APO refraktorok

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.10.11. 08:30

Sidius írta:
2019.10.11. 07:22
Inkább megállapítás ez, nem érvelés, még ha kicsit komplikált is lett. Pont arról van szó, hogy ha valaki valamiről meg van győződve, és nem az alapján alkot véleményt amit tapasztal, akkor az hit. Érvelésnek ott sok helye nincs.
...
Ahogy írod, a "fejekben" kéne rendnek lenni. Figyelve, tapasztalva, érdeklődve véleményezni, nem pro, vagy kontra dogmákat ismételgetni, amit ráadásul más fogalmazott meg.
Köszönöm Jani!
Körülbelül ezt olvastam ki az írásodból, de így kifejtve egyértelműbb a mondandód.
Azért szeretem olvasni az írásaidat, mert kiérződik belőlük a tapasztalat, a szakmai gyakorlat aminek megvan az elméleti háttere és nem lerágott dogmákat ismételgetsz. ( Bár magam az optikai dolgok elméletében nem vagyok nagyon jártas, de szívesen olvasom az érthető magyarázatokat.)

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
LV426
Hozzászólások: 142
Csatlakozott: 2019.01.10. 08:37

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: LV426 » 2019.12.03. 01:09

Sziasztok!

Az lenne a kérdésem hogy használ valaki Sky-Watcher Esprit 80/400-as APO távcsövet ? 120/900 APO mellé szeretnék egy kicsi könnyen hordozható távcsövet és szeretném tudni mire képes pontosan vizuális megfigyeléseknél az említett kis APO. Nem fotózásra venném, kizárólag vizuális megfigyelésekre. Aki használ ilyet és nézelődött vele nem csak fotózott és szereti megosztani a tapasztalatait akkor legyen kedves írjon mert minden érdekel róla. Nagyon köszönöm. Üdv
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.12.03. 11:42

LV426 írta:
2019.12.03. 01:09
Sziasztok!

Az lenne a kérdésem hogy használ valaki Sky-Watcher Esprit 80/400-as APO távcsövet ? 120/900 APO mellé szeretnék egy kicsi könnyen hordozható távcsövet és szeretném tudni mire képes pontosan vizuális megfigyeléseknél az említett kis APO. Nem fotózásra venném, kizárólag vizuális megfigyelésekre. Aki használ ilyet és nézelődött vele nem csak fotózott és szereti megosztani a tapasztalatait akkor legyen kedves írjon mert minden érdekel róla. Nagyon köszönöm. Üdv

Kissé kesernyés lesz a válaszom (lásd Fényszennyezés topic)
Ne költsél annyit rá! Starlink műhold-horda és egyéb, csillagaszati objektumra hasonlító dologhoz ott az égi háttérben elég lesz a 80/400 SW kaleidoszkóp is! :oops: :roll:
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Varus » 2019.12.03. 12:26

Jó a kérdés, én is nagyon kíváncsi lennék az ezzel a távcsővel (vagy a nagyobb, 100/550-es testvérével) szerzett tapasztalatokra, mivel érdeklődésem a sötét égbolt alá könnyen kitelepíthető minőségi távcsövek irányába kezd elmozdulni. Sajnos az Esprit távcsövekről mind a mai napig nem jelent meg cikk pl. a Meteorban. :(
horadam
Hozzászólások: 137
Csatlakozott: 2010.06.05. 23:00

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: horadam » 2019.12.03. 12:38

LV426 írta:
2019.12.03. 01:09
Sziasztok!

Az lenne a kérdésem hogy használ valaki Sky-Watcher Esprit 80/400-as APO távcsövet ? 120/900 APO mellé szeretnék egy kicsi könnyen hordozható távcsövet és szeretném tudni mire képes pontosan vizuális megfigyeléseknél az említett kis APO. Nem fotózásra venném, kizárólag vizuális megfigyelésekre. Aki használ ilyet és nézelődött vele nem csak fotózott és szereti megosztani a tapasztalatait akkor legyen kedves írjon mert minden érdekel róla. Nagyon köszönöm. Üdv
Lehet kár volt akkor eladni nemrég a 72/420-ast :)
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.12.03. 15:01

Varus írta:
2019.12.03. 12:26
Jó a kérdés, én is nagyon kíváncsi lennék az ezzel a távcsővel (vagy a nagyobb, 100/550-es testvérével) szerzett tapasztalatokra, mivel érdeklődésem a sötét égbolt alá könnyen kitelepíthető minőségi távcsövek irányába kezd elmozdulni. Sajnos az Esprit távcsövekről mind a mai napig nem jelent meg cikk pl. a Meteorban. :(
Én nagyon elégedett vagyok a sajátommal, bár nem igazán a könnyen fogd és vidd kategória, a sorozat legnagyobb tagja 150/1050 Esprit APO triplet.
Mielőtt megvettem bújtam a netet rendesen, hogy érdemes-e ennyi pénzt adni érte.
Úgy optikailag, mint mechanikailag teljesen megfelel az igényeimnek.
Nagyon orrnehéz a drágám a maga kis 15 kilójával, van benne üveg rendesen, olyan kis molett. :)
Tarjánban észleltek mellettünk a kisebb testvérével (ha jól emlékszem a 100/550-nel, aminek az optikáját Gyulai Pali tervezte), így volt lehetőségem belenézni és nagyon tetszett a képe.
A gazdája nagy megelégedéssel nyilatkozott róla.
https://www.asztrofoto.hu/tudastar/ujdo ... 4-osz.html
A 120-asról egy rövid tapasztalat: https://www.cloudynights.com/topic/6794 ... pressions/
és a 150-ről: http://interferometrie.blogspot.com/201 ... mples.html
Volt már néhány lencsés távcsövem előtte, 127mm-ből több is és 152mm-es akromát, de ehhez fogható képe közel sem volt egyiknek sem.
Viszont fogd és vidd kategóriában vizuális megfigyelésre én nem fizetnék akkora árat egy tripletért, szerintem bőven megfelel egy BD 80/600 ED fele árért. (Ezt a 80/400 triplethez hasonlítva írtam.)

D.Laci
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2019.12.03. 17:25-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.12.03. 16:42

LV426 írta:
2019.12.03. 01:09
Az lenne a kérdésem hogy használ valaki Sky-Watcher Esprit 80/400-as APO távcsövet ? 120/900 APO mellé szeretnék egy kicsi könnyen hordozható távcsövet és szeretném tudni mire képes pontosan vizuális megfigyeléseknél az említett kis APO. Nem fotózásra venném, kizárólag vizuális megfigyelésekre. Aki használ ilyet és nézelődött vele nem csak fotózott és szereti megosztani a tapasztalatait akkor legyen kedves írjon mert minden érdekel róla. Nagyon köszönöm. Üdv
Rögtön a végén kezdve: én nem használom (nem is használtam) a jelzett távcsövet, így akár el se olvasd a továbbiakat.
Ugyanakkor - mint tapasztalatatomon alapuló "ökölszabályos"megközelítés - mégis leírom a gondolataimat a kérdésed kapcsán, vagy érdekes lehet, vagy nem...

A mai korszerű kéttagú ED akromátok, amiket eddig tesztelhettem (helytelenül: ED-apo-k), már egészen becsületes képet produkálnak - feltéve, ha nem túl forszírozott (F/5 körüli) fényerővel készítik, és ha "nem tolják túl" a nagyításukat. E két utóbbi esetben ezeknél is megjelenik a longitudinális színi hiba, akár tagadják, akár nem, ámbár minimális mértékben, és ki-ki döntse el, hogy ez bosszantó vagy tolerálható-e a számára (főleg az árához képest). Ha pedig sikerül minimalizálni a longitudinális színi hibát, akkor a szferokromatizmus csúszik el iszonyatosan, mivel két lencsével nem - még légréses esetben sem - lehet az összes képalkotási hibát egyszerre értékelhető mértékben minimalizálni.

A tripletek, azaz a valódi apokromatikus távcsövek, amire pl. Te is rákérdeztél (ha jól tervezik és el nem rontják...) a gyakorlatban már a fenti két esetben is színi hiba mentes képet produkálnak a fókuszban (erről is lehet vitatkozni, de fölösleges...).

Azaz pl. a kéttagú, de ED üveges 80/600-as (F/7,5-ös) SW Black Diamond szerintem teljesen jó lehet vizuális használatra (amire Te is szeretnéd használni), és nagyságrendileg (a legnagyobb nagyításokon kívül) képes lehet hozni a 80/400-as (F/5-ös) triplet képalkotási jellemzőit - a hosszabb fókusz és kisebb LM árán. Viszont kevesebb, mint féláron!!!

Ha tehát nem kizárólag a bolygók legapróbb részleteire vagy kíváncsi az elérhető legnagyobb kontraszt mellett és a legkisebb színezés nélkül (amihez a 400mm-es fókusz egyébként sem ideális...), hanem más, kevésbé kritikus objektumok is érdekelnek, akkor vizuális megfigyelési célra szerintem mindenképp racionálisabb választás az ED-doublet. Azt meg, hogy a SW minőségi szórása nálad hogy fog elsülni, lehetetlen előre megmondani, de ebben a kis mérettartományban még talán nem annyira kritikus ez a kérdés sem.

Szerintem.

Tehát a magam részéről egyet tudok érteni D. Laci alábbi bejegyzésének utolsó mondatával.
Csillagos Pisti rezignált ajánlását viszont szarkasztikusnak érzem (remélem, ő is úgy gondolta...), mert a sima 80/400-as kaleidoszkóp csak max. 40x-es nagyításig ad többé-kevésbé élvezhető képet, fényszennyezés ide, műhold-dömping oda...



MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: cbo » 2019.12.03. 17:01

En hasznalok ilyen APO tavcsovet, igaz fotozasra, f4-es Riccardi korrektorral. A kep kivalo, de a korrektorhoz beallitani a kepsikot horror, aki meg nem csinalt ilyet az ne kezdjen hozza. De ha egyszer be van allitva, akkor kivalo muszerre valik a kezunk alatt. Vizuban nehanyszor neztem, szep kepet adott, javasolni tudom. Nem egy konnyu joszag de ferfiember elbir vele, mechanikai kidolgozasa is szinvonalas.

Udv:
Zsolt
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.12.03. 17:20

Attila írta:
2019.12.03. 16:42
LV426 írta:
2019.12.03. 01:09
Az lenne a kérdésem hogy használ valaki Sky-Watcher Esprit 80/400-as APO távcsövet ? 120/900 APO mellé szeretnék egy kicsi könnyen hordozható távcsövet és szeretném tudni mire képes pontosan vizuális megfigyeléseknél az említett kis APO. Nem fotózásra venném, kizárólag vizuális megfigyelésekre. Aki használ ilyet és nézelődött vele nem csak fotózott és szereti megosztani a tapasztalatait akkor legyen kedves írjon mert minden érdekel róla. Nagyon köszönöm. Üdv

Csillagos Pisti rezignált ajánlását viszont szarkasztikusnak érzem (remélem, ő is úgy gondolta...),



MDA

Persze persze, természetesen igen. Gyerekkoromból, - párhuzamosan egy 50/540 Zeiss mellett - láttam milyen is a színihiba valójában egy rossz távcsőben, és eleve milyen a rossz és jó kistávcső...
Szóval ez csak olyan....
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
LV426
Hozzászólások: 142
Csatlakozott: 2019.01.10. 08:37

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: LV426 » 2019.12.04. 02:12

Mindenkinek nagyon köszönöm hogy írt, neked külön köszönet Attila hogy ennyire részletesen le írtad a véleményed. Valóban nem rossz irány a 80/600 ED APO de volt már egy 72/420 ED APO-m és tudom mire képesek az ED távcsövek. Jelenleg egy SW Equinox 120/900 ED APO büszke tulajdonosa vagyok. Egy újabb ED távcső " 80/600" nem fog semmi újat mutatni nekem azon kívül hogy könnyen tudom hordozni illetve szerethető a méretei miatt... Engem kifejezetten érdekelne egy triplet APO ami arra lenne bevetve hogy könnyen ki tudjak települni olyan helyekre ahol nincs fényszennyezettség, ezért is érdeklődöm az Esprit 80/400 után. Ha ED távcsőben gondolkoznék akkor nem adtam volna el a 72/420-at. Na de kedves Zsolt! Említetted hogy vizuálisan nézelődtél már Esprit 80/400-al. Mesélj mert érdekelne hogy mit nézegettél és hogy tetszett ? Egész részletekbe menően is írhatnál. Pl. a nagyításokról stb. Nagyon érdekelne.

D.Laci! Az Esprit 150/1050-el kitelepülni a sötét égbolt alá az felér egy edzéssel. :D
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”