APO refraktorok

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.11.27. 20:46

Természetesen én sem bírtam ki, hogy le ne teszteljem...

Sajnos csak fél 8 körül tudtam kijönni a csillagdába, és addigra már csak 30°magasan (vagy inkább alacsonyan) volt az M57, de több, mint fél órán keresztül meresztettem a szemem.

Nem azért, hogy Péterre rálicitáljak, de az 50/540-es Zeiss akromát (de ez nem kaleidoszkóp... :D ) 32mm-es TV Plössl oklijában (azaz 17x nagyítással) is határozottan látszik, hogy jócskán bolyhos az a csillag! (Mármint az M57...) Persze nem láttam lyukat a közepében, de finoman szólva sem ideálisak a körülmények. Egyedül az átlátszóság jó; semmi ködösséget nem látok a Hold körül. Ugyanakkor már most, első negyedben is jól teleszórja fotonokkal az eget, a fene egye meg.

A 160/F8.2-es APO-ban - a fentiek ellenére - nagyon plasztikus a gyűrű (persze kell hozzá 8-10 perc, hogy megmutassa magát ilyen fényözönben). Szépen látszik az ellipszis alakja, a gyűrű vastagságának és fényességének változása a kerülete mentén, és a sötét lyuk a közepén. 30 fok magasan ekkora holdfázis mellett szerintem ez több mint szép eredmény. (Még évekkel ezelőtt, a felbontás tesztem során lepődtem meg, hogy valójában milyen nagy hatása van a képminőségre a zenit-távolságnak...)

De csillagot, azt nem láttam se benne, se mellette. 1308*2/4,7=557x nagyítást használtam (TV Powermate 2X és 4,7mm/85°ES okli), de még így sem volt fekete a háttér!!! Ha Hold van az égen, akkor csak azt látni odafönt, ami orrba ver...

De ez a negatív eredmény is volt annyira pozitív, hogy jobb körülmények között érdemes legyen újra nekifutni. De lehet, hogy ezzel meg kell majd várnom 2018 tavaszát...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2017.11.27. 22:18

Örvendek, hogy kimentünk tesztelni... :D
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2017.11.27. 23:46

Nekem pl. szinte tök egyforma a két szemem, a mindennapos életem során nem érzékelek semmilyen különbséget közöttük, az optometristák sem mutattak ki semmilyen különbséget, amikor szemüveget kell csináltatnom (kacsintani is tudok mindkettővel :lol: ), mégis a távcsőbe mindig bal szemmel nézek, mert azzal többet látok az okulárban, mint a jobbal. Pedig mindkét szemem látóidegei ugyanabba a "rutinos agyba" csatlakoznak be... 8-)

MDA[/quote]



Ez lényegében mindenkinél így van . Az egyik szem a "vezér" ami élesen lát , a másik csak a térlátáshoz asszisztál . Könnyű megnézni , hogy kinél melyik melyik , mindkét szemed nyitva tartva letakarod az egyiket , majd a másikat , miközben egy szöveget nézel , amelyiknél tökéletesen éles a kép , az a vezér , amelyiknél kicsit életlen , az az assziszt ( kicsit várva annál is éles lesz a kép) . Az én szememet lézerrel műtötték ( úgy -6 dioptriát faragtak le ) Szép diffrakciós gyűrűket látok a pontszerű fényforrások körül :roll:
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.11.29. 17:59

https://www.cloudynights.com/topic/5762 ... rs/page-21 gyakran nézek ide. Ilyen a szivem vágya, kicsi, mindenes. Bár nem panaszkodhatom a 80/600 SW-re. De ez olyan apró. Ezt az európait jobbnak tartják: https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... ieb-Okular Sz.,.......Bresserék is : https://www.cloudynights.com/articles/c ... view-r3121
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1696
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2017.12.20. 15:01

Nekem ez a "kicsi" mindenes volt a vágyam...
Elég sok lépcsőfokon keresztül jutottam el hozzá, de megérte kivárni.

http://interferometrie.blogspot.hu/2015 ... mples.html

http://www.opticalvision.co.uk/documents/107.pdf

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
drvargab
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2017.05.15. 17:35

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: drvargab » 2018.01.03. 08:44

Sziasztok!

Nyáron leszek 40 éves, és szeretném meglepni magam valamivel. Az asszony az órát megtorpedózta, de remélem a távcsövet nem fogja.

Röviden: jelenleg van egy EQ6-R mechanikám egy 250/1200 newtonnal. Kisvárosban lakom (inkább falunak számítana lélekszám alapján, de van egy gyára, úgyhogy felfelé buktatták), kertből észlelek.
Mostanában inkább fotózom, Canon 60d dsrl-el.
Vizuális észleléshez megvettem a Skypanorama készletet, de sztm fél éve csak porosodik.

A szakértők segítségét kérném, hogy főként dsrl-es fotózáshoz ajánlotok-e APO-t, ami között vacillálok:
SW Equinox 120
SW Esprit 100/550

köszi:
Balázs
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2018.01.03. 09:18

drvargab írta:A szakértők segítségét kérném, hogy főként dsrl-es fotózáshoz ajánlotok-e APO-t, ami között vacillálok:
SW Equinox 120
SW Esprit 100/550

köszi:
Balázs

Mély-ég fotózni az Esprit 100/550.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
f.lorand
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2010.12.12. 14:07

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: f.lorand » 2018.01.03. 09:24

Osztom Levente véleményét. Esprittel - ami a másikkal szemben triplet - sokat fotóztam, nagyon jó. Equinoxból a kisebbel, ehhez képest fotóra nem volt jó eléggé, színez.
Asztrofotográfia - https://fenyeslorand.hu
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.01.03. 09:52

drvargab írta:... főként dsrl-es fotózáshoz ajánlotok-e APO-t, ami között vacillálok:
SW Equinox 120
SW Esprit 100/550


Szerintem érdemes lenne egy harmadik lehetőséget is a vacillálások sorába illeszteni.

Rákeresve a többiek által ajánlott APO árára (melynek minőségét Gyulai Pali tervezése garantálja - hacsak a kínaiak el nem cseszik gyártáskor...) közel 700eFt-ot látok. (Egyébként én is ismerem ennek a kukkernak a leképezését; egy amcsill barátomnak is van egy, és tényleg perfekt.)

De ha már van egy 250-es F/4,8-as reflektorod (persze feltéve, hogy jó leképezésű - még ha nem is 99%-os Strehl-lel), akkor én ezt a pénzt sokkal inkább a DSLR leváltására költeném.

Ennyi pénzért már egészen kiváló, akár 16bites (!), szintén APS (vagy APS körüli) méretű és - főleg - hűtött (!!!) csillagászati kamerákat lehet kapni (akár színest, akár mono-t, bár én ez utóbbit javaslom, LRGB szűrőszettel). Ezek pixelméretei kissé nagyobbak ugyan a DSLR-nél, de ha nem akarsz poszter-mérettartományra nagyítani, akkor ez abszolút nem gond, ugyanakkor viszont a nagyobb pixelméret egyszersmind jóval kisebb sötét zajt is jelent, ami a hűtés miatt tovább csökken!!!
Ez sokkal nagyobb előrelépést jelentene számodra az asztrofotózásban, mint az APO. Szerintem.

Félreértés ne essen, nem az APO-ról akarlak lebeszélni; sőt, magam is "APO-fun" vagyok, nekem is az van (ráadásul az is Gyulai-féle, csak kicsit nagyobb). De én pl. épp mostanában kísérletezgetek DSLR-es színes fotózással, és kínlódok az össze-vissza ugráló érzékelő-hőmérsékletekkel, és az SBIG-emhez képest hatalmas zajszinttel; a hajam hullik tőle. Számomra SOKKAL-SOKKAL-SOKKAL egyszerűbb, könnyebb és gyorsabb az ST-10-es kamerám használata, ahol háromféle standard (téli, átmeneti és nyári) hőmérsékletekre előre legyártott kalibrációs képekkel kb. 1,5 másodperc alatt letudom a maximálisan pontos kalibrációkat...

A Newton fókuszát és leképezését pedig egy jó minőségű kóma-korrektorral rövidítheted és javíthatod.
Ráadásul a jelenlegi 250-es átmérő nem kicsit nagyobb a 100mm-nél, ami mélyég esetén nagyon nem közömbös...

Szerintem gondold ezt is át.

Esetleg vedd fel a kapcsolatot Gebével; ő is 250-essel dolgozik Érd "belvárosából", szintén hűtött mono cuccal, és meglehetősen jó képeket szokott posztolni: nézd meg a mélyég rovatot. H-alfával még jobbakat, de oda meg kell a fény (azaz csőátmérő) bőven.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
drvargab
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2017.05.15. 17:35

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: drvargab » 2018.01.03. 10:47

Köszönöm a hozzászólásokat, még érlelem a dolgot a fentieknek megfelelően, messze még a nyár :)
üdv:
Balázs
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”