APO refraktorok

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1696
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2018.04.17. 15:21

Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.04.19. 22:31

Gyulai Pali lencséi:
http://cfftelescopes.eu/refractors/

200mm-es gyártás alatt és rendelhető, a 230mm-es előrendelhető. (Ezek a számok nem a fókuszt jelentik...) :D
Mindegyik min. 96%-os Strehl-lel, azaz gyakorlatilag perfekt optikák.

Csak pénz és döntés kérdése: házat veszel, vagy távcsövet... :lol:
(Sajnos nem véletlenül nincs magyar nyelvű honlap. :( )


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2018.07.28. 11:36

Sziasztok.
Már régen jártam erre.
Látom hogy az SW BD ED sorozata hamarosan bővül egy 150/1200-es tubussal:
https://www.firstlightoptics.com/pro-se ... o-ota.html
Az a kérdésem,hogy mi az akadálya annak,hogy 120/600 és 150/750-es
méretekben nem csinálnak "ED" refraktort ?
Mégiscsak hordozhatóbb lenne,és nem "obszervatóriumi".
Előbbi méretek akromátban szerintem jó kis hordozható mélyég és üstökösvadászok.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.07.28. 12:10

Mozdonyos írta:
2018.07.28. 11:36
... Az a kérdésem,hogy mi az akadálya annak,hogy 120/600 és 150/750-es
méretekben nem csinálnak "ED" refraktort ? ...
Csak tippelni tudok: talán azért, mert az F/5 már túlságosan forszírozott fényerő egy ED akromátnak, legfőképp az általad hiányolt átmérőtartományban. Nem tudnák a színkorrigáltságot azon a szinten tartani, hogy rá lehessen legalább hazudni az APO feliratot.
Ilyen nagy átmérőtartományokban már a valódi APO-k (triplettek) is csak F/6 ... F/8 körüliek.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2018.07.28. 12:19

Attila írta:
2018.07.28. 12:10
Mozdonyos írta:
2018.07.28. 11:36
... Az a kérdésem,hogy mi az akadálya annak,hogy 120/600 és 150/750-es
méretekben nem csinálnak "ED" refraktort ? ...
Csak tippelni tudok: talán azért, mert az F/5 már túlságosan forszírozott fényerő egy ED akromátnak, legfőképp az általad hiányolt átmérőtartományban. Nem tudnák a színkorrigáltságot azon a szinten tartani, hogy rá lehessen legalább hazudni az APO feliratot.
Ilyen nagy átmérőtartományokban már a valódi APO-k (triplettek) is csak F/6 ... F/8 körüliek.


MDA
Értem. Köszönöm.
Legalább megpróbálhatnák.
Hátha javulna annyit a színihiba,hogy megérné ilyet csinálni.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.07.28. 12:35

Mozdonyos írta:
2018.07.28. 12:19
... Legalább megpróbálhatnák.
Hátha javulna annyit a színihiba,hogy megérné ilyet csinálni.
Az "tutibiztos", hogy a sima kaleidoszkópoknál lényegesen jobb lenne, ez nem is kérdés, és árban is az APO-k és a kaleidoszkópok között lenne valahol, tehát megvolna a racionális helye a piacon; viszont ezzel együtt napfényre kerülne a turpisság, hogy az "ED APO" még nem valódi APO... :oops:
És lehet, hogy szerintük ezen összességében többet veszítenének, mint amennyit nyernek az említett típusokkal. Már a kezdő amatőrök is tudják, hogy az APO a dream-távcső, és ha valamin meglátják ezt a feliratot, ráadásul "olcsón", már viszik is haza. Nagyon sok múlik az elnevezésen. Nem véletlenül perelték be (és nyertek...) a valódi RC gyártók a Meade-et anno, amikor a Meade jelenleg már ACF-nek hívott tubusait kvázi-RC-ként kezdte reklámozni.

Szerintem tehát csupasz üzletpolitikai spekuláció van a háttérben (mint mindig). :mrgreen:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2018.07.28. 15:15

Attila írta:
2018.07.28. 12:35
Mozdonyos írta:
2018.07.28. 12:19
... Legalább megpróbálhatnák.
Hátha javulna annyit a színihiba,hogy megérné ilyet csinálni.
Az "tutibiztos", hogy a sima kaleidoszkópoknál lényegesen jobb lenne, ez nem is kérdés, és árban is az APO-k és a kaleidoszkópok között lenne valahol, tehát megvolna a racionális helye a piacon; viszont ezzel együtt napfényre kerülne a turpisság, hogy az "ED APO" még nem valódi APO... :oops:
És lehet, hogy szerintük ezen összességében többet veszítenének, mint amennyit nyernek az említett típusokkal. Már a kezdő amatőrök is tudják, hogy az APO a dream-távcső, és ha valamin meglátják ezt a feliratot, ráadásul "olcsón", már viszik is haza. Nagyon sok múlik az elnevezésen. Nem véletlenül perelték be (és nyertek...) a valódi RC gyártók a Meade-et anno, amikor a Meade jelenleg már ACF-nek hívott tubusait kvázi-RC-ként kezdte reklámozni.

Szerintem tehát csupasz üzletpolitikai spekuláció van a háttérben (mint mindig). :mrgreen:


MDA
Értem.
Még a BTC egyik korábbi cikkében olvastam(Milyen távcsövet válasszak).
Hogy a könnyen bevethető "mélyégvadász" távcsöveknél
fejlődés várható a jövőben:https://tavcso.hu/cikkek/milyen_tavcsovet_cikk.html
Erre gondoltam. Az apokromatikus résznél említik.
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: .géza » 2018.07.28. 15:30

Itt már OPO ként emlitett ED, (Ausztrál zóna) :
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.07.28. 15:53

Mozdonyos írta:
2018.07.28. 15:15
Még a BTC egyik korábbi cikkében olvastam(Milyen távcsövet válasszak).
Hogy a könnyen bevethető "mélyégvadász" távcsöveknél
fejlődés várható a jövőben: ...
Amikor egy forgalmazó ír cikket az általa forgalmazott cuccokról, akkor azt - még a legjobb, legelfogulatlanabbnak látszó esetben is - érdemes óvatosan kezelni.
Nem véletlenül, a független (-nek mondott...) kereskedelmi minősítő intézetek kínosan ügyelnek arra, hogy nehogy elfogultsággal vádolhassák őket.

Az utolsó két sor például baromság: "A drágább háromtagú, valódi apokromátok azonban ma is ritkaságok itthon, de azért van belőlük néhány. Áruk 0,5-1 millió Ft körüli, de képalkotásuk alig valamivel jobb csak ötödannyiba kerülő ED refraktorokhoz képest."

Tényleg??? Végül is lehet. Pl. nagymamám tuti semmi különbséget nem látott volna a kettő között... :mrgreen:
Ha nekem lenne távcsőboltom, lehet hogy én is ezt írnám (ezért nem is lehet Szabó Sanyira neheztelni, teszi azt, ami a dolga, teljesen igaza van), de utána én nem tudnék nyugodtan aludni, az is biztos. :oops:

Hogy az üveganyagok folyamatosan fejlődnek, az tény. Ebből a szempontból az ED akromátok is várhatóan egyre jobbak lesznek, ez is szinte biztos. De két darab akármilyen korszerű és profi üvegtaggal sem lehet a színszórási görbét visszakunkorítani úgy, hogy ne két, hanem három nullátmenete legyen. A fizika nem marketing-kérdés. Magyarul egy doublet SOHA AZ ÉLETBEN nem tud, és nem is fog tudni olyan fokú színkorrekciót produkálni, mint egy triplett (vagy pláne négytagú) lencse. Pláne úgy, hogy azért mindeközben a triplettek sem egy helyben topognak, azok is egyre jobbak...

Ennyi.

Ja, és a "mélyég-vadászathoz" legelső sorban is átmérő kell, nem pengeéles kép egy 8 centis kulcslyukon át...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: .géza » 2018.07.28. 18:18

A nyolc centisek : https://vaonis.com/telescopes és az UNISTELLAR. Rém rossz látvány. (Attila bocs hogy igy vacsora, lefekvés elött..)
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”