Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
Anti
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2015.04.14. 12:16

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Anti » 2015.04.17. 10:46

Na jó! Meg a brindzové, de tényleg semmi több.
bonca
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2015.05.21. 20:22

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: bonca » 2015.05.21. 20:36

Sziasztok!

Gondolom, teljesen idiótának fogtok nézni, de kezdek bekattanni, segítsetek , légysz!

Tegnap kaptam egy skywatcher 90/900-as távcsövet, EQ2-es mechanikával. egy 2x Barlow lencsével, egy 10 és egy 25mm-es plössl okulárral. Összeszereltem, de valami nem oké. Hacsak nem normális a dolog és én vagyok antitálentum. Szóval miért csak a szememet látom a plössl lencsékben? Valamit rosszul raktam össze, állítottam be? Amúgy tök jó. Még azokat a fonalszerű képződményeket is látom a szememben, de hát most pont nem ez érdekel:)

Segítségeteket köszönöm.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2015.05.21. 21:19

bonca írta:Sziasztok!

Gondolom, teljesen idiótának fogtok nézni, de kezdek bekattanni, segítsetek , légysz!

Tegnap kaptam egy skywatcher 90/900-as távcsövet, EQ2-es mechanikával. egy 2x Barlow lencsével, egy 10 és egy 25mm-es plössl okulárral. Összeszereltem, de valami nem oké. Hacsak nem normális a dolog és én vagyok antitálentum. Szóval miért csak a szememet látom a plössl lencsékben? Valamit rosszul raktam össze, állítottam be? Amúgy tök jó. Még azokat a fonalszerű képződményeket is látom a szememben, de hát most pont nem ez érdekel:)

Segítségeteket köszönöm.

1) Szedd le a távcső elejéről az objektiv-védő sapkát.
2) Tedd a fókuszírozóba a zenittükröt.
3) Tedd a zenittükörbe a 25 mm-es okulárt
4) Állíts be nappal (szemre) egy >200 m-nél távolabbi objektumot.
5) Állítsd be az élességet a tekerőgombbal.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Tom » 2015.06.01. 10:15

Támadt egy ötletem, kíváncsi vagyok mit szóltok hozzá.
Egy MC 127/1500 távcsövem van. Ezt szeretném kiegészíteni egy fókuszreduktorral, mégpedig téli üstökösmegfigyelés tapasztalataiból okulva.
Lovejoy megfigyelését binokulárral végeztem (10x60), abban elég szép képet kaptam róla. Gondoltam a MC-vel még ennél is szédítőbb lesz, de nem az volt, sokat veszített a kép a kontrasztjából, hiába nagyobb a fénygyűjtő felülete, nem láttam több részletet. A legnagyobb okulárom 32 mm-es, szóval a nagyítás is túl sok volt neki. Ennél nagyobb fókuszú okulárt elég borsos árért találtam, de akkor jött az ötlet, hogy esetleg egy fókuszreduktor segítene.
Például ez: http://www.makszutov.hu/termek/gso-reduktor
Amit várok tőle, nagyobb látómező mélyegezéshez, kontrasztosabb kép, és persze kisebb nagyítás.
Ez tényleg így lesz, vagy nem érek vele sokat?
Sidius

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.06.01. 10:49

Nálam van egy ilyen kölcsönben, próbára. A 249/5000 Cassegrain távcsővel elég jól működik, de főleg fotózni szoktam vele. Szemmel való használatát nem annyira szeretem, a kép így valamivel lágyabb, mint egy hosszabb fókuszú okulárral. Keveset mélyegezek, de nagyon kis nagyításon szerintem jól működik, csak a látómező nagysága -okulártíputól függően- lehet kérdés.
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Tom » 2015.06.01. 11:01

Na igen ez a másik dolog lett volna, hogy a fotós részlegben árulják, de ezek szerint azért vizuálisan is használható.

Ha már beszerzek egy ilyent, akkor fotózásra is biztos beüzemelem, bár nem mélyég fotózásra, inkább Hold, Nap, de az elsődleges a vizuális észlelés lenne. Ezek szerint ahogy írod pont megfelelő lenne, hiszen kis nagyításban gondolkodok. Elsősorban a 32 mm-es okulárhoz használnám.
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Tom » 2015.06.02. 09:00

Közben, egy nagyon eldugott helyen :D, találtam egy kimerítő leírást, ide beszúrom:

http://tavcso.hu/?o=termek&id=285

Itt a termékvéleményeknél valaki elég kimerítően tesztelte a cuccot.
Nagy Róbert
Hozzászólások: 96
Csatlakozott: 2009.09.27. 06:42

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Nagy Róbert » 2015.06.10. 11:49

Sziasztok.
Az ilyen típusú távcsőről van valakinek tapasztalata? Szögtávcső a hivatalos neve.


Tisztelettel: Nagy Róbert
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.06.10. 12:30

Az ilyen típusú távcsőről van valakinek tapasztalata? Szögtávcső a hivatalos neve.


Tisztelettel: Nagy Róbert

Katonai szögtávcső, régebben "erődtávcső" elnevezéssel ismert. Nem tudni, ez milyen gyártmány. Én pár évig használtam egy hasonló jellegű távcsövet, főleg fényesebb változók észlelésére. Azok orosz gyártmányok voltak (magyar MOM optikával), nagyon jó leképezéssel. Le kell szerelni a tetején levő szögprizmát, akkor jól használható. Az okulárja önmagában is használható, más távcsőhöz, kis nagyítást ad, de nagy látómezőt. Az én példányomnak 30 mm-es objektívje volt. Erről, így ránézésre, adatok nélkül nem lehet semmit sem mondani. BQ.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára astrohist 2015.06.10. 13:23-kor.
Nagy Róbert
Hozzászólások: 96
Csatlakozott: 2009.09.27. 06:42

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Nagy Róbert » 2015.06.10. 12:48

Köszönöm szépen a választ!!!
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”