Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2015.08.06. 13:54

gvm57 írta:Szia Ádám!

Szépen süt a Nap, alkalmas a fókusz megmérésére.
Vedd elő a centit és betekert fókuszírozónál mérd meg a tényleges értéket, és azt is nézd meg, hogy pontosan hova esik. Teljesen kitekert fókuszírozónál a fókuszpont nem eshet a fókuszírozón kívülre, mert ez azt jelenti, hogy egyszerűen rövid a tubus, mivel a fókusztávolságok összeadódnak. Valahol a fókuszírozó mozgási hatátrai közé kell esnie kb. középre, hogy a különböző fókuszú okulárok fókuszai találkozhassanak az objektívével.
Ha nagyon közel esik a fókuszírozó végéhez ( de még belül) akkor sem biztos, hogy elég az élesre állításhoz.
Ha ez a helyzet, akkor be kell iktatnod valamilyen -- néhány cm-es -- toldó alkalmatosságot.
Azt azért meg lehet különböztetni, hogy a kép valamiért rossz ( nem jó a kollimáció), de amúgy fókuszált, vagy pedig egyszerűen nincs fókuszálva.
Ahogy Péter írta, a ki-be tekeréssel lehet látni, hogy átlép-e a fókuszon vagy nem.
Ezt egyébként a megfigyelt tárgy csökkenő vagy növekvő mérete mutatja, mégha nem is éles.
Betekert állásból indulva csökkennie kell a méretnek, és élesedni.
Ha nem lesz teljesen éles és koppan a fókuszírozó a külső állásnál, akkor kell egy toldást fabrikálnod az okulárnak.
Remélem érthető amit írtam.



Szia Gábor!

Szerintem elképzelhető,hogy kívül van a fókuszpont,ez az én műszeremnél egyértelmű.
A hosszú fókusz miatt elsősorban zenittükrös használathoz vannak méretezve a tubusok,illetve toldót kell alkalmazni.Persze erről jó volna tájékoztatni a vevőt,Uram bocsá' egy toldót is adni a műszerhez zenittükrön kívül.
Én nem használok toldót,mert elég a szűkítőből néhány mm-el kijjebb húzni az okulárt és van fókusz,bár ez nem túl elegáns megoldás.

Hogy zenittükörrel sincs éles kép az engem jobban megijeszt!
A fókusz hosszának mérése jó ötlet!!! Hátha egész véletlen egy rövidebb fókuszú lencsét tettek a foglalatba,mondjuk 127/1000-est.

Ilyennel már találkoztam ,csak fordítva.Bár azt használtan vettem.
A 127/1000-es foglaltban 127/1200-es lencsét találtam...............a tubus mérete rendben volt,az 1200-es
fókuszhoz,az előbbi említett kis kitérőkkel.
De az is lehet,hogy ez utólagos összeépítés volt,azt gondolom.
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2015.08.06. 14:23

Hát igen.
A méretezés.
Pedig egy ilyen alkalmatosságnál nem is kell olyan sok dologra figyelni, mégis el lehet pénecolni.
Egy 15cm-t mozgó kihuzat le kellene tudja követni a zenit tökrös és a sima használatot is.

Ádám még egy fontos dolog.
Földi tárgyakkal törénő vizsgálódásnál hamis eredményt kaphatsz, mert még a két utcányira lévő tárgy is nagyon messze van a végtelentől, és a fókuszírozónál ez sok cm plusz méretet kér.
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2015.08.06. 14:31

Most értem haza munkából, van egy kis időm szöszmötölni vele. Valószínű, hogy a gyártó mellékelt toldatot, de hiába szedek le minden csavart a kihuzaton, csak forgatni lehet, levenni nem tudok egy részegységet sem. két toldat is van, menetes mindkét végén mindkettő. Mindjárt csatolok képet, csak telefonról nem tudok, hátha okosabbak leszünk. :)
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2015.08.06. 14:39

IMG_3674.JPG

IMG_3673.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.08.06. 14:44

Igen, ezek a toldatok kellenek valahová. Nyilván a méretük megadja, hová tekerhetők be.
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2015.08.06. 14:49

No, ha igaz, akkor az első képen a kezedben lévő toldó megy fel a kihuzat csövére a csővég helyett.
A csővéget majd ennek a toldónak a képen látható külső menetére kell felcsavarni.
A csővég cakli-pakli letekerhető kell legyen, onnantól, ahol a skálázás 0-val kezdődik.
Ha igaz a toldó végén belső finommenet van, ennek kell a csővég helyére menni.
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2015.08.06. 14:55

Sőt, ha jól gondolom, ezek a toldók egymásba is csavarhatók (mint egy közgyűrű sorozat a fényképezőgép objektívekhez) , így összesen lehet vagy 50mm a toldás.
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2015.08.06. 14:59

Igen, egymásba lehet csavarni. Én is így gondoltam amit ti mondtok, de nem akartam feszegetni addig, amíg meg nem erősítetek benne. Rápróbálok, remélem sikerül!
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2015.08.06. 15:10

Rendben, ráment, este kiviszem egy kis tesztelésre, ha ennyiben kimerült, akkor triviális volt a probléma. Köszönöm nektek a türelmet és a segîtséget!! :)
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.08.06. 15:13

Végre szerelhettünk egy vadi új távcsövet - legalább elméletben :D
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”