Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.04.22. 16:35

mozso18 írta:... 25mm okulárral picinek látszik a bolygó, éles kép, épphogy látható a gyűrű.
10mm okulárral már nagyobb, éles a kép, szépen látszik a gyűrű, de Cassini-rés még sehol.
3.2mm okulárral nagy a kép, de HOMÁLYOS! Mondhatni hiába nagyobb a bolygó képe, nem olyan részletes a kép, inkább elmosódott. ...


Tökéletesen leírtad, hogy mit kell látnod különböző nagyítások esetén.
Ez így van, és minden távcsőre igaz, csak a "határnagyítások" kitolódnak, ahogy nő a műszer mérete, és ezzel előbb-utóbb megjelenik a Cassini, sőt, akár az Encke rés (vagy minima) is (de ahhoz már valóban nagy és kiváló optikájú műszer kell, ideális légköri viszonyok között).

Persze a távcső típusa (refraktor, reflektor, ezeken belül akromát vagy apo, illetve Newton, Schmidt-Cassegrain, Makszutov, stb.), a beállítás (kollimáció) pontossága és az optikai elemek megmunkálási minősége is keményen beleszól a látott kép milyenségébe, de a fenti trendbe nem: ahogy nő a nagyítás, egyre fényszegényebbé és életlenebbé válik a kép.

ÁLTALÁBAN a 2D "törvényt" szokták emlegetni, mint az "értelmes" nagyítás határát; azaz a Te esetedben (150/750) ez 2x150=300x-os nagyítást jelent maximum. De hogy még e mellett is élvezhető képet kapj (pláne egy F/5-ös fényerőnél), ahhoz feltétlenül paraboloid felületű, jól beállított tükör kell, és nagy szerencse, hogy a sok kínai sz@r közül sikerüljön egy használható darabot kikapni.

A 3,2mm-es oklival 240x-es nagyítás körül vagy, amire a fentebb elmondottak már hangsúlyosan igazak.
A kollimáció pontosításával talán még javíthatsz egy kicsit, de ott már csodát ne várj egy SkyWatcher-től (általában).

Ha vizuálisan használod a távcsövet, akkor elég lenne egy F/10 körüli is; azoknak (többnyire) sokkal szebb a képük (főleg, ha bolygózni akarsz); ráadásul manapság a jó minőségű és nagy látómezejű okulárok is egyre olcsóbbak, így látómezőben sem akkora az átmérő-veszteség egy F/5-höz képest. Manapság nagy divat a rövid távcső, de okulárral történő, azaz vizuális használat esetén nem biztos, hogy jó irány. Sokkal igényesebb egy F/5-ös cucc az optikai elemek minőségével, és a pontos kollimációval szemben. A magam részéről inkább fotózáshoz javaslom a fényerős rendszereket.

Nyilván az adott, 150/750-es cuccból kell kihozni, amit lehet; a fentieket csak azért írtam, ha tovább akarsz majd lépni.

Ja, és a kép minőségi problémákért - saját tapasztalatom szerint - 80%-ban az objektív (és a segéd-optika - pl. segédtükör, ha van) minősége a felelős, és csak 20%-ban a gyengébb okulár. A százalékokat persze hasra ütésre írtam, csak jellemezni akartam az arányokat. Al Naglernek abban igaza van, hogy az okulár a távcsöved fele (mármint a képalkotás szempontjából), de sokkal könnyebb jól elkészíteni (a kisebb fizikai méretek miatt), mint a fő optikai elemet.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2017.04.22. 18:26

mozso18 írta:Nagyon kezdőként kérdezek. :)
Ma hajnali 5-körül kimentem a 150/750-es newtonnal. (használtan vettem)
Megtaláltam a Szaturnuszt, Jupitert. Szuper, vállveregetés, öröm.
25mm okulárral picinek látszik a bolygó, éles kép, épphogy látható a gyűrű.
10mm okulárral már nagyobb, éles a kép, szépen látszik a gyűrű, de Cassini-rés még sehol.
3.2mm okulárral nagy a kép, de HOMÁLYOS! Mondhatni hiába nagyobb a bolygó képe, nem olyan részletes a kép, inkább elmosódott.
Kérdés: 1. kell-e beállítani, kollimálni, jusztírozni a távcsövet, hogy élesebb legyen a kép a 3.2mm okulárral vagy
2. ez így normális, csak a levegő, égbolt volt ilyen "béna" ma hajnalban

Előre is köszönöm válaszaitokat!
Egy kezdő csillagászpalánta



Szia Gábor!

Túl nagy nagyítást ad a 3.2 -es okulár azt gondolom ,használj jó minőségű kisebb nagyítást adó okulárokat.
Szerintem kb 150x-es nagyítás ami a Szaturnusz jelenlegi láthatóságakor delelése idején általában legjobban használható.
Természetesen a kollimálás alapfeltétel, a nyugodtságot látni fogod,tehát hogy mennyire hullámzik a bolygó képe.
Ha nagyon hullámzik 125-150x-esen ,akkor semmi értelme a nagyobb nagyítást forszírozni,mert élvezhetetlen lesz a látott kép
Érdemes volna egy 6-os és egy 5-ös fókuszú okulárral próbálkozni,tehát 125, 150x-es nagyításokat.
Inkább kisebb nagyítást használj és óragépes mechanikát,hogy csak a megfigyeléssel kelljen foglalkoznod ,ne az állandó után állítgatással.
100x-os nagyítás felett már a Cassini rést vagy a Jupiter nagy vörös foltját látnod,kell ha megfelelő gyakorlatra teszel szert és természetesen,ha éppen akkor látható mondjuk a nagy vörös folt.
Különben szerintem egy jó 10-es okulárral tehát 75x-ös nagyítással már látnod kéne a Cassini rést.
A 10-es Báriummal és gyakorlatlan szemmel nem biztos,hogy látni fogod.

Ha egyéb kérdésed van tedd fel!

Üdv :Laci Derült eget!
Avatar
rgeri
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2016.09.24. 22:04

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: rgeri » 2017.04.22. 19:40

Attila írta:
tobe_ írta:Ha olcsón akarod megúszni, ...


Béla!

Ne felejtsd el, hogy a motor nem lebeghet a csigaorsó előtt a levegőben, tengelykapcsoló is kell, az NE555-ös sem ragasztható technokol rapiddal egy kifúrtlan nyák-ra, stb-stb.
Mire mindezt elkészíted, összerakod, még többe is fog kerülni a cucc az idézett bolti verziónál.

Szerintem nem érdemes barkácsolni ezzel.

MDA



Ha az ember a munkáját tekinti (amiért fizetést kap), valóban nem mindegy, hogy mennyi idő alatt, mennyiért, milyen anyagáron tudja elvégezni a feladatát. De ha saját magának készít valamit, akkor már nem feltétlenül igaz a fenti állítás, természetesen nem irreális értékekre gondolok. Valóban a mai világban szinte mindent meglehet venni készen. De a gyári eszközökkel, sokszor kompromisszumot kell kötni, nem olyan színű, nem egészen úgy működik ahogy szeretném, ...stb. A saját eszköz meg olyan lesz amilyennek én akarom/elképzeltem. A fiókban, sufniban sok olyan tárgy, eszköz hever amiből lehet alkatrészeket kitermelni, építkezni, ez nem kerül semmibe, újra hasznosítom. :) És akkor még nem is beszéltem az alkotás öröméről.
Ráadásul, minden egyes munkával tanulok valamit, főleg ha az nem a szakterületem. Ha én rendesen szeretnék valamit elkészíteni amihez hasonlót még sohasem csináltam, utána olvasok, utána gondolok, ...stb. Ez mind újabb információkkal, tudással lát el, ami szerintem megfizethetetlen!

Attila írta:Szerintem meg éppen hogy azt kell csinálnunk, amit szeretünk.
Különben az életed örök megalkuvás...

De ez itt nagyon off; bocsánat.

MDA


Sajnos nem mindenki olyan szerencsés, hogy azt csinálja amit szeret! Valóban mindenkinek azt a munkát kéne végeznie amit szeret és szívesen csinál, de ez a mai világban sajnos nem valósul meg.
Én szeretek alkotni, új dolgokat elkészíteni, kitalálni. De ez a jelenlegi munkahelyemen nem működik, szenvedek is miatta elég rendesen. Ha gondolod Attila szívesen beszélgetek erről is, és a
fenti témáról is, akár a következő érdi klubest alkalmával is, de ez már nem ennek a fórumnak a témája.
És ez itt már tényleg nagyon off.

Üdv:
Gergő
Üdv:
Gergő (RKM)
Avatar
V. István
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2014.12.27. 13:45

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: V. István » 2017.04.23. 00:40

"10mm okulárral már nagyobb, éles a kép, szépen látszik a gyűrű, de Cassini-rés még sehol."

Nekem szintén 150/750-es tükörrel van megépítve a teleszkópom.
Láthattam vele a Cassini-rést, egy 12,5 mm-es Super Plössl okulárral + 2,5X Barlow előtéttel. Úgyhogy szerintem többet lehet kihozni a távcsövedből.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2017.04.23. 12:10

mozso18 írta:Nagyon kezdőként kérdezek. :)
Ma hajnali 5-körül kimentem a 150/750-es newtonnal. ...
Megtaláltam a Szaturnuszt, ....szépen látszik a gyűrű, de Cassini-rés még sehol.
3.2mm okulárral nagy a kép, de HOMÁLYOS!

Mostanában a levegő páratartalma magas, sok turbolens áramlás is nehezíti a megfigyelést.
A csillagteszt elárulja, hogy mire számíthatsz bolygó ügyben. Ha remeg, vibrál, életlen, percenként változik a fénye, időnként elhalványul, szétesik, akkor semmi esélyed a jó Szaturnusz képhez! Akármilyen profi, vagy csak gyengus távcsöved van, nem fogod látni a rést, legfeljebb sejted, avagy odaképzeled. Több napon, más-más időjárási viszonyok között kellene próbálkozni, és minden esetben egy gyors csillagteszttel kezdeni! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
mozso18
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2017.04.02. 15:29

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: mozso18 » 2017.04.25. 14:46

Nagyon szépen köszönöm az építő jellegű, segítő hozzászólásokat! Öröm itt lenni. :)
Sajnos a továbbiakban is homályos a látott kép 3.2mm-es nagyításnál. (150/750 Skywatcher Newton)
2x Barlow + 10mm okulár elég jó, de azért élesnek nem mondanám. Pl Cassini sávot nem látni a Szaturnuszon.
Viszont kísérletezgettem letakarással. Meglepően jobb lett a kép, amikor 10-30%-ot letakartam a kezemmel a tubus nyílásánál. Mintha túl sok lenne a fény...?

Pontosítva a látottakat:
ha a Jupitert nézem, akkor a holdjainak "farkincájuk" van. Ahogy csavargatom az élességet miközben középen a bolygó és ha túlcsavarom ide-oda, akkor a bolygóból kiindúlva 90 fokban ide-oda bolygóméretű fénycsóva látható. (remélem érthető)
Kolimálással javítható a helyzet? Vegyek hozzá kollimációs okulárt és azzal állítsam be?
Esetleg lenne a közelben (Délegyháza) egy szakértő, akihez elvihetném a távcsövet megnézetni, hogy ez normális-e és csak a légkörből lehet ennyit kihozni vagy technikai a probléma?
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.04.25. 15:11

mozso18 írta:... Ahogy csavargatom az élességet miközben középen a bolygó és ha túlcsavarom ide-oda, akkor a bolygóból kiindúlva 90 fokban ide-oda bolygóméretű fénycsóva látható. ...


Lehet kollimációs probléma, de lehet a tükör hibája is.
A leírásod alapján jelentős mértékű asztigmatizmusra tippelek, de látatlanul nagyon nehéz megmondani.
(Az asztigmatizmus kreál megnyúlt képet, egymással 90°-ban álló tengelyekkel a fókuszon belül és kívül.)

Első lépésben mindenképp a kollimációt javaslom, de ha még sohasem csináltál ilyet, akkor talán elsőre jó ötlet egy tapasztaltabb amatőrt megkérni, hogy állítsa be a távcsöved, Te pedig szemérmetlenül leselkedj közben!!! :D

Nem túl nehéz feladvány, de elsőre jól jöhet a segítség.


MDA

u.i.: ha letakarással javul a képminőség, akkor az egyértelmű jele az optika gyenge minőségének (kivéve nagyobb átmérők esetén, mert ott a seeing hatását csökkenti a kitakarás). De csak kollimálás után mérvadó ez a próba; amíg össze-vissza állnak az optikai elemek, addig bármi, és annak az ellenkezője is igaz lehet... :?
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2646
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2017.04.25. 15:31

Mozso!
Manapság sokszor nagyon nyugtalan a légkör, a letakarás ezen némileg segít, mert ugyan kevesebb fény érkezik a tükörre, de kevesebb "zavarás" is.
A 3,2 mm-es okulárt felejtsd el ehhez a távcsőhöz: talán a Holdon ad majd elfogadható képet. Nem véletlen, hogy a 2x +10mm jobb képminőséget ad, mert csak 150x a nagyítás, nem 234x. Ha kitűnő az optika és a légkör is, akkor jöhet a 234x.
A holdakból kiinduló tüskék oka lehet a kollimálás hibája, de inkább asztigmatizmus, vagy pl. valamelyik tükör meg van feszülve a tartójában. Hajlamosak a népek meghúzni a tükröket a tartóban rögzítő csavarokat, mire az üveg enged... Ezt ellenőrizni kell. A kollimálást mindenképpen időnként ellenőrizni kell a newtonoknál! Jobb, ha elsőre szakembör csinálja, NAPPAL, hogy könnyű legyen és Te is mindent jól láss. Egyébként szó szerint 1 perc az egész.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2017.04.25. 21:18

mozso18 írta:... Sajnos a továbbiakban is homályos a látott kép 3.2mm-es nagyításnál. (150/750 Skywatcher Newton) 2x Barlow + 10mm okulár elég jó, de azért élesnek nem mondanám.....
Pontosítva a látottakat:
ha a Jupitert nézem, akkor a holdjainak "farkincájuk" van. Ahogy csavargatom az élességet miközben középen a bolygó és ha túlcsavarom ide-oda, akkor a bolygóból kiindúlva 90 fokban ide-oda bolygóméretű fénycsóva látható. (remélem érthető)...

Egy kérdésem van: csináltál-e egyetlen egy csillagtesztet előtte? Ha igen, akkor azt írjad le, hogy ott mit tapasztaltál, kitakarás nélkül, fókuszon belül, fókuszban és fókuszon kívül? Hogy változott a csillag képe?
Azért írtam, amit leírtam, mert elsősorban nem az mutatja a távcső minőségét, hogy a szélén húz-e csóvát a Jupiter holdja vagy sem, és nem az, hogy a szélét kézzel kitakarva mit látni, hanem az, hogy a tengelyben milyen a kép egyetlen pontnyi csillaggal! Hogyan is kell csillagra tesztelni? Itt a fórumon olvass utána!
Még mielőtt bármilyen állítgatásba fogsz, keress fel - akár kamerás Skaype-on - valakit, aki tud távsegítséget is adni, de jobb, ha elmegy, viszi a saját kollimátorát és ott a helyszínen mindent megmutat. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2017.04.26. 08:16

Imre írta:
mozso18 írta:... Sajnos a továbbiakban is homályos a látott kép 3.2mm-es nagyításnál. (150/750 Skywatcher Newton) 2x Barlow + 10mm okulár elég jó, de azért élesnek nem mondanám.....
Pontosítva a látottakat:
ha a Jupitert nézem, akkor a holdjainak "farkincájuk" van. Ahogy csavargatom az élességet miközben középen a bolygó és ha túlcsavarom ide-oda, akkor a bolygóból kiindúlva 90 fokban ide-oda bolygóméretű fénycsóva látható. (remélem érthető)...

Egy kérdésem van: csináltál-e egyetlen egy csillagtesztet előtte? Ha igen, akkor azt írjad le, hogy ott mit tapasztaltál, kitakarás nélkül, fókuszon belül, fókuszban és fókuszon kívül? Hogy változott a csillag képe?
Azért írtam, amit leírtam, mert elsősorban nem az mutatja a távcső minőségét, hogy a szélén húz-e csóvát a Jupiter holdja vagy sem, és nem az, hogy a szélét kézzel kitakarva mit látni, hanem az, hogy a tengelyben milyen a kép egyetlen pontnyi csillaggal! Hogyan is kell csillagra tesztelni? Itt a fórumon olvass utána!
Még mielőtt bármilyen állítgatásba fogsz, keress fel - akár kamerás Skaype-on - valakit, aki tud távsegítséget is adni, de jobb, ha elmegy, viszi a saját kollimátorát és ott a helyszínen mindent megmutat. Üdv. Imre



a fentieket olvasva nem az optikád hibás, csak nincs rendesen kolimálva a tubus.
a Newtonoknak talán ez az egyetlen sarkalatos pontjuk: minden kitelepülésnél a pontos kollimáció. ha ezt nem teszed meg, akkor nem fogod élvezni a tubus nyujtotta látványosságokat. a 3 optikai elemnek/ főtükör,segédtükör, okulár,/ pontosan az optikai tengelyen kell lenni, különben nem tudsz élességet állítani, pontok helyett "üstökösöket látsz".

sajnos a newton tubus már csak ilyen: könnyen elmozdul benne a főtükör, ezért kell minden kipakolás után beállítani, de cserében kárpótol a látvány ami egy pontosan beállított tubussal élményszámba megy.
/200-300x-os nagyításon a hold kráterei szinte belerobbannak az agyadba/

volt ilyen tubusom,nyugodt égen 300x nagyítás fölé is vihettem, jó volt a látott kép.
Ha rendesen be van állitva, nem kómázhat sehol a látómezőben, talán a széleken egy kicsit.
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”