Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
smisy
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2017.05.21. 12:24

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: smisy » 2017.07.24. 22:13

devil írta: Kiprobáltam egy Skymaster 20x 80 as binoklit ,hát az mindenre való,csak csillagászatra nem.

Üdv! Ez mit akar jelenteni? Én pont egy binokulárt akarok beszerezni a 10x50-es helyett, ami van.
devil
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2017.07.23. 09:13

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: devil » 2017.07.25. 17:43

Tiszteletem. Ez azt jelenti,hogy se távcsőként nem lehet sok hasznát venni az enyhe nagyitás miatt , továbbá csak nyaktörő fejpozicióban tudod a zenitet kémlelni a legjobb tripod alatt is (pont ahol a legjobb a látásviszony mivel nincs zenitükör lehetőség) -- se pedig binokulárként a két és fél fokos látómezejével,ami a valóságban jó ha megvan kettő ,mert olyan mintha egy csővőn át néznéd az eget s az ugráló csillagokat.Ha ehez melléverjük a Made in China opciót,akkor nagyon hamar tele lesz porral,nagyobb rázkodásra azonnal dekolimálodik és lehet bütykölni ,hogy megszünjön a kettöslátás.Volt szerencsém meglátni egyik távcsőforgalmazó raktárában a visszaköldött rengeteg 15x7o ,2ox8o as Skymaster binoklit (amikor visszavittem én is :D ,selejt volt az összes , most bagóért adnák,de aki egyszer már bevásásrolt ilyesmivel az nem vesz többé soha :)
1ox 5o - 7,1 Fov látcsőnél nincs jobb .Vagyis van, de horribilis az ára,nem evilági,nem halandóknak készült. :)
Csak nyugi,nyugi...elöttünk az örökkévalóság...
Avatar
smisy
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2017.05.21. 12:24

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: smisy » 2017.07.25. 18:17

Húh, egy komplett binokulár temető? o.O. Akkor ezért láttam a 15x70-est mostanában több helyen is leárazva? Grrr, még jó, hogy nem rendeltem.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2017.07.25. 20:06

devil írta:Tiszteletem. Ez azt jelenti,hogy se távcsőként nem lehet sok hasznát venni az enyhe nagyitás miatt , továbbá csak nyaktörő fejpozicióban tudod a zenitet kémlelni a legjobb tripod alatt is (pont ahol a legjobb a látásviszony mivel nincs zenitükör lehetőség) -- se pedig binokulárként a két és fél fokos látómezejével,ami a valóságban jó ha megvan kettő ,mert olyan mintha egy csővőn át néznéd az eget s az ugráló csillagokat.Ha ehez melléverjük a Made in China opciót,akkor nagyon hamar tele lesz porral,nagyobb rázkodásra azonnal dekolimálodik és lehet bütykölni ,hogy megszünjön a kettöslátás.Volt szerencsém meglátni egyik távcsőforgalmazó raktárában a visszaköldött rengeteg 15x7o ,2ox8o as Skymaster binoklit (amikor visszavittem én is :D ,selejt volt az összes , most bagóért adnák,de aki egyszer már bevásásrolt ilyesmivel az nem vesz többé soha :)
1ox 5o - 7,1 Fov látcsőnél nincs jobb .Vagyis van, de horribilis az ára,nem evilági,nem halandóknak készült. :)

Tegyünk néhány dolgot a helyére a 20x80-as SkyMaster binóval és úgy általában a binokulárokkal kapcsolatosan:
1) "távcsőként nem lehet sok hasznát venni az enyhe nagyitás miatt"
Egy binokuláris távcső nem arra való, hogy a Jupiter felhősávjainak fodrozódását nézd. Kis nagyítás, nagy látómező, hogy a legnagyobb porködök, tejút, csillaghalmazok beleférjenek.

"2) csak nyaktörő fejpozicióban tudod a zenitet kémlelni a legjobb tripod alatt is (pont ahol a legjobb a látásviszony mivel nincs zenitükör lehetőség)"
Ez valóban így van, viszont pont emiatt olyan binoklit szoktunk javasolni, amihez nem kell állvány. A SkyMaster 20x80 már erre a célra kicsit nagy.

"3) binokulárként a két és fél fokos látómezejével,ami a valóságban jó ha megvan kettő ,mert olyan mintha egy csővőn át néznéd az eget"
Semmi köze a látómező méretének ahhoz, hogy úgy tűnik, mintha egy csövön néznéd az eget.

"4) a ehez melléverjük a Made in China opciót,akkor nagyon hamar tele lesz porral"
Mitől lesz tele egy Made In China binokli porral? Még akkor sem megy bele por, ha nem vízhatlan.

"5) 1ox 5o - 7,1 Fov látcsőnél nincs jobb ."
Erre a távcsőre is nagy valószínűséggel igazak az 1-4 pontban leírtak ...
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
devil
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2017.07.23. 09:13

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: devil » 2017.07.25. 21:13

Felölem tegyük :)
1.A gond az,hogy úgy állitják be ezeket az óriásbinoklikat a gyártok ,forgalmazok mintha a lelkes átlaghalandó az éppen aktuális lélekmenti határt súroló árért mindjárt 8o mm -es ikertávcsővet kapna - háromdimenziós rálátással a Holdra és a mélyürre.Egy 1ox5o es binoklival ugyanannyit látsz a Tejútból ,mint a 2ox8o -al ,és pont úgy nem látsz egyikkel sem semmiféle részletet a Jupiterből és a tobbi bolygóból :) A Holdnál van csak némi előnye,de csak akkor ha behemot álványt raksz alája,ami tizenkétszer kerül többe ,mint a látcső maga és természetesen ha az optikája kitünő,ami nem éppen jellemző egy 1oo-15o dolcsis optikai szerkezetre,amit Kinában kihoznak 25 dolcsiból .Példaként egy egszerű minőségi szeműveg 3oo Eur,ami nem okoz végleges szemromlást és fejfájást ,de van a Lidlben is akciós áron 1,5 euroért. :)
2. Egyetértünk.
3 .Ezek szerint nem néztél még soha 7 foknál és 7 mm -nél nagyobb kilépő pupillával rendelkező binokliba. A nagy binokli az alagut ,amiről pedig én beszélek mozivászon. :)
4.Belemegy az,csakhát nem vadiújjan,ahogy az eladó a makuklátlan tiszta bemutatótermében bemutatja fehér köpönyegben,hanem a terepen,párárban ,fagyban ,melegben ,ahogy az olcsó retkes anyagok és tömitőgyürűk tízszer összehúzodnak és kitágulnak,ahogy belötyögösödik a fokuszáló tengely és az okulárkihuzat megferdül .Bezony ,bemeny.ha kéred linkelem máris ,hol árusitják az eredeti ár 2o százalékáért ,mert porosak,dekolimáltak ,lötyögnek és egy sem érte meg az egy hónapot a vásárlónál,hiszen sietett visszadni ,mert a törvény harminc napig kötelezi a boltot ,hogy visszavegye árúját ,ha az selejtes..jajaj,hol az a két év garancia !
4.Igazak hát,csakhát ezeket lehet használni is valamire :)
Csak nyugi,nyugi...elöttünk az örökkévalóság...
star rover
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2016.07.07. 08:52

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: star rover » 2017.07.26. 09:16

devil írta:ha kéred linkelem máris ,hol árusitják az eredeti ár 2o százalékáért ,mert porosak,dekolimáltak ,lötyögnek és egy sem érte meg az egy hónapot a vásárlónál,hiszen sietett visszadni ,mert a törvény harminc napig kötelezi a boltot ,hogy visszavegye árúját ,ha az selejtes.


Ha tippelnem kellene, szerintem erre gondolsz, de javíts ki, ha tévedek:

http://skywatcher.ro/telescoape-binocluri-resigilate-reconditionate.htm
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2017.07.26. 10:37

devil írta:Felölem tegyük :)
Egy 1ox5o es binoklival ugyanannyit látsz a Tejútból ,mint a 2ox8o -al

Ezt hogy értsem? Látómezeje a 10x50-nek sokkal nagyobb, hmg-je meg a 20x80-nak.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2017.07.26. 10:38

devil írta:3 .Ezek szerint nem néztél még soha 7 foknál és 7 mm -nél nagyobb kilépő pupillával rendelkező binokliba. A nagy binokli az alagut ,amiről pedig én beszélek mozivászon. :)

Melyik binoklinak van 7 mm-nél jóval nagyob kilépő pupillája (a 7x50 nem ér!:) És mi értelme, ha úgysem tudod kihasználni ezt?

Egy 10x50-es binokli is lehet alagút, vagy mozivászon, ez pusztán az okulár látószögétől függ.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.07.26. 11:05

A minőségnek ára van. Ez igy volt régen és igy van most is. Binókra gondolok. Az első valóban jó binóm közel egyhavi fizetésembe került. Jénai Zeiss. Pillanatok alatt élesre állithattam, koccanásokat birta (ez velejár, ha használatban van). Ma tömegesen van olcsóbb, ujonan kitünőnek mutatkozó, sok variációban. Az első gyanus jel ezeknél az élesreállitás bizonytalansága, figyelés közben csavargatni kell kényszeritően. Ezzel ellenkező véletlenek előfordulnak, gyártáskor a részletek összepasszolnak de ezek sem fixáltak, a felhasznált olcsóbb mechanika miatt. Nem tartós állapot. Aki komolyan gondolja, nem sajnálja azt az "egyhavit", azoktól itt panaszt még nem olvastam. Aki nem jártas optikai mechanika javitásában, gondolja meg az olcsóbbak megvásárlását. Költségesek lesznek vagy kidobott pénz. Középáru jobbak Eschenbach, Minox, némelyik Celestron.
Sidius

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.07.26. 11:37

géza írta:A minőségnek ára van.

Ez nagy igazság, és nagyon sokan mondogatják is. Én viszont úgy látom, hogy valójában kevesen áldoznak rá, még ha meg is tehetnék. Persze anyagilag léteznek kényszerpályák is sajnos, mégpedig elég gyakran.
Biztos már a vesszőparipám, de az optika is pont az a terület, ahol az általánosan elterjedt félinformációk, meg egy szakajtó tévhit marad a szentírás, ha megfeszülünk, akkor is, ez meg nem biztos, hogy elég mondjuk a minőség megítéléséhez. Nem mintha akárki is mindentudó lenne, (én meg főleg), de legalább tisztában vagyok vele.
devil írta:Egy 1ox5o es binoklival ugyanannyit látsz a Tejútból ,mint a 2ox8o -al ,és pont úgy nem látsz egyikkel sem semmiféle részletet a Jupiterből és a tobbi bolygóból

Ezeket a megállapításokat én megfontolnám.
-Az első kijelentés csillagok esetében biztosan nem igaz, mert a fénygyűjtésben van némi különbség. Nagyon halvány és nagy kiterjedésű objektumokon árnyaltabb lehet a dolog esetleg.
-Egész biztosan van olyan 20x80-as, amelyik megmutatja a Szaturnusz gyűrűt. Azért tudom, mert én idén pont húsz éve már láttam 20x50-es monokulárral.
Persze ha valami széthullik, vagy használat közben rövid idő alatt tönkremegy, nem sok a tévedés esélye ennek a felismerésekor. :lol:
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”