Jusztírozás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

tükör ragasztása

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2011.01.23. 12:24

Sziasztok!

A 90-es évek vége és a 2000-es évek elején az optikus és távcsőépítői köreinkben sokféle főtükör rögzítési megoldást kipróbáltunk. Eléggé fanatikusan kísérleteztem az optikákkal, anyagokkal és volt időm, lehetőségem alaposan megfigyelni, hogyan viselkednek a különbözőféle anyagok. Nekem a következő a meglátásom a főtükör "ragasztásával" kapcsolatosan. Lehet jól és rosszul elvégezni a folyamatot. Én mindkettőt ismerem, mert fejlődni csak a tévedéseink által lehet. Ma már csak mechanikus tükörrögzítést végzek, főleg a nagy fényerők miatt és, hogy vizuális és fotózásnál ne legyen gond. A főtükörtartókat a mai napig alutárcsából készítem és a közepét kiesztergálom minimum 60-100mm átmérőre. Ezt pontosan a tükör gyorsabb hőleadása végett teszem. Ha vizuálisan észlelünk a sziloplasztos rögzítés tökéletes "lehet", ha jól végezzük. De nem mindegy a hogyan. Leírom.

Egy 200mm-es tükör 6 ponton 3mm vastag parafával kb 40mm korongátmérőben van alátámasztva, amit a főtükörtartóhoz sziloplaszttal rögzítünk nagyon vékonyan. A főtükröt a tartóra elosztjuk körszimmetrikusan tolómérővel és filccel körbejelöljük a helyét. A parafa pogácsákat csak körbe (nem telibe) minőségi, átlátszó sziloplaszttal körbenyomjuk kb 4-5mm vastagságban és eztán a tükröt a saját tömegénél fogva szépen ráillesztjük a pogácsákra. A pogácsákat 6*60 fokban a tükör széle előtt kb 10mm-rel toljuk csak ki. Nem nyomjuk, nem súlyozzuk le csak ütközésig lenyomjuk és hagyjuk megszáradni 1 napig a sziloplasztot.

megjegyzés: Két üveglap közé nyomjunk sziloplasztot és indikátór órával mérjük be a lapok távolságát. 1 nap múlva olvassuk le az eredményt. Szeretem 0,001 ezred mm pontossággal leolvasni. Ha a ragasztóanyag megkötése előtt és után ugyanazt az eredményt kapjuk, akkor tudhatjuk, hogy nem feszítheti meg a főtükröt.

Mi a jó ebben a megoldásban?

1. A segédtükör kisebbre tervezhető, mert a tubus átmérőjét is minimalizálhatjuk. (nem foglal helyet a karmos rögzítés.

2. Egyszerűen elvégezhető egy kezdő építő által.

Általában 600-1000x-es nagyítási tartományon belül teszteltem ilyen rendszereket műcsillaggal és az optikai rendszer körszimmetrikus leképezést adott nálam. Semmi feszülés, nyúlás stb. Ha jobb minőségű sziloplaszttal rögzítünk, akkor 3-6 évig jó is marad, utána újra ismételjük a rögzítést.

Ez is egy megoldás a sok közül. Probléma akkor van, ha az anyagokat helytelenül használjuk.

Ja igen!

A segédtükör ellenőrzését szinte 98%-ban biztosan nem ellenőrzik. Etalon főtükörrel 60m-es csarnokban rendszerszinten ellenőrizendők a segédtükrök. 10db-ból mindössze 3 átlagban jó, a többi 4-500x-os nagyításon már nem ad kellően kontrasztos képet. Mert nem sík. A jó segédtükrök 1000x-esen is príma képet adnak. A nem sík segédtükrök egy egyébként teljesen jó főtükröt "leminősít" és jönnek a félreértések, pedig "csak" a segédtükör nem volt jó. Sok a hibalehetőség, még egy Newtonnál is.

Ezek a mérések sok időt, felszerelést és türelmet igényelnek. Sok jó megoldás lehetséges. Én legalább is mindig ezt az elvet igyekeztem követni.

Küldök egy 250/980-as főtükör rögzítési megoldást. Egy rácsos Newton rendszernél használtam. Csak mechanikus. A sziloplasztos rögzítést alkalmaztuk egy 305/1525-ös rendszernél is. Égen, csillagokra nézve 2,4x-es nyújtással 915x nagyításon is a csillagok tökéletes korongok voltak. Gömbhalmazokat bontottunk vele Kernya Janival és ellenőriztük a jusztírozás beállításának minőségét. Egyébként csak 4-500x-ig mentünk el, mert a legtöbb objektumnál elég volt.

Fenti példát csak azért írtam le, hogy legyen pozitív példa is a sziloplasztos ragasztási megoldásra.

Ha tehetitek, mód van rá, hosszú távon (15-20 évre) mechanikus rögzítést alkalmazzatok. Időigényesebb, drágább, stabilabb megoldás. Kerüljetek minden 2 komponensű epoxi vagy vegyes ragasztókat, mert azok tényleg nem jók. A szilonál is a drága, minőségi kategória a jó. A segédtükrök vastagsága sokkal vékonyabb, mint a főtükröké, mégis sziloplaszttal rögzítenek profik sok helyen. Azt mégsem húzza el. Talán a technológia a döntő.

Mindenkinek sikeres távcsőépítést és jó eget kívánok!

Üdv:Bozsoky János Kaposvár
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2011.02.20. 19:44

T. levtársak!

Amint decemberben itt említettem, éppen összeszereltem és jusztíroztam 200/1120-as Newton távcsövemet. Ekkor jutottam arra a gondolatra, hogy leírom a magam által kitalált és alkalmazott módszeremet, és felteszem a honlapomra. Ez ma délután megtörtént.
Örömmel láttam az előző hozzászólásokban, hogy mások is említettek olyan jusztírozási apróságokat, amelyek most összegyűjtve, de sok továbbival kiegészítve leírtam. A megközelítés többféle úton is lehetséges:
1. Közvetlenül: http://porrima.bacska.eu/cikkek/honlap/jusztir.htm
2. A honlapom lenti, kezdő lapjáról indulva a Cikkek - Honlapra - Jusztírozás menüpontokon keresztül.
3. A honlapom kezdő lapjának legfelső keretében megjelenő közvetlen linkek közül jelenleg a negyedikre kattintva szintén a cikkhez jutunk. (Ez a lehetőség csak március elejéig áll fent!)
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: janwar » 2011.02.21. 08:12

Kedves Gyuri! Köszönet az alapos leírásért, még az öreg motorosok számára is hasznos lépéseket lehet tanulni belőle, de bárki számára megfontolandó, aki tényleg jól kollimált távcsövet szeretne. Ennek fényében én is újra átvizsgálom, vajon ténylegesen jól állítottam-e be mindent. Üdv! :)
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
P.GyörgyAttila
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2011.06.25. 10:30

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: P.GyörgyAttila » 2011.07.14. 14:58

Üdvözlök mindenkit.

Szeretnék segítséget kérni, hogyan lehet lencsés távcsövet korrekt módon beállítani. A Newton rendszerűt azt tudom, de azt nem, hogy hogyan lehet ezzel a módszerrel egy akromátot is beállítani. Az optika nem olyan foglalatban van, amin lennének kollimációs csavarok, viszont a kihuzat az állítható valamennyire. Az a gondom, hogy kicsit oválisak a csillagok és mintha nem lenne egyértelmű élesség sehol sem. nagy hasznát venném valami beállító segédeszköz rajzának is.Illetve azt hogyan tudnám megnézni, hogy az akromát fókuszpontja, optikai tengelye, egybe esik e a tubus tengelyével. A segítségeket előre is köszönöm.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.07.16. 05:39

Saját tapasztalatomat írom le röviden. Az akromát lencséit, ha azok légrésesek, akkor el lehet fordítani, és lehet találni olyan helyzetet, amikor a legélesebb, színhibától mentes képet adja, de egy dologra nagyon kell vigyázni. Soha nem szabad nagyon erősen megszorítani a lencséket, ugyanis a foglalat sokkal pontatlanabb, mint a lencse felfekvő pereme, azaz deformálja a lencsét az erős megszorítás. Az akromát ha a megfelelő helyzetben van, akkor az okulár oldal felől belenézve, egy fényesebb fehér fal felé fordulva látni lehet kisebb-nagyobb kőr alakú tükröződéseket. Ha ezek nem koncentrikusan helyezkednek el, akkor bizony állítani kell az akromát helyzetén. Ügyelni kell, hogy az okulár közepének megfelelő lyukon át vizsgáljuk a helyzetét. Okuláron keresztül is meg kell figyelni alaposan a kerek tükröződéseket, mert a frontlencse felületéről is látható lesz újabb kör alakú tükröződés! Ennek is koncentrikusan kell látszani ha minden lencsetag egytengelyű. Én nem használtam segédeszközt, csak a szememmel vizsgálódtam alaposan, és a távcső tubusát is forgattam, és persze az okulárokat is, hogy megállapíthassam, hogy mely kerek tükröződés mikor látszik elmozdulni. Addig állítgattam a lehetőségeket, ameddig bármely forgatásra a tükröződő foltok koncentrikusak maradtak. A kihuzatot is ellenőriztem, hogy betólva, és kihúzva is egytengelyű maradt-e a lencserendszer. Találtam ferde lencsetartóval árult gyári okulárt is, kilazult lötyögő lencsével szereltet is, és kotyogó, lehajló kihuzattal készült csövet, és ferdén beszorított akromáttal is találkoztam, sőt még olyan is volt, ahol a légréses lencse között visszahajlóan gyűrött volt a légréstartó műanyag karika! Természetesen a kijavított lencsehelyzettel már a csillag képe nem volt ovális, és a bolygók sem látszódtak színes féloldali peremmel, tehát érdemes alaposan figyelni azokra a kis belső lencse-tükröződésekre! Időnként nem árt kicsit megrázni a tubust, hogy nem hallani-e valami kotyogást, zörgést, amely esetleg egy lelazult csavar, vagy lencse hangja is lehet! Az égre nézve erős fényű csillaggal, vagy a Holddal is lehet látni halványan a belső tükröződéseket, de szerintem sokkal jobb, egy defókuszált rendszert vizsgálni a fehér szobafalon. Egy alkalommal kölcsön kapott lézer kollimátort dugtam az okulár helyére, és a kihuzatot mozgatva, valamit a kollimátort benne forgatva figyeltem, hogy az akromát közepén megjelenő fényfolt vándorol-e a forgatás, mozgatás hatására. Ha a fényfoltok mindig koncentrikusan látszódnak, akkor a kollimátor sem mutat hibát. A padlóra fektettem a hengeres tubust, és a kollimátornak a fénypontját a távoli falon figyeltem, hogy a tubus görgetésekor egyenes vonalat ír-e le. Ha nem hullámzik, hanem csak a padló síkjával párhuzamosan a görgetést követve mozdul el, akkor szinte biztos, hogy rendben van minden. Egy dologra nem jó, mert a színhiba minimalizálását, nem lehet elvégezni vele. Azt csak a két lencsetag egymáshoz képest történő elforgatásával lehet beállítani, pl egy távoli távvezeték, villámhárító, vagy éppen egy TV antenna alapos megfigyelésével. Remélem, hogy sikerül az ovális csillagokat megszüntetni!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
P.GyörgyAttila
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2011.06.25. 10:30

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: P.GyörgyAttila » 2011.07.16. 06:02

Imre írta:Saját tapasztalatomat írom le röviden.......Remélem, hogy sikerül az ovális csillagokat megszüntetni!


Nagyon szépen köszönöm a részletes leírást. Meg fogom nézni a leirtakat, az akromát elforgatását hagyom legutóljára.
Ha minden más rendben, akkor azt is megnézem. Gondolom azért jelöljem össze, mielőtt elkezdem forgatgatni.. :)
Levente
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2011.09.19. 21:32

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Levente » 2012.11.04. 11:59

Sziasztok!
Hogyan kell apokromátot helyesen jusztírozni? Zenittükörrel, vagy anélkül? (Hallottam már ezt is azt is!)
Sajnos ha zenittükör nélkül jusztírozom és utána beteszem a zenittükört és bele a jusztírokulárt, úgy már nem stimmel a beállítás,és fordítva is ugyan az a helyzet. Amit azért sem értek mert az okulároldali kiegészítőim mind szorítógyűrűsek, tehát nincs csavar ami kitolná a zenittükröt az optikai tengelyből.
(2"-es lacerta diel. zenittükröm van.) Vagy inkább zenittükörrel együtt jusztírozzak???
Előre is köszönöm.
Üdv.
Levente
gyulaipal
Hozzászólások: 178
Csatlakozott: 2012.09.13. 16:06

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: gyulaipal » 2012.11.06. 11:05

Levente írta:Sziasztok!
Hogyan kell apokromátot helyesen jusztírozni? Zenittükörrel, vagy anélkül? (Hallottam már ezt is azt is!)
Sajnos ha zenittükör nélkül jusztírozom és utána beteszem a zenittükört és bele a jusztírokulárt, úgy már nem stimmel a beállítás,és fordítva is ugyan az a helyzet. Amit azért sem értek mert az okulároldali kiegészítőim mind szorítógyűrűsek, tehát nincs csavar ami kitolná a zenittükröt az optikai tengelyből.
(2"-es lacerta diel. zenittükröm van.) Vagy inkább zenittükörrel együtt jusztírozzak???
Előre is köszönöm.
Üdv.


Hej!

Ha zenittükör nélkül jó a jusztír, akkor azzal együtt is jónak kell lennie, kivéve ha a zenittükör optikailag problémás. Általában asztigmatikusak szoktak lenni a zenittükrök, és ez ugyanaz az aberráció amit a lencse mutat ha nem az optikai tengelyen nézed a képet. Ha ez a probléma, akkor a megoldás egy rendes zenittükröt venni amiben becsületesen sík a tükör felülete. A másik lehetőség hogy beteszed a zenittükröt, megjegyzed hogyan áll és azzal együtt beállítod a távcsövet. Ezután persze csak és kizárólag ezzel a zenittükörrel fog működni, de szerintem ez nem gond, ha a kép jó...

GyP
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2013.04.16. 17:23

Sziasztok!

(http://www.csillagvaros.hu/forum/viewtopic.php?f=35&t=1847&start=10-ről átjőve)

Nekem egy hagyományos kollimációs okulárom van (http://www.makszutov.hu/termek/ma_ch), ezzel próbálom a megfelelő jusztírozást elvégezni, ami valahogy kezdőként nem is olyan magától értetődő dolog :) Sok-sok leírás olvasása közben egyszerűnek tűnik, de az okulárba nézve mégsem vagyok túl biztos a dologban. Mindenesetre valahogyan sikerült beállítanom, ami szemre jónak tűnik... Ahogy most olvasgatok, még a csillagtesztet is erősen félreértettem, de már kezdem kapisgálni, hogy hogy is kéne csinálni :) Az a fő bajom, hogy még egyáltalán nem bízok a szememben, ezért gondoltam, hogy webkamerával rögzítenék defókuszált képeket, és a gépen méregetném... Ez így hülyeség?

Távcsövem SW 130/650

Köszi,
Gábor
Sidius

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.04.16. 19:28

Szia!
Szerintem ne méregess semmit, egyszerűen láss koncentrikus képet mindkét irányban kis és nagymértékű elfókuszálás esetén is. Ha helyesen használod a beállító okulárt, eleve igen közel leszel a jóhoz, vagy tán el is találod. Az F/5-nek már eléggé lényeges a jó beállítás, de a csillagos módszer 250/1030-nál is simán működik. A távcsöved nem nagy, van esély rá, hogy 2D nagyításon is legalább pillanatokra minden éjszaka összeálljon a fókuszban a diffrakciós kép. Ha megvan a parányi Airy-korong, és körötte koncentrikus gyűrű/gyűrűk látszódnak, akkor a beállítás készen van.
A csillag képe mindig a LM legközepén legyen, és lehetőleg jó okulárt és nyújtótagot használj.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”