Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.01.17. 16:45

Én a 650-es műszert javasonám, mert optikailag bírja a rövidebb fókuszú okulárokat is.

üdv, Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
PolluxHUN
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2014.02.06. 14:15

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: PolluxHUN » 2015.03.11. 15:27

Sziasztok!
Szerintetek az normális jelenség hogy a vadi új 200/1000-es newtonom főtökrén alig észrevehetően de halványan páralecsapódás-szerű foltok vannak? (nem pára mert az ugye lepárologna idővel) Az első észlelésnél vettem észre. Optikai minőségben 1-1 rövid észlelés alapján nem látok különbséget az előző 200/1200-hez képest. Lehetséges, hogy a párából lecsapódott ásványi anyagok? Bár fura hogy a legelső használattól ilyen lesz.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2015.03.11. 16:19

Nem, az nem normális. A levegőben lévő páratartalomnak nincs oldott
sótartalma, ami ha lecsapódik a tükrön, akkor ott "vízkő" lerakódást okozhatna.

Különben mindenünk vízköves lenne, a növények, meg a házak, meg minden.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.03.27. 11:16

Itt is próbálkozom. Crayfordom (SW BD 80/600) megcsúszik Scopos 35mm-t használva. A gyári beállításon egyenlőre nem változtatok, az 5mm-es Hyperiont bírja. Stefi a 4-es csavarral való trimmelést gondolja. Ha egy állandó erősebb feszítést állítok be emiatt az nem rongál esetleg idő múlva a cryfordon? Vagy ezt a kiló-tízdekás okulárt használva mindíg állítsak a feszítésen alkalmilag. Ismeri valaki a szerkezet lelkivilágát? Nem szeretném tönkretenni.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2015.03.27. 15:22

géza írta:Itt is próbálkozom.


https://www.youtube.com/watch?v=ofOSAMlqZWw

Hát nem wankel motor mint láthatod.

Kép
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.03.27. 16:25

Híí....tanultam. Meghúzom. Egy biztos az én satum szebb. Ott tartok, javítás közben elkövetett hibáim megszüntetése több idő, mint ami miatt nekikezdtem.
browneyedboy
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2015.04.07. 21:57

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: browneyedboy » 2015.04.07. 22:00

Sziasztok!

Totál kezdőként egy amatőr csillagész kollegával 2 távcsőre szűkítettem a választékot. (még most...ami persze változhat)

http://www.makszutov.hu/termek/skywatch ... 900-newton
Ez lenne az egyik. Azt magyarázta, hogy talán egy picit univerzálisabb bolygó/mélységi objektumok esetén, mint a 130/650es testvére, azért gondoltam erre, mint olcsóbb változatra.

A másik az jelentősen drágább, ugyan univerzálisabb, meg az alap tartozék zenittükör is nyilván picit emel az árán, amellett, hogy az MC távcsövek eleve drágábbak.
http://www.makszutov.hu/termek/skywatch ... max-102-mc

Ez elvileg jóval univerzálisabb, pl ugye földi dolgokra is alkalmas, ami nem árt ha tudja egy távcső, szemben a Newton típusúakkal.
Nyilván nem a legegyszerűbb összehasonlítani 2 távcsövet ilyen árszinthez képest ekkora árkülönbséggel, de tudnátok ebben segíteni javaslattal tapasztalattal stb stb?

1-2 dolog rögtön, amin "kattogok":
1: Picit amitől "tartok", hogy ez csak 10 centis, és ez mennyire vesz vissza a a képek fényességéből a mélységi látvány esetén?
2: A 130/900ról pl azt is olvastam, hogy az alap mechanika kicsit nehezen bírja a súlya miatt, illetve a méretéből adódó nyomaték miatt, ilyen szempontból az MC, jóval "nyugodtabb" talán.
3: az "univerzalitás" mennyire megy a dolgok rovására?
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2015.04.10. 10:18

browneyedboy írta:Sziasztok!


1-2 dolog rögtön, amin "kattogok":
1: Picit amitől "tartok", hogy ez csak 10 centis, és ez mennyire vesz vissza a a képek fényességéből a mélységi látvány esetén?
2: A 130/900ról pl azt is olvastam, hogy az alap mechanika kicsit nehezen bírja a súlya miatt, illetve a méretéből adódó nyomaték miatt, ilyen szempontból az MC, jóval "nyugodtabb" talán.
3: az "univerzalitás" mennyire megy a dolgok rovására?


Szia!

Kezdjük a Newtonnal. Az univezálisabb a Makinál, de amit írsz, hogy az "alap" EQ2 kevés alá, az bizony tény. A súlya sem kicsi, de mivel hosszú, és a tükör a végében, van a tehetetlenségi nyomatéka is nagy. De azt is tegyük hozzá, hogy vizuális megfigyelésre attól még alkalmas. Azért egy EQ3 az sokkal jobb volna. Persze így drágább.

A Maki nem egy tipikus mélyegező távcső, főleg ebben a méretben nem. A nyílásvizsonya több, mint 10. Ettől nem lesznek a megfigyelt objektumok sötétebbek, ez a szám a csak fotózáskor érdekes. De ami fontos, hogy a látómezeje jóval kisebb, mint a Newtoné. Viszont a képe élesebb, kontrasztosabb. Ez pl. bolygó megfigyeléskor sokat számít. Ezt a konkrét modelt még nem ismerem, nekem egy 127-esem van, és az nagyon jó bolygózó távcső.

Univerzális távcső nem igazán van. Ha volna, akkor nem lenne más a boltban, csak az. ;)
Én azt javaslom, hogy vegyél egyet, kezd el a a csillagászkodást, aztán ha majd belejössz, és kialakul, mi az, ami a legjobban érdekel, majd abba az irányba fejleszted a cuccod. Úgy is inkább az anyagi korlátjaid leszenek a meghatározóak, nem a választék hiánya....
:shock: :shock: :shock:
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2015.04.10. 12:35

Ha nem vagy biztos abban, mit akarsz, kezdd egy olcsóbb Newtonnal. Szerintem.
Anti
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2015.04.14. 12:16

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Anti » 2015.04.14. 12:36

Helló sziasztok, énis tanácsot szeretnék kérni. Új vagyok itt remélem jó helyre irok.
Egy nem hozzá értő embertől kaptam egy szinszűrőt, aminek halvány amolyan babarózsaszin szine van. Ő nem tudja mire való, gondoltam nagyképüen majd ÉN! De passz. Feladtam mert semmi sem lett tőle jobb az LM ben. Se a bolygók se a mélyegek, se kontraszt, a háttér se semmi, sőt szinte idegesitő a tónusa.
Ha valaki segitene megköszönném, mert igy csak a polcon porosodik. Ja persze se doboz, se leirás nincs hozzá.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”