Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2015.08.06. 15:16

Ha így csináltad, akkor biztosan jó lesz.
Ha kevés, akkor vesd be a két toldót együtt.

Üdv

Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2015.08.06. 15:24

Hálám jelélül mindenki kap tőlem egy új távcsövet- de (sajnos) csak elméletben :? :D
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.08.06. 15:35

adam.gali írta:Hálám jelélül mindenki kap tőlem egy új távcsövet- de (sajnos) csak elméletben :? :D


Vigyázz, mert Tarjánba nehogy aztán ki legyen a műszer sajátítva... ;)
üdv, Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2015.08.07. 13:52

Sziasztok!

Na tegnap megvolt a próba, zenittükör nélkül még mindig nem kaptam fókuszt, akárhogyan variáltam a toldatokat, viszont a kisebbik toldattal, zenittükörrel, kaptam fókuszt. Nem gondoltam volna, hogy tükör nélkül ennyire kényelmetlen észlelni, pedig csak percekre feküdtem alá, amíg próbálgattam, úgyhogy mindenképp beszerzek hozzá egy tükröt. A lényeg, hogy megnyugodtam, és kifejezetten szép képe volt még a gyári zenittükörrel is. Gábor sajnálom, marad nálam a műszer!! :D
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2015.08.07. 15:36

adam.gali írta:Sziasztok!

Na tegnap megvolt a próba, zenittükör nélkül még mindig nem kaptam fókuszt, akárhogyan variáltam a toldatokat, viszont a kisebbik toldattal, zenittükörrel, kaptam fókuszt. Nem gondoltam volna, hogy tükör nélkül ennyire kényelmetlen észlelni, pedig csak percekre feküdtem alá, amíg próbálgattam, úgyhogy mindenképp beszerzek hozzá egy tükröt. A lényeg, hogy megnyugodtam, és kifejezetten szép képe volt még a gyári zenittükörrel is. Gábor sajnálom, marad nálam a műszer!! :D



Szia Ádám!

Zenittükör nélkül ezek szerint kell egy hosszabb toldó ,hogy fókuszod legyen.
Próbáld kézben tartva távolítani az okulárt.
Az fura ,hogy a zenittükörhöz még kell egy toldat. Így szerintem túl rövid a tubus.
Szerintem úgy lenne jó a műszer mérete,ha zenittükörrel nem kell toldó,csak zenittükör nélkül.
De egy jól méretezett tubusnál,kb. 15cm-et engedő fókuszírozóval toldó sem kell.
Egy 1.25-ös zenittükör fényútja általában kb. 80-85mm,2"-osnál ,ha bent van a szűkítő,akkor kicsit hosszabb,de még 100 mm alatti lehet.

Csak úgy kíváncsiságból:kb. a lencse első tagtól mérve,teljesen betekert, valamint teljesen kitekert
fókuszírozónál mekkora a méret?
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2015.08.07. 17:02

uxamatőr írta:
adam.gali írta:Sziasztok!

Na tegnap megvolt a próba, zenittükör nélkül még mindig nem kaptam fókuszt, akárhogyan variáltam a toldatokat, viszont a kisebbik toldattal, zenittükörrel, kaptam fókuszt. Nem gondoltam volna, hogy tükör nélkül ennyire kényelmetlen észlelni, pedig csak percekre feküdtem alá, amíg próbálgattam, úgyhogy mindenképp beszerzek hozzá egy tükröt. A lényeg, hogy megnyugodtam, és kifejezetten szép képe volt még a gyári zenittükörrel is. Gábor sajnálom, marad nálam a műszer!! :D



Szia Ádám!

Zenittükör nélkül ezek szerint kell egy hosszabb toldó ,hogy fókuszod legyen.
Próbáld kézben tartva távolítani az okulárt.
Az fura ,hogy a zenittükörhöz még kell egy toldat. Így szerintem túl rövid a tubus.
Szerintem úgy lenne jó a műszer mérete,ha zenittükörrel nem kell toldó,csak zenittükör nélkül.
De egy jól méretezett tubusnál,kb. 15cm-et engedő fókuszírozóval toldó sem kell.
Egy 1.25-ös zenittükör fényútja általában kb. 80-85mm,2"-osnál ,ha bent van a szűkítő,akkor kicsit hosszabb,de még 100 mm alatti lehet.

Csak úgy kíváncsiságból:kb. a lencse első tagtól mérve,teljesen betekert, valamint teljesen kitekert
fókuszírozónál mekkora a méret?


Csináltam egy gyors, de pontatlan mérést, betekert fókuszírozóval az első lencse körülbelül 1030mm, a fókuszírozót 45mm-t lehet kifelé tekerni. Nem szedtem le a harmatsapkát, ezért lett pontatlan. De az számomra is kiderül, hogy eléggé eltér a gyárilag megadott 1200mm-es értéktől. 30mm-es toldattal ad a zenittükör éles képet. Vélemény? :)
BojkaVsBane
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2015.08.07. 17:01

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: BojkaVsBane » 2015.08.07. 17:26

Sziasztok ! Aki esetleg talalkozott mar a Celestron Cosmos 90 gt WiFi tipusu teleszkoppal, attol szeretnek adatokat es leginkabb velemenyt kapni termekrol. Sajnos eddig komolyan csak angol nyelvu oldalak irnak rola. Kerem akinek van egy kis tapasztalata vele informacioja az ossza meg velem. Koszi !
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.08.07. 19:43

Ádám! 1030mm az első lencsétől (nem pont onnan kell mérni, de az a pár mm nem számít), +30+45mm = 1105 mm, a zenittükör durván 100 mm fényutat emészt fel, így jön ki, hogy 1205 mm a toldatokkal, zenittükörrel, teljesen kitekert fókuszírozóval. Ez nem jó. El van szabva a tubus, túl rövidre vágták...
Úgy van, ahogy korábban az egyik Kolléga írta: a zenittükörrel betekert fókuszírozó mellett és toldat nélkül kellene éles képet kapj, míg zenittükör nélkül a toldatokkal és a kitekert fókuszírozóval.
De ne ess kétségbe, lehet toldatot külön is venni különböző hosszakban és menetekkel, azaz a probléma megoldható.
Halkan jegyzem meg, a Bresser talán ezért kínálja a portékát ennyire olcsón.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.08.07. 20:03

BojkaVsBane írta:Sziasztok ! Aki esetleg talalkozott mar a Celestron Cosmos 90 gt WiFi tipusu teleszkoppal, attol szeretnek adatokat es leginkabb velemenyt kapni termekrol. Sajnos eddig komolyan csak angol nyelvu oldalak irnak rola. Kerem akinek van egy kis tapasztalata vele informacioja az ossza meg velem. Koszi !


Optikailag egy egyszerű 90/910-es refraktor. A nagy durranás a mecha volna, azaz hogy okostelóról vezérelhető. Ez viszont értelmetlenség. Ugyanis egy kezdő, vagy érdeklődő laikus, aki csak gyönyörködni szeretne, eleve csak a fényesebb objektumokat fogja megnézni, amiket egyszerűen meg lehet találni minimális égismerettel is. Nap, Hold, fényes bolygók, fényes halmazok.
Sötét égről (ahová általában ki kell települni, hacsak nem vagy szerencsés tanyalakó :D ) persze többet is mutat a távcső.
Mik az elvárásaid? Segítünk tisztázni a dolgokat.
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2015.08.07. 20:08

messier_ar_1271200_exos_gt_4.jpg
Szia Ádám!

Lehet,hogy tévedek,de gyanús ez fókuszírozó. 45mm -es út,az nagyon kevés egy refraktornál.
Az én műszeremnél 135mm a fókuszírozó útja.Ezen a képen is annyi!
Nem lehet,hogy valami akadályozza hogy kijjebb tekerd?? Megakad a fogasléc....vagy valami ilyesmi??
Kell ott lenni egy szorítócsavarnak is ,ami szabályozza a fókuszírozó mozgásának szorosságát.
Van rajta ilyen??
Milyen könnyen mozog?? Nincs beszorítva??

Bár a tiéd nem pont ilyen,de hirtelen ezt a képet találtam.

Esetleg világíts bele a kihuzatba,úgy látnod kell hogy milyen hosszú!
Lehet itt a megoldás??
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”