APO refraktorok

Lencsés- és tükrös távcsövek
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.12.23. 11:34

Én sem azt mondom, hogy dobd a meglévő Hyperiont. Ki kell próbálni.
A tanácsom mellé fontos adalék, hogy nemrég jutottam arra a szintre, hogy faltól falig perfekt képet kapok. Ez nem volt mindig így, ezért van összehasonlítási alapom. A teljes LM-ben tűéles képet látni páratlan élmény!
Lehet, hogy ma még elégedett vagy a Hyperion-okkal, bevásárolsz mondjuk hármat, aztán egy szép napon arra ébredsz, hogy javítanál a képminőségen. No de ilyen árak mellett... meggondolandó, mekkora "zsákutcából" kell visszatolatni.
Remélem nem ért senki félre. A Hyperion egy jó okulár. De a maga helyén...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
woody
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2021.12.30. 21:21

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: woody » 2022.12.23. 11:47

Én hálás vagyok minden infóért. Természetesen első az lesz, hogy a saját okullárokkal próbálom, köztük a Hyperionnal. Igen, még az is lehet, hogy tolerálom a torzítást és azt mondom, így is jó. A 80-assal a nagyobb fókusza és lencséje miatt kacérkodtam, de jelenleg a 72-es fér bele. Vasárnap hozom el, amint ki tudom próbálni leírom a tapasztalatokat, ahogy magamat ismerem esélyes, hogy újabb kérdések kíséretében.
Üdv. 😺👍🎄
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: mizar » 2022.12.23. 23:22

Lovász András írta:
2022.12.22. 12:46

Tudomásom szerint a diffrakció határolt rendszer olyan optikai rendszer, amelyben FÓKUSZBAN csak a diffrakciót - mint aberrációt - látjuk, azaz a kép minőségét pusztán a diffrakció korlátozza. Természetesen attól a hibák még jelen vannak, de észrevehetetlenül. Vagy lehet, hogy a logikám ott bukik el, hogy a diffrakció határoltság a színi hibára nem vonatkozik (mármint hullámhosszonként változik)?
Én úgy tudom, hogy a kromatizmus erősen módosítja (negatívan) a diffrakciós képet.
Ezért lencsék esetén magasabb hullámfront minőség kell ahhoz, hogy a rendszer diffrakciókorlátozott legyen. Így számszakilag egy APO a 0,0745 RMS értékkel ugyan diffr. határolt lesz, mégis mehet a kukába, de egy tükör már elérte a limitet.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.12.24. 06:56

Köszi, ezek szerint vonatkozik a kromatizmusra is. Ez esetben viszont bonyolódik a dolog, mivel egy tisztességes APO maximum a látható fény spektrumának szélén (főleg az ibolyában) szokott "elszállni", ahol alacsony a szemünk érzékenysége. Úgy értem, "súlyozottan" érdemes kezelni a számokat(?)
Egy kamera pedig szélesebb spektrumban "lát"; gondolom annál más a helyzet...

Békés, boldog Karácsonyt kívánok Mindenkinek! :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.12.24. 08:45

Lovász András írta:
2022.12.24. 06:56

Békés, boldog Karácsonyt kívánok Mindenkinek! :)
Köszönöm!
Boldog Karácsonyt kívánok Mindenkinek 🎄, valamint a mostaninál sokkal több derült eget és élményekben gazdag észlelést! 🌠🙂
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: mizar » 2022.12.24. 08:48

Lovász András írta:
2022.12.24. 06:56

Egy kamera pedig szélesebb spektrumban "lát"; gondolom annál más a helyzet...
Bolygók vizuális észlelésénél és fotózásánál kiderül az igazság.
Ezért népszerű a C14 bolygófotózáskor, pedig elég nagy a minőségi szórása.
Nagy lencsével is lehet bolygót fotózni, van rá példa, de ott a színi hiba katasztrofális eredményt tud okozni. Röpködnek a nagyon nagy számok tükrök és lencsék esetén is. Ha egy tükör minőségét valaki mély ég fotókon akarja bizonygatni, az csak parasztvakítás, éppen úgy mint a 0,99...strehl egy F/4 tükörnél.
Rengeteg optika bizonyított már a gyakorlatban. Itt van woody kolléga aki 80-as kiváló lencsét keres.
Hirdetnek egy 80-as Zeiss AS lencsét éppen. Aki azt megveszi, nagyjából egy életre le tudta a lencsevásárlást. Az egy Semi APO, nem véletlenül egy legendás optika.
De az csak egy lencse, még viszi a forintot, mire távcső lesz belőle.
Viszont nem fog beférni egy hátizsákba, kell alá legalább egy EQ5, és zenitben még így is a földön kell feküdni alatta. Cserébe olyan képe lesz bolygókon, amit egy 80/600 APO az extra kiegészítőkkel sem tud majd produkálni, de az befér egy hátizsákba.
Csak azt akarom ezzel mondani, hogy annak lesz jó távcsöve, aki képes a kompromisszumra.
Az, hogy miben tud, vagy akar kompromisszumot kötni, egyéni preferencia lesz.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: mizar » 2022.12.25. 20:41

Lovász András írta:
2022.12.22. 12:46

Tudomásom szerint a diffrakció határolt rendszer olyan optikai rendszer, amelyben FÓKUSZBAN csak a diffrakciót - mint aberrációt - látjuk, azaz a kép minőségét pusztán a diffrakció korlátozza.
Csak egy érdekesség. Feltettem a kérdést egy mesterséges intelligenciának és a következő választ kaptam.

"Igen, ez helyes. A diffrakciókorlátozott rendszer olyan optikai rendszer, amelyben a képminőséget a rendszeren áthaladó fény diffrakciója korlátozza. Egy ilyen rendszerben a kép felbontását a rendszer által alkotott diffrakciós mintázat nagysága határozza meg, a kép esetleges aberrációit vagy torzulásait pedig a fény diffrakciója okozza.

A "diffrakciókorlátozott" kifejezést gyakran használják olyan teleszkópok és más optikai eszközök leírására, amelyeket úgy terveztek, hogy a lehető legnagyobb felbontású és tisztaságú képeket készítsenek. Ahhoz, hogy egy optikai rendszert diffrakciókorlátozottnak lehessen tekinteni, képesnek kell lennie arra, hogy olyan képeket készítsen, amelyeket csak a fény diffrakciója korlátoz, és nem más tényezők, például a rendszer által bevezetett aberrációk vagy torzítások.

Érdemes megjegyezni, hogy bár a diffrakciókorlátozott rendszereket úgy tervezték, hogy a lehető legjobb minőségű képeket készítsék, még mindig vonatkoznak rájuk a fényelhajlás által támasztott korlátok. Más szóval, egy diffrakciókorlátozott rendszer felbontását végső soron a rendszer által alkotott diffrakciós mintázat mérete korlátozza, amelyet a nyílás mérete és a használt fény hullámhossza határoz meg."


Próbálgatom a tudását. :D
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2022.12.25. 22:12

Hagyjuk, had tanuljon még.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: mizar » 2022.12.26. 09:17

Feltettem a következő kérdést:
Melyik a legjobb távcső?
A válasz:

"Nehéz megmondani, hogy összességében melyik a "legjobb" távcső, mivel egy adott személy vagy alkalmazás számára a legjobb távcső számos tényezőtől függ, például a személy tapasztalati szintjétől, konkrét érdeklődési körétől és céljaitól, valamint költségvetésétől. A teleszkóp kiválasztásakor figyelembe kell venni néhány szempontot:

Rekesz: A teleszkóp rekesznyílása a fő optikai elem (például a tükör vagy a lencse) átmérője. A nagyobb rekesznyílás lehetővé teszi, hogy a teleszkóp több fényt gyűjtsön, ami javíthatja a képminőséget, és lehetővé teszi a megfigyelő számára, hogy tisztábban lássa a halvány tárgyakat. A nagyobb nyílások azonban általában drágábbak is, és nagyobb és stabilabb rögzítést igényelhetnek."

Teleszkóp típusa: Számos különböző típusú teleszkóp áll rendelkezésre, beleértve a refraktorokat, reflektorokat és a katadioptriákat. Mindegyik típusnak megvannak a maga erősségei és gyengeségei, és a legjobb választás a megfigyelő igényeitől és preferenciáitól függ.

Mount: A teleszkóp tartója az az eszköz, amely a helyén tartja a teleszkópot, és lehetővé teszi, hogy az égen lévő különböző tárgyakra mutasson. A jó rögzítés stabil, könnyen használható, és elbírja a teleszkóp súlyát.

További jellemzők: Egyes teleszkópok további funkciókkal is rendelkeznek, például számítógépes GoTo-rendszerekkel, amelyek automatikusan az égbolt bizonyos objektumaira irányítják a távcsövet, vagy kamerák, amelyek lehetővé teszik a megfigyelő számára, hogy képeket vagy videót készítsen arról, amit lát. Ezek a funkciók bizonyos alkalmazásoknál hasznosak lehetnek, de növelhetik a teleszkóp költségeit és összetettségét is.

Célszerű némi kutatást végezni, és mérlegelni saját igényeit és céljait, mielőtt a távcső mellett döntene. Érdemes lehet más csillagászokkal is beszélni, vagy ellátogatni egy helyi csillagászati ​​klubba, ahol ajánlásokat és tanácsokat kaphat.

Mesterséges intelligenciaként nincs személyes tapasztalatom a teleszkópokkal kapcsolatban, és nem tudok konkrét ajánlásokat adni saját preferenciáim vagy megfigyeléseim alapján. Mindazonáltal tudok adni néhány általános útmutatást, amelyek segítenek kiválasztani az igényeinek és céljainak megfelelő távcsövet."


Ahhoz képest, hogy ez egy humanoid robotok számára tervezett M.I. egészen jó válaszokat ad, és rengeteget fejlődött a Google fordító is, amit gondolom szintén M.I-vel fejlesztenek.
Nekünk nem C-3PO kellene, hanem egy R2-D2. :lol:
Próbálkoztam korábban egy Chatbot ai. tanításával, tükörcsiszolásra akartam tanítani, hogy tudjon bárkinek tanácsokat adni. De nagyjából addig jutottam vele mint Vandával a Telekom. ;)
Érdekes ezzel kísérletezgetni szerintem.
Mivel ez itt off, ezért bocsi amúgy, ha folytatásra érdemes a téma, átvihetjük máshová.
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.12.26. 12:02

Teljesen jól válaszolt. Gyakorlatilag ugyanezt mondja mindenki,amikor egy kezdő tanácsot kér,hogy milyen távcsövet érdemes vennie.
Szépen fejlődik az MI. A Google fordítón nagyon észre lehet venni: amíg jó pár évvel ezelőtt még a magyar fordítást kihívás volt értelmezni, addig mára már odáig jutott,hogy alig-alig találni benne félrefordítást.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”