APO refraktorok

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.10.31. 23:48

SzarkaLevente írta:... Pronto és a Ranger ezt nem teljesíti teljes egészében (csak nagyon-nagyon megközeliti) ezért hivja a Televue ezeket akromátnak. ...


Mert a TeleVue egy korrekt cég :D , szemben a kínai SW lószarrugdosókkal... :mrgreen:

Én inkább vennék egy TV Pronto vagy Ranger akromátot, mint egy SW ED APO doublet-et...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.11.01. 09:51

Attila írta:Léteznek ún. szuper-akromátok is; ezek már négytagú rendszerek - ha jól tudom - mivel a fókuszgörbe polinomon újabb inflexiós pontot csak újabb taggal lehet létrehozni.


Hoppá! Eddig én úgy tudtam, hogy negyedik taggal már nem lehet negyedik hullámhosszt is fókuszba vinni, csak valamelyik másik rovására. Különben az aszférikus felületek alkalmazása is egy lehetőség, amivel a gyártók trükközhetnek, úgyhogy az a tény, hogy két tag van egy objektívben, adott esetben még elég kevés információ is lehet. (Az aszférikus felület domború változatait viszont nagyon nehéz megcsinálni, ezt tapasztalatból tudom.)
Egyre inkább úgy látom, hogy mélyebben bele kell ásni magam a lencsék lelki világába, és meg is teszem, ha összejön annyi tanulóidő.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.11.01. 10:03

Sidius írta:... Egyre inkább úgy látom, hogy mélyebben bele kell ásni magam a lencsék lelki világába, és meg is teszem, ha összejön annyi tanulóidő.


Mint írtam, én sem vagyok szakértője a lencséknek, tehát a tévedés lehetőségét fenntartom...!
Csak abból indultam ki, hogy fénytörést csak a határfelületeken lehet elérni, és ha három tag (négy határfelület) nem elegendő az F(λ) polinom negyedrendűvé tételéhez, akkor kell egy újabb tag.
Márpedig szuper-akromátok (négy hullámhosszon is azonos fókusszal) igenis léteznek (a becsatolt görbén is látható).

Mindjárt felhívom Gyulai Palit, hogy homályosítson már fel minket...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.11.01. 10:16

Sidius írta:... Különben az aszférikus felületek alkalmazása is egy lehetőség, amivel a gyártók trükközhetnek, úgyhogy az a tény, hogy két tag van egy objektívben, adott esetben még elég kevés információ is lehet. ...


Szerintem a felület aszferizálása nem változtat a törési és színszórási viszonyokon, csak a gömbi aberrációt hivatott csökkenteni; ergo semmi köze az alábbi kérdéskörhöz.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.11.01. 11:39

Attila írta:Szerintem a felület aszferizálása nem változtat a törési és színszórási viszonyokon, csak a gömbi aberrációt hivatott csökkenteni; ergo semmi köze az alábbi kérdéskörhöz.


Lehet, de biztos nem vagyok benne, merthogy a szferokromatizmus, meg egyebek... Nyilván nem változik meg az üvegek törési tulajdonsága. De biztos, hogy összefüggenek (valahogy) a dolgok, mármint hogy egyéb hibák csökkentésére mondjuk aszferizálás, és akkor több tervezési szabadság marad a színhibára is? Szerintem ne lehet csak egy paramétert vizsgálni. Remélem lesz szakértői vélemény róla. Minden esetre hamarosan megpróbálom lekövetni először az ősi lencsetervezést papír alapon, utána kicsit okosabb leszek, most nem filozofálok tovább...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.12.05. 11:44

Emellett nem tudok szó nélkül elmenni.

A Cloudy Nights-on van egy összehasonlító teszt két abszolút prémiumkategóriás apo-refraktorról.
Takahashi FS-128 & TEC 140

Ha még láttatok semmitmondó, üres, tök felesleges tesztet! Egészen elképesztő, hogy a fickó ezt a két méregdrága, ikonikus távcsövet milyen dilettáns módon veti össze. Kb. olyan az egész, mintha egy Lamborghini-t egy friss jogsis családanyának adnál, hogy mondjon róla véleményt. Szép piros, meg gyors (de nem merek vele 130-nál többel menni!), meg lapos.

Csak azért nem tudok elmenni a teszt mellett, mert ez korunk jellemző problémája: hogyan kell a rendelkezésünkre álló fantasztikus technológiát nem megbecsülni, elszórakozni, hagyni kihasználatlanul. Ez is az erőforrások pazarlása.

Persze, akinek a pénz nem számít, vegyen gyönyörködésre egy ilyen etalon-távcsövet, én most a jelenségről beszélek.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.12.05. 18:46

Vizi Péter írta:Emellett nem tudok szó nélkül elmenni.


Az ilyen előbb-utóbb ráun; akkor lehet bagóért prémium cuccot venni gyakorlatilag újszerű, alig használt állapotban... :D


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2014.12.06. 00:55

Attila írta:
Vizi Péter írta:Emellett nem tudok szó nélkül elmenni.


Az ilyen előbb-utóbb ráun; akkor lehet bagóért prémium cuccot venni gyakorlatilag újszerű, alig használt állapotban... :D


MDA


Okés, csak ne írjon róla cikket, főleg ne olyat, hogy a legjobb tulajdonsága, hogy fekete.

u.i: a világ legszebb nőjét is unja valaki... ;)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.12.06. 01:48

A hozzáállása az embernek erősen függ a születésbeli, és az élete folyamán elviselt anyagi és egyéb állapotoktól, valamint menet közben is nagyon tud változni, így nem csoda , ha valakinek a másnak egyébként szinte elérhetetlen dolgok is csak ennyit jelentenek.

Van aki űrjárműt épít és a világűrbe készül, másnak meg egy kezdő szintű binokuláré is szinte a vágyálma. Ennyi. :)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.12.06. 10:08

tobe_ írta:... Van aki űrjárműt épít és a világűrbe készül, másnak meg egy kezdő szintű binokuláré is szinte a vágyálma. ...


https://www.youtube.com/watch?v=E2VCwBzGdPM
:D


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”