Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2015.04.14. 18:59

Próbáltad a nappali égen a Vénusz megfigyeléséhez használni nagyobb nagyítással? Ha a felületén részleteket látsz vele, akkor nagy hasznát veheted ennek az ismeretlen szűrőnek! A peremén esetleg látható halvány felírat, szám, vagy valami jelzés. Átnézve rajta ugyan olyan elszíneződést mutat, mint ránézve a felülete? A két irányból nézve is azonos? Torzított a látott kép, vagy esetleg életlenebb ezzel a szűrővel? Ha egy izzólámpa fényét CD lemez felületén színes csíkban látni, akkor szűrővel hiányzik valamelyik szín, vagy esetleg csak halványabban látni? Sokféle vizsgálatot lehet végezni vele, kidobni nem szabad, mert valamire egészen biztosan jó, ha optikailag nem torzít. Változik a színe, ha az optikai útra kissé megdöntve használod? Ha ezekre a kérdésekre leírod a választ, akkor sokkal több tanácsot is kaphatsz a használatára vonatkozóan! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Sidius

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.04.14. 19:15

Lehet, hogy lencséshez való "Violet Reduce Filter" ? Nem írtad, hogy a kép a babarózsaszín, vagy a szűrő színe olyan, ha kézbe véve nézegeted. Ha a föntebbiről van szó, akkor egy kicsit sárgítja a képet, de persze lehet még sokféle más célú is, ránézésre nem lesz egyértelmű. Hasonló színe van a kamerák infra szűrőjének is.
Anti
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2015.04.14. 12:16

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Anti » 2015.04.15. 00:07

Füfű mennyi ötlet! Megpróbálom sorban.
A távcsőben is rózsaszin a kép és a szűrő szine is olyan. Nem mondanám hogy sárgitaná a képet.
A vénusz nappali megfigyelésével már próbálkoztam, de dobsonom van, igy ez nekem macera.
Van rajta név és szám is- DATYSON 5P0039 -nem találta a google.
Nekem úgy tűnik, mintha csak egy egyszerű rózsaszin üveg lenne benne.
Okulárba tekerés után állítani kell a fókuszon.
Ha megdöntve nézem se változik a színe, még csak sötétebb se lesz.
A cd-s kisérletnél, mintha a sárgából tüntetne el egy keveset, de tényleg csak keveset.
Hát ennyi! Örülök, hogy van ahol segiséget kapok. Tényleg nemszeretném kidobni.
krivan
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.12.17. 08:50

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: krivan » 2015.04.15. 04:47

Ezt találtam : Reddish nebula filter fine
http://www.buychinatao.com/index.php/ca ... 433?page=4:
Tibor
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.04.15. 07:55

Anti! Végül is mindegy, mit mond a katalógus. Próbáld ki a szűrőt, aztán ha valahol javít a képen, használd! Csillagászatban azt szoktuk mondani: csak a szemednek higgy! :D
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.04.15. 08:02

Vizi Péter írta:... csak a szemednek higgy! :D


Ez így van.
Egy előnye biztosan van: rózsaszínben látod a világot! Manapság ez sem kis eredmény... :lol:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Anti
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2015.04.14. 12:16

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Anti » 2015.04.15. 12:10

Kriván kösz a linket, tovább keresve megtaláltam. Bár még mindig nemtom mi ez.
Péter az én világom idegesítő optimizmusomból kifolyólag mindig rózsaszin. :)))
Ezt találtam:
http://www.aliexpress.com/item/Red-opti ... 15171.html
Hát legalább látni a szinét.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.04.15. 12:37

"Red optical filter astronomical telescopes to see nebula ..."

Ha a tiéd is ilyen, akkor ezek szerint csillagászati célra készült, és ködök (reflexiós? vagy emissziós?) vizuális megfigyelésére szánták.

De ha nem pont ez a tiéd, csak hasonló színű, akkor csupán a színegyezés miatt még nem biztos, hogy ugyanarra való.
(A szűrők felépítése nagyon sokféle lehet.)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Anti
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2015.04.14. 12:16

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Anti » 2015.04.15. 13:26

Dede pont ez az. Ez az a filter.
Van má scoopium OIII meg UHC filterem is, hát kipróbálom együtt is meg külön is. Meglássuk van-e értelme vele észlelődni.
Mindenesetre nagyon köszönöm a segitséget, jó tudni, hogy lehet segitséget kapni valahol.
Nem mint felénk tótiában. Itt csak a sör jó.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.04.15. 14:56

Anti írta:... Nem mint felénk tótiában. Itt csak a sör jó.


Meg a brinzové halušky... :D


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”