Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2017.04.05. 16:19

Sziasztok!

Szeretnék tanácsot kérni az F5-ös (102/500) lencsésemhez (kaleidoszkóp :D ).
Az F5 miatt a fényesebb csillagok olyan halot kapnak, hogy tele van az M42 körüli égbolt szép felfújt lufikkal. :mrgreen: http://www.csillagvaros.hu/index.php?option=com_community&view=photos&task=photo&albumid=1263&Itemid=80#photoid=15618
Ahogy olvastam, láttam, ez a fraunhofer F5 ennyit tud. De mivel lehet ezt csökkenteni? Blendézéssel esetleg? Ha blendézés, akkor milyenre érdemes szűkíteni ahhoz, hogy ne legyen lufi, de azért valamennyi fény is jusson be? :roll:
Köszönöm!
Üdv: Frigyes
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2017.04.05. 16:46

Imre írta:A jusztírlézert a kihuzatban forgatni kell, és közben figyelni, hogy a fénypont kis körök mentén vándorol, avagy egyazon pontba mutat a forgatás közben. Ez utóbbi ad csak helyes beállítást. Ezt a vizsgálatot hagyják el általában, és mert a jusztírlézer lötyög a kihuzatban, minden alkalommal máshova mutat! A megoldás egyszerű, elsőnek magát a jusztírlézert kell pontosítani, hogy forgatva mindig azonos helyre mutasson a fénye. Ennek módszere és mikéntje vagy bele van építve magába a lézerbe, vagy nincs. Ha beépített az állítási lehetőség, akkor lehet pontosítani, ha nincs rá mód, akkor sajnos marad az umbuldált kísérleti megoldás, avagy egy olyan lézer vásárlása, amely pontosítható, és forgatással mindig egyazon helyre mutat.
Próbáljad meg a jusztírlézert a köré tekert néhány menet vékony papírral beállítani, hogy a kihuzatban ne a csavar rögzítse, hanem a papírral együtt forgatva maradjon egy ponton a fénye. Mindegy, hogy a tökrön hova kerül a fénypont, csak forgatva helyben maradjon. Ez után a segédtükörrel a főtükör közepére kell állítani, majd a főtükröt úgy állítani, hogy önmagába verődjön vissza a sugár. Ellenőrizni lehet, ha kis füstöt használsz, amit belejuttatsz a tubusba. Ez láthatóvá teszi a lézerfényt! Nem kell nyújtólencse sem! Üdv. Imre


A lézerem elvileg pontosan be van állítva, ezt Dr. Sánta Gabi maga végezte el még a boltban. Szerintem biztos hogy a fókuszírozó lehet a ludas mert ha váltogatva húzom meg az okulár rögzítő csavarokat, akkor esik más pozícióba a lézerpötty. Ha mindig csak az egyiket húzom meg és utána a 2.-at, akkor kb ugyanolyan marad..... kb....
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2017.04.05. 17:43

A kérdésem csak az, hogy kipróbáltad-e azt, amit tanácsoltam, hogy NEM a csavarokkal fogatod meg a lézert, hanem a köré tekert vékony papírral, amivel együtt forgatva vizsgálod, hogy kis körök mentén halad a sugár a főtükrön a forgatáskor, vagy marad egyhelyben? Ha ezt elvégzed, akkor arról is meggyőződhetsz, hogy a jusztírlézered helyes beállítottságú, vagy már elállítódott! Végezzed el, és írjad meg, hogy mit tapasztaltál. Ennyit kellene tenni, mert a műszereket használat előtt hitelesíteni is szokták, különben csak saccolásra alkalmasak. A jusztírlézer a beállítás műszere, tehát hitelesíteni kell használat előtt. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.04.05. 22:32

Frigyes írta:... De mivel lehet ezt csökkenteni? ...


Minus-violet szűrővel, vagy keskeny sávú szűrőkkel.
De mindkettő "kenjük be sárral" típusú megoldás, mert - mint minden szűrő - elvesznek a fényből: a mínusz-violet kevesebbet, a keskeny sávú majdnem az egészet. És ezzel természetesen megváltoztatják az objektum színét.

A leblendézés (fényerő v. nyílásviszony csökkentés) is javít, és talán még ez a legjobb megoldás - azzal együtt is, hogy elvileg (!) romlik a felbontás és a LM fényessége. Ugyanakkor a gyakorlatban lehet, hogy mégis részletgazdagabb lesz a kép a kevésbé elkent kontúrok és jobb kontraszt miatt.

Egyébként (majdnem) minden távcső-optikának a perem-közeli részei a "legneccesebbek" a képalkotás szempontjából. Ha a legkülső 20%-ot kitakarod, a képminőség akár 80%-kal is javulhat. (A számokat hasból írtam, de a trend igaz - főleg kínai cuccok esetén.)

Csak azt nem értem, hogy mi a fenének akkor nagyobb átmérőjű, de szar távcsövet venni drágábban, ha úgyis leblendézed. Akkor inkább vegyél ugyanabból a pénzből egy kisebbet, de jobbat.

Azaz az igazi megoldás a kaleidoszkóp lecserélése egy ún. "távcső"-re. :mrgreen:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2017.04.06. 08:39

Köszönöm Attila. Amúgy "a vágyaim nyelvén szóltál", szívesen lecserélném a kaleidoszkópot egy kisebb apora, de mivel idén építkezünk (és az a gatyámat is leeszi), marad ez a kínai csoda és ebből kell kihoznom valamit. :( De van még egy 102/1300-as MC melette bolygózásra, ha nagyon kiakasztana. :mrgreen:
A blendézést hogyan közelítsem meg? Nulla tapasztalatom van e téren (is) és utánaolvasva sem lett fény az alagútban. Belül kell blendézni a tubusban, vagy kívül, mint az objektívkupak kis nyílása? Köszönöm.
Szerk: találtam olyat, hogy apertúra maszkolás. Próbálkozzak egy olyannal, ami 90-es nyílás és az elejére "ráhúzom"? Gondolom ez egy trial and error játék lesz, amíg meg nem találom azt az optimális nyilást, ami már ehető képet eredményez.
Üdv: Frigyes
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2017.04.06. 09:59

Frigyes írta:...A blendézést hogyan közelítsem meg? ------ Próbálkozzak egy olyannal, ami 90-es nyílás és az elejére "ráhúzom"? Gondolom ez egy trial and error játék lesz, amíg meg nem találom azt az optimális nyilást, ami már ehető képet eredményez.

Próbálkozz a harisnyás módszerrel: "Csináld mgad apodizáló maszk" Két legyet ütsz egy csapásra!
http://www.csillagvaros.hu/forum/viewtopic.php?f=60&t=2317&start=20#p33812 Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2017.04.06. 10:18

Frigyes!
90/500-ra készítettem, napkivetítéshez.
Végy egy kartont, lehetőleg olyat, aminek az egyik fele sötét és nem csillog (a kivetítésnél ez nem volt annyira paraméter, de éjszakai használathoz igen).
Aztán vágd ki belőle ollóval ezt. A luk középen nálam kb. 70 mm. A mérettel kísérletezni szabad!
(A tubuson lévő külső gallér a napkivetítés miatt van ott.)
blende1.jpg


blende2.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.04.06. 10:36

Frigyes írta:... szívesen lecserélném a kaleidoszkópot egy kisebb apora, de mivel idén építkezünk (és az a gatyámat is leeszi), marad ez a kínai csoda és ebből kell kihoznom valamit. ...



Frigyes!

Nem kell végletekben gondolkozni, az apo-n kívül is van élet.
Konkrétan egy hosszabb és akár kicsit kisebb akromátra gondoltam.

Az is jobb, mint a "tömör gyönyör"...

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2017.04.06. 11:33

Imre, Péter, köszönöm az ötleteket, ezeket mindenképp kipróbálom. Kíváncsi vagyok az eredményre.
Attila, értem én, le is cserélném, de most minden fillért a házba ölök inkább. Addig maszkolok. :mrgreen:
Üdv: Frigyes
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2017.04.06. 23:46

Frigyes írta:Szeretnék tanácsot kérni az F5-ös (102/500) lencsésemhez (kaleidoszkóp :D ).
Az F5 miatt a fényesebb csillagok olyan halot kapnak, hogy tele van az M42 körüli égbolt szép felfújt lufikkal.
Szerintem nem az F/5 a baj. Használjál szűrőt a felvételhez. Elsőnek vörös, vagy narancs szűrővel próbálkozz, és azzal állítsad a lehető legélesebbre az élőképet, és készíts olyan hosszú idejű felvételeket, amely még nem égeti be a legfényesebb részét. Utána cseréljed le sötétkékre a szűrőt, majd állítsad élesre ismét a képet, és készíts nem beégetett csillagokkal képeket, többet is, mint amennyire elsőre gondolsz! Ez után dolgozzad fel, és mutassad be a készített felvételedet. Lesz még alkalmad rá az idén! Sok sikert! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”