APO refraktorok

Lencsés- és tükrös távcsövek
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.12.06. 08:30

LV426 írta:
2019.12.05. 23:55
Érdeklődtem is Varus kollégánál erről a távcsőről de nem kaptam válaszlevelet, nagyon visszahúzódó a kolléga.

Én a Williamoptics kis 61-es mütyürét néztem ki magamnak(Zenithstar 61):https://williamoptics.com/products/tel ... hstar-61

Gondolom nem vizuális megfigyelésekre veszed ?!
Én is érdeklődtem Varus-nál az SW 150-es RFT akromáttal kapcsolatban,de
nekem sem válaszolt :cry: .
Én csak vizuális észlelő vagyok,és a kinézett WilliamOptics tubus is vizualizálni lenne(spektiv,áthaladózás,csillagászat).
LV426
Hozzászólások: 142
Csatlakozott: 2019.01.10. 08:37

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: LV426 » 2019.12.06. 09:29

" LV426! A Jupiter rajzod amit mutattál ezzel a fentebb írt összeállításoddal készült? "

Nem! A Jupiter rajz egy 20mm-es Barium okulárral készült + 2x TeleVue barlow = 90x nagyítás. Ez a kombó rajzoláshoz pocsék. Az új TeleVue plössl okulárjaimmal majd lehet készítek egy új rajzot mert 2x több részlet mutatkozott meg a Jupiterből mint korábban a Barium okulárral de ez érthető mert ugye a nagyítás majdnem 2x nagyobb stb. stb.

" Én is érdeklődtem Varus-nál az SW 150-es RFT akromáttal kapcsolatban,de
nekem sem válaszolt :cry: "

Érdekes én azt gondoltam hogy csak nekem nem akar válaszolni.....De akkor mit keres itt ezen a fórumon ha nem osztja meg senkivel sem hogy mit tudnak a csillagászati eszközei és hogy miket látott, illetve tapasztalt velük ?
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1696
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.12.06. 11:17

LV426 írta:
2019.12.05. 23:55
Ha a 80/400 triplet APO tudna 100-120x-os körüli nagyítást szuper leképezéssel annak tudnék örülni nagyon mert hordoznám mindenfelé könnyedén. Az megint egy másik dolog hogy a 80/600 ED is tökéletesen hozná az igényeimet de én a kis Esprit-be vagyok szerelmes ennyi röviden. Abban viszont Attila nagyon igazad van hogy mélyegezésre alkalmatlan a kis Esprit és hogy arra kellene egy nagy lavór...
... Mélyegezésre a 120/900-as ED is egy kis gyerek... Ebből eredően felmerült bennem a kérdés hogy egy 150mm átmérőjű ED vagy triplet APO vajon mennyivel lehet jobb mélyégre... D.Laci! Ha van kedved mesélhetnél. Senkinek nem ártana.


Ha már megszólítottál, mondom az én álláspontomat:
-Nyugodt, jó átlátszóságú égen a 80/400 Esprit könnyedén kell hogy hozza a 100-120x-os nagyítást szép leképzéssel.
-Korábban ezt írtam, hogy ha érzelmi dolgok kötnek az Esprithez, akkor nincs miről beszélni, azt kell venni, különben nem leszel nyugodt és boldog egy másik távcsővel.
-Mélyegezésnél a 150-es Esprit pont annyival mutat többet a 120 ED-nél, mint amennyi a fénygyűjtésbeli (átmérő) különbségből adódik, magyarul nem túl sokkal, halványabb objektumok esetén. Szoros kettősöknél is a felbontás növekedés ami jól észrevehető az átmérő növekedésével.
Nyugodt, Holdmentes éjszakákon, amikor a halvány mélyég-objektumok a megcélzottak nem is a tripletet teszem fel az állványra, hanem a 10"-es SN-t, a valamivel több mint 10cm átmérő növekmény már fejbeverően megmutatkozik.
Attila nem véletlenül említette a lavórt, mert oda átmérő (fénygyűjtés) kell, azt nem lehet megúszni.
Más: írod, hogy a 72/420-as ED-vel 84X nagyítás fölött már pocsék volt a kép. Ezen őszintén csodálkozom.
Szerintem két dolog lehetett, vagy a légkör nyugodtsága és átlátszósága volt csapnivaló, ami nem ritka látszólag szabad szemmel szép derült ég mellett is, vagy a távcső optikai hibája, esetleg mindkettő egyszerre. :shock:
Nekem is volt olyan, amikor a 150-es Esprit-tel 80-100x-os nagyításnál nem tudtam pontszerűre állítani egy csillagot, mindig egy paca maradt, ilyenkor nem kell csillagászkodni. :(
Azért mert a triplet drága, nem fog több fényt gyűjteni, mint egy azonos átmérőjű kéttagú ED.
Előre mondom mielőtt csalódnál, az hogy APO, vagy triplet APO az nem minden 6-ó dolog. A kéttagú ED tagot tartalmazó optikák igazából akromátok. Az hogy APO-nak hívják őket az marketing fogás. (Azért szebb a képük mint a Fraunhofereknek.)
Ha halványat akarsz részleteiben látni ahhoz átmérő kell, ott pedig már a tükrös rendszer a megfizethető alternatíva, de ezt már ezerszer leírtuk többen , több témakörében ennek a fórumnak.

D.Laci
A hozzászólást 6 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2019.12.06. 12:25-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.12.06. 11:44

LV426 írta:
2019.12.06. 09:29
" LV426! A Jupiter rajzod amit mutattál ezzel a fentebb írt összeállításoddal készült? "

Nem! A Jupiter rajz egy 20mm-es Barium okulárral készült + 2x TeleVue barlow = 90x nagyítás. Ez a kombó rajzoláshoz pocsék. Az új TeleVue plössl okulárjaimmal majd lehet készítek egy új rajzot mert 2x több részlet mutatkozott meg a Jupiterből mint korábban a Barium okulárral de ez érthető mert ugye a nagyítás majdnem 2x nagyobb stb. stb.

" Én is érdeklődtem Varus-nál az SW 150-es RFT akromáttal kapcsolatban,de
nekem sem válaszolt :cry: "

Érdekes én azt gondoltam hogy csak nekem nem akar válaszolni.....De akkor mit keres itt ezen a fórumon ha nem osztja meg senkivel sem hogy mit tudnak a csillagászati eszközei és hogy miket látott, illetve tapasztalt velük ?

Varus elég sokat letett az asztalra már. Neki semmit nem kell "bizonyítania" hogy itt mikor szólal meg.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.12.06. 13:08

Csillagos Pisti írta:
2019.12.06. 11:44
LV426 írta:
2019.12.06. 09:29
" LV426! A Jupiter rajzod amit mutattál ezzel a fentebb írt összeállításoddal készült? "

Nem! A Jupiter rajz egy 20mm-es Barium okulárral készült + 2x TeleVue barlow = 90x nagyítás. Ez a kombó rajzoláshoz pocsék. Az új TeleVue plössl okulárjaimmal majd lehet készítek egy új rajzot mert 2x több részlet mutatkozott meg a Jupiterből mint korábban a Barium okulárral de ez érthető mert ugye a nagyítás majdnem 2x nagyobb stb. stb.

" Én is érdeklődtem Varus-nál az SW 150-es RFT akromáttal kapcsolatban,de
nekem sem válaszolt :cry: "

Érdekes én azt gondoltam hogy csak nekem nem akar válaszolni.....De akkor mit keres itt ezen a fórumon ha nem osztja meg senkivel sem hogy mit tudnak a csillagászati eszközei és hogy miket látott, illetve tapasztalt velük ?

Varus elég sokat letett az asztalra már. Neki semmit nem kell "bizonyítania" hogy itt mikor szólal meg.
Éppen ez az,hogy sajnos a pórnéppel nem áll szóba :cry: .
Varus
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Varus » 2019.12.06. 13:14

Csillagos Pisti írta:
2019.12.06. 11:44
LV426 írta:
2019.12.06. 09:29
" LV426! A Jupiter rajzod amit mutattál ezzel a fentebb írt összeállításoddal készült? "

Nem! A Jupiter rajz egy 20mm-es Barium okulárral készült + 2x TeleVue barlow = 90x nagyítás. Ez a kombó rajzoláshoz pocsék. Az új TeleVue plössl okulárjaimmal majd lehet készítek egy új rajzot mert 2x több részlet mutatkozott meg a Jupiterből mint korábban a Barium okulárral de ez érthető mert ugye a nagyítás majdnem 2x nagyobb stb. stb.

" Én is érdeklődtem Varus-nál az SW 150-es RFT akromáttal kapcsolatban,de
nekem sem válaszolt :cry: "

Érdekes én azt gondoltam hogy csak nekem nem akar válaszolni.....De akkor mit keres itt ezen a fórumon ha nem osztja meg senkivel sem hogy mit tudnak a csillagászati eszközei és hogy miket látott, illetve tapasztalt velük ?

Varus elég sokat letett az asztalra már. Neki semmit nem kell "bizonyítania" hogy itt mikor szólal meg.
Sziasztok!

Nem mindig olvasom a fórumot, az is előfordul, hogy egy-egy hozzászólás elkerüli a figyelmem. A Tele Vue 60 + Tele Vue Plössl + 1,25" Tele Vue zenittükör + Tele Vue star pointer felszerelésről hamarosan tervezek cikket írni a Meteorba. Hiába jó távcső, azért ennek is van némi bosszantó oldala, ami a műanyag rögzítőcsavarok képében ölt testet.

Az SW 150 RFT szerintem tévedés lesz (gondolom itt a 150/750 akromátról van szó), nekem ugyanis nincs ilyen távcsövem és nem is volt. Sánta Gábornak van, az ő távcsövét volt alkalmam kipróbálni az idei görögországi észlelőtáborban. Ott én negatív érzelmekkel közelítettem a távcsőhöz, de amikor belenéztem, akkor tátva maradt a szám: 2"-os okulárral, kis nagyításnál pl. a Sagittarius Tejút-mezeje valami leírhatatlanul szépséges volt, a csillagok tűszúrásnyiak, a porfelhők pedig a sötét égen szinte térhatásúnak látszottak!!! Ebben a távcsőben egyedül a ragadós 2"-os fogasléces kihuzat nem tetszett (a gyárban pocsék zsírt használhattak hozzá), ami szerintem elég gyatra konstrukció. Ha én vennék egy ilyen távcsövet - márpedig vizuális mélyegezésre, sötét égbolt alá kiváló választás - akkor az lenne az első dolgom, hogy a gyári kihuzatot kicseréltetném egy precíz Crayfordra.

Visszatérve a Tele Vue 60 kistávcsőre:
Én úgy gondolom, hogy egy hasonló méretű, 60-70 mm-es olcsóbb kis kínai ED refraktor (pl. Equinox 66) is hozza a TV optikai minőségét. Nem biztos, hogy érdemes ma már megvenni a drága kis TV-t, Takahashit és Borgot. A Tele Vue 60-at csak azért vettem meg, mert egyrészt a piacon ez az egyik legkompaktabb, legkönnyebb minőségi kistávcső, másrészt pedig szerettem volna egy neves gyártó termékét használni.

Varus
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.12.06. 13:20

Mozdonyos írta:
2019.12.06. 13:08
Csillagos Pisti írta:
2019.12.06. 11:44
LV426 írta:
2019.12.06. 09:29
" LV426! A Jupiter rajzod amit mutattál ezzel a fentebb írt összeállításoddal készült? "

Nem! A Jupiter rajz egy 20mm-es Barium okulárral készült + 2x TeleVue barlow = 90x nagyítás. Ez a kombó rajzoláshoz pocsék. Az új TeleVue plössl okulárjaimmal majd lehet készítek egy új rajzot mert 2x több részlet mutatkozott meg a Jupiterből mint korábban a Barium okulárral de ez érthető mert ugye a nagyítás majdnem 2x nagyobb stb. stb.

" Én is érdeklődtem Varus-nál az SW 150-es RFT akromáttal kapcsolatban,de
nekem sem válaszolt :cry: "

Érdekes én azt gondoltam hogy csak nekem nem akar válaszolni.....De akkor mit keres itt ezen a fórumon ha nem osztja meg senkivel sem hogy mit tudnak a csillagászati eszközei és hogy miket látott, illetve tapasztalt velük ?

Varus elég sokat letett az asztalra már. Neki semmit nem kell "bizonyítania" hogy itt mikor szólal meg.
Éppen ez az,hogy sajnos a pórnéppel nem áll szóba :cry: .

Ez marhaság! Nem mindenki figyeli percenként a fórumot.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.12.06. 13:32

.
A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára Mozdonyos 2019.12.06. 15:23-kor.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.12.06. 15:21

Varus írta:
2019.12.06. 13:14
Csillagos Pisti írta:
2019.12.06. 11:44
LV426 írta:
2019.12.06. 09:29
" LV426! A Jupiter rajzod amit mutattál ezzel a fentebb írt összeállításoddal készült? "

Nem! A Jupiter rajz egy 20mm-es Barium okulárral készült + 2x TeleVue barlow = 90x nagyítás. Ez a kombó rajzoláshoz pocsék. Az új TeleVue plössl okulárjaimmal majd lehet készítek egy új rajzot mert 2x több részlet mutatkozott meg a Jupiterből mint korábban a Barium okulárral de ez érthető mert ugye a nagyítás majdnem 2x nagyobb stb. stb.

" Én is érdeklődtem Varus-nál az SW 150-es RFT akromáttal kapcsolatban,de
nekem sem válaszolt :cry: "

Érdekes én azt gondoltam hogy csak nekem nem akar válaszolni.....De akkor mit keres itt ezen a fórumon ha nem osztja meg senkivel sem hogy mit tudnak a csillagászati eszközei és hogy miket látott, illetve tapasztalt velük ?

Varus elég sokat letett az asztalra már. Neki semmit nem kell "bizonyítania" hogy itt mikor szólal meg.
Sziasztok!

Nem mindig olvasom a fórumot, az is előfordul, hogy egy-egy hozzászólás elkerüli a figyelmem. A Tele Vue 60 + Tele Vue Plössl + 1,25" Tele Vue zenittükör + Tele Vue star pointer felszerelésről hamarosan tervezek cikket írni a Meteorba. Hiába jó távcső, azért ennek is van némi bosszantó oldala, ami a műanyag rögzítőcsavarok képében ölt testet.

Az SW 150 RFT szerintem tévedés lesz (gondolom itt a 150/750 akromátról van szó), nekem ugyanis nincs ilyen távcsövem és nem is volt. Sánta Gábornak van, az ő távcsövét volt alkalmam kipróbálni az idei görögországi észlelőtáborban. Ott én negatív érzelmekkel közelítettem a távcsőhöz, de amikor belenéztem, akkor tátva maradt a szám: 2"-os okulárral, kis nagyításnál pl. a Sagittarius Tejút-mezeje valami leírhatatlanul szépséges volt, a csillagok tűszúrásnyiak, a porfelhők pedig a sötét égen szinte térhatásúnak látszottak!!! Ebben a távcsőben egyedül a ragadós 2"-os fogasléces kihuzat nem tetszett (a gyárban pocsék zsírt használhattak hozzá), ami szerintem elég gyatra konstrukció. Ha én vennék egy ilyen távcsövet - márpedig vizuális mélyegezésre, sötét égbolt alá kiváló választás - akkor az lenne az első dolgom, hogy a gyári kihuzatot kicseréltetném egy precíz Crayfordra.

Visszatérve a Tele Vue 60 kistávcsőre:
Én úgy gondolom, hogy egy hasonló méretű, 60-70 mm-es olcsóbb kis kínai ED refraktor (pl. Equinox 66) is hozza a TV optikai minőségét. Nem biztos, hogy érdemes ma már megvenni a drága kis TV-t, Takahashit és Borgot. A Tele Vue 60-at csak azért vettem meg, mert egyrészt a piacon ez az egyik legkompaktabb, legkönnyebb minőségi kistávcső, másrészt pedig szerettem volna egy neves gyártó termékét használni.

Varus
Szia.
Azért érdeklődtem a 150-es SW akromátról,mert olvastam,hogy észleltetek vele Sánta Gáborral.
Tudtam hogy Sánta Gáboré.
Köszi az infókat,meg a tapasztalatot róla.
Varus
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Varus » 2019.12.06. 19:10

Visszatérve a 150/750 SW akromátra:
a görögországi expedíció során ezzel a távcsővel észleltem pl. a nem túl népszerű NGC 5897 gömbhalmazt. 9 mm-s ES LER okulárral a halmaz centrumot nem mutató erősen grízes-szemcsés fénylés, melyben 5 bontott csillagot sikerült megpillantani (a halmaz legfényesebb csillaga 13,3 magnitúdós). A látómező csillagai tűszúrásnyiak voltak. Az utazás legemlékezetesebb mélyeges emlékei közé tartozott a kínai akromáttal eltöltött idő, a műszert egyébként egy AZ4 állvánnyal használhattam. Akinek van lehetősége lakott területen kívüli sötét égbolt alól vizuálisan mély-ég objektumokat észlelni, és ehhez egy közepes teljesítményű távcsövet használna, annak elég jó választás a 150/750 akromát. A fogasléces kihuzat kicserélése ugyanakkor megfontolandó.

Varus
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”