Jusztírozás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Simax
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2015.06.10. 23:25

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Simax » 2016.01.15. 07:54

Köszönöm, sajnos nem tálaltam közte rajzot de szerintem nekiállok én az hamarabb lesz kész ☺
Simax
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2015.06.10. 23:25

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Simax » 2016.01.30. 19:42

Szerintetek ha ezt legyártatom esztergályossal aluból akkor alkalmas jusztírozáshoz? Csak vizuális megfigyeléshez használom a tubust. Kerestem rendes rajzot a neten de nem találtam gondoltam csinálok egyet én....
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.01.30. 21:08

Simax írta:Szerintetek ha ezt legyártatom esztergályossal aluból akkor alkalmas jusztírozáshoz? Csak vizuális megfigyeléshez használom a tubust. Kerestem rendes rajzot a neten de nem találtam gondoltam csinálok egyet én....


Egy javaslatot elfogadsz? Vedd fel a kapcsolatot Rózsa Ferenccel (Rózsikával). Ő szakembere az ilyenek készítésének. Elérhetőségét itt a Csillagvárosban megtalálod :-)

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1698
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2016.01.31. 13:01

Simax írta:Szerintetek ha ezt legyártatom esztergályossal aluból akkor alkalmas jusztírozáshoz? Csak vizuális megfigyeléshez használom a tubust. Kerestem rendes rajzot a neten de nem találtam gondoltam csinálok egyet én....


Üdv!
Nem vagyok "vasas" szakember, csak azon töprengtem, hogy ha kifizeted az anyagot és az esztergályost, nagyságrendileg biztosan közel áll az összeg egy gyári kollimátor árához.
Megéri?

Üdv: D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.01.31. 20:37

Szerintem nem lenne utolsó szempont: kérni egy ár ajánlatot és ezt követően eldönteni, hogy melyik legyen.

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Simax
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2015.06.10. 23:25

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Simax » 2016.01.31. 21:35

Igazából ingyenes lesz mert a bizonyos cégnél van anyag es max a munkadíja az amit fizetnem kell. Ezért bátorkodtam nekiállni a projektnek ☺ Viszont ha nem alkalmas jusztirozashoz nem gyartatom le...
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2016.02.01. 19:18

Simax

En kettos csillagokat eszlelek ,altalaban nagy nagyitasoknal.
A reflektorokon ritkan hasznalok kisseb nagyitast mint 100x.
A ''Cheshire'' kolimacio okular segit megfelelo kolimaciora.
Meg neztem a rajzodat :
-szerintem a menetes lepcso nem szukseges , jobban mondva csak zavarni fog
-nagyon fontos a ket resznek ''turest'' adni az atmeron melyik nalad nincsen ertekelve de 40mm -5mm-5mm = 30mm lenne.
''Tures'' a magyar szo mint az angol ''tolerance'' google szerint,igaz ?
-elkerulni kell az atmero lepcsoket
-Turest kell adni a 30mm belso reszt kozt es a 30mm furat kozt .
-A 30mm furat es a 31.7 resz kozt turest kell adni .Mond az esztergalyosnak ez a ket atmeronek ''egyutt kell futni''.
-A 31.7mm atmero , a 30mm furat es a 2mm furat a belso reszben is ''egyutt kell futni''.
-a 2mm furat tul hoszu ,nem szukseges csak 4mm vagy 5mm a szem oldalon.
A furat masik hosza lehet nagyob atmero ,peldaul 10mm vagy 12mm ,nem nagyob.
-oldal furat helyet inkab meroleges 45 fokra dolt 90 fok marast ajanlom.

En ezt az egesz elmeletet ki kerultem ugy hogy a Cheshire okularom ket sima reszbol al .
Nem azert mert nincsen fantaziam de szigoru turest tudtam kovetelni.
Ez egy bealito eszkoz , ez fontos hogy maximalis pontos /preciz legyen.

Az altalanos komersz Cheshire jusztirozo...hm...amelyiket ''volt szerencsem'' latni : reszben vekony PVC test , varro tubol ''szal kereszt'' ,semi jel preciz fem megmunkalasnak...

Nem akarok bantani senkit ... de esetleg karikaturanak :P nevezhetem a sajat eszkozomel szemben.
Meg ha fizetnek is a kinaiak nem emeltem volna fel a foldrol...

viewtopic.php?f=33&t=2182&start=10

Udv, Mircea
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2016.05.23. 17:13

A Marsra készülve megejtettem egy jusztírozást. A módszer nagyon egyszerű. Fél méterről nézek az okulár fele, úgy, hogy az okulár körvonalain látszik, hogy minden oldalon egyenlő vastag, tehát középről nézzem.

Így középre játszva a segédtükröt, illetve a szemem visszanéz pont középről, itt már nagy gond nem lehet így. Semmi eszköz nem kell hozzá.

PICT3096_jusztir.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Andras83
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2016.09.11. 12:01

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Andras83 » 2016.09.13. 16:04

Sziasztok!

Nemrégiben vettem egy Newton (F5-s) távcsövet (első távcső). Kipróbálni még nem igazán volt lehetőség az idő miatt(most is esik -.-) , viszont úgy vettem észre, hogy ráférne egy kis beállítás. Természetesen előtte amit tudtam elolvastam, de mivel volt pár vakfolt hát próbálkozni kezdtem.
Eredeti beállítás ilyen volt:
- főtükör tartó lábak közül 2 látszott
- főtükör közepén levő jelzéstől el voltak picit csúszva
- fényesre polírozott felület tükörképe se volt középen(el volt tolódva)

Elkezdtem tekergetni(főtükör csavarjait + segéd tükör imbusz csavarjait ) ,de valahogy sose akart sikerülni, végül meglazítottam a segédtükör tartó csillagcsavarját is... és akkor kezdőztek a gondok. Hirtelen minden elmozdult, elég szépen,de nem is ez volt a gond. :)

Amikor nagy nehezen megfelelő szögbe fordítottam a segédtükröt, miközben néztem cheshire okulárban mi történik...megállapítottam, hogy na most újra látom a polírozott felületet. Meghúztam, minden jó. Viszont mikor elkezdtem állítani az imbuszos csavarokat a tükör elcsavarodott picit, pont annyira, hogy a tükrözött felületen egy vékony is félköríves vonal, perem jelent meg. Bárhogy tekergettem mindig elmozdult, így újra meglazítottam a csillagcsavart és megint állítottam rajta. Ezt megcsináltam vagy 100szor, mindig nagyjából ugyan ez történt, végül meglazítottam a csavarokat és úgy is megpróbáltam,talán egy fokkal jobb lett, tehát kevésbé akart eltekeredni mikor kicsit húztam vagy engedtem valamelyik imbuszos csavart, hogy középre vezessem.
Persze a főtükör csavarjaival is szórakoztam közben, hol húztam, hol lazítottam végül már azt se tudtam mennyit húztam vagy éppen lazítottam rajta.. :D De végül most látszik mind a 3 tartóláb, középen van minden, viszont a polírozot felület tükörképében van egy paraszthajszálnyi fekete vonal,tehát a segédtükör biztos fordult egy picikét(nincs agyon(izomból) húzva semmi se egyébkét, lehet ezért fordult nem tom inkább kérdezek)

Nos a kérdéseim ezek lennének :
- Hogyan tudom megállapítani azt, hogy a főtükör túl vane húzva(döntve valamelyik irányba), ha egyáltalán túl lehet.
-Mit kell állítani ahhoz, hogy a főtükör tartólábai egyenlő mértékben látszódjanak
-Hogy lehet beállítani normálisan a segédtükör pontosan a kihuzat alá kerüljön, tehát egyáltalán ne legyen benne vékony fekete hajszálcsík, mi a technikája? (kilazítom az imbusz csavarokat, húzok picit, forgatom a tükröt, megint húzok valamelyik irányba közeledve a jó irányba, megint kilazítom a csillagcsavart és fordítok stb stb?) Egy lépésben tutira nem megy, egyszerűen fordul a tengelye körül egy idő után mikor húzok az imbuszon..persze lehet izomból kellene meghúzni és akkor meg se mozdulna,de hát új cucc csak nem izmozhatok csak így vaktában.
- Volt olyan is, hogy mikor belenéztem akkor a kép bal oldalán vastag félköríves csík volt,mintha eltolódott volna a főtükör jobbra, de gondolom segédtükör fordult túl nagyot vagy nem tom XD

Végül is most szinte majdnem jó, de az a fekete vékonyka csík zavar azt csak ki kellene szedni valahogy belőle..-.-

itt találtam egy képet ami hasonlít a fekete vékony csíkomra:
http://kepkezelo.com/images/qgq1zjxthxuy0ceuel7.jpg

Bocs, hogy ilyen unalmas százszor elmondod, kérdezett dolgokkal kezdem, de ez óriási probléma számomra. :)
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Imre » 2016.09.13. 16:25

No most hagyd abba a tekergetéseket, és sürgősen kérjél személyes segítséget egy tapasztalt amatőrtárstól, mielőtt kárt teszel a még kis sem próbált szerkezetedben! Remélem, hogy egy láda pezsgővel, vagy sörrel megelégszik a segítőkész kollega! Helyedben semmit nem tekergetnék egy új szerkezeten, főleg addig, ameddig halvány lila segédfogalmam sincs arról, hogy mit állít, és azt hogyan, hova kellene beállítani!!!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”