Jusztírozás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2011.01.02. 11:50

Köszönöm mindenki, hogy megosztja velem a tapasztalatait és a tanácsát!
Abban biztos vagyok hogy mindenkinek tökéletes a távcső beállítása, csak mindenki másképp éri el a végeredményt. Most már csak nekem kell rájönnöm hogy melyik a legtökéletesebb beállítás amit kivitelezni tudok. A csillagteszt mindent elárul a végén, és beállítási lehetőségből van bőven ha nem olyan amilyennek kell lenni. Ha egyszer végre tiszta lesz az ég itt keleten is akkor ki fogom tudni próbálni a távcsövet, addig meg marad az optikák megközelítőleg tökéletes jusztírozása!
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2011.01.16. 19:18

Végre volt egy pár felhőlyuk, egy kis párával társulva de azért kitudtam próbálni a távcsövet.
Az első teszt nagyon nem tetszett, valami nem jó szerintem a jusztírozással.
Szinte alig lehetett élesre állítani.
A Polaris-t próbáltam tesztcsillagnak és a látvány nagyon nem volt meggyőző.
Csináltam képeket róla, fókuszon kívül és belül.
Élese kép:
http://kepkezelo.com/images/c31kjvf40igomkr2im0x.jpg
Élese képtől, befelé fókuszálva:
http://kepkezelo.com/images/8kcxsby70z5v12133oe5.jpg
Élese képtől, kifele fókuszálva:
http://kepkezelo.com/images/3549ir5lxg0tqj5dpvvb.jpg
Ez meg a jusztír okulárban látott kép lenne:
http://kepkezelo.com/images/qgq1zjxthxuy0ceuel7.jpg

Igaz több képet is készítettem a defókuszált csillagról és mind hullámzik, nem igazán takarja a valóságot.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Sidius

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.01.16. 20:38

Szia!

Ahogy már föntebb Zsámba István írta, a segédtükör vetülete nem esik középre a jól jusztírozott távcsőben. Az eltolódás annál nagyobb, minél fényerősebb a rendszer. Ennek oka, hogy a sugárkúp ellipszis metszetének geometriai középpontja (nagy és kistengely metszéspontja) nem esik az optikai tengelyre, hanem attól a fókuszírozóval átellenes oldalra tolódik.
A csillagképekben nagyon látszik a légköri zavar, s azt is gyanítom, hogy még nem volt teljesen lehűlve a tükör. A fókuszon kívüli és belüli képek alapján túlkorrigáltság valószínűsíthető (a tükör mélyebb, mint a paraboloid). A fókuszon kívüli kép kissé háromszöges alakja a megszorított tükör jele is lehet, másrészt viszont a légkör nyugtalansága is okozhatta.
Az efféle teszteléssel érdemes kivárni a nyugodtabb időszakokat, úgy sokkal világosabb az eredmény.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2011.01.17. 09:05

Igazad van! A tükör biztos nem volt lehűlve rendesen, meg a légkör is pocsék volt.(folyt a víz a tubus oldalán)
Egy pár órával (kb.3) később tisztább lett az ég és addig kint maradt a távcső és láss csodát sokkal jobb lett a kép. Azt hiszem egy félóra édes kevés egy 25mm vastag üvegnek lehűlni. Amikor a szobába beviszem, akkor még 2 óra múlva is van még pára a tükrön. A lényeg hogy sokkal szebb lett a diffrakciós képe később.
A főtükör sziloplaszttal van rögzítve és pont tegnap írta Bozsoky, hogy azt is jó lenne kicserélni, mert öreg lehet a sziloplaszt. A főtükör fókuszírózó csavarjai is jól megvannak feszítve és lehetséges hogy a paszta már nem tudja kiegyenlíteni a feszültséget és a tükörre is hat a nyomás.
DSCF0127.jpg

Tehát az itt látható csavarokat is csak módjával szabad meghúzni?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: janwar » 2011.01.17. 14:36

Szia! Nekem úgy tűnik, hogy deformálódott a tükör, én semmiképen sem ragasztanám, mert attól is vetemedhet, 3 ponton karommal a fazettánál kellene lefogni úgy, hogy a tükör elforgatható legyen egy kisebb erőhatásra, de ne legyen semmilyen kotyogása. A fotón látható beállítás nem lehet olyan rossz, hogy amiatt ennyire torz legyen a diffrakciós kép, fél óra alatt egy ilyen vastagságú tükör is áthűl annyira, hogy csak felületi hullámzás legyen rajta, a kör alakú diffrakciós képet nem húzhatja el ilyen mértékben.
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
Sidius

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.01.17. 15:00

Szia!
Csatlakozom Varga János véleményéhez, miszerint kerüld el a ragasztást. Én pár éve olvastam a dologról, kipróbáltam, variáltam a sziloplaszt vastagságát, telibe, pontonként, mindenhogy ragasztottam, de sosem lett tökéletes.
Ezenkívül a hőtároló képességet nagymértékben megnöveli, mert gyakorlatilag szigeteli a tükör hátlapját.
A foglaló csavarokat pedig tényleg sohasem szabad meghúzni, azok jószerivel csak játékmentesítésre szolgálnak.
Gerg
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2010.12.28. 14:19

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Gerg » 2011.01.17. 18:56

Szevasztok

Tudna nekem valaki ötletet adni, hogy tudnám jusztírozni a 76/300as mini reflektoromat, refraktorokhoz való kollimációs okulárral? A mini-dobsonban sajna nincs megjelölve a főtükör közepe és csak a segédtükröt lehet állítani. Mivel a főtávcsövem egy refraktor, és sose volt másik newtonom, ezért ilyet még sose csináltam. Ha valaki tudna segíteni, nem gond ha kicsit szájbarágósan magyaráz. :)
Köszönettel
Gerg
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: janwar » 2011.01.17. 20:10

Gerg írta:A mini-dobsonban sajna nincs megjelölve a főtükör közepe és csak a segédtükröt lehet állítani.

Jelöld meg Te, és máris lesz mihez igazítani a segédtükröt, ennél a rendszernél ennyi talán elég is lesz, mert csodát nem szabad várni tőle, ez nem az a kategória, de ettől függetlenül még adhat szép képet.
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2011.01.17. 20:47

Helló Gerg!

Ha itt visszaolvasol, akkor több tippet is kapsz más-más módszerrel hozzáértő emberektől.
Itt meg képekkel illusztrálva, hogy legyen valami amihez legyen hasonlítási alapod.
http://makszutov.hu/download/cheshire.pdf

Nekem egy német lomtalanított 76/700-as van és miután tökéletesen beállítottam sokkal többet és részletesebben mutat az égből.

itt még egy lehetőség a beállításra:
http://listaarchivum.tapiomente.hu/?lis ... o&msg=2659
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Gerg
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2010.12.28. 14:19

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Gerg » 2011.01.17. 22:19

Hello
Köszönöm a segítséget!
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”