APO refraktorok

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2021.12.23. 19:09

mizar írta:
2021.12.23. 19:01
Itt van egy hasonlóan asztigmatikus Zeiss lencse, de a csillagteszt még ennél is tök egyforma.
https://web.archive.org/web/20200115172 ... -guter-apo
Igen, pont ezekről a kis nagyítással, nagy defókusszal készült, semmitmondó csillagtesztek értelmetlenségéről beszéltem :) Persze, hogy egyforma lesz így a két oldal...
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.12.23. 19:49

vgyurma írta:
2021.12.23. 19:09

Igen, pont ezekről a kis nagyítással, nagy defókusszal készült, semmitmondó csillagtesztek értelmetlenségéről beszéltem :) Persze, hogy egyforma lesz így a két oldal...
Arról én nem tehetek, hogy neked ez nem mond semmit.
Suiter 10X szorzót ír centiméterenként. Ez egy 13 cm-es távcsőnél 130X nagyítás.
A linkelt teszten 133X nagyítás van, talán azért, mert így kell tesztelni.
És a teszten az intra és extrafokális képnek egyformának kell lenni.
Lehet, hogy Suiter téved, és mindenki más is téved rajtad kívül.
De ugye nem haragszol, ha inkább neki hiszek?
Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2021.12.23. 19:56

mizar írta:
2021.12.23. 19:49
De ugye nem haragszol, ha inkább neki hiszek?
Dehogy haragszok, én is neki hiszek.
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2021.12.23. 22:43

gyulaipal írta:
2021.12.23. 09:46
popey37 írta:
2021.12.21. 23:17
sziasztok.
történt egy kis baleset a tubusommal.
takaritás közben egyszerüen kiesett a két lencse a foglalatból, sérülés nincs, viszont a légrésnak valószínű annyi.

esetlg valaki nem tudná rendesen összerakni? mert nekem nem sikerült.
egy 100/900-ról lenne szó.
Hozd el, megpróbálom. Mondjuk ilyen lencsét még nem láttam élőben, de hát jó pap holtig tanul.

XI. kerület. A mobilszámom (direkt rossz betűket használva) harminc meg utána "huszönöt" azután "t1zenöt" meg négy és kilenc majd nyolc. Ezt értse meg valami robot ... :-)

GyP
köszönöm, a két ünnep között megejthetnénk?
valamennyire összeraktam, de nem vagyok benne biztos, hogy jó.
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
kazi
Hozzászólások: 1205
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: kazi » 2021.12.23. 23:44

Úgy látom, még mindig nem megy nekünk ez a csillagtesztelés. :) Vki szerint nem jó vki szerint jó.
Szerintem is extra nagy nagyítással készült az a csillagteszt.
Egyébként a Rohr féle csillagteszten én sem értem, mit kell nézni. Néhány gyűrűre defókuszált kép nincs is köztük. Ezeknek a pizzára defókuszált képeknek nem tudom, mi értelme van, kb minden távcső tudott ilyet, amit eddig próbáltam. Na nem mintha az általam linkelt APQ csillagtesztből is meg tudnék állapítani bármi számszerűt.
Egyébként Suiter azt is írja, hogy a csillagteszt nagyon érzékeny, ahogy gyurma is írta és nem szar attól az optika, hogy nem egyforma..
Kazinczi Zoltán
Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, 12x60 bino
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.12.24. 08:40

kazi írta:
2021.12.23. 23:44

Egyébként Suiter azt is írja, hogy a csillagteszt nagyon érzékeny, ahogy gyurma is írta és nem szar attól az optika, hogy nem egyforma..
Nem így írja, hanem árnyaltabban fogalmaz. Azt mondja, ne ijedjünk meg, ha nem egyforma, attól még valamire jó lehet. (lényegében maga az optika szar) Mint az F/5 akromátok.
Bármeddig ragozzuk ezt a Zeiss lencsét, a mért értékek és a csillagteszt nincs összhangban.
Az a csillagteszt egy L/2 értékhez közelít. A mérésen L/8 fölött van.
Ha a mérés hiteles, és valós, akkor a nyújtótag hibája (ha volt) a kamera kollimáltsága, a feszített lencse, légkör, és a sok egyéb tényező összeadódhatott ehhez.
Ha a képrögzítésnél minden rendben volt, akkor a mérésnél van gond.
A 100/1000 Zeiss lencsék vizuális használatra készültek elsősorban. Bekalkulálták a zenitprizma hatását is, ennek megfelelően az egyes tagok alul, ill. túlkorrigáltak. Zenitprizmával adnak tökéletes képet (super APO) nélküle is jó, de a strehl gyengébb.
Szerintem jó az a lencse, csak rosszul használták.
Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2021.12.24. 10:35

Most már késő, de minden érdeklődőnek kívánom, hogy jövő karácsonykor legyen a fa alatt egy Suiter féle csillagtesztelős könyv. Nekem angolul van meg (nem tudom, kapható-e esetleg más nyelven is, bár szerintem az eredeti a legjobb, mert a fordítások torzíthatnak az eredeti gondolatokon).

Kellemes ünnepeket mindenkinek! :)
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
gyulaipal
Hozzászólások: 178
Csatlakozott: 2012.09.13. 16:06

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: gyulaipal » 2021.12.29. 22:44

mizar írta:
2021.12.24. 08:40
kazi írta:
2021.12.23. 23:44
Egyébként Suiter azt is írja, hogy a csillagteszt nagyon érzékeny, ahogy gyurma is írta és nem szar attól az optika, hogy nem egyforma..
Nem így írja, hanem árnyaltabban fogalmaz. Azt mondja, ne ijedjünk meg, ha nem egyforma, attól még valamire jó lehet. (lényegében maga az optika szar) Mint az F/5 akromátok.
Bármeddig ragozzuk ezt a Zeiss lencsét, a mért értékek és a csillagteszt nincs összhangban.
Szerintem a csillagteszt legnagyobb hibája az, hogy a hibák láthatósága NAGYON NEM arányos az általuk okozott képromlással. Magyarul esetenként ami nagyon látszik a csillagteszten, az kb. semmit nem ront a képen, más hibák meg alig látszanak és mégis durván rontják a képet. Nagyon profinak kell lenni ahhoz, hogy valaki a csillagteszt alapján megmondja, hogy egy optika Strehl értéke mennyi. Még csak közelítőleg is nehéz megmondani. A Suiter is erre akar utalni a fent idézett megjegyzéssel.

A csillagteszt matematikája viszont pontosan ki van dolgozva, azt megcsinálták, mert a nagytávcsöves adaptív optikai rendszerek esetén a defókuszált képet (is) használták a hullámfront detektálására (de szerintem mostanában már inkább a Shack-Hartman detektort "futtatják"). Ha valakinek ez mond valamit: a két irányba defókuszált képek fényesség-különbségei a hullámfrontot leíró függvény Laplace transzformáltját mutatják. Magyarul amikor szemmel értékelünk ki csillagtesztet, akkor egy inverz Laplace-transzformációt kell csinálni fejben. Aki ezt megcsinálja és ebből Strehl-t számol nekem, annak megemelem a kalapom ...

Mondjuk az viszont igaz, hogy ha kiválasztunk egy-egy aberrációt, akkor be lehet memorizálni, hogy ennek adott mértékű jelenléte hogyan jelenik meg a csillagteszten. Ahogy én látom, a tipikus hibája az optikáknak a gömbi hiba. Ennek sok oka van (tükrök- és lencsék esetén is) de a lényeg, hogy ha valóban ez a legtöbb távcső legnagyobb baja (és más hibák kevésbé jellemzőek) akkor erre a hibára specifikusan elég jól meg lehet mondani hogy nagyságrendileg milyen egy optika. Ráadásul a csillagteszt bárhol, bármikor elvégezhető mindenféle speciális műszer nélkül, ami jelentős előny.

Ja, "finomodott" a terv a kis kísérleti lencsével kapcsolatban. Úgy tűnik nem 480mm lesz a fókusz hanem 444mm. Az egyik belső felület-pároshoz találtam egy még "görbébb" szerszám-párt (amit már mindenki elfelejtett) és így az új lehetőségnek megfelelően átterveztem a lencsét még rövidebb fókuszra ("ha már gyorsaság... " :-) ). A dologhoz kellett egy kis szerencse is, mert emiatt egy másik rádiuszt is változtatni kellett, de szerencsére annak új értékéhez is van szerszámunk. Ezzel a nyílásviszony kb. F/4.8-ra változott. Halkan mondom, ez így még jobban hasonlít az első generációs AstroPhysics Stowaway-hez, annak 450mm volt az elméleti fókusza (és az is csak névleges érték). A lencse így természetesen NEM fogja mindenben teljesíteni az APO definíciót, de kéktől vörösig minimum közel lesz hozzá. Kékben (486nm) 0,31 lambda lesz a PV (ami több mint a megengedett 0,25 lambda) és itt 72% a Strehl (ami nyilván kevesebb mint az elvárt 80%) de ezek az elméleti értékek. A vörös (656nm) PV pont benne van a 0,25 lambdás limitben és az elméleti Strehl itt 81%, tehát itt elvben APO lenne a lencse (ha pl. az üvegek is hozzák az elméleti értékeket). Kéktől vörösig tehát relatíve közel vagyunk az APO definícióhoz, de ibolyában rosszabb a helyzet, a nagy szférokromatizmus miatt: itt 0,76 lambda az elméleti PV (ami kb. másfélszerese a megengedett 0,5 lambdának) és a Strehl értéke is csak 20%, ami csak fele az elvárt 40%-nak. A szimulációk szerint azonban ez a fény jórészt az első diffrakciós gyűrűben lesz, ami viszont elég kicsike 436nm hullámhosszon, tehát ennek csak az lesz a gyakorlati hatása, hogy az első ("fehér") diffrakciós gyűrűn belül lesz egy kis ibolya elszíneződés. Nincs tehát szó hatalmas kék halo-ról a csillagok körül ... de persze majd meglátjuk. A fókuszsík mindössze 422mm-rel lesz az utolcsó üvegfelület mögött, tehát ez nem lesz valami hosszú távcső. Hurcolászni biztosan könnyű lesz ezt a kis tubust ...

GyP
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2021.12.31. 16:21

visszaérkezett a 100/900 ED, aminek a kezemben maradt a lencsepárja, én összeraktam, ahogy a kezembe esett.
Nos Gyulai Pali bevállalta, hogy ráles és összerakja rendesen és beméri, ha már ott van.
a mérési eredményhez nincs sok hozzáfűzni valóm, mivel nekem az a sok szám nem sokat mond, de a végeredményt azért értem. :D :D k***a jó.
IMG_20211231_115108.jpg
/

Pali elmondása szerint a lencsék fordítva voltak a foglalatban, nem is értem, hogy aki szétszedte, nem látta hogy nem lát semmit a tubuson keresztül? pedig valamit konyíthat a csillagászathoz, mert a tubus belseje perfektül ki van velurozva, na mindegy. ez a tubus nálam marad az idők végezetéig és még utána is egy kicsit.

mégegyszer köszönöm a hathatós segítséget.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
kazi
Hozzászólások: 1205
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: kazi » 2021.12.31. 17:39

Na, tudnak a kínaiak is ha akarnak. Bár az én volt 120-as Equinoxomról biztos nem ilyen készült volna. :)
Kazinczi Zoltán
Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, 12x60 bino
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”