Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2015.08.06. 09:15

Sziasztok!

Vásároltam egy Bresser 127/1200 refraktort, a nagyobb newton mellé. Nem volt még lencsés távcsövem, tegnap volt egy kis időm, végre ki tudtam próbálni. De egyszerűen nem tudtam élesre állítani a képet. Érdekes volt, hogy ha a gyári zenittükröt betettem a fényútba, mintha egy fokkal jobb lett volna a kapott kép. A fókuszírozó teljesen ki volt tekerve, mintha még kijjebb kellett volna állítani, hogy fókuszt kapjak. Németországból szállították, egyenesen a gyártótól rendeltem, lehetséges, hogy elállítódott a szállítás alatt a kollimáció, okozhat ez ilyen hibát? Hétvégén lesz időm vele foglalkozni, a lencsefoglalat jusztírozható, de nem hagy nyugodni, hátha más baja van.

Köszönöm a válaszokat!
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.08.06. 10:44

adam.gali írta:Sziasztok!

Vásároltam egy Bresser 127/1200 refraktort, a nagyobb newton mellé. Nem volt még lencsés távcsövem, tegnap volt egy kis időm, végre ki tudtam próbálni. De egyszerűen nem tudtam élesre állítani a képet. Érdekes volt, hogy ha a gyári zenittükröt betettem a fényútba, mintha egy fokkal jobb lett volna a kapott kép. A fókuszírozó teljesen ki volt tekerve, mintha még kijjebb kellett volna állítani, hogy fókuszt kapjak. Németországból szállították, egyenesen a gyártótól rendeltem, lehetséges, hogy elállítódott a szállítás alatt a kollimáció, okozhat ez ilyen hibát? Hétvégén lesz időm vele foglalkozni, a lencsefoglalat jusztírozható, de nem hagy nyugodni, hátha más baja van.

Köszönöm a válaszokat!


Szia!

Próbáltad a fókuszírozót betekerni? Zenittükör, zenitprizma alkalmazása esetén nem kell annyira kitekerni a kihuzatot, mint használata nélkül. Próbálj így élesre állni távoli tárgyon, esetleg Napon, de ez utóbbi esetében ne feledkezz meg a megfelelő fénycsökkentő szűrő alkalmazásáról.

üdv,
Gábor



üdv, Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2015.08.06. 10:51

Gábor1967 írta:
adam.gali írta:Sziasztok!

Vásároltam egy Bresser 127/1200 refraktort, a nagyobb newton mellé. Nem volt még lencsés távcsövem, tegnap volt egy kis időm, végre ki tudtam próbálni. De egyszerűen nem tudtam élesre állítani a képet. Érdekes volt, hogy ha a gyári zenittükröt betettem a fényútba, mintha egy fokkal jobb lett volna a kapott kép. A fókuszírozó teljesen ki volt tekerve, mintha még kijjebb kellett volna állítani, hogy fókuszt kapjak. Németországból szállították, egyenesen a gyártótól rendeltem, lehetséges, hogy elállítódott a szállítás alatt a kollimáció, okozhat ez ilyen hibát? Hétvégén lesz időm vele foglalkozni, a lencsefoglalat jusztírozható, de nem hagy nyugodni, hátha más baja van.

Köszönöm a válaszokat!


Szia!

Próbáltad a fókuszírozót betekerni? Zenittükör, zenitprizma alkalmazása esetén nem kell annyira kitekerni a kihuzatot, mint használata nélkül. Próbálj így élesre állni távoli tárgyon, esetleg Napon, de ez utóbbi esetében ne feledkezz meg a megfelelő fénycsökkentő szűrő alkalmazásáról.

üdv,
Gábor



üdv, Gábor


Igen, próbáltam, betekert fókuszírozóval semmit nem látni, ha teljesen ki van tekerve, nagyon homályosan de derengnek a csillagok. Biztos, hogy nem normális, amit produkál, ezért kérdem, hogy okozhatja-e kollimációs hiba, vagy máshol kell keresni a megoldást. Legvégsőbb esetben elviszem Tarjánba, hátha rá tud nézni valaki, de jobban örülnék, ha addig megoldódna a probléma.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.08.06. 11:40

Ádám, ha se így se úgy nem kapsz éles képet, akkor próbáld meg úgy, hogy berakod a zenittükröt, okulárt és tekerd ki maximálisan a fókuszírozót. Ha itt a végállásba jobb a kép, akkor próbáld meg, hogy kézbe veszed az okulárt és távolodj hátrább a fókuszsíktól. Feltehetően így kell, hogy kapj éles képet. Egy ismerősöm járt úgy, hogy a lencsén volt egy átlátszó műanyag sapka és amiatt nem kapott éles képet. Ezt elfelejtette levenni, mert annyira kezdő volt... Gondolom itt nem ez a probléma okozza a hibát.

üdv, Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.08.06. 11:44

Ádám! Ha elkezdesz élesre állni, és azt tapasztalod (akár zenittükörrel, akár nem, de minden verziót ki kell próbálni!), hogy egy darabig élesedik a kép, aztán tovább tekerve a fókuszírozót megint elhomályosodik, akkor gyakorlatilag áttekerted a fókuszponton, ahol mégsem adott éles képet. Annak lehet oka az optika elmozdulása, hogy nincsenek optikai tengelyben az elemek, stb.
Szóval mit látsz pontosan?
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2015.08.06. 12:47

Egész pontosan úgy néz ki, hogy 5-32mm okulárig mindegy melyikkel nézve, semmi nem látszik betekert fókuszírozóval. Lassan tekerem kifelé, tehát nem megyek át a fókuszponton. Ha teljesen ki van tekerve, egy-két csillag elődereng, de csak homályosan. Mintha még tekernem kéne, hogy éles legyen a kép. Talán zenittükörrel egy minimálisan élesebb, de még így is nagyon nagyon messze van az élestől. Refraktorhoz való kollimációs okulárom nincsen, a kihuzatba azért beledugtam a lézerkollimátoromat, szemmértékre talán nem teljesen középen jött ki a nyaláb a lencséből, de arra mindenesetre jó volt, hogy a fényútban nincs semmi. Esetleg tudtok linkelni refraktorhoz jusztírozásról cikket? Mindenképp veszek majd hozzá kelléket, csak meg szeretnék nyugodni hogy a kollimáció nem jó, nem pedig optikai hibája van.

Köszönöm, hogy próbáltok segíteni! :)
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2015.08.06. 12:55

Gábor1967 írta:Ádám, ha se így se úgy nem kapsz éles képet, akkor próbáld meg úgy, hogy berakod a zenittükröt, okulárt és tekerd ki maximálisan a fókuszírozót. Ha itt a végállásba jobb a kép, akkor próbáld meg, hogy kézbe veszed az okulárt és távolodj hátrább a fókuszsíktól. Feltehetően így kell, hogy kapj éles képet. Egy ismerősöm járt úgy, hogy a lencsén volt egy átlátszó műanyag sapka és amiatt nem kapott éles képet. Ezt elfelejtette levenni, mert annyira kezdő volt... Gondolom itt nem ez a probléma okozza a hibát.

üdv, Gábor


Kínomban már nekem is eszembe jutott, hátha ilyesmi a ludas, leszedtem a harmatsapkát is, de nem láttam semmi plusz borítást.
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2015.08.06. 13:29

adam.gali írta:Sziasztok!

Vásároltam egy Bresser 127/1200 refraktort, a nagyobb newton mellé. Nem volt még lencsés távcsövem, tegnap volt egy kis időm, végre ki tudtam próbálni. De egyszerűen nem tudtam élesre állítani a képet. Érdekes volt, hogy ha a gyári zenittükröt betettem a fényútba, mintha egy fokkal jobb lett volna a kapott kép. A fókuszírozó teljesen ki volt tekerve, mintha még kijjebb kellett volna állítani, hogy fókuszt kapjak. Németországból szállították, egyenesen a gyártótól rendeltem, lehetséges, hogy elállítódott a szállítás alatt a kollimáció, okozhat ez ilyen hibát? Hétvégén lesz időm vele foglalkozni, a lencsefoglalat jusztírozható, de nem hagy nyugodni, hátha más baja van.

Köszönöm a válaszokat!


Szia Ádám!

Amikor megvettem a 127/1200-es műszeremet,akkor én is azt tapasztaltam,hogy zenittükör nélkül nem tudok élesre állni,mert a tubus elsősorban zenittükörrel való használatra van méretezve.Én is megijedtem,hogy itt valami baj van,de amikor az eladónál kipróbáltuk zenittükörrel ott rendben volt a dolog.
Ha betettem az 1.25-ös szűkítőt,akkor az okulárt még 5-6 mm-el kijjebb kellett húznom és ott rögzítenem és úgy kaptam fókuszt,zenittükör nélkül.
Zenittükörrel nem volt probléma, volt fókusz.

Próbáld meg így,vagy egész egyszerűen kézben tartva távolítani a kihuzattól az okulárt,hátha.......
A másik kérdés: zenittükörrel sincs fókusz?? sehol???
Nem a zenittükör a ludas?? Próbáld ki egy garantált jó zenittükörrel. Kb 80-85 mm -el beljebb kell lennie zenittükörrel a fókusznak,mint nélküle.

Nagyjából,ha fogsz egy mérőszalagot ,akkor az objektívtől mérve látni fogod,hogy az 1200 mm még teljesen kitekert fókuszírózó állásnál is kijjebb van mint a kihuzat vége. Legalább is az én műszeremnél így van.
Minden esetre az fura,hogy zenittükörrel sincs éles kép.Úgy jónak kéne lennie!!

Milyen objektumot néztél vele??

Üdv:Laci
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára uxamatőr 2015.08.06. 13:41-kor.
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2015.08.06. 13:38

uxamatőr írta:
adam.gali írta:Sziasztok!

Vásároltam egy Bresser 127/1200 refraktort, a nagyobb newton mellé. Nem volt még lencsés távcsövem, tegnap volt egy kis időm, végre ki tudtam próbálni. De egyszerűen nem tudtam élesre állítani a képet. Érdekes volt, hogy ha a gyári zenittükröt betettem a fényútba, mintha egy fokkal jobb lett volna a kapott kép. A fókuszírozó teljesen ki volt tekerve, mintha még kijjebb kellett volna állítani, hogy fókuszt kapjak. Németországból szállították, egyenesen a gyártótól rendeltem, lehetséges, hogy elállítódott a szállítás alatt a kollimáció, okozhat ez ilyen hibát? Hétvégén lesz időm vele foglalkozni, a lencsefoglalat jusztírozható, de nem hagy nyugodni, hátha más baja van.

Köszönöm a válaszokat!


Szia Ádám!

Amikor megvettem a 127/1200-es műszeremet,akkor én is azt tapasztaltam,hogy zenittükör nélkül nem tudok élesre állni,mert a tubus elsősorban zenittükörrel való használatra van méretezve.Én is megijedtem,hogy itt valami baj van,de amikor az eladónál kipróbáltuk zenittükörrel ott rendben volt a dolog.
Ha betettem a szűkítőt,akkor az okulárt még néhány 5-6 mm-el kijjebb kellett húznom és ott rögzítenem és úgy kaptam fókuszt,zenittükör nélkül.
Zenittükörrel nem volt probléma, volt fókusz.

Próbáld meg így,vagy egész egyszerűen kézben tartva távolítani a kihuzattól az okulárt,hátha.......
A másik kérdés: zenittükörrel sincs fókusz?? sehol???
Nem a zenittükör a ludas?? Próbáld ki egy garantált jó zenittükörrel. Kb 80-85 mm -el beljebb kell lennie zenittükörrel a fókusznak,mint nélküle.

Milyen objektumot néztél vele??

Üdv:Laci


Sajnos zenittükörrel sincs fókuszom, de azt mindenképp kipróbálom, hogy "hátrébb" tartom az okulárt, ez nem jutott eszembe tegnap este. De ezt sem tartom normálisnak, hogy egy gyári refraktor ilyet produkáljon. :?
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2015.08.06. 13:40

Szia Ádám!

Szépen süt a Nap, alkalmas a fókusz megmérésére.
Vedd elő a centit és betekert fókuszírozónál mérd meg a tényleges értéket, és azt is nézd meg, hogy pontosan hova esik. Teljesen kitekert fókuszírozónál a fókuszpont nem eshet a fókuszírozón kívülre, mert ez azt jelenti, hogy egyszerűen rövid a tubus, mivel a fókusztávolságok összeadódnak. Valahol a fókuszírozó mozgási hatátrai közé kell esnie kb. középre, hogy a különböző fókuszú okulárok fókuszai találkozhassanak az objektívével.
Ha nagyon közel esik a fókuszírozó végéhez ( de még belül) akkor sem biztos, hogy elég az élesre állításhoz.
Ha ez a helyzet, akkor be kell iktatnod valamilyen -- néhány cm-es -- toldó alkalmatosságot.
Azt azért meg lehet különböztetni, hogy a kép valamiért rossz ( nem jó a kollimáció), de amúgy fókuszált, vagy pedig egyszerűen nincs fókuszálva.
Ahogy Péter írta, a ki-be tekeréssel lehet látni, hogy átlép-e a fókuszon vagy nem.
Ezt egyébként a megfigyelt tárgy csökkenő vagy növekvő mérete mutatja, mégha nem is éles.
Betekert állásból indulva csökkennie kell a méretnek, és élesedni.
Ha nem lesz teljesen éles és koppan a fókuszírozó a külső állásnál, akkor kell egy toldást fabrikálnod az okulárnak.
Remélem érthető amit írtam.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”