APO refraktorok

Lencsés- és tükrös távcsövek
kazi
Hozzászólások: 1202
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.03.02. 00:51

Attila írta:
2019.03.02. 00:28
kazi írta:
2019.03.02. 00:24
... de volt aki mellé állt, lehet épp Te voltál. :)
Én az első pillanattól kezdve (miután meghallgattam az előadását Tarjánban 2006-2007 körül) "hittem" benne.
Pontosabban nem is hittem, hanem megértettem a mondandóját, és ott akkor meg is rendeltem a 140-es tripletet. :D

A 160-ast nálam tesztelheted, ha akarod (de vannak már sokkal nagyobbak is - sajnos nem nálam... :( ).

MDA
Azért ahhoz kellett bátorság. :D Én a mai napig nem értem, hogy készültek ezek a lencsék "házilag".
Hú, köszi. A nyáron lehet kipróbálnám a 160-ast. Bár azután semmi sem lesz elég jó. :D
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.03.02. 08:12

kazi írta:
2019.03.02. 00:51
... Én a mai napig nem értem, hogy készültek ezek a lencsék "házilag". ...
Mi az, hogy "házilag"?
Nyilvánvalóan nem a konyhakéssel faragja ki Pali a fluoritot az asztal sarkán... :D

Mint mindenhol, itt is a szakmai hozzáértés az első, a projekt-menedzsment (erős leegyszerűsítéssel értsd: szervezési) képességek pedig a második feltétel. Ha ez a kettő megvan, akkor gyakorlatilag minden megvan. Pali esetében a másodikat illetően az elején még voltak döccenők (én legalábbis így láttam), amiből eredően kapott nem kevés kritikát (tegyük hozzá: nem is mindig alaptalanul), de egy-két éven belül ezt is kitanulta.

Beszállítók pedig léteznek, megfelelő műhely vagy üzemi háttérrel, csak pontosan meg kell nekik mondani, hogy mit és hogyan csináljanak; és persze mindezt alaposan ellenőrizni és korrigálni is szükséges. Ennyi a recept.

Csak sokan úgy kritizálnak meg bármit, hogy valójában halvány fingjuk (bocsi :oops: ) sincs róla, hogy valójában miről is beszélnek, mert nem értenek hozzá, csak úgy nyilatkoznak, mintha értenék. De azt legalább teljes mellszélességgel, és abszolút tévedhetetlenül teszik. :mrgreen:
Az igaz, hogy egy tojásról meg lehet mondani, hogy záp-e vagy sem a nélkül, hogy tudnál tojást tojni, de azért azt legalább, hogy záp, precízen el kell tudni dönteni...
(Nem rólad beszélek, félre ne értsd!!!)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
kazi
Hozzászólások: 1202
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.03.02. 09:18

Attila írta:
2019.03.02. 08:12
kazi írta:
2019.03.02. 00:51
... Én a mai napig nem értem, hogy készültek ezek a lencsék "házilag". ...
Mi az, hogy "házilag"?
Nyilvánvalóan nem a konyhakéssel faragja ki Pali a fluoritot az asztal sarkán... :D

Mint mindenhol, itt is a szakmai hozzáértés az első, a projekt-menedzsment (erős leegyszerűsítéssel értsd: szervezési) képességek pedig a második feltétel. Ha ez a kettő megvan, akkor gyakorlatilag minden megvan. Pali esetében a másodikat illetően az elején még voltak döccenők (én legalábbis így láttam), amiből eredően kapott nem kevés kritikát (tegyük hozzá: nem is mindig alaptalanul), de egy-két éven belül ezt is kitanulta.

Beszállítók pedig léteznek, megfelelő műhely vagy üzemi háttérrel, csak pontosan meg kell nekik mondani, hogy mit és hogyan csináljanak; és persze mindezt alaposan ellenőrizni és korrigálni is szükséges. Ennyi a recept.

Csak sokan úgy kritizálnak meg bármit, hogy valójában halvány fingjuk (bocsi :oops: ) sincs róla, hogy valójában miről is beszélnek, mert nem értenek hozzá, csak úgy nyilatkoznak, mintha értenék. De azt legalább teljes mellszélességgel, és abszolút tévedhetetlenül teszik. :mrgreen:
Az igaz, hogy egy tojásról meg lehet mondani, hogy záp-e vagy sem a nélkül, hogy tudnál tojást tojni, de azért azt legalább, hogy záp, precízen el kell tudni dönteni...
(Nem rólad beszélek, félre ne értsd!!!)


MDA
Direkt tettem idézőjelbe a "házilag"-ot. :) Nem tudom, hogy készülnek a lencsék, majd utánanézek, de valamiért úgy jött le, hogy először nem voltak beszállítók, hanem maguk készítették.
Laikusan én úgy képzeltem, hogy ilyen lencsét precízen, csak sok milliós gépekkel lehet készíteni.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.03.02. 09:49

kazi írta:
2019.03.02. 09:18
... Laikusan én úgy képzeltem, hogy ilyen lencsét precízen, csak sok milliós gépekkel lehet készíteni.
Precizitás valóban kell hozzá (nagyon is!), de sokmilliós gép egyáltalán nem. A legdrágább gép a folyamatban - már amennyire ismerem - a vákuum-gőzölő (ha az üvegtagok leöntéséről nem beszélünk), ami a bevonatokhoz kell, de szerintem az sem "sokmilliós". Ráadásul nem kell megvenni, van több cégnek is (sőt, magánszemélyeknek, amatőröknek is...), akik bérmunkában adott rezsióradíjért szívesen elvégzik vele a munkát. A csiszoláshoz, polírozáshoz, és a gyártásközi mérésekhez szinte "fillérekért" lehet gépet és eszközöket készíteni.

Inkább az alapanyag, elsősorban is a fluorit, ami nagyon drága, és a befektetett munka sok. Meg persze a termékbe beépült szakértelemnek is van ára, csak azt idehaza nem nagyon szeretik megfizetni (pedig igazából a szakértelem az, ami miatt Pali lencséi világszínvonalúak lettek).


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1696
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.03.02. 11:09

Attila írta:
2019.03.01. 21:21
Mozdonyos írta:
2019.03.01. 20:42
Néztem én is a hírdetést.
A válasz is elmaradt.
Érdekes.
A hirdetés szerint Polgár Tibi az eladó.
Ismerem Tibit, meghívott a csillagdaavatójára is évekkel ezelőtt; elég rutinos asztrofotós.

Nyilván ok nélkül nem adja el, de van ott telefonszám is.
Szerintem hívjátok fel, és kérdezzétek meg.
Biztos nem fog pofozkodni miatta... :D

MDA

Részemről "pofozkodni" semmiképp nem akarnék de még annyira sem érdekel a dolog, hogy telefonon zaklatnám miatta.
Nem akarok távcsövet venni, amim van azzal elégedett és boldog vagyok.
Csak furcsállottam a hirtelen eladást, főként már annak tudatában, hogy írtad "tapasztalt asztrofotós". ( Másfél hónap alatt ennyit bukni?) Azóta már más is kérdezett tőle, talán az ittenieket olvasva.
Vagy nem járta kellően körül a témát vásárlás előtt, vagy csúnyán beleválasztott. De azért egy kép redukálását nem nagy kunszt megtenni egy "asztrofotósnak".
Egy csillagdába telepítendő műszer vásárlását nagyon megrágja az ember. Legalábbis én így tenném. ( Aztán kimennék a Bakonyba egy nyugis jó sötét helyre.)

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.03.02. 14:49

D.Laci írta:
2019.03.02. 11:09
... De azért egy kép redukálását nem nagy kunszt megtenni egy "asztrofotósnak". ...
Ezt a mondatodat nem értem, Laci.
Mit akartál ezzel mondani?

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1696
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.03.02. 14:59

Attila írta:
2019.03.02. 14:49
D.Laci írta:
2019.03.02. 11:09
... De azért egy kép redukálását nem nagy kunszt megtenni egy "asztrofotósnak". ...
Ezt a mondatodat nem értem, Laci.
Mit akartál ezzel mondani?

MDA

Csak a hirdetés utolsó mondatára utaltam, az első hozzászólóhoz hasonlóan.

https://www.tavcso-mikroszkop.hu/bazar/ ... 1551160285

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
kazi
Hozzászólások: 1202
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.03.02. 22:16

D.Laci írta:
2019.03.02. 11:09


Részemről "pofozkodni" semmiképp nem akarnék de még annyira sem érdekel a dolog, hogy telefonon zaklatnám miatta.
Nem akarok távcsövet venni, amim van azzal elégedett és boldog vagyok.
Csak furcsállottam a hirtelen eladást, főként már annak tudatában, hogy írtad "tapasztalt asztrofotós". ( Másfél hónap alatt ennyit bukni?) Azóta már más is kérdezett tőle, talán az ittenieket olvasva.
Vagy nem járta kellően körül a témát vásárlás előtt, vagy csúnyán beleválasztott. De azért egy kép redukálását nem nagy kunszt megtenni egy "asztrofotósnak".
Egy csillagdába telepítendő műszer vásárlását nagyon megrágja az ember. Legalábbis én így tenném. ( Aztán kimennék a Bakonyba egy nyugis jó sötét helyre.)

D.Laci
Ilyen értékű távcsőnél is bele lehet választani?
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.03.02. 22:21

kazi írta:
2019.03.02. 22:16
Ilyen értékű távcsőnél is bele lehet választani?
Kinai termék esetében sajnos igen (saját tapasztalatom).
De ezzel most nem azt akarom mondani, hogy a Tibor által eladásra kínált cucc is rossz lenne; ezer más ok miatt is eladó lehet a távcső.

De a legbiztosabb kipróbálni megvétel előtt. Ebből a szempontból szerintem sokkal jobb használtat venni. A távcsőboltban nem tudod az éjszakai ég alatt tesztelni.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
kazi
Hozzászólások: 1202
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.03.02. 22:45

Attila írta:
2019.03.02. 22:21
kazi írta:
2019.03.02. 22:16
Ilyen értékű távcsőnél is bele lehet választani?
Kinai termék esetében sajnos igen (saját tapasztalatom).
De ezzel most nem azt akarom mondani, hogy a Tibor által eladásra kínált cucc is rossz lenne; ezer más ok miatt is eladó lehet a távcső.

De a legbiztosabb kipróbálni megvétel előtt. Ebből a szempontból szerintem sokkal jobb használtat venni. A távcsőboltban nem tudod az éjszakai ég alatt tesztelni.

MDA
Nem tudom, mennyire időigényes ill. drága egy mérés, de ezeket a távcsöveket el sem kellene úgy adni, hogy ne lenne hozzá egy papír, amin számosítva rajta van, hogy milyen minőségű a lencse.
Persze ennek meg az a hátránya, hogy mindenki a legjobbat akarná megvenni és a még ugyanolyan jól használható, de gyengébb számokat produkáló lencse meg az eladó nyakán maradna.
De ha a gyártó nem képes garantálni egy elvárt minimum szintet, akkor csak nem igazságos, hogy ez csak vásárlás után derül ki...
Régebben volt ilyen, hogy "választott tubus" és ennek volt valamennyi felára. Gondolom, akkor meg is mérték valamilyen módszerrel. Ha ennyiért vennék távcsövet, mint amennyibe ez a 150-es ed kerül, biztos rászánnám azt a pénzt. Vagy már nincs ilyen?
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”