Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
mozso18
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2017.04.02. 15:29

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: mozso18 » 2017.04.27. 22:29

Köszönök mindenkinek minden hozzászólást.
Beszereztem "csillagászati" áron a kollimációs okulárt. :)
Feltettem, minden össze-vissza volt a távcsőben. Csoda, hogy láttam vele valamit egyáltalán.
Egyik tükör erre, a másik arra. Összehoztam a szálkereszteket, közepeket.
Most meg sehol egy égitest, de annál több a felhő.
Ha ki tudom próbálni referálok.
hajnal
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2016.01.08. 20:34

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: hajnal » 2017.04.29. 21:36

Kedves Amatőrcsillagászok !

Nemrég tanácsot kértem és kaptam a 130/650 és a nagy fényszennyezés kérdésében. Nos még mindig töröm a fejem melyik távcső is felelne meg leginkább a körülményeknek, az igényemnek és a pénztárcámnak.
Tény, hogy a lakhelyemen adott a fényszennyezés és a szinte állandó szél. Leginkább olyan távcsövet szeretnék amit táskában tudnék szállítani, bár jelenleg nem biztos, hogy mozgolódnék vele, hosszabb távon ilyenben gondolkodom, 80e Ft körüli összegig.
Három fő jelöltem van, de nyitott lennék egyéb javaslatokra is:

- az említett 130/650 SkyWatcher EQ2, ez a szívem csücske, régóta szeretném a jó vélemények miatt, de fogalmam sincs mennyire lehet szállítani és a szélben való használhatósága is aggaszt

- 114/500 SkyWatcher Newton EQ1, a 130/650 hordozhatóbb alternatívájaként

- 90/1250 MC SkyWatcher EQ1, kis mérete miatt nagyon vonzó, talán a szélnek is jobban ellenállna

Egyik távcsövet sem ismerem, csak olvastam róluk, ezért szeretném tapasztaltabbak véleményét kérni.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.04.29. 22:19

Fényben és szélben eleve nem sok mindent lehet kezdeni, de ha ilyen körülmények közt mégis próbálkozol, akkor is a mechanika az EQ1, meg még a kettő is szerintem elég gyenge bármire is, még szélcsendben is. A tubus tényleg jó, ha rövid, még a széltől függetlenül is, mert ha kicsit hozzáérsz, kevésbé hajlamos akkor is a lengedezésre.

Lehet érdemes még egy (fapados) repjegy árnyi pénzösszeget hozzátenni és kicsit masszívabb talapzatot megcélozni.

Szél ellen talán még alkalmazható lenne egy magunkat körülvevő hordozható paravánt is vinni, persze ez lehet csak egy kósza ötlet.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.04.29. 22:34

Hajnalka

Tudom hogy antipatikus leszek...
Szerintem hordozhato tavcsohoz az azimutalis alvany igazan jo.
Mire befejezed a polusra beallitast masok meg untak az eszlelest es elegedeten pakolnak haza meni ;) .

Mircea
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.04.29. 23:01

Mircea írta:... Szerintem hordozhato tavcsohoz az azimutalis alvany igazan jo. ...


Nem butaság.
(Persze csak vizuális nézelődéshez.)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mozso18
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2017.04.02. 15:29

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: mozso18 » 2017.04.29. 23:47

Én a lehető legnagyobbat, legstabilabb állványt választanám, amit még el tudsz cipelni.
Nagy távcsővel többet látsz.
130/650 már elég jó.
Nézz szét Jófogáson, használtan töredék áron kaphatsz.
Teljesen kezdőként mondom, hogy a pólusra állítás szabadszemes nézelődéshez 10 másodpercig tart, de utána már csak 1 kart kell tekergetned, mert - főleg nagyobb nagyításnál - "rohan" az égbolt. :)
star rover
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2016.07.07. 08:52

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: star rover » 2017.04.30. 09:14

Mircea írta:Szerintem hordozhato tavcsohoz az azimutalis alvany igazan jo.


Zárójelben jegyezném meg, hogy az eq 1, 2 mechanikákat is lehet alt-azimutálisan használni. A fejet 90 fokban hátra kell hajtani és így a rektatengely lesz az azimut és a deklitengely meg az alt. A sajátomat is szinte kizárólagosan így használom, nem kis megelégedéssel. Az AZ3 állvány állítólag zenit körül nem kezelhető, mert ellensúly hiányában a tubus súlya hatására hátrabukik. Az eq-kal, ha alt-az módon használjuk ez nem történik meg. Sokan AZ3-ra házilag szerelnek ellensúlyt, meg rugót, meg mindenféle tákolmányt, hogy zenit körül is használni lehessen. Az AZ4-nél már nincs ilyen gond, viszont a tömege nagyobb, mint a másiké, ezért szállítani nehezebb, és persze drágább is.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára star rover 2017.04.30. 12:08-kor.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2017.04.30. 11:29

hajnal írta:Kedves Amatőrcsillagászok !

Nemrég tanácsot kértem és kaptam a 130/650 és a nagy fényszennyezés kérdésében. Nos még mindig töröm a fejem melyik távcső is felelne meg leginkább a körülményeknek, az igényemnek és a pénztárcámnak.
Tény, hogy a lakhelyemen adott a fényszennyezés és a szinte állandó szél. Leginkább olyan távcsövet szeretnék amit táskában tudnék szállítani, bár jelenleg nem biztos, hogy mozgolódnék vele, hosszabb távon ilyenben gondolkodom, 80e Ft körüli összegig.
Három fő jelöltem van, de nyitott lennék egyéb javaslatokra is:

- az említett 130/650 SkyWatcher EQ2, ez a szívem csücske, régóta szeretném a jó vélemények miatt, de fogalmam sincs mennyire lehet szállítani és a szélben való használhatósága is aggaszt

- 114/500 SkyWatcher Newton EQ1, a 130/650 hordozhatóbb alternatívájaként

- 90/1250 MC SkyWatcher EQ1, kis mérete miatt nagyon vonzó, talán a szélnek is jobban ellenállna

Egyik távcsövet sem ismerem, csak olvastam róluk, ezért szeretném tapasztaltabbak véleményét kérni.

Ha van mire tenni az esetedben ez is megfontolandó: avirtuoso 90 mc is megfontolandó.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.04.30. 14:09

AZ 3 alvany elen torvenyt kelene kihozni !

Kiss nagyitasoknal ,mondjuk 20x ,lehet eszlelni egy korulmenyes polusra alitasal.
50x-es nagyitasnal mar kezd szoritani a cipo , 100x nagyitasnal ujra kezded a polusra alitast.
Masok mar a harmadik galaxist eszlelik ...

En ugy olvastam hogy a 114x500mm tukor nem parabolizalt.
A 130x650mm tukorrol csak jo dolgokat halotam.

A Makszutov -nak kisseb a merete de hoszab a 2x nagyob a fokusz.
Erzekenyeb is.

Hajnalka

Olvasd el ezt a linket ,en ezt a 130mmx650mm Dobson tavcsovet ajanlom :

https://www.cloudynights.com/topic/4631 ... t-borders/

Mircea
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.04.30. 16:34

Sajnos az ''One Sky'' tavcsovet forgalmaza az ''Astronomers Without Borders'' non-profit szervezet.
Ezert 'One Sky'' 130mmx650mm tavcso nem szerezheto Egyesult Alamokon kivul.

Az europai klon a ''Skywatcher Heritage 130p''.
Egy erdekes web oldal :

http://www.waloszek.de/astro_sw_dobson_comp_e.php

Gerd Waloszek hosszasan ir a Skywatcher Skymax 102mmx1300mm Maszutov Cass tavcsorol is :

http://www.waloszek.de/astro_sw_mak102_e.php

Mircea
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”