Jusztírozás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2015.11.16. 17:11

Tomy27 írta:Üdv,
Egy talán buta kérdésem lenne a tapasztaltabbaktól.
Még pedig, van annak valami jelentősége, ha a főtükör három
jusztír csavarjai (amik alatt a rugók is vannak), kijjebb vannak
tekerve, anno gyári jusztírozáshoz képest?Vagyis a három
rugó ebben az állásban kevésbé van összenyomva, de
ettől függetlenül a tükör be van állítva, természetesen.


Annyiban változik csak a dolog, hogy a fókuszpont máshova esik pl. 5mm-el ha olyan sokat állítasz csavaron.
Ha nincs gond az elléségállítással az oksiknál a legrövidebbel és a leghosszabbal is van fókuszod akkor nem jelent problémát. Remélem érthető.
Pl. van egy 4mm-es oksid és teljesen betekerve sem lesz éles a kép, mert még kell 1-2mm, akkor előrébb kell állítani a csavarokkal a főtükör helyét és kijjebb lesz a fókusz ezáltal kapsz éles képet.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Tomy27
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2014.11.10. 15:58

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Tomy27 » 2015.11.16. 17:36

Stefi írta:
Tomy27 írta:Üdv,
Egy talán buta kérdésem lenne a tapasztaltabbaktól.
Még pedig, van annak valami jelentősége, ha a főtükör három
jusztír csavarjai (amik alatt a rugók is vannak), kijjebb vannak
tekerve, anno gyári jusztírozáshoz képest?Vagyis a három
rugó ebben az állásban kevésbé van összenyomva, de
ettől függetlenül a tükör be van állítva, természetesen.


Annyiban változik csak a dolog, hogy a fókuszpont máshova esik pl. 5mm-el ha olyan sokat állítasz csavaron.
Ha nincs gond az elléségállítással az oksiknál a legrövidebbel és a leghosszabbal is van fókuszod akkor nem jelent problémát. Remélem érthető.
Pl. van egy 4mm-es oksid és teljesen betekerve sem lesz éles a kép, mert még kell 1-2mm, akkor előrébb kell állítani a csavarokkal a főtükör helyét és kijjebb lesz a fókusz ezáltal kapsz éles képet.


Igen, teljesen érthető ahogy, és amit leírtál. :)
Hát jelenleg 6mm- es a legkisebb, és 25mm a legnagyobb,
azokkal nem volt fókusz problémám.Így akkor egyenlőre nem
tekergetem, ha különösebb jelentősége nincs más szempontból.
Azért majd a legközelebbi észlelésnél még 6mm + 2x Barlow
kombinációval is ki próbálom, már csak a biztonság kedvéért.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2015.11.17. 10:20

géza írta:Stefi, köszönöm, értem, de az az egyszerű két rúd tud adni tartást, hogy a fókuszírozás stabil legyen ? Tehát az egész statikailag tartós? Játékszernek vélem. A boltiakra gondolok.--------------------------------------------------------------------Mozdonyos (vasutas vagy? HOs gőzmodelleztem) itt alant: kössz, a kéttartórudas kisebb boltiakról kiváncsiskodom. Látom az adatlapon, Te is hasonlóan vagy szerelkezve velem. Tükrös nem járt az eszedbe? Kacérkodom egy 130assal. Megesz a kíváncsiság.
Igen vasutas vagyok(nyolcadik utas... :D ). Komolyra fordítva mozdonyvezető. A kis 130-as Heritage Flex dobson is jó lehet. Bár a segédtükörtartó rész műanyagból van. Ezen a videón a kollega is átalakította 1óra15percnél:https://youtu.be/iXQuK0JGnuA?list=PLiBL7ddXLkLqAB4GI7Qz5bLfRaXt9t0s2
Néztem hogy egy tizessel többért lehet kapni az SW BD sorozatból a kis 130/650-est mikrofókusszal. És akkor könnyedén elbírja az AZ-4-es is. Előbbit(flex)is ráteheted,de akkor minek az asztali zsámoly. Járna tükrös az eszembe, de a jusztír......
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1698
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2015.11.17. 13:37

Ez a jusztír Neked mumus Mozdonyos. Nevezd beállításnak, hátha nem olyan elrettentő.
Tudod, a grenadinmars /lehet hogy rosszul írtam de valami ilyesmi/ is csak egy egyszerű krumplis tészta.
Egyszer nézd már meg, egy közeli ismerős hogy csinálja, rögtön nem lesz olyan ördögtől való. /Tanulható./

Üdv:D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2015.11.17. 14:19

D.Laci írta:Ez a jusztír Neked mumus Mozdonyos. Nevezd beállításnak, hátha nem olyan elrettentő.
Tudod, a grenadinmars /lehet hogy rosszul írtam de valami ilyesmi/ is csak egy egyszerű krumplis tészta.
Egyszer nézd már meg, egy közeli ismerős hogy csinálja, rögtön nem lesz olyan ördögtől való. /Tanulható./

Üdv:D.Laci
Esetleg úgy jönne össze,ha a boltban megmutatnák. Van egy friss előadása a jusztírozásról Éder Ivánnak ha még esetleg nem láttad:https://youtu.be/k8MzGjOHe0I Igaz gondolom az asztrofotózás még pontosabb jusztírozást igényel mint a vizuális megfigyelés. De itt a videóban is úgy látom hogy sok buktató van,például a kollimátor nem fekszik fel jól a kihuzatba. Aztán a lézerkollimátort barlow-al használják,mert úgy jobb. De akkor nem értem,hogy gyárilag miért nincs így :?: Áááá.....
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1698
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2015.11.17. 14:25

Nem kell ezt túlbonyolítani.
Nagyon ügyesen és pontosan meg lehet csinálni ezzel az egyszerű eszközzel. /Korábban nem is volt más./
Képzeld el az öreg Newton hogy csinálta.

http://www.makszutov.hu/termek/kollimacios-okular

Én a lézeres beállítás pontosságát is időnként ezzel ellenőrzöm.
D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2015.11.17. 19:15

D.Laci írta:Nem kell ezt túlbonyolítani.
Nagyon ügyesen és pontosan meg lehet csinálni ezzel az egyszerű eszközzel. /Korábban nem is volt más./
Képzeld el az öreg Newton hogy csinálta.

http://www.makszutov.hu/termek/kollimacios-okular

Én a lézeres beállítás pontosságát is időnként ezzel ellenőrzöm.
D.Laci
Értem. Köszi. Egyébként évekkel ezelőtt rákérdeztem Leventére,és ő is a kollimációs okulárt ajánlotta. Vettem is egyet az akkori Orion XT8i távcsövemhez,de sosem használtam. :(
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.11.18. 07:26

Kollimálás. Ha belegondolok, talán épp ez a babrálás a szerkentyűvel, teszi a dolgot vonzóvá. Hátha pont én a nagy ügyes, csinálok a tökéletlenből valami tökéletest. A küzdőszellem is hajtja a világot. Ezt nem viccnek szántam. Pár éve már csináltam is egy kollimáló okulárt , mintha a kipróbálásához kéne az a tükrös....
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Simax
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2015.06.10. 23:25

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Simax » 2016.01.11. 18:25

Hölgyek urak nincs itt valakinek egy kollimációs okulárhoz műszaki rajza amit esetleg meg is osztana? Esztergáltatni szeretnek egy sajátot ☺
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”