Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
BojkaVsBane
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2015.08.07. 17:01

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: BojkaVsBane » 2015.08.08. 22:49

Peter koszonom a valaszt, nekem van egy ilyen teleszkopom, es kivancsi voltam mas velemenyere aki talan jobban bennfentes ebben a temaban. Leginkabb tapasztalat altali velemenyre voltam kivancsi, muszaki adatai termeszetesen megvannak. Egybkent en meg vagyok vele elegedve nagyon szep kepe van, bar lehet csak az beszel belolem hogy ez az elso teleszkopom :) Tehat mit gondolsz? En azt vettem ki a szavaidbol egy amator csillagasznak aki csak a latvanyert vesz teleszkopot annak folosleges, de ha mondjuk egy amator csillagasz akit komolyabban erdekel a dolog es rakeresne a mely eg objektumokra is vele mert hogy benne van az adatbazisaban es informaciot is kapsz rola, igy kihasznalva a dolgot annak mar erdemes lehet megvenni ezt a termeket? Plusz meg egy kerdes. En szeretnek fenykepeket kesziteni majd az urbeli objektomokrol es az lenne a kerdes hogy erre a teleszkopra lehet e erdemes e fenykepezogepet szerezni? Remelem nem mondok hulyeseget azzal ha azt mondom van az okularon kulso menet ami elvileg azt jelenti hogy lehet ra cserelheto objektivu gepet szerelni adapter nelkul. Most elvileg ez a T2-es nevezetu menet. Ezt honnan tudom egyaltalan megallapitani hogy az? Elnezest hogy ha kicsit tul sok az info meg a kerdes de nagyon sok minden most nem egyertelmu nekem es ezert kernek egy kis segitseget amennyiben tudsz ebben :) Elore is koszi !
Avatar
hg
Hozzászólások: 157
Csatlakozott: 2009.09.16. 11:19

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: hg » 2015.08.09. 10:41

BojkaVsBane írta:... En szeretnek fenykepeket kesziteni majd az urbeli objektomokrol es az lenne a kerdes hogy erre a teleszkopra lehet e erdemes e fenykepezogepet szerezni? ...

Kedves Tibor!

Ez egy azimutális mechanika. A látómező követés közben történő elfordulása miatt nem tudsz vele hosszú expozíciós felvételeket készíteni, amiken a csillagok pontszerűek maradnak. A fotók hasonlóak lesznek, mintha a pólust fényképeznéd álló kamerával. Ez a kép jól megmutatja a jelenséget.
A látómezőforgás mértéke erősen függ a fotózott égterület helyzetétől (minél közelebb jársz a zenithez, annál rosszabb a helyzet), de ha fényképezőt szerelsz rá, a Holdat és bolygókat tudod vele leginkább fotózni, mélyég objektumokat csak erős kompromisszumokkal.

Üdv: Gábor
Heitler Gábor -- Távcsöveim összátmérője 2323 mm
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2646
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.08.09. 16:51

Tibor! Ha már megvan a távcső, nem érdekes a véleményem, csak az a fontos, mit látsz vele Te :D !
Észlelj vele minél többet, fényszennytől mentes helyről sok mélyeget is meg fog mutatni.

Fotózni inkább csak olyasmit lehet vele, amihez rövid expozíciós idő, azaz webkamera kell, Holdat, bolygókat és persze szűrőn át a Napot lehet vele érdemben megörökíteni. Ugyanis ha jól látom, azimutális rendszerű, azaz ha pár perces expozíciót készítesz vele, a látómezőben el fog fordulni a kép. Követni követ, de elfordul a kép és minden csíkot húz majd.
BojkaVsBane
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2015.08.07. 17:01

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: BojkaVsBane » 2015.08.09. 17:12

Kedves Gabor es Peter koszonom a valaszokat, ezek alapjan fogok cselekedni ! :) Elsokorben jo lesz nekem ha a holdrol esetleg par bolygorol tudok ertelmes kepeket csinalni, aztan majd ha kinovom ezt a tavcsovet, majd elgondolkodok egy komolyabbon is. Egyelore viszont mint kezdo amatornek, tanulo tavcsonek nekem tokeletesen megfelel. Valoban latni benne sok szep mely eget, idom sajnos kimenni terepre nem igen van, de amint alkalmam adodik kihasznalom :) Akkor majd kiderul mit is tud valojaban a szerkezet. :D Megjegyzem meg igy varosi korulmenyek kozott is szep dolgokat mutat igaz az en avatatlam szemeimnek, de ez mas kerdes :)
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2015.09.02. 19:19

Sziasztok!

Meglestem a bresser refraktor fókuszírozóját, a tubus felöli végén van egy mélyített csavar, gondoltam azt kicsavarom és meg is van miben akad el az egész szerkezet, de nem, vagyis 2mm-t tovább engedte, de ennyi. Minden csavart kilazítottam, ugyanúgy elakad. Igen, van a fókuszírozóhoz szorítócsavar, de az egyértelműen ki van tekerve. Csináltam képet, de tovább nem nagyon forszíroztam a dolgot, zenittükörrel és a kisebbik toldattal kapok képet, a csillagtesztet még nem csináltam meg, nem néztem utána hogy is kellene majd kinéznie az airy korongnak, azt a kevés időt meg inkább észleléssel töltöttem :)

Szerk.: a képet telefonról nem tudom feltölteni, később pótolo
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2015.09.03. 08:26

Szia Ádám!

Elvileg, ha a fókuszírozó tekerőjének leszorító lapját leveszed kiemelhető lesz a tekerő a fogaskerekével együtt. Ha ez megvan, akkor a cső már kihúzható fogaslécestül és megvizsgálhatod a fogakat, hogy nem ott van-e a gond, amiért nem jön eléggé ki. Lehet, hogy van ott valami ütköző vagy foghiba.

Üdv
Gábor
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2015.09.03. 14:33

Ahogy tekerem kifele, így akad bele az a kis csavar.Ha kicsavarom belőle, kb. 2 mm-t enged még. Nem lehet, hogy gyárilag ennyit tud a fókuszírozó, és ezért is adtak hozzá összesen 5-6 cm toldót?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2015.09.03. 16:17

Igen, ez ennyi, nincs tovább.
Maradnak a toldók, illetve valamilyen alkalmatosság - ha feltétlenül szükséges - amivel távolítani lehet az okulárokat. Olyasmire gondolok, mint pl. a barlow-ok feje, egy megfelelően hosszú cső és rajta egy fej, amibe belleilleszthetők az okulárok.
Szerintem ezt azért lenne érdemes megoldani, mert a zenittükör mégiscsak egy optikai elem, a maga hibáival, és (ha szükséges) így kiktatható lenne.

Üdv
Gábor
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2015.09.03. 17:29

A lacerta dielektrikus tükörrel gyönyörű képe van, biztosan rontja a képet, de annyira nem, hogy zenitben való észlelés esetén aláfeküdjek a cuccnak :D
dienes58
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2014.01.26. 13:08

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: dienes58 » 2015.09.10. 18:27

Bemutatózáshoz szeretnék venni lézer pointert.
Szívesen venném a tapasztalataitokat, milyet érdemes beszerezni.
Gondolok itt teljesítményre, akkus vagy elemes kialakításra, gyártó illetve típus preferációra.
Ha van valakinek tapasztalata és megosztja előre is köszönöm!

D.Laci
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”