Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2017.01.04. 11:29

Nem tudom, más hogy van vele, de én ezt a porvédőt teljesen feleslegesnek tartom. Észlelés közben csak rontja a képet. Tároláskor ott van a porvédő sapka.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.01.04. 12:39

Fricu tulajdonképen sikátlátszo műag.lemez beszerzési helyet kérdezett és kapott (?). Ahogy kivettem, egy "rugalmas dioptriáju" célzoberendezésen űgykődik. Nem akarom megoldani helyette. Ha sikerűl neki, remélhetőleg értesit itt minket rola. Érdekes probléma.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.01.04. 13:14

géza írta:Fricu tulajdonképen sikátlátszo műag.lemez beszerzési helyet kérdezett és kapott (?). Ahogy kivettem, egy "rugalmas dioptriáju" célzoberendezésen űgykődik. Nem akarom megoldani helyette. Ha sikerűl neki, remélhetőleg értesit itt minket rola. Érdekes probléma.


Igen, van már előélete a témának...
Én is kíváncsi vagyok, mi lesz belőle.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Fricu
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2016.07.25. 16:54

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Fricu » 2017.01.07. 13:34

géza írta:A szeművegesek műag.planparalelt is tartanak, nézz be valahol. Mintha 50mmes átmérőben láttam volna.

Nos kedves Urak, körbejártam a környékre települt optikusokat (igen, mindkettőt), és szomorúan jelentem, hogy plánparalel alapanyagról nem is hallottak. Az egyikük elővett egy 70 mm-es "0 dioptriás" szemüveg alapanyagot, de az sem sík, 4 mm-es görbülete van. Próbált segíteni, felhívta előttem a beszállítóját, ahol is némi tanácstalankodás után elutasító választ kapott.
Úgy tűnik, Tóth László kolléga segítségére lesz szükségem - legalább a beszerzést illetően.
A sikerről (vagy annak hiányáról) beszámolok majd..
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.01.07. 15:22

Ha elég az egyszeűen átlátszhatoság (gondolom a kőzépluk dőntő), akkor a plexi is alkalmas. Mást nem tudok elképzelni. Hajoablak, rep.gép ablak.....http://www.mkiplexi.hu/?plexi-tablak-vagott-lapok.html Nálam itt áll egy 2mm vastag anyagu, ujkorában teljesen karctalan, űvegnek tűnt iroszer- jegyzetlapocska tarto irodaszer darab. kommersz dolog, kb 10x10x 12cm kocka.
Sidius

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.01.07. 17:42

Fricu írta:Nos kedves Urak, körbejártam a környékre települt optikusokat (igen, mindkettőt), és szomorúan jelentem, hogy plánparalel alapanyagról nem is hallottak. Az egyikük elővett egy 70 mm-es "0 dioptriás" szemüveg alapanyagot, de az sem sík, 4 mm-es görbülete van. Próbált segíteni, felhívta előttem a beszállítóját, ahol is némi tanácstalankodás után elutasító választ kapott.


Ne haragudj, kedves Fricu, de nem árulnád el végre, hogy mire szeretnéd pontosan használni a plánparalell üveget? (Lehet, hogy nem olvastam figyelmesen, bocs, de még mindig nem tudom)
Mert segítenék szívesen. De ha csillagászati célra kéne, akkor a szemüveg kategória pár nagyságrenddel rosszabb, mint kéne. Ha nappali figyelésre való, akkor meg "paralell meniszkusz" is jó, tehát szemüveglencse is lehet.
Ződi
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2009.09.07. 16:33

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Ződi » 2017.01.15. 02:54

Sziasztok!

(kb 10 éve használok egy Celeseston Advanced eq5-öt,de nem csak egy távcsövem van)
Szerintetek egy GM8 S Losmandy mennyiből jönne be, ha 1500 dollár?
Ez amúgy, csak gondolat, még gyüjtenék rá.
vagy inkább egy SkyWatcher?

Köszi
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.01.15. 07:59

Ződi írta:Szerintetek egy GM8 S Losmandy mennyiből jönne be, ha 1500 dollár?
Ez amúgy, csak gondolat, még gyüjtenék rá.
vagy inkább egy SkyWatcher?


Úgy 650 és 700eFt között. (A Fornax-tól jóval olcsóbb, bár valamivel talán kisebb is, de nincs jelentősége.)
8% vám, 27% áfa plussz szállítás a tengeren túlról.
Nem tudom, hogy van-e európai képviselete, de szerintem ott sem lenne olcsóbb.

Viszont nem egy kategória a SW-rel; sokkal korrektebb cucc!
Konkrétan GM8 még nem volt a kezemben, de pl. a régi G-11 igen, szét is szedtem, és a csapágyazása, a csigahajtóműve példaértékű (a SW a fasorban sincs hozzá képest, de még a Fornax-tól is jobban tetszik...), és nem hiszem, hogy visszaléptek volna.

(Ha megveszed, meglátogatnálak, ha megengeded... :D )

MDA

u.i.: létezik eu-s forgalmazónál is: https://www.astromarket.org/monteringen-en-toebehoren-5/eq-goto-mounts-5/losmandy-5/gm8-eq-mount--gemini-goto-system-5, de - ahogy számítottam rá - hasonló árfekvésben van (2100EUR, de onnan már csak szállítás jön rá, és az is kevesebb, mint az USA-ból). De arra számíts, hogy az eredeti vezérlője nem tud GoTo-t. Ahhoz a nagyobb Gemini vezérlővel kellene megvenni, ami még kicsit emel az áron, de még úgy is olcsóbb, mint a Fornax.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
vgabriel
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2015.01.03. 12:51

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: vgabriel » 2017.01.15. 09:46

Sziasztok!

Egy nagyon amatőr kérdéssel fordulok most hozzátok. Sajnos nem találtam rá választ előzetes, felületes kutatásom során. A newton távcsövek, esetemben dobson távcső hatékony hűtési módjáról szeretnék kérdezni. Egészen pontosan arra vagyok kíváncsi, hogy amikor kiviszem az ég alá, maradjon-e rajta a tubus elején lévő műanyag takaró kupak? Egyáltalán van-e ennek jelentősége? Gyorsítja, lassítja vagy egyáltalán nem befolyásolja a folyamatot a kupak helyzete?
150/750 N ~ 127/1500 MC ~ 80/910 L
20x80 Celestron B ~ 10x50 Scopium B
Engem nem zavar a sötétség, csak legyen világos!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2017.01.15. 12:20

Attila írta:
Ződi írta:Szerintetek egy GM8 S Losmandy mennyiből jönne be, ha 1500 dollár??


(A Fornax-tól jóval olcsóbb, bár valamivel talán kisebb is, de nincs jelentősége.)

Melyik Fornaxtól valamivel kisebb? A kb 14 kg-os teherbírása alapján inkább a HEQ-5 kategória, nem a Fornax 50. Bár a "valamivel" elég relativ fogalom :)
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”