Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.05.14. 21:23

Beirva a google-képekbe ez jőn elő. https://www.google.hu/search?hl=hu&site ... nMqme3Mpoc Jó tanács, nem nagyon ismert cégnél pláne, várni egy évet a vásárlással. Igen nagy árcsőkkenések lehetnek.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2017.06.13. 17:07

Imre írta:A jusztírlézert a kihuzatban forgatni kell, és közben figyelni, hogy a fénypont kis körök mentén vándorol, avagy egyazon pontba mutat a forgatás közben. Ez utóbbi ad csak helyes beállítást. Ezt a vizsgálatot hagyják el általában, és mert a jusztírlézer lötyög a kihuzatban, minden alkalommal máshova mutat! A megoldás egyszerű, elsőnek magát a jusztírlézert kell pontosítani, hogy forgatva mindig azonos helyre mutasson a fénye. Ennek módszere és mikéntje vagy bele van építve magába a lézerbe, vagy nincs. Ha beépített az állítási lehetőség, akkor lehet pontosítani, ha nincs rá mód, akkor sajnos marad az umbuldált kísérleti megoldás, avagy egy olyan lézer vásárlása, amely pontosítható, és forgatással mindig egyazon helyre mutat.
Próbáljad meg a jusztírlézert a köré tekert néhány menet vékony papírral beállítani, hogy a kihuzatban ne a csavar rögzítse, hanem a papírral együtt forgatva maradjon egy ponton a fénye. Mindegy, hogy a tökrön hova kerül a fénypont, csak forgatva helyben maradjon. Ez után a segédtükörrel a főtükör közepére kell állítani, majd a főtükröt úgy állítani, hogy önmagába verődjön vissza a sugár. Ellenőrizni lehet, ha kis füstöt használsz, amit belejuttatsz a tubusba. Ez láthatóvá teszi a lézerfényt! Nem kell nyújtólencse sem! Üdv. Imre


Üdv!
Elnézést hogy ilyen soká írok, de egyáltalán nem volt időm mostanában ezt kipróbálni.....
Na a helyzet a következő: Még egy pici darab papír se fér be a jusztírlézer és a kihuzat bejárata közé, de az alsóbb részén rengeteg a hely, olyan mintha a kihuzat kúp alakú lenne. A felsőbb szűkebb rész miatt nem tudom papírral együtt betolni a lézert... Füstöt pedig nem tudok alkalmazni, mert idebent a szobába nem hiszem hogy jó ötlet, odakint pedig semmit nem érek el a szél miatt :(
zsoanna
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2017.06.15. 12:51

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: zsoanna » 2017.06.15. 13:46

a segitségeteket szeretném kérni. rokkant vagyok, de már több éve szeretnék egy távcsövet. természetesen csak goto mechanikA jöhet szóba. van 1 monitorom, ezen nézném acsillagokat, nem az okuuulárokon. a monitort egy médiaboxba kötném, mert a laptoopom már alig él. orion starshoot kamerát vvennék.
kérdésem fog e működni a kamera a médiaboxon keresztül, vagy csak számitógééppel??
köszönöm a válaaszokat
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2017.06.15. 15:54

zsoanna írta:a segitségeteket szeretném kérni. rokkant vagyok, de már több éve szeretnék egy távcsövet. természetesen csak goto mechanikA jöhet szóba. van 1 monitorom, ezen nézném acsillagokat, nem az okuuulárokon. a monitort egy médiaboxba kötném, mert a laptoopom már alig él. orion starshoot kamerát vvennék.
kérdésem fog e működni a kamera a médiaboxon keresztül, vagy csak számitógééppel??
köszönöm a válaaszokat

Tartok tőle a kamerának USB port és megfelelő Windowsos driverek kellenek, tehát a mediabox nem megoldás. Amúgy nem igazán fogja a kamera helyettesíteni az szabad szemes látványt, pláne nem egy Orion Starshoot kamerával.

Nap-Hold: leszámítva a sokkal kisebb "látómező" a kép megközelíti a szabadszemes látványt
Bolygók: ha nem nyújtasz 3-4 m-re, kb 10-40 pixel méretűek lesznek, nem lesz annyi részlet "élőben", mint szabad szemmel
Mély-ég: "élőben" nem vagy alig látszanak, "átlagos" amatőrtávcsővel

Bővebb info: https://www.tavcso-mikroszkop.hu/tudast ... kotni.html
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
zsoanna
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2017.06.15. 12:51

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: zsoanna » 2017.06.15. 18:57

SzarkaLevente írta:
zsoanna írta:a segitségeteket szeretném kérni. rokkant vagyok, de már több éve szeretnék egy távcsövet. természetesen csak goto mechanikA jöhet szóba. van 1 monitorom, ezen nézném acsillagokat, nem az okuuulárokon. a monitort egy médiaboxba kötném, mert a laptoopom már alig él. orion starshoot kamerát vvennék.
kérdésem fog e működni a kamera a médiaboxon keresztül, vagy csak számitógééppel??
köszönöm a válaaszokat

Tartok tőle a kamerának USB port és megfelelő Windowsos driverek kellenek, tehát a mediabox nem megoldás. Amúgy nem igazán fogja a kamera helyettesíteni az szabad szemes látványt, pláne nem egy Orion Starshoot kamerával.

Nap-Hold: leszámítva a sokkal kisebb "látómező" a kép megközelíti a szabadszemes látványt
Bolygók: ha nem nyújtasz 3-4 m-re, kb 10-40 pixel méretűek lesznek, nem lesz annyi részlet "élőben", mint szabad szemmel
Mély-ég: "élőben" nem vagy alig látszanak, "átlagos" amatőrtávcsővel

Bővebb info: https://www.tavcso-mikroszkop.hu/tudast ... kotni.html


és mit ajánl?? én egy mc virtuuoso kis asztali távcsövetgondoltam, akkor egy asi kamera. ha így kötöm a monitorra élvezhető lesz a kép? vagy hosszabb cső kéne?
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2017.06.16. 14:06

zsoanna írta:és mit ajánl?? én egy mc virtuuoso kis asztali távcsövetgondoltam, akkor egy asi kamera. ha így kötöm a monitorra élvezhető lesz a kép? vagy hosszabb cső kéne?

Mit nevez élvezhető képnek? A Hold haramada fér el egy Virtuoso + ASI 120MC kamera esetén a látómezőbe, a Jupiter kb. 60 pixel méretű lesz. Mi a keretösszeg távcső vásárlásra?

Ezen a képsorozaton elől látható, mire lehet számitani 15 cm-es távcső esetén az élőképen kb 6.8 m-es fókusz esetén:
Kép
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
zsoanna
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2017.06.15. 12:51

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: zsoanna » 2017.06.18. 14:20

SzarkaLevente írta:
zsoanna írta:és mit ajánl?? én egy mc virtuuoso kis asztali távcsövetgondoltam, akkor egy asi kamera. ha így kötöm a monitorra élvezhető lesz a kép? vagy hosszabb cső kéne?

Mit nevez élvezhető képnek? A Hold haramada fér el egy Virtuoso + ASI 120MC kamera esetén a látómezőbe, a Jupiter kb. 60 pixel méretű lesz. Mi a keretösszeg távcső vásárlásra?

Ezen a képsorozaton elől látható, mire lehet számitani 15 cm-es távcső esetén az élőképen kb 6.8 m-es fókusz esetén:
Kép


és mit ajánlana? talán eg nagyobb átmérőjü csövet?
vagy ha ezt az asi kamerát rákötöm egy monitorra, akkor se ad jó képet?
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.06.18. 22:10

A monitoron látott képen úgy lehetne javítani, ha egy Registax féle programon keresztül menve összegezné a képeket, meg élesítene, meg egyebek, ilyet nem tud valamilyen program ? Már hogy ne magunk írjuk ezt meg feleslegesen, ha létezik.

Amúgy meg nagyobb tükörrel még több fény lenne és a kép javulna, főleg megfelelő időben, amikor nyugodt a levegő is.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2017.06.19. 10:32

tobe_ írta:A monitoron látott képen úgy lehetne javítani, ha egy Registax féle programon keresztül menve összegezné a képeket, meg élesítene, meg egyebek, ilyet nem tud valamilyen program ? Már hogy ne magunk írjuk ezt meg feleslegesen, ha létezik.

VALÓSIDEJŰ képalkotásról van szó, nem arról, hogy utólag mindenféle trükköket bevetek, hogy jó legyen a látott kép.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2017.06.19. 10:35

zsoanna írta:és mit ajánlana? talán eg nagyobb átmérőjü csövet?
vagy ha ezt az asi kamerát rákötöm egy monitorra, akkor se ad jó képet?

Az ASI kamera képét mindig monitoron nézzük, nem igazán értem a kérdés másik felét. Jobb képet akkor láthatunk, ha mondjuk a nyugodtság 10/10, de ilyen szerintem a Kárpát-medencében kb 5 évente 1x van. Pont a nem tökéletes nyugodtság miatt van szükség komoly képfeldolgozásra.

Tartok tőle élőben nem várható olyan kép a bolygókról, mint amit szabad szemmel látunk a távcsőben.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”