Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
tordaitom
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:43

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: tordaitom » 2017.04.20. 20:16

géza írta:SW Star Adventure használható valahogy kűlső táppal ? A rendes 6 V-ra gondolok. A mini USB-n keresztűl talán.. . nem találok leirást, rajzot.


Igen, használható, ha megfelelő USB-kábellel összekötöd a számítógéppel. Az USB porton levő 5 V-os feszültség tökéletesen elegendő a motor meghajtására, feltéve, hogy a port 500 mA-es korlátját nem lépjük át. (A 6 V-ot felejtsd el, azzal csak károsíthatod az elektronikáját – amúgy ha elemek helyett akkukat használsz, akkor 6 V helyett 4.8V (= 4 x 1,2 V) lesz a tápfeszültség, és azzal is tökéletesen működik.)

De a legegyszerűbb megoldás az elemek (vagy Ni-Cd, Ni-MH ceruzaakkuk) használata.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.04.20. 23:51

Ha olcsón akarod megúszni, akkor egy 1000 Ft-os léptető vezérlővel, meg vagy egy processzoros meghajtó modullal, amit szabályozhatsz egy potméterrel, hogy milyen gyorsan tekerje, ugyanígy meghajtható egy NE555-ös jelgenerátorral is, amit szintén potméterrel szabályozhatsz, az is kijön egy ezresből, tehát elektronikailag vagy 3000Ft, meg egy léptetőmotor, ami szintén vagy 3-4 ezerért beszerezhetsz.

Tápegységileg egy PC táppal tudod hajtani, amin van 12V, meg 5V a szükséges feszültségek abból így kijönnek.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.04.21. 16:42

tobe_ írta:Ha olcsón akarod megúszni, ...


Béla!

Ne felejtsd el, hogy a motor nem lebeghet a csigaorsó előtt a levegőben, tengelykapcsoló is kell, az NE555-ös sem ragasztható technokol rapiddal egy kifúrtlan nyák-ra, stb-stb.
Mire mindezt elkészíted, összerakod, még többe is fog kerülni a cucc az idézett bolti verziónál.

Szerintem nem érdemes barkácsolni ezzel.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2017.04.21. 19:10

tobe_ írta:Nekem is ilyesmi karos mozgató van rajta, egy adott pontnál, ha nagyjából merőleges a tengelyre a hajtó orsó, akkor kis ideig elég pontosan mozgatja egy kis motor így is, ha meg változik kicsit utána lehet tekerni vagy valami potméterrel gyorsabbra venni a mozgatást, nézelődésre pont elég az ilyen pontosság.


Egy léptető motorral rácsatlakozol a másik végére a tekerőnek valahogy így pl.:

távcső_mechanika_motorizálás.png

Biztos, hogy amit rajzoltál, az jó a rekta mozgatásra? Biztos, hogy arra a menetes orsóra kell tenni a motort?

Én egész máshogyan képzeltem volna el, de nem akarok beleszólni, ha már elkezdtétek a tanácsadást. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2017.04.21. 19:18

Nyugodtan mond el Imre az elképzelésedet, szerintem mindenki örülni fog a gondolataidnak!

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.04.21. 20:46

Imre írta:
tobe_ írta:Nekem is ilyesmi karos mozgató van rajta, egy adott pontnál, ha nagyjából merőleges a tengelyre a hajtó orsó, akkor kis ideig elég pontosan mozgatja egy kis motor így is, ha meg változik kicsit utána lehet tekerni vagy valami potméterrel gyorsabbra venni a mozgatást, nézelődésre pont elég az ilyen pontosság.


Egy léptető motorral rácsatlakozol a másik végére a tekerőnek valahogy így pl.:

távcső_mechanika_motorizálás.png

Biztos, hogy amit rajzoltál, az jó a rekta mozgatásra? Biztos, hogy arra a menetes orsóra kell tenni a motort?

Én egész máshogyan képzeltem volna el, de nem akarok beleszólni, ha már elkezdtétek a tanácsadást. Imre



Lehet pont a másik tengelyre kell, ha benéztem, de oda is lehet tenni nyilván.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2017.04.21. 21:45

ragyuro írta:Tisztelt Csillagászok!
Édesapámtól örököltem egy 1970-es években készült 200/2000 Newton távcsövet. A mechanika nagyon stabil cc 80-100 kg, rendes esztergályos munka. Sajnos a tükör korrekcióra szorul, de ezt Zsámba Pista megoldja. Szeretném használhatóvá tenni, ehhez fixen telepíteni és óraművet tenni rá. Első körben csak vizuális észlelés lenne a cél, aztán majd meglátom, hogyan tovább. Kérem segítségeteket, hogyan induljak el az óramű ügyében.
Üdvözlettel
Rábai György


Kétségtelen, hogy egy masszívan megépített mechanikáról van szó, ezekről a közölt képek is tanúskodnak. Nem fog remegni a tubus rajta az biztos. Más felől az egész műszer mindenestől jó helyen volt tárolva, nem ette meg az idő vasfoga. Jó kezekbe kerül a tükör is, Zsámba Mesterünk fantasztikus tükröt varázsol belőle. Ezek után jó lenne a segéd tükröt is lecserélni egy minőségire. Ez idő alatt szeretnéd az óraművet és a kitelepítést is megcsinálni, vagy majd ezt követően?

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2017.04.22. 08:30

Egy házilagosan, egyedi darabként legyártott óramű szerkezet nem versenyezhet árban egy nagy cég termékének árával. Kellő szakmai ismerettel, háttérrel lehetséges jobb óraművet készíteni, mint némelyik cég terméke... Nekem is azt mondták, hogy nem érdemes a Jávorka féle mechanikámmal foglalkozni, mert nem éri meg korszerűsíteni. Ennek ellenére bele fogtunk és szépen felújításra és korszerűsítésre került a mechanika. Az óramű is már lassan a végső fázisába került, a szerkezet elektronikus tesztelése folyamatban van. Összességében anyagilag az egész idáig: lakatosmunkák + csapágy cserék + elektronika + festés költségei nincs 50 ezer Ft-ba.

Egy mechanika korszerűsítése is olyan fontos feladat szerintem, mint egy új építése. Egyik se könnyű feladat, időigényes a tervezése vagy akár csak a kivitelezés is. Van aki lát benne fantáziát, van aki nem... Aki nem engedheti meg magának az új beszerzését, az megfogja találni annak a módját, hogy a régi dolgait, főleg ha az örökség is egyben és használni is szerné - megbecsülje, felújítsa, netalán korszerűsítse és ne a szeméttelepen landoljon mint értéktelennek szánt hulladék. Sajnos tudok olyan távcsőről, amit az örökösök kidobtak a MÉH telepre... :(

Tudom, hogy lesznek olyanok, akik nem értenek velem ezzel egyet amit leírtam. De ez nem is baj, emberek vagyunk, eltérően látunk meg dolgokat.

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.04.22. 09:24

Gábor, hasonló a véleményem a "primitivebb" dolgokról. Gyakran nézelődőm a birtokomban lévő megbecsűlt egyszerűbb darabokkal. Van hangulata. Emléke. Nézem itt fent a szerkezet fotóit, szép. A becsűletes munka mindig szép a szemnek is, érezteti az odafigyelést a készitésnél. Kár lenne félretenni vagy nagyot változtatni rajta. Legfeljebb RA. Nekem sajnos nincsen ilyen családi emlékem. Frissentartva őrizném őrőmmel, ahogy van. Kérdésem, Star Adventuret használ-e valaki itt. Jól jőnne véleményezés. A cuccolós kitelepedések mindig nehezebbek nekem, egy ilyesmi lenne az utolsó lehetőségem - majd (hi..).
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.04.22. 10:17

Gábor1967 írta:... Tudom, hogy lesznek olyanok, akik nem értenek velem ezzel egyet amit leírtam. De ez nem is baj, emberek vagyunk, eltérően látunk meg dolgokat.


Gábor!

Minden az egyéni preferenciákon múlik.

Az autót a sofőr (akár úrvezető, akár versenyző) vezeti, és a mérnök/szerelő javítja.
A távcsövet a csillagász (akár amatőr, akár profi) használja (mér vele, és következtet) és a műszaki szakember készíti/javítja.

De a két szerepkörnek lehetnek (vannak) metszetei, ámbár ez már inkább csak az amatőr szintre jellemző...

Jómagam több dologgal is foglalkozom egyszerre, így nem mindegy, hogy egy adott problémát mennyi idő alatt oldok meg. Lehet bütykölgetni egy távcsővel heteket, hónapokat is akár, de én inkább ez idő alatt is az eget nézném vele, ezért inkább megvenném a gyárit, és azt szerelném fel. (Nyilván, csak adott költség különbözeten belül...)

Ez az ún. alternatíva-költség elmélet.

Azaz, hogy mi az "ésszerű" megoldás jelen esetben, az azon múlik, hogy mi egyebet csinálhatnál a távcsőbőrözés helyett. Ha a célfüggvényed az, hogy távcsövet bütykölj, mert az elégít ki, akkor tedd azt. De ha e mellett még észlelni is akarsz, vagy pláne ha egyéb teendőd is van, akkor már nem biztos, egy-két ezer forint különbségért érdemes más, adott esetben sokkal hasznosabb időtöltés elől időt elvenned.

Tehát - valóban - egyéni preferenciák is lehetnek/vannak.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”