Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
Bentaz
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2015.02.02. 12:54

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Bentaz » 2017.03.30. 12:57

Bentaz írta:
Vizi Péter írta:Ha az már megvan, akkor igen, de ha újat kell venni, inkább a felsoroltak.


Hát igen, de az már tisztességesebb árkategória. :D
Kezdek teljesen elbizonytalanodni, hogy inkább a 200/1200-ast válasszam a kisebb nyílásviszony miatt - ha elvileg a 250-es nem mutat sokkal többet?
Vagy maradjon a 250 és gyűjtögessek szerényen okulárra...
A 150-ről érdemes egyáltalán erre váltani? :)

(azt hiszem jelenleg teljes a kétségbeesés :lol: )



Köszönöm mindenki segítségét!
A 250-es mellett döntöttem! :)
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2017.03.30. 13:09

Sok sikert, aztán majd írd meg pár sorban a véleményedet az új csőről.
hajnal
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2016.01.08. 20:34

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: hajnal » 2017.03.30. 17:38

Vizi Péter írta:
hajnal írta:Köszönöm Péter !
A GSO Nebula szűrő jó választás hozzá ?


http://www.tavcso.hu/?o=termek&id=133

Csodát ne várj, ezek a szűrők is levesznek az áteresztésből, cserébe a fényszennyezés csökkentéséért.


Olyan brutál fényszennyezés van, hogy örülnék ha egy kicsit is javítana a látványon. Még átgondolom de a 130/650-est mindenképpen megcélzom :)
Köszönöm !
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.03.31. 19:12

Hajnalka

En is vasaroltam Sky Glow es UHC filtereket.
A tapasztalatom az hogy csak 203 mm Dobson tavcsovemnel erdemes hasznalni ,tul sok fenyt levesznek.
Mas fajta otletek a feny szenyezes elen , itt :

https://www.cloudynights.com/topic/3965 ... try5081358

https://www.cloudynights.com/topic/4316 ... nks-hoods/

Es ez a leg jobb ,muszai csinaltatok egy ilyent magamnak ....nem ismerem a magyar szot , angolul ''hood'':

http://r-sky.org/en/products/observing-hood

Udv , Mircea
hajnal
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2016.01.08. 20:34

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: hajnal » 2017.04.01. 09:08

Mircea köszönöm a javaslatokat. Első körben ki fogom próbálni egy nagyobb törölközővel, ha beválik én is csináltatok egy ilyen kapucnit :)
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.04.02. 11:41

SW Star Adventure használható valahogy kűlső táppal ? A rendes 6 V-ra gondolok. A mini USB-n keresztűl talán.. . nem találok leirást, rajzot.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.04.02. 17:13

Hajnalka

Ki probaltam tegnam este a ''polo'' trukot es...Uram Istenem !
Vagyis vettem egy polot forditul es le takartam a fejem es a refraktor fokuszer veget.
Nagyon jo ez a megoldas es olcso.
Hasznaltam a 60x828 mm-es refraktort es sikerult latni a Messier 51 , Messier 104 es Messier 106 galaxisokat.
Sirius 25mm Plossl okulart hasznaltam a keresesre es University ortho okulart hasznaltam 66x nagyitast az eszlelesre.
Persze , semi reszletek de tisztan bar nagyon halvanyak ott voltak a targyak a lato mezoben.

Udv , Mircea
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2017.04.04. 11:13

Sziasztok!
Van egy sajnos méltatlanul keveset használt 305/1500-as dobsonom. Utóbbi időben at vettem észre hogy a csillagok kb. nyugati irányban megnyúltak, fényes tüskéjük van. Ez mitől lehet? Túl szorosra húzott juztír vagy befogató csavarok? Vagy a tartóban a kis rögzítő fülek lennének feszesek, vagy mi okozhatja ezt a jelenséget?
Másik: Crayford kihuzatomban sose lehet egyformán beállítani a pontos jusztírt mert mindig más és máshová esik az optikai középpont. Jusztírlézert használok. EGyszer beállítom, majd kiveszem a fókuszírozóból, visszatéve pedig már megint másik helyzetet mutat. Szerintem az okulárrögzítő csavarok tolják ki a pontos helyzetből. Ezt mivel lehetne orvosolni? Vagy vegyek új fókuszírozót? :D
chip
Hozzászólások: 165
Csatlakozott: 2014.08.12. 20:12

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: chip » 2017.04.04. 15:59

Janicsillagasz írta:Van egy sajnos méltatlanul keveset használt 305/1500-as dobsonom. Utóbbi időben at vettem észre hogy a csillagok kb. nyugati irányban megnyúltak, fényes tüskéjük van. Ez mitől lehet? Túl szorosra húzott juztír vagy befogató csavarok? Vagy a tartóban a kis rögzítő fülek lennének feszesek, vagy mi okozhatja ezt a jelenséget?


Olyan nagyításnál is látod a tüskéket, aminél a kihuzat nem lóg be a fényútba?
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2017.04.04. 19:52

A jusztírlézert a kihuzatban forgatni kell, és közben figyelni, hogy a fénypont kis körök mentén vándorol, avagy egyazon pontba mutat a forgatás közben. Ez utóbbi ad csak helyes beállítást. Ezt a vizsgálatot hagyják el általában, és mert a jusztírlézer lötyög a kihuzatban, minden alkalommal máshova mutat! A megoldás egyszerű, elsőnek magát a jusztírlézert kell pontosítani, hogy forgatva mindig azonos helyre mutasson a fénye. Ennek módszere és mikéntje vagy bele van építve magába a lézerbe, vagy nincs. Ha beépített az állítási lehetőség, akkor lehet pontosítani, ha nincs rá mód, akkor sajnos marad az umbuldált kísérleti megoldás, avagy egy olyan lézer vásárlása, amely pontosítható, és forgatással mindig egyazon helyre mutat.
Próbáljad meg a jusztírlézert a köré tekert néhány menet vékony papírral beállítani, hogy a kihuzatban ne a csavar rögzítse, hanem a papírral együtt forgatva maradjon egy ponton a fénye. Mindegy, hogy a tökrön hova kerül a fénypont, csak forgatva helyben maradjon. Ez után a segédtükörrel a főtükör közepére kell állítani, majd a főtükröt úgy állítani, hogy önmagába verődjön vissza a sugár. Ellenőrizni lehet, ha kis füstöt használsz, amit belejuttatsz a tubusba. Ez láthatóvá teszi a lézerfényt! Nem kell nyújtólencse sem! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”