APO refraktorok

Lencsés- és tükrös távcsövek
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: mizar » 2022.02.14. 12:59

gyuri17 írta:
2022.02.14. 08:20

Sándor, ha beválik kis APO távcsöved, akkor a tubus helyére tehetsz egy GSO 2"-es zenttükröt is, (az olcsó és jó is) és annak bemeneti nyakára teheted a lencse foglalatát, így felvesz a zenittükör teste annyi fényutat, hogy más átalakítás nélkül használhatod kényelmesen. Csak egy ötlet volt! :)
Áteveztem a távcsőépítés rovatba.
gyulaipal
Hozzászólások: 178
Csatlakozott: 2012.09.13. 16:06

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: gyulaipal » 2022.02.15. 09:14

mizar írta:
2022.02.12. 17:08
Kipróbáltam a Holdon 32-4mm-ig számtalan okulárral.
Első meglátásom, hogy nem tudom eldönteni, ez így apokromát, vagy sem.
Ne nevezzük annak, de akkor viszont rendkívüli képe van, ha azt nézem, hogy ez F/3 fényerő...
Az akromát lencsékkel nincs semmi gond ... ha kicsik. Pont ezt hivatott érzékeltetni az akromátokra vonatkozó "színezési index" ami az átmérő osztva a nyílásviszonnyal. Ezt már részleteztem, de emlékeztetőül: egy 10 centis F/10-es akromát esetén ez az index 10(cm)/(F/10) azaz a mértékegységeket elhagyva 10/10 azaz "1". Ez jó "színezési egységnek" mert ilyen akromátot a legtöbben már láttak. Innentől kezdve viszont egy 5 centis F/5-ös akromátnak is ugyanez az indexe, meg egy 3 centis F/3-masnak is. Meg persze egy 20 centis F/20-asnak is. Az akromát igazi baja (és egyben előnye) hogy a színezése csak "enyhén" függ a nyílásviszonytól. Emiatt ha a színezést szinten akarjuk tartani, akkor nagyobb méretben irreálisan hosszú fókusz kell, itt ez hátrány ... viszont ez az "enyhe függés" komoly előny lesz akkor, ha nagyon rövid fókuszt akarunk, mert akkor meg relatíve keveset romlik a kép a fókusz "rövidítésével". Ezért léteznek 10 meg 12 centis F/5-ös akromátok a piacon és nagyon jól használhatóak mély égre.

A másik fontos paraméter, hogy ha kisebb a lencse, kevesebb fény lesz a képben (abszolút értékben). Ha kevés a fény, akkor a színezést sokkal nehezebb észrevenni (mivel a színek érzékeléséhez a szemnek relatíve sok fény kell). Ez is komoly segítség a kicsi lencséknek.

A (valódi) APO esetén a szférokromatizmus a fő probléma, az viszont "erősen" függ a nyílásviszonytól. Emiatt egy APO esetén az aberrációk jelentős csökkentéséhez elegendő relatíve kevéssel megnövelni a fókusztávolságot. Ugyanez az erős függés azonban komoly hátrány, ha a fényerőt akarjuk növelni, hiszen a fókusz rövidítésével viszont durván nőnek az optikai problémák. Pont ez az oka annak, hogy az APO lencsék esetén az "értelmes" nyílásviszony-tartomány viszonylag szűk, kb. F/5 - F/8 között. Akromátok esetén viszont egy sokkal szélesebb tartományban, kb. F/3 - F/20 között találunk lencséket (és a kicsik már F/3-F/6 környékén is jó távcsövek, ezért nincs sok értelme a nagyon pici APO-nak sem).

GyP
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.02.15. 09:39

Eszerint még az is lehet, hogy Sándornak egy "triplet akromát"-ja lett?
Na, ilyen fogalmat se hallottam még... 🥴 :D
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Varus » 2022.02.15. 11:11

Akromátok esetén viszont egy sokkal szélesebb tartományban, kb. F/3 - F/20 között találunk lencséket (és a kicsik már F/3-F/6 környékén is jó távcsövek, ezért nincs sok értelme a nagyon pici APO-nak sem).

GyP
[/quote]

A mondat zárójelben levő részével nem értek egyet. Voltak pici akromátjaim pl. a az 50-70 mm-es tartományban, illetve volt 72 mm-es ED refraktorom is (amit csak azért adtam el, mert a tubus nekem nehéz volt ahhoz, hogy fotóállványról használjam), évek óta pedig egy 60 mm-es ED trefraktort használok nagy megelégedéssel. Az ED tubusok rendre jobb képminőséget produkáltak, mint az akromátok. Nálam a gyakorlat mondatja azt, hogy a pici apokromátoknak bizony sok értelme van, illetve ha valaki a fényszennyezés alól kíván szabadulni egy igen jól hordozható, könnyű kis távcső segítségével, akkor ez a típus főnyereménynek is bizonyulhat.
Avatar
Maczó András
Hozzászólások: 248
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:25

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Maczó András » 2022.02.15. 11:13

Lovász András írta:
2022.02.15. 09:39
Eszerint még az is lehet, hogy Sándornak egy "triplet akromát"-ja lett?
Na, ilyen fogalmat se hallottam még... 🥴 :D
Háromtagú akromát van a kommersz TS binokuláromban is (bár jelen állapotában ő monokulár plusz optikai elemek kusza halmaza egy dobozban) Valószínűleg sokaknak van olyan vagy hasonló.
A kereskedő anno úgy hirdette, hogy a harmadik taggal a színhibát csökkenti vagy mi. (Meg volt, amit nem hirdetett, az nagyon mókás volt, nem idetartozó téma)
140/890 GPU
150/930 newton
gyulaipal
Hozzászólások: 178
Csatlakozott: 2012.09.13. 16:06

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: gyulaipal » 2022.02.15. 11:49

Nem azt mondom, hogy egy APO nem jobb kis méretben, hanem azt, hogy ekkor már egy akromát is nagyon jól használható lehet sokaknak. Az APO nyilván jobban színkorrigált, ha valakinek ez kiemelten fontos, akkor egyértelműen az APO a megoldás. De ennek elsősorban nagyobb nagyításoknál van jelentősége, kisebb nagyításnál már egy akromát színhibája is teljesen elfogadható a legtöbbeknek, feltéve, hogy az akromát kicsi. Én itt a 3-5 centi méretre gondoltam, a 6 centi talán már határeset, az már komoly távcső, azzal bolygózni is akarnak, ott már a Zeiss C is F/13,3 mellett ad jó képet (és ekkor sem színmentes, csak jó a képe). Ha egy 3 centis F/3-mas akromát ugyanannyira színez mint egy 10 centis F/10-es, akkor nyilván azok fogják a 3 centis lencsét örömmel használni, akik egy 10 centist is örömmel használnak.

Szerintem talán nézhetjük úgy a dolgot, hogy 6 centi méretnél (és persze felette) a színkorrekción ÉS a tubus méretén is sokat nyerünk egy APO-val. Ebben a méretben tehát KÉT komoly oka is van az APO használatának.

Mivel azonban az APO fényereje nem növelhető úgy mint az akromáté, így 4-5 centi környékén már minimális a különbség a tubus hosszában. Itt már CSAK a színkorrekciója lesz jobb az APO-nak, a tubus mérete kb. azonos. Ilyen kicsi méretben tehát "FELE" annyi okunk van APO-t használni. A színkorrekció kedvéért ekkor is logikus, de ezek utazó távcsövek, tipikusan nem 300x-os nagyítással használják őket (csak könnyű, "rezgős" állványon, kis nagyítással) ezért sokaknak erre megfelel egy akromát is ebben a pici méretben. Ha komoly, rezgésmentes állványon, "főműszernek" használ valaki egy 6 centis refraktort (vagy esetleg fotóz is vele) akkor egyértelműen APO-ra van szükség. De a TIPIKUS használata egy 3-5 centis távcsőnek nem ez, ezért szerintem relatíve kevesen akarnak 3-5 centis APO-t venni. Gyárt egyáltalán valaki 6 centi alatt APO-t? Talán a Takahashi-nak van egy 5 centise ... de én többről nem is hallottam ... gondolom mert nem ez a jellemző. Kivéve ha tévedek.

Egyébként bevallom, én is erősen gondolkozom azon, hogy földi megfigyelésre inkább a padláson talált 5 centis kis semi-APO lencsét kellene (dedikáltan) használni (a 9 centis triplet helyett, az maradna kizárólag eget nézni). Nappal úgysem lehet akkora nagyítást használni, amire egy jó minőségű 5 centis lencse ne lenne könnyedén képes, napsütésben a légkör is nyugtalan (főleg vízszintes irányban nézelődve) viszont ez az F/10-es kis lencse jól működne a nagy dög Porro prizmámmal (az F/4,8-as triplet számára ennyi üveg a fényútban "halálos" lenne a színkorrekcióra). Márpedig nappal igen okos dolog, ha a talpán áll a kép ... és az is jó, ha nem a színhiba dominál benne.

Használat és igények kérdése, hogy kinek meddig érdemes "lemenni" egy APO méretével. Az én személyes véleményem szerint 6 centi ez a határ, de teljesen természetes ha mások véleménye ettől különbözik, nincs ezzel baj, hiszen ezt midnenkinek magának kell eldöntenie.

GyP
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2022.05.02. 08:23

kazi írta:
2022.01.01. 19:28
Tényleg Popeye,te kamerás ember vagy. Csinálj már légyszi egy csillagtesztet erről az ed ről, lássuk milyen egy 98 feletti a valóságban.
a kért csilalgteszt, igaz kicsit megkésve.
100/900 ED és a canon 600D+ 0.79 reduktor-korrektor.
1.jpg
2.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.05.02. 09:54

Nagyon szép!
Esetleg reduktor nélküli, kevésbé defókuszáltat is fel tudsz tenni?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.05.02. 16:49

popey37 írta:
2022.05.02. 08:23
kazi írta:
2022.01.01. 19:28
Tényleg Popeye,te kamerás ember vagy. Csinálj már légyszi egy csillagtesztet erről az ed ről, lássuk milyen egy 98 feletti a valóságban.
a kért csilalgteszt, igaz kicsit megkésve.
100/900 ED és a canon 600D+ 0.79 reduktor-korrektor.1.jpg2.jpg

Ez valóban nagyon szép!
Használd ki a tudását!
Gratula!

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: kazi » 2022.05.04. 17:16

Köszi a képeket, tényleg jól néz ki. De csatlakoznek Andráshoz , nagyobb nagyítás és néhány gyűrű defokusz jobban megmutatná mi újság. Lehet okular projekcioval is mondjuk 150-200x nagyitasnal.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”