APO refraktorok

Lencsés- és tükrös távcsövek
Sidius

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.11.24. 20:08

Aha... Sőt! Ahan... Én eféle magos tudományho' má' kevés vagyok. :lol:
Próbálom főfogni. Szivom a levegőt, s megyen ki... Szivom a levegőt, s megyen ki...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.11.24. 20:16

Sidius írta:Aha... Sőt! Ahan... Én eféle magos tudományho' má' kevés vagyok. :lol:
Próbálom főfogni. Szivom a levegőt, s megyen ki... Szivom a levegőt, s megyen ki...


Igyá is valamit, az hátha seggít! :D
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.11.24. 21:02

mizar írta:... Azzal kezdődik a reklámja, hogy láthatod vele az m57 központi csillagát. ...


Talán közvetlenül sötétedés után még nincs túl alacsonyan a Lant, bepróbálkozom majd a saját cuccommal (eddig ezt nem forszíroztam). Kissé szkeptikus vagyok, bár 14.4 a vizuális HMG-m, és az NSV 11500 (a központi csillag) 13.3m-s, de majd meglátjuk, csak legyen végre derült az este.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.11.25. 08:26

Attila írta:
mizar írta:... Azzal kezdődik a reklámja, hogy láthatod vele az m57 központi csillagát. ...


Talán közvetlenül sötétedés után még nincs túl alacsonyan a Lant, bepróbálkozom majd a saját cuccommal (eddig ezt nem forszíroztam). Kissé szkeptikus vagyok, bár 14.4 a vizuális HMG-m, és az NSV 11500 (a központi csillag) 13.3m-s, de majd meglátjuk, csak legyen végre derült az este.

MDA


Talán a hegyekben, jó magasan, amikor az M45-nek legalább 9 csillaga látszódik szabad szemmel.
No de Érden?
Kíváncsi leszek, majd leírod, ha sikerült.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.11.25. 09:26

Ezért írtam, hogy szkeptikus vagyok... De kíváncsi is. :D

Természetesen már jó sokszor ránéztem vizuálisan is a cuccommal a gyűrűs ködre korábban (merthogy többnyire inkább CCD csüng a cső végén mostanában), de mivel nem is gondoltam, hogy megpillanthatom a központi csillagot, ezért nem is erőltettem a dolgot. Alább csak arra céloztam, hogy most kimondottan "rákeresek" a szememmel, aztán meglátom (vagy nem...). :lol:

MDA

u.i.: írtad: "az M45-nek legalább 9 csillaga látszódik szabad szemmel". Én az összeset látom Érdről, mindig!!! Csak egy nagy pacában... :oops: :lol: :lol: :lol:
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1696
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2017.11.25. 21:21

mizar írta:
Sidius írta:Különben engem is érdekelne, hogy milyen képet ad, de akármilyet is ad, nem jobbat, mint amit egy 15 centis objektív tud. A jól használható távcsőtől meg szerintem mindenképpen messze van, tekintve, hogy egy nappali nagyságú csillagvizsgáló kell neki.


Azzal kezdődik a reklámja, hogy láthatod vele az m57 központi csillagát.
Feltéve, ha minden tökéletes. Mint ez a távcső.
Ára már nincs kiírva, mert csak egyedi megrendelésre készítik.
Régebben volt ár is, Természetesen (stílusosan) csillagászati.
De találtam egy linket, ami érdekes lehet.

http://www.rfroyce.com/refobs.htm


Nem tudom hogy az M57 központi csillagát vizuálisan ítéli-e láthatónak a reklám amit még a Szaharából is kötve hiszek /pedig életemben még olyan sötét eget nem láttam/, de fotózva még ekkora átmérő sem kell.
Tükör esetében 40cm-es átmérő alatt vizuálisan nem érdemes próbálkozni hazánk területéről.
Ebből szerintem elég egyértelműen következik, hogy vizuálisan 150-180cm-es APO-val is hiú ábránd.
Próbálkoztam nagyon nyugodt ég alól Bakonybél mellől a 254/1016-os MEADE Schmidt-Newtonommal megpillantani, sikertelenül.
Pedig mint korábban írtam, mély égre a 10"-es S-N-emet lényegesen jobbnak tartom, mint a 150-es triplet APO-t.
( Ebből talán kicseng az is, hogy az APO mint bűvös szó ugyan jó leképzést jelent, de nem mindenható a távcsövek között. Nem kell tőle hanyatt esni, talán csak a nagyobb darabok árától.)

Szerintem a mérete miatt amatőr viszonylatban csak elég korlátozott mértékben használható a Sanyi által fentebb említett refraktor.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2017.11.26. 12:11

Tükör esetében 40cm-es átmérő alatt vizuálisan nem érdemes próbálkozni hazánk területéről.


Lenne egy ellenérvem:

http://eszlelesek.mcse.hu/open.php?obsid=8848
Sidius

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.11.26. 15:55

Ez a központi csillag kérdés is elég érdekes. Nagyon régen lehet olvasni beszámolókat, ahol 200 mm körüli objektívvel látták. Mások még 13 cm-t is emlegetnek. Nem lehet tudni, hogy valóban melyik megfigyelés a tényleg kétségbevonhatatlan, sokan azt emlegették, hogy talán indőnként felfényesedik a központi csillag. Amennyire tudom, ez nem a tudományos körök elmélete, szerintem a mai korban erről már minden kétséget kizáróan tudnánk, ámbár a gázhéj inhomogenitásai is szerepet játszhatnak esetleg rövid időskálán is, úgy tudom, elég gyorsan mozog, de ez se tudományos érv, csak sima spekuláció.
Én sosem láttam még a központi csillagot. Két barátom közül egyik viszont állítja, hogy gyengén, de egyételműen látja, a másik pedig sejti a 249-es Cassegrainemmel. Én nem vagyok mérvadó a nem jó szemem miatt.
Attila rajzát nézve viszont egyre hajlamosabb vagyok elfogadni, hogy hármunk közül valóban csak én nem látom még sejtés szinten sem.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1696
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2017.11.26. 22:06

Schneyolo írta:
Tükör esetében 40cm-es átmérő alatt vizuálisan nem érdemes próbálkozni hazánk területéről.


Lenne egy ellenérvem:

http://eszlelesek.mcse.hu/open.php?obsid=8848


Attila!
Nem vonom kétségbe az észlelésed eredményét.
Saját tapasztalatom amit leírtam. A veszprémi fénybúrától távol a Bakony több helyszínéről próbálkoztunk többféle távcsővel meglehetősen jó észlelési körülmények között.
A legnagyobb apertúrájú műszer egy SW 300-as Dobson volt. Még csak nem is sejtettük a központi csillagot.
A saját 254-es SN csövemmel ( f/4 ) szinte minden alkalommal megfigyelem amikor kimegyek ezt az objektumot és soha nem láttam meg.
A Yolo biztosan nagyon spéci műszer.
Én azt mondom, hogy időnként az ember ha tudja mit kellene látnia, azt oda is látja.
Próbálkoztam Rátót és Hajmáskér közötti megfigyeléssel a "0 pont" környékéről, valamint a telkemről Csatárhegyről ( 7km Veszprémtől) a város fénybúrája miatt egy katasztrófa. Pedig Veszprém igazán nem egy nagy város. Akkor mi a helyzet az ennél nagyobb települések környezetében?

Azt viszont biztosan nem hiszem el, hogy vizuálisan itthonról még a legsötétebb helyről is látja valaki bármilyen jellegű műszerrel 200mm alatt.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Sidius

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.11.27. 05:52

Attila rajza is nagy nagyítással készült, itt nálam is 400-500x környékén jártunk a nagyítással, sőt, 800x-os is volt próbaképpen. Ez a háttérfény miatt nem mindegy. Mint ahogy a jól definiált Airy korong sem elhanyagolható követelmény. Nyugodtság, meg elég jó "bolygózó" optika kell. Mondjuk én akkor se láttam. :(
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”