Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2014.11.18. 12:47

Attila írta:
Varus írta:... Én pásztáztam már ilyen csővel a Tejutat, és azt kell mondjam, élmény volt.


Abszolút elhiszem, és akár egyet is értek.
A tolókocsihoz képest a Velorex is egy élmény; de csak annak, aki nem ült még egy igazi autóban...

Pont erről írtam.

MDA


Csak a végét idézem, de az egész eszmefuttatásoddal, az elejétől, JOGOS és teljesen EGYET ÉRTEK.

Kicsit több empátiával, meg szociális érzékenységgel máris érthető, miért van az, hogy a 70-es távcsövek
5*-ot kapnak, és a 300-as dobson meg "FÚJ!". Sajnos nem jogos a kritika, de meg kell érteni a valós okokat és
ezt most nagyon jól megfogalmaztad.
Lalee01
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2014.12.02. 11:39

Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Lalee01 » 2014.12.02. 12:36

Sziasztok!

Éppen ma csatlakoztam a Csillagváros-hoz! :) Végre vannak olyan emberek itt, akik érdemben tudnak tanácsot adni nekem. :) Szóval kezdő vagyok..... Még csak a lelkesedésem van meg......... :) Szeretnék venni, valami jó távcsövet és ebben kérném a segítségeteket és a tanácsaitokat! Mélyég objektumok, bolygók érdekelnek, csak nem tudom milyen távcsövön keresztűl tudom megcsodálni őket! Rengeteg féle van és elvagyok veszve......... Tudom nincs optimális és tuti. De mégis a legjobb megoldás érdekelne. Na persze a pénz! 50-60 ezer! Nem túlsok viszont kevés! Tudtok vmit ajánlani, mondani? :)
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2646
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.12.02. 13:01

Üdv közöttünk!

Honnan tudnál észlelni (város, tanya, kert, erkély, stb.)
Azaz milyenek a fényviszonyok, kell-e cipelni a távcsövet észleléshez, néztél-e már bármilyen csillagászati távcsőbe?

Segítünk!

Vzp
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: sp. » 2014.12.02. 23:02

no mindegy Atti (Mádai) úgy tűnik még most sem érted. Bringás példával élve, nem a bringa számít hanem a bringázás.
sp.
ps.: most megint off leszek 1 évre :)
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2014.12.03. 15:23

Lalee01 írta:Sziasztok!

Éppen ma csatlakoztam a Csillagváros-hoz! :) Végre vannak olyan emberek itt, akik érdemben tudnak tanácsot adni nekem. :) Szóval kezdő vagyok..... Még csak a lelkesedésem van meg......... :) Szeretnék venni, valami jó távcsövet és ebben kérném a segítségeteket és a tanácsaitokat! Mélyég objektumok, bolygók érdekelnek, csak nem tudom milyen távcsövön keresztűl tudom megcsodálni őket! Rengeteg féle van és elvagyok veszve......... Tudom nincs optimális és tuti. De mégis a legjobb megoldás érdekelne. Na persze a pénz! 50-60 ezer! Nem túlsok viszont kevés! Tudtok vmit ajánlani, mondani? :)


Helló és üdv köreinkben! :)
Nos mondtad hogy mély-ég és bolygók felé kacsintgatsz, így én a newtont ajánlom már a fénygyűjtés miatt is, meg a felbontás miatt IS. De természetesen ha hordozható távcső kell akkor lencsés jöhet szóba a méret miatt de ezt mindjárt kivesézem neked....
Legfőképpen arra kell gondolni hogy milyen az észlelőhelyed, ahogy Vizi Péter is mondta. Kertes házban laksz udvarral vagy társasházban ahol csak erkélyről bírsz észlelni? A kertes udvarod világos (van-e közvetlen lámpa ami bevilágít) vagy sötét? A társasházi erkély fix helyszíned, vagy ki bírsz-e költözni (autózni) egy rétre/városhatárba. Ez eldönti hogy könnyen hordozható szerkezet kell-e vagy jöhet egy "monstrum" ami nem sok mozgatást igényel. Röviden:
1.: Kertesház udvarral: jöhet nagyobb távcső amit megmarkolva csak pár lépést (vagy pár tízmétert) kell megtenni
2.: Társasház fix erkéllyel: itt kicsi és nagy távcső is jó, a kicsivel könnyebb elférni, a naggyal többet lehet látni de eléggé szűkös egy átlagos társasházi erkély....
3.: Társasház utazásos megoldással: kicsi, kompakt távcső, könnyű hordozhatósággal.
1-es esetben én mindenképpen egy 150/1200-as newton dobsont ajánlanék (megéri azt a plusz 10.000Ft-ot) innen: http://tavcso.hu/?o=termek&te=SWD150
De ha nagyon benne akarsz maradni az általad említett értékhatárban akkor ezt: http://tavcso.hu/?o=termek&te=Flex130
2-es esetben: ezt ajánlom: http://tavcso.hu/?o=termek&te=SWR909eq2 vagy a fentebb említett dobsonok egyikét, te tudod hogy mennyi helyed van az erkélyen.
3-as esetben rövid fókuszú, kis távcső kell, ami lehet ez: http://tavcso.hu/?o=termek&te=SWR809eq2 vagy ez: http://tavcso.hu/?o=termek&te=SWN1145eq1 aminek az állványát egy kicsivel erősebbre lecserélnék, vagy akár egy kis Makszutov-Cassegrain rendszerű távcső (bár én nem szeretem az MC csöveket mert kis méretben sok a hátrányuk(képalkotás szerint)) http://tavcso.hu/?o=termek&te=SWM90eq1

Viszont ha olyan a helyzeted a társasházban hogy akár nagyobb dolgokat is bírsz pakolni az autóba (közel laksz a bejárathoz meg ilyesmi) akkor szintúgy nyugodt szívvel ajánlom a dobsonokat.
Én kertes házban lakok, Kisújszálláson, szerencsémre pont a város keleti oldalán, kevés lámpával. Udvarom viszonylag sötét (sajnos pár hónapja felszeretek ide egy csomó lámpát :cry: ) de a házunkkal szembeni terület (a birtokunk) túlsó vége (alig száz méter) már koromfekete mert nem abba az irányba esnek a lámpák. Ezért én egy 300/1500-as dobsonnal dúrom a csillagokat, megmarkolva lazán kisétálok vele 100 méterre, hiába 44kg a távcső kompletten. De ugorjunk vissza az időben: én egy 150/1200-as Sky-Watcher dobsonnal kezdtem, akár több száz métert is kigyalogoltam vele a rétre hogy minél sötétebb helyről tudjak távcsövezni. De ezzel a mostani monstrummal már kocsit kell bevetnem a 200 méterre is. Vagy csinálok hozzá egy hordozó platformot :D
Tehát: udvar -> nagytávcső; társasház hordozással -> kistávcső. Ezt döntsd el.
Remélem tudtam segíteni és sok sikert és derült égboltot! :) (utóbbiból mi is kérünk :cry: )
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.12.03. 21:00

sp. írta:... Bringás példával élve, nem a bringa számít hanem a bringázás. ...


Ezt azért kérdezd meg a bringásoktól is...
Ezek szerint van rá egy éved. :D

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2014.12.04. 08:52

Én egyetértek. Bár én motorozás szempontjából tudom ezt mondani :D 50-es motorral is ugyanolyan az élmény mint egy 1500ccm-el :P
Csillagászatban viszont mégiscsak jobb egy nagyobb tubus, holott még egy 5mm-es távcsővel is évekre látványos az égbolt.....
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2014.12.04. 18:37

Janicsillagasz írta:Csillagászatban viszont mégiscsak jobb egy nagyobb tubus, holott még egy 5mm-es távcsővel is évekre látványos az égbolt.....


nem láttam még 5mm-es távcsövet, nem tudom mekkora lehet vele az élmény, de tudom, a 200-as Newtonban többet látok, mint a 150-ösben.
Hogy ez attól nagyobb élmény-e, ezt mondja meg az, aki az "élménynek" tud skálát meg mértékegységet adni!
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2014.12.04. 19:16

Bocsi lemaradt egy nulla :D :lol:
Mircea
Hozzászólások: 664
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2014.12.04. 20:26

Ez nem szepp toletek igy kigunyolni az igazan ...kiss tavcsoveket. :oops: :P :lol:
5 mm haromszor nagyob atmeroben mint ez a 1.4 mm nyilasu F=2300 mm tavcso.

http://www.peter-slansky.de/bereiche/as ... aph01.html

Off-topic:Markus Schulz ''A tel megol'' !
Igaza van.Egy csillagfeny tuladagolasra van szuksegem!
Udv,Mircea

WKM-Cover-Art-400.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”