd el nézelődünk vele a teraszról.
Remélhetőleg szebb időben.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: .géza » 2018.07.28. 12:07

Tervezem, Péter szimpatikus.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2018.07.28. 17:01

.géza írta:
2018.07.28. 11:34
A jelzett Equinoxnak......A bolygókat ezekkel mind látjuk. Értékelő látványuk azomban másfél millió alatt nem megy.

Kifejtened ezt meg jobban? Kivancsivá tettel mire kene gyujtogetnem a jovoben. :ugeek: :geek:
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”