APO refraktorok

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.01.17. 16:05

Anti_45 írta:
2022.01.17. 08:08
Vagy: méret+Nr.1 minőség(refraktoroknál)=150mm-es triplet,
2-3 milláért. :D ;)

Nekem bevált, most is megvenném, de ez már tényleg a hordozhatóság határa.
Legalábbis nálam. (15kg pucéron)
A képe pazar, belenézve sokan csorgatták már a nyálukat, főleg aki nézett már előtte több jó távcsőbe is.
Lehet rajta fanyalogni, meg okoskodni, hogy a tükör olcsóbb, meg hogy nem sokat számít a kitakarás, majd az átmérővel kompenzáljuk, de előtte egyszer bele kell nézni...

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.01.17. 17:05

D.Laci írta:
2022.01.17. 16:05
Anti_45 írta:
2022.01.17. 08:08
Vagy: méret+Nr.1 minőség(refraktoroknál)=150mm-es triplet,
2-3 milláért. :D ;)

Nekem bevált, most is megvenném, de ez már tényleg a hordozhatóság határa.
Legalábbis nálam. (15kg pucéron)
A képe pazar, belenézve sokan csorgatták már a nyálukat, főleg aki nézett már előtte több jó távcsőbe is.
Lehet rajta fanyalogni, meg okoskodni, hogy a tükör olcsóbb, meg hogy nem sokat számít a kitakarás, majd az átmérővel kompenzáljuk, de előtte egyszer bele kell nézni...

D.Laci
Félreértettél. Én nem fanyalogtam,nem gúnyolódtam és főként nem okoskodtam.
Én csak mint tényt közöltem,hogy aki erre vágyik az nyúljon jó mélyen a zsebébe és ennek szólt a smiley.
Nem vagyok annyira "kispolgári",hogy akinek több van mint nekem és olyat vesz amilyet én soha nem fogok tudni megengedni magamnak,azon gúnyolódjak vagy rosszindulatúan irigyeljem tőle.
Hidd el,örülök,hogy neked van, és hogy maximálisan elégedett vagy vele.Biztosan maga a tökély.
De azt is hidd el,hogy én nem vágyom rá és boldog vagyok azzal ami van.
Nem kínoz a vágy,hogy egyszer belenézhessek egy nagy átmérőjű tripletbe és mai felfogásommal akkor sem venném meg,ha megtehetném.
De, mégegyszer hangsúlyozom,ezzel együtt el tudom fogadni,ha valakinek ennyit is megér egy távcső.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.01.17. 17:11

Bocsánat Anti. Nem értettelek félre, mert ezt pont nem Neked szántam, hanem a sok korábbi okoskodó bejegyzésre válaszul.
Oda szántam, mert már annyiszor előkerült, hogy miért értelmetlen ilyet venni.
Erre szokták mondani, hogy "savanyú a szőlő".

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.01.17. 17:19

D.Laci írta:
2022.01.17. 17:11
Bocsánat Anti. Nem értetettelek félre, mert ezt pont nem Neked szántam, hanem a sok korábbi okoskodó bejegyzésre válaszul.
Oda szántam.
Erre szokták mondani, hogy "savanyú a szőlő".

D.Laci
Nem történt semmi,csak hát pont engem idéztél és ebből következtettem. Ezek szerint tévesen.
Béke.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.01.17. 17:22

Anti_45 írta:
2022.01.17. 17:19
D.Laci írta:
2022.01.17. 17:11
Bocsánat Anti. Nem értetettelek félre, mert ezt pont nem Neked szántam, hanem a sok korábbi okoskodó bejegyzésre válaszul.
Oda szántam.
Erre szokták mondani, hogy "savanyú a szőlő".

D.Laci
Nem történt semmi,csak hát pont engem idéztél és ebből következtettem. Ezek szerint tévesen.
Béke.

Tényleg tévesen.
Bocs! :)

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
gyulaipal
Hozzászólások: 178
Csatlakozott: 2012.09.13. 16:06

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: gyulaipal » 2022.01.17. 17:56

Hej,

úgy tűnik megoldottam a "nagy nagyítás színmentesen" feladatot a kis APO esetén. Most vigyorgok, mint a jóllakott napközis! :D

Említettem volt, hogy a lencse az interferométer szerint nem igazán kellene, hogy színezzen, de a lencse nem is volt igazán szerencsés az üveganyagaival, így a színgörbéknek van egy kis másodrendű (akromát jellegű) összetevője is. Magyarul a vörös- és a kék színgörbék végei nem teljesen szimmetrikusan állnak a zöld görbére nézve, hanem kicsit "lejjebb tolódik" a végük az OPD diagramon, mintha egy picit "akromátos" jellegű színhibája is lenne a lencsének (magyarul a három hullámhossz között, amelyeken mérve azonos a fókusz, nem egyforma a távolság, a vörös pont kicsit messzebb van a zöldtől, mint a kék). Hát sajnos az üveg soha nem pontosan azt csinálja a gyakorlatban, mint amit elméletileg kellene (hiszen az üveg öntésekor is vannak eltérések a szennyező anyagok mennyiségében, azt is emberek csinálják).

Ha tehát egy NAGYON PICI "negatív-akromát-jellegű" színhibát adnánk a lencséhez, akkor ezzel ki lehetne szedni ezt az összetevőt a lencse színhibájából és akkor "elméletileg perfekt" lenne (azaz az üveganyag eltérését kompenzálhatnánk, így a lencse pontosan azt csinálná, amit az elmélet diktál). A baj csak az, hogy ezzel még csak az objektív színmentességét biztosítottuk, de ehhez még hozzá kell adni az okulár színhibáját, ami szintén másodrendű (hiszen az okulárok alapvetően akromátok). Itt kezd bonyolódni a dolog...

Kipróbáltam, hogy a 2"-es TeleVue Barlow-t betettem a 2"-es zenittükör elé. Így a Barlow fókusz-nyújtása 2x-esről kb. 3.5x-ösre nőtt (és végre nem tört ki a nyakam) viszont a Barlow színhibája borzalmas lett (így valóban ED-APO érzés volt a távcső, nagyon erős volt a színhiba az egész picit defókuszált képben és fókuszban is láttam színhibát a Hold peremén). Ezzel megmutattuk, hogy a Barlow színhibája arányos az általa "elvégzett" fénytörés "mennyiségével".

Első gondolatom az volt, hogy akkor használjuk inkább a TS APO Barlow-t, mert az "csak" kb. ugyanannyira színezett az interferométeres mérésnél, mint a TeleVue, viszont ekkor a TS már 3x-os nyújtást végzett (míg a TeleVue csak 2x-est). Magyarul az olcsó TS Barlow relatíve kb. másfélszer "jobban színkorrigált" mint a TeleVue ... ami elsőre meglepő, de hát a TeleVue egy igen régi darab, abban valószínűleg valami kezdetlegesebb ED üveget használtak akkoriban (és akkoriban azokhoz az ED távcsövekhez használva ez a színezés pont korrigált valamennyit a lencse színhibájából).

Azonnal azt gondoltam, milyen kár, hogy a TS Barlow 3x-os, milyen jó lenne, ha csak 2x-ezne vagy mondjuk másfélszerezne, akkor sokkal kisebb lenne a színhibája, kb. annyi, amennyi a lencse üveganyag-eltérését pont kompenzálná ... és akkor BUMMM jött a gondolat: de hát ezt meg lehet csinálni! Lecsavarjuk a Barlow lencséjét a hosszú házáról és betesszük a kis lencséjét közvetlenül az okulár elé. Emlékeim szerint ez gyárilag is engedélyezett és így (ha jól emlékszem) kb. 1,6x-os lesz ennek a Barlow-nak a nyújtása.

Barlow nélkül azt vettem észre, hogy a legkisebb színhibát a TeleVue 3...6 zoom oklival kapom, azzal defókuszálva is alig láttam a színhibát (mondjuk egy Plössl-höz képest). Pontosabban azzal is látom a defókuszált kép elszíneződését, csak azzal pont azt látom, amit az elmélet jósol (azaz harmadrendű színhibát). Az a kis Nagler Zoom valamiért nem produkálja azt az akromát-jellegű színezést, amit az egyszerűbb okulárjaim, ez pedig jó kiindulásnak tűnt.

Betettem hát a kis Barlow lencséjét az okli elé közvetlenül és kipróbáltam így a távcsövet. Teljes meglepetésemre a dolog működött, azaz még kisebb lett a színhiba, mint a kis Barlow lencséje nélkül. Még csak nappal tudtam tesztelni a dolgot, de szerintem a kis Barlow lencséjével az okli előtt (az 1,6x nagyobb nagyítás ellenére is) jóval kisebb a színhiba, mint nélküle. A kis Barlow tehát szépen kompenzálja a lencse üveganyag eltérését, a defókuszált színek így már pontosan megfelelnek annak, amit az elmélet diktál (és nyilván az okli kis lencséinek is könnyebb a dolga úgy, hogy kb. F/7-es sugárkúp érkezik az okliba F/4.8 helyett, tehát ezek színhibája is tovább csökken).

A 3...6 Zoom okli így kb. 1,875mm fókusztól zoom-ol kb. 3,75mm-ig (azaz majdnem ugyanúgy működik, mint a "megboldogult" 2...4mm-es Nagler Zoom-om annak idején, amit csacsi fejjel eladtam ... ma meg már esélytelen olyat szerezni, nem gyártják egy ideje ... pedig akár még pénzt is adnék érte)! Viszont a jelen kombináció plusz színkorrekcióját a 2...4 zoom nem produkálná ... de igaz, hogy az elé nem is kellett plusz egy lencse ... szerintem mondhatjuk, hogy valamit valamiért.

A kis szórólencsével az okli előtt a maximális nagyítás 237x-es. Nappal ezt tesztelni nem egyszerű, de amikor egy pillanatra "kisimult" a levegő, akkor nagyon szép volt a kép. Egy 92mm-es lencsének szerintem ez bőven elég nagyítás, nem sok értelme lenne ezt a húrt ennél tovább feszíteni (így is nagyon szerencsésnek érzem magam, hogy az otthon talált alkatrészekből sikerült egy ilyen előnyös kombinációt összerakni).

Normál nagyítások esetén ennek az egésznek nincs kb. semmi jelentősége, a kis Barlow lencsével csak akkor érdemes "szórakozni", amikor valóban a maximális kontrasztra van szükség a lehető legnagyobb nagyítás mellett. Ha éppen nem bolygózni akarunk (vagy mondjuk a Hold mikroszkópikus részleteit nézegetjük) azaz normál nagyítások mellett az egyszerű, olcsó okulárok képével sincs problémám ... szerencsére.

Namost ezt a dolgot azért írtam le, mert más APO-k (és ED APO-k) esetén is simán lehetséges, hogy valamelyik Barlow lencse javítani tudja az objektív színhibájának egy részét. Valódi APO esetén persze csak az "akromátos összetevőt" lehet kiszedni az enyémhez hasonló Barlow lencsével (ez a probléma viszont sok APO színgörbéiben jelen van, lásd pl. az Astro-Physics Traveller-t, ahol a vörös oldalon jelentős az akromát jellegű fókusz-eltérés ... amit pont csökkentene ez a "Barlow-trükk").

Relatíve nagyobb javulást én ED lencsék esetén várnék, ahol pont azonos jellegű az objektív színezése, mint a Barlow-é, de az "irányuk" ellentétes. Extrém esetben egész jelentős javulást is eredményezhet ilyen távcsőben egy ED Barlow lencse használata, különösen ha megkeressük az optimális távolságot a Barlow lencséje és az okulár között (ami várhatóan nagyobb, mint a normál távolság, tehát érdemes kipróbálni pl. egy zenittükröt a Barlow és az okulár között). A teszteléskor én a defókuszált kép színezését javaslom figyelni, azon rögtön látszik, hogy javult-e a helyzet.

Nekem meg most azt kell memorizálnom, hogy két lehetőségem van "jó" színkorrekcióra ezzel a nyomi kis távcsővel:
- egyszerű okulár + TeleVue Barlow (a gyári házában)
- vagy TeleVue Zoom okli + TS Barlow lencséje közvetlenül az okli elé téve.
Remélem még van annyi agyam, hogy ezt megjegyezzem ... :-)

GyP
gyulaipal
Hozzászólások: 178
Csatlakozott: 2012.09.13. 16:06

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: gyulaipal » 2022.01.17. 23:30

Délután valamiért elfelejtettem leszimulálni a polikromatikus Strehl értékét a padláson talált kis 5 centis
(Zeiss AS "jellegű") kurzflint lencsének. Most megcsináltam: 87.9%. Magyarul lényegesen jobb, mint egy 10 centis F/20-as akromát. Logikus, hiszen fele akkora, így a fele nyílásviszony mellett pont meg kéne egyeznie az akromát színhibájával ... ha nem kurzflint Semi-APO lencse lenne (hanem egy "sima" akromát). De nem az, emiatt (ha jól emlékszem) kb. 30% színhibát kellene nyernie, ami kb. stimmel is, valamivel közelebb van a teljesítménye az F/20-as 10 centis akromáthoz, mint az F/30-ashoz. Nagy problémát itt már nem jelent a színezés.

Milyen kár, hogy ennek a relatíve magas polikromatikus Strehl értéke inkább a kicsi méret miatt ilyen jó, nem a speciális üveganyag miatt. Ilyen kis méretben egy akromát is igen jó távcső ... csak hát az ember tipikusan nagyobb átmérőt akar, nem kisebbet ... akkor meg az akromát tubusa azonnal nagyon hosszúvá válik...

GyP
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: mizar » 2022.01.23. 22:23

.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mizar 2022.05.01. 11:41-kor.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: mizar » 2022.01.23. 22:33

.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mizar 2022.05.01. 11:41-kor.
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: kazi » 2022.01.23. 23:13

mizar írta:
2022.01.23. 22:33
mudlee írta:
2022.01.17. 07:24
Nem is értem, ezeket az adatokat miért nem adják meg manapság?!
Azért nem, mert ez így nem igaz.
(Lásd fentebb.)
De itt nem a fénygyűjtésről volt szó, főnök. :)

"- központi kitakarás hatása (lényegében a segédtükör átmérőjét le kell vonni a főtükör átmérőjéből, ezzel kb. megbecsültük az effektív kontrasztátmérő csökkenését)"

Ellenőrizni nem tudom, de én elhittem. :)
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”