APO refraktorok

Lencsés- és tükrös távcsövek
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: András » 2013.01.26. 10:50

Levente írta:Üdv!
Azt olvastam hogy a kínai ED apokromátok esetében a gyártók a színi hibát úgy korrigálják hogy lencsék színezését direkt a vörös színtartomány felé eltolják mert arra kevésbé érzékenyek a vásárlók mintha ibolyában vagy kékben színezne egy apo, és hogy emiatt kissé romlik a kontraszt. Állítólag ezen úgy lehet segíteni, hogy zenittükör helyett zenitprizmát használunk mert a prizma képes ezt az eltolást korrigálni, és így javít a képalkotáson.


Létezik ilyen elképzelés:
http://www.telescopereviews.com/ubbthre ... er/2494852

Levente írta:Használ valaki ezért zenitprizmát apohoz? Ha igen mik a tapasztalatok, tényleg látható javulás a zenittükörhöz képest?


Szintén a fenti linkben a válasz, a lencse hibájától is függ, meg a prizma minőségétől is függ, hogy érdemes -e ilyet használni. A prizma mint extra optikai elem, ami fénytörés elvén működik, _befolyásolja_ a végeredményt, ami optimális esetben azt is jelentheti, hogy _javítja_ azt.
Levente
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2011.09.19. 21:32

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Levente » 2013.01.26. 12:09

András írta:
Levente írta:Üdv!
Azt olvastam hogy a kínai ED apokromátok esetében a gyártók a színi hibát úgy korrigálják hogy lencsék színezését direkt a vörös színtartomány felé eltolják mert arra kevésbé érzékenyek a vásárlók mintha ibolyában vagy kékben színezne egy apo, és hogy emiatt kissé romlik a kontraszt. Állítólag ezen úgy lehet segíteni, hogy zenittükör helyett zenitprizmát használunk mert a prizma képes ezt az eltolást korrigálni, és így javít a képalkotáson.


Létezik ilyen elképzelés:
http://www.telescopereviews.com/ubbthre ... er/2494852

Levente írta:Használ valaki ezért zenitprizmát apohoz? Ha igen mik a tapasztalatok, tényleg látható javulás a zenittükörhöz képest?


Szintén a fenti linkben a válasz, a lencse hibájától is függ, meg a prizma minőségétől is függ, hogy érdemes -e ilyet használni. A prizma mint extra optikai elem, ami fénytörés elvén működik, _befolyásolja_ a végeredményt, ami optimális esetben azt is jelentheti, hogy _javítja_ azt.

Köszönöm.
A helyzetet nálam tovább bonyolítja hogy a 100/900 ED apohoz a 2"-es diel zenittükör mellé WO binobenézőt is használok.
Levente
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: András » 2013.01.26. 12:21

Levente írta:Köszönöm.
A helyzetet nálam tovább bonyolítja hogy a 100/900 ED apohoz 2"-es diel zenittükröt és WO binobenézőt használok.


Hm.. hát csodát nem művelhet ez a prizmás megoldás szerintem, bár tényleg működik, ahogy olvasom. Viszont ha még binobenéző is van, ami kettéosztja a fényt, további prizmákat helyez a fényútba, akkor egy újabb prizma már lehet, hogy sok lesz a jóból.

Láttam amúgy már meg is hirdetted a prizmát. Hát én azért kipróbálnám előtte úgy, hogy valakitől kérek kölcsön egyet. Mert mi van, ha halottnak a csók az egész. Példának okáért nekem is van egy celestron zenitprizmám, ami konkrétan csak fióktölteléknek jó, kipróbáltam, sokkal rosszabb képet ad, mint egy olcsó zenittükör. Aztán van még egy másik, nagy zenitprizmám, ami egy katonai periszkópból van kieszkábálva, partiban sincs a dielektrikus zenittükrömmel, sokkal kontrasztszegényebb, fátyolos a képe. Igaz, kicsit karcos rajta a bevonat... Szóval távcsöve válogatja, és prizmája válogatja, mi működik, mi nem.

Én a minimál megoldások híve vagyok, ezért nem is vettem soha pl. binobenézőt.
Ja még azt elfelejtettem, hogy azért azt beleírtam volna a hirdetésbe, hogy nem 2" amiciprizma kell, hanem zenitprizma (ami egyébként elég ritkaság lehet idehaza) nehogy valaki ezt valahogy félreértse.
Levente
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2011.09.19. 21:32

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Levente » 2013.01.26. 13:08

András írta:
Levente írta:Köszönöm.
A helyzetet nálam tovább bonyolítja hogy a 100/900 ED apohoz 2"-es diel zenittükröt és WO binobenézőt használok.


Hm.. hát csodát nem művelhet ez a prizmás megoldás szerintem, bár tényleg működik, ahogy olvasom. Viszont ha még binobenéző is van, ami kettéosztja a fényt, további prizmákat helyez a fényútba, akkor egy újabb prizma már lehet, hogy sok lesz a jóból.

Láttam amúgy már meg is hirdetted a prizmát. Hát én azért kipróbálnám előtte úgy, hogy valakitől kérek kölcsön egyet. Mert mi van, ha halottnak a csók az egész. Példának okáért nekem is van egy celestron zenitprizmám, ami konkrétan csak fióktölteléknek jó, kipróbáltam, sokkal rosszabb képet ad, mint egy olcsó zenittükör. Aztán van még egy másik, nagy zenitprizmám, ami egy katonai periszkópból van kieszkábálva, partiban sincs a dielektrikus zenittükrömmel, sokkal kontrasztszegényebb, fátyolos a képe. Igaz, kicsit karcos rajta a bevonat... Szóval távcsöve válogatja, és prizmája válogatja, mi működik, mi nem.

Én a minimál megoldások híve vagyok, ezért nem is vettem soha pl. binobenézőt.
Ja még azt elfelejtettem, hogy azért azt beleírtam volna a hirdetésbe, hogy nem 2" amiciprizma kell, hanem zenitprizma (ami egyébként elég ritkaság lehet idehaza) nehogy valaki ezt valahogy félreértse.

Én meg a kétszemes megfigyelés híve vagyok. :)
Egy 1,25-ös Celestron zenitprizmát kaptam kölcsön kipróbálásra de valahogy nem az igazi, ezért szeretnék kipróbálni egy 2"-est ha van valakinek, mert sajnos itthon egy távcsőboltban sem árulnak 2"-est (a BTC-nél van de csak 1,25"-ös)
Te milyen távcsővel próbáltad?
ui: A hírdetést módosítottam.
Levente
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: András » 2013.01.26. 13:49

A beszélgetésünk eleje előtt utoljára hozzászóló optikus úr által tervezett terméket használom: ) Mivel színi hibája nincs, szférikus hibája szintúgy nincs, ezért valóban nem volt indoka, hogy zenitprizmával kísérletezzek. Ami ebben a témában érdekelt, az egyrészt az a megállapítás, hogy a prizma kisebb fényszóródást okoz, a másik, hogy a prizma egy bizonyos tengely mentén történő elfordulásra (magyarul jusztírhiba) nem érzékeny annyira. De mindkét probléma tárgytalannak bizonyult, egyfelől a jusztírlézer megmutatta, hogy a zenittükrömnek nincs baja, pontosan 90 fokban és pontosan a jó helyre téríti el a fénysugarakat, másrészről komoly hibákat sem visz a képbe (eltekintve attól, hogy rossz a belső árnyékolása) ezt egyszerűen megállapíthattam azzal, hogy a helyére beraktam egy hosszabbító toldatot, és így lényegében egyenes betekintéssel megnéztem a Jupitert, semmit nem változott a kép, csak sokkal kényelmetlenebb lett az okulárba belenézni.
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2014.08.22. 18:02

Sziasztok!

Valaki tudja, hogy Gyulai Pál "praktizál" e még? Lehet hogy órdekelne egy 80-90-es olajréses lencsa, vagy távcsö. Vagy esetleg van valakinek ilyen eladó? Kb mennyiét mennek a GPU-k? Próbáltam megtalálni a weblapját de nem sok sikerrel!
Varus
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Varus » 2014.08.22. 19:23

attila dezső írta:Sziasztok!

Valaki tudja, hogy Gyulai Pál "praktizál" e még? Lehet hogy órdekelne egy 80-90-es olajréses lencsa, vagy távcsö. Vagy esetleg van valakinek ilyen eladó? Kb mennyiét mennek a GPU-k? Próbáltam megtalálni a weblapját de nem sok sikerrel!


Szia!

A GPU távcsövek helyett ezt találtam:

http://www.cfftelescopes.eu/about.html
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2014.08.22. 20:00

Praktizál! De még mennyire:))
Telefonszámát megtalálod az adatlapján!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Schneyolo 2014.08.22. 20:03-kor.
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2014.08.22. 20:01

köszi János!

Úgy látom a 80-90mm es méret hanyagolva van! Max, olyan 1200-1500 euro körülig gondolkodtam! :)
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2646
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.08.22. 23:24

attila dezső írta:köszi János!

Úgy látom a 80-90mm es méret hanyagolva van! Max, olyan 1200-1500 euro körülig gondolkodtam! :)


Azért kérj tőle árat, sose lehet tudni... :D
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”