APO refraktorok

Lencsés- és tükrös távcsövek
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.01.21. 20:06

Nem akartam ünneprontó lenni. Szerintem lehet, sőt kell beszélgetni a strehl-ről, ez az egyetlen hiteles mindenki számára elérhető mérés amely
egy optikának korrekten számszakilag megmutatja a minőségét. A minőségbe vetett bizalmat könnyű azonban elveszíteni, sajnos előbb utóbb aki
többet készít az egyedi optikáknál, az hibázni fog. És innen már a megrendült bizalom miatt állandóan bennünk lesz a kétely, még a mérési eredményt látva is.
A zernike polinomokon alapuló interferométeres méréssel könnyű fals (manipulált) eredményt produkálni, a kalibrált Zygo műszerekkel mért, laborkörülmények között készített mérést összevetni a panelben barkácsolt (és mért) Bath műszer eredményével nem szabad. De számunkra ez mellékes is, hiszen a különbség igazán nem érzékelhető a gyakorlatban. De lehet azon gondolkodni, hogy két hasonló mérési eredménnyel rendelkező egyező méretű optika sokszor miért nem ad egyforma képet?
Aki nem ismeri, itt egy történet a minőségről:

arcanum.hu/hu/online-kiadvanyok/Mikszath-mikszath-osszes-muve-2A85B/elbeszelesek-2741-kotet-37D19/milyen-a-magyar-iparos-1882-33-kotet-3C389/
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.01.21. 20:34

Mizar írta:
...A minőségbe vetett bizalmat könnyű azonban elveszíteni, sajnos előbb utóbb aki
többet készít az egyedi optikáknál, az hibázni fog...
Igen, csak az nem mindegy, hogy utána kijavitja-e, vagy sem? Sem Rólad, sem Schné Attiláról, sem Kurucz Janiról, sem Gyulai Pálról nem tudom elképzelni, hogy hibás optikát adna ki a kezei közül. Elnézést kérek, ha valakit kihagytam... :oops:

Üdv András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.01.21. 21:33

Lovász András írta:
2020.01.21. 20:34
Mizar írta:
...A minőségbe vetett bizalmat könnyű azonban elveszíteni, sajnos előbb utóbb aki
többet készít az egyedi optikáknál, az hibázni fog...
Igen, csak az nem mindegy, hogy utána kijavitja-e, vagy sem? Sem Rólad, sem Schné Attiláról, sem Kurucz Janiról, sem Gyulai Pálról nem tudom elképzelni, hogy hibás optikát adna ki a kezei közül. Elnézést kérek, ha valakit kihagytam... :oops:

Üdv András
Köszönöm az elismerést, de én nem csinálok eladásra, nem is fogok, csak saját magamnak a magam örömére. Az egészen más dolog. Nincs idő és teljesítmény kényszer, addig simogatom ameddig akarom stb. Aki eladásra készít, annak mérlegelni kell sok dolgot, valahol nyereséget kell produkálni, és már a ráfordított idő is pénz lesz.
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: pisza » 2020.01.24. 12:33

Sanyi! Írod: "De lehet azon gondolkodni, hogy két hasonló mérési eredménnyel rendelkező egyező méretű optika sokszor miért nem ad egyforma képet?"
A Strehl érték egy db számot ad meg. Ha nem vizsgálod meg az interferogram képét is, akkor még nem teljesen utal az optika teljes minőségére.
Adott néhány ugyanolyan paraméterű optika, mind 82 % -os értékű.
az ideálistól eltérő gyártási hibák:

a, peremkopott, egyébként perfekt lenne
b, magas perem, egyébként perfekt lenne
c, tele zónahibával
d, asztigma van benne

Mindegyik különböző képet fog produkálni, pedig mind 82 %-os értéket mutat

Ha választanod kellene, meikkel észlelnél?

Ebbe meg Andrásnak adok teljes mértékben igazat:
"Jó a kérdés, merthogy minden a Strehl-értékben csapódik le: a felület pontossága, a polírozás, ill. a bevonatok minősége, a lencserendszer beállítása, de még a tubus árnyékolása, feketítése is "belepiszkál" a végeredménybe. Szerintem."

Szerintem is. Egy perfekt optika képét tényleg haza tudja vágni a gondatlan/igénytelen tubus kialakítása, legyártása. Tudom, láttam már eleget belőlük, volt amit legszívesebben leköpdöstem volna.

Attila meg szerintem a pucér optika minőségére értette a Strehl mérést, ami igaz is mert ettől még egzaktabb mérési módszer véleményem szerint nincs.

Üdv
Tisza Csaba
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.01.24. 17:43

pisza írta:
2020.01.24. 12:33

a, peremkopott, egyébként perfekt lenne
b, magas perem, egyébként perfekt lenne
c, tele zónahibával
d, asztigma van benne

Mindegyik különböző képet fog produkálni, pedig mind 82 %-os értéket mutat

Ha választanod kellene, meikkel észlelnél?

Üdv
Tisza Csaba
Azt hiszem, nem tudok választani ezek közül. :)))

De, a te nagy tükröddel Bátorligeten nézegettem amikor még a javítás előtti állapotban volt.
Egy nagy vas rácsos dobsonon állt.
Akár merre irányítottam, állandóan akadt valami halovány NGC benne. A 15 centiben meg szinte soha.
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: pisza » 2020.01.24. 18:06

mizar írta:
2020.01.24. 17:43
pisza írta:
2020.01.24. 12:33

a, peremkopott, egyébként perfekt lenne
b, magas perem, egyébként perfekt lenne
c, tele zónahibával
d, asztigma van benne

Mindegyik különböző képet fog produkálni, pedig mind 82 %-os értéket mutat

Ha választanod kellene, meikkel észlelnél?

Üdv
Tisza Csaba
Azt hiszem, nem tudok választani ezek közül. :)))

De, a te nagy tükröddel Bátorligeten nézegettem amikor még a javítás előtti állapotban volt.
Egy nagy vas rácsos dobsonon állt.
Akár merre irányítottam, állandóan akadt valami halovány NGC benne. A 15 centiben meg szinte soha.
Sanyi az a nagy tükör 30%-os Strehl értékű volt a javítás előtt. A segédtükör meg kb L/1 hibával volt.
Viszont most 94%-ra lett javítva, kapott egy L/18 Antares segédet, egy két ritka nyugodt éjszakán 720 X nagyításon még fényes, és borotvaéles bolygóképet látni vele.
(kiemelve: 1-2 nyugodt éjszaka egy évben)
Van mellette egy 150mm f/8-as akromát is, gyengébb seengnél tesztelve,UGYANOLYAN NAGYÍTÁSON én nem látok rosszabb, vagy nyugtalanabb képet benne a nagy tükörbe mint a lencsébe.
Sőt a nagyobb felületi fényesség miatt nekem jobban tetszik. Hozzá kell viszont tenni, hogy a tükör elektronikusan vezérelt hűtése 0.1 C fok pontosságal meg van oldva, úgyhogy termikus problámám nincs vele.

Üdv
Csaba
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.04.25. 23:03

A Bresser oldalán keresgettem ezt-azt, és kincset találtam... :D
Egy bemutató darab brutál jó áron (persze így sem húsz forintért):
https://www.bresser.de/en/Sale/Display- ... 155-1.html 4e€

Csak összehasonlításul, egy számmal kisebb (igaz, jobban korrigált), kedvező árúnak számító Gyulai-féle cucc:
https://cfftelescopes.eu/product/refractor-140-mm 7.7e€

Most ugyan drága az euro, de akinek van rá pénze, szerintem nagyon érdemes rástartolni (csak egy darab van); ez az ES már egy igen komoly átmérő (152mm), és az F/8 miatt szinte hibátlan bolygózós triplet APO.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.04.25. 23:34

Attila írta:
2020.04.25. 23:03
A Bresser oldalán keresgettem ezt-azt, és kincset találtam... :D
Egy bemutató darab brutál jó áron (persze így sem húsz forintért):
https://www.bresser.de/en/Sale/Display- ... 155-1.html 4e€

Csak összehasonlításul, egy számmal kisebb (igaz, jobban korrigált), kedvező árúnak számító Gyulai-féle cucc:
https://cfftelescopes.eu/product/refractor-140-mm 7.7e€

Most ugyan drága az euro, de akinek van rá pénze, szerintem nagyon érdemes rástartolni (csak egy darab van); ez az ES már egy igen komoly átmérő (152mm), és az F/8 miatt szinte hibátlan bolygózós triplet APO.


MDA
Azért az jó lenne ha itthon egy ilyen ES APO-t ki lehetne próbálni.
Mért én speciel nem ismerem ezt, igaz én APO-t nem a Bressertől vennék az 100.
Erre azért vannak specializáltabb cégek is, pl http://www.apm-apo.com/main_e.htm
Marcusnak azért van neve Európában a minőségi optikák területén.

A CFF biztos jó, csak azt meg kivárni... ja és a tubus "overpriced"... de nagyon
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.04.26. 00:04

Attila írta:
2020.04.25. 23:03
A Bresser oldalán keresgettem ezt-azt, és kincset találtam... :D
Egy bemutató darab brutál jó áron (persze így sem húsz forintért):
https://www.bresser.de/en/Sale/Display- ... 155-1.html 4e€

Csak összehasonlításul, egy számmal kisebb (igaz, jobban korrigált), kedvező árúnak számító Gyulai-féle cucc:
https://cfftelescopes.eu/product/refractor-140-mm 7.7e€

Most ugyan drága az euro, de akinek van rá pénze, szerintem nagyon érdemes rástartolni (csak egy darab van); ez az ES már egy igen komoly átmérő (152mm), és az F/8 miatt szinte hibátlan bolygózós triplet APO.


MDA
Ez "csak" FCD-1-es üveg, ami az FPL-51-nek felel meg tán. Itthon az aprón van egy 150-es ts triplet 1,2-ért, azért sem kapkodnak.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.04.26. 00:08

cbo írta:
2020.04.25. 23:34
Azért az jó lenne ha itthon egy ilyen ES APO-t ki lehetne próbálni.
Mért én speciel nem ismerem ezt, igaz én APO-t nem a Bressertől vennék az 100.
Erre azért vannak specializáltabb cégek is, pl http://www.apm-apo.com/main_e.htm
Marcusnak azért van neve Európában a minőségi optikák területén.

A CFF biztos jó, csak azt meg kivárni... ja és a tubus "overpriced"... de nagyon
Persze.
De nem is az űber brutál minőség miatt toltam ide a link-et...
Az árakat is nézted?

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”