Jusztírozás

Lencsés- és tükrös távcsövek
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: mpt » 2015.09.06. 11:52

Imre írta:...az egész távcsőtubust egy sík asztalra helyezve gurítani kell kissé távol egy faltól, és közben figyelni, hogy a falra vatített pötty, az egyenes vonalban mozdul el, vagy hullámvonal mentén. Ez utóbbi esetben a lencse tengelye is pontatlan, jusztírozásra szorul..


Szerintem ezzel legfeljebb a tubus fizikai tengelye es az optikai tengely kozotti elteres mutathato ki, nem a lencse jusztirozatlansaga.

--mpt
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Imre » 2015.09.06. 22:06

mpt írta:... a tubus fizikai tengelye es az optikai tengely kozotti elteres mutathato ki, nem a lencse jusztirozatlansaga.

--mpt
Ezek szerint egy jól beállított lencserendszer optikai tengelyének nem kell egybeesnie a tubus tengelyével? Elmagyaráznád, hogy miért gondolod ezt?

Szerintem a jól beállított refraktorok tubusának optikai tengelye egybeesik a tubus tengelyével, mert ha nem, akkor a lencserendszeren áthaladó sugarak megtörnek, és optikai hiba keletkezik. Persze a kérdés nem ilyen egyszerű, mert a lencserendszer tartójában minden lencsét külön kell beállítani, és utána az egész lencserendszer tartójának tengelyét is be kell állítani igen pontosan a távcső tubus optikai tengelyébe, mert ha nem esik egybe a kettő, akkor a sugár megtörik, irányt vált, és valóban hullámvonalat rajzol, ha guritják, holott a fény a lencse közepén halad át látszólag. A több lencse miatt vastag lencsének számít, tehát ha a külső felület közepén pontos, az nem jelenti azt, hogy a belső lencse közepén halad át a sugár!

A lencserendszer jusztírozása azért komplikált, mert a forgásfelületek általi tükrözödéseket kell koncentrikus helyzetbe állítani, mégpedig úgy, hogy a tartószerkezet és a lencsék forgásfelületének tengelyei is egybeessenek, sőt a mettszett főkör középpontján is áthaladjon. Ha nincs pontos egyezés, akkor a felületek tükrözése nem koncentrikus, a tartóban elhelyezett lencsék forgásfelületének tengelye sem esik egybe a távcsőtubus tengelyével. Ezért írtam, hogy ezt bonyolult beállítani, de a hiba látható görgetéssel.

Főként a tartóhengerbe helyezett lencserendszer szokott ferdén állni, általában egy tisztítás utáni szakszerűtlen összeszerelés következménye lehet az est, avagy a finommenet a tubus végén hibás, mert ferdén is ráeröltethető a lencsetartó, ha a mérete nem pontos, kopott, avagy csorbult. Műanyag szerkezetek esetében a méretszórás nagyobb, a hőtágulás miatt eleve hézagosabb a menet, mint a fémszerkezetek esetén. A finommenet hajlamos a félrecsavarhatóságra, és akkor ferdén áll a jusztált lencserendszer is, ha a tartója ferde a cső végén. Több távcsőnél a lencsetartó henger 3+3 csavarral külön is beállítható. Azzal szokták pontosítani a lencsetartó és a távcső tengelyét. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
lESI FOTÓS
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:58

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: lESI FOTÓS » 2015.09.07. 12:39

"Ezek szerint egy jól beállított lencserendszer optikai tengelyének nem kell egybeesnie a tubus tengelyével? "

Ezt hol és ki állította?

:-)
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2015.09.07. 14:51

A kollimátor lézerpöttye marad a helyén, ha forgatom a kihuzatban. Csak a helye nem stimmel... Úgy gondolom a fókuszírozót kellene bejusztíroznom, csak nem tudom, hogyan kéne. A tubushoz 3 kis csavar rögzíti (120 fokonként), illetve a tubus "tetején" van még egy nagyobb talán rögzítőcsavar. Arra gondoltam, felteszem a tubust a mechanikára, úgy forgatom, hogy teljesen lefele, a földre nézzen, így a 3 csavart nyugodtan tudom állítgatni. Már ha azokkal kell :)
mazol
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2010.06.27. 17:18

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: mazol » 2015.09.11. 10:08

adam.gali írta:A kollimátor lézerpöttye marad a helyén, ha forgatom a kihuzatban. Csak a helye nem stimmel... Úgy gondolom a fókuszírozót kellene bejusztíroznom, csak nem tudom, hogyan kéne. A tubushoz 3 kis csavar rögzíti (120 fokonként), illetve a tubus "tetején" van még egy nagyobb talán rögzítőcsavar. Arra gondoltam, felteszem a tubust a mechanikára, úgy forgatom, hogy teljesen lefele, a földre nézzen, így a 3 csavart nyugodtan tudom állítgatni. Már ha azokkal kell :)

Hát ne biztos... A segédtükör beállításával is lehet gond, hozd be Tatán az építésvezetői irodába megnézzük

Üdv

Mártha Zoltán
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.11.15. 17:31

A flex Dobsonokról hol találok ezen a fórumon véleményeket? Azzal a két rúddal toldott fokuszálás nem nagyon keserves? Ez izgat mikor ezeket nézem (nem volt még tükrösöm..). Gyenge dolognak tűnnek vagy nem azok?
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2015.11.15. 19:47

géza írta:A flex Dobsonokról hol találok ezen a fórumon véleményeket? Azzal a két rúddal toldott fokuszálás nem nagyon keserves? Ez izgat mikor ezeket nézem (nem volt még tükrösöm..). Gyenge dolognak tűnnek vagy nem azok?


Sima Crayford kihuzat van általában rajtuk, azzal kell fókuszirozni. Az a rúd csak a szállításnál lényeges mert kisebb helyen is elfér a tubus ha össze van "nyomva". Ez kb. ugyan az mint régen volt a harmonika pohár. Használat előtt szét kellett húzni. :)
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.11.15. 20:22

Stefi, köszönöm, értem, de az az egyszerű két rúd tud adni tartást, hogy a fókuszírozás stabil legyen ? Tehát az egész statikailag tartós? Játékszernek vélem. A boltiakra gondolok.--------------------------------------------------------------------Mozdonyos (vasutas vagy? HOs gőzmodelleztem) itt alant: kössz, a kéttartórudas kisebb boltiakról kiváncsiskodom. Látom az adatlapon, Te is hasonlóan vagy szerelkezve velem. Tükrös nem járt az eszedbe? Kacérkodom egy 130assal. Megesz a kíváncsiság.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2015.11.16. 12:19-kor.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2015.11.16. 09:17

géza írta:Stefi, köszönöm, értem, de az az egyszerű két rúd tud adni tartást, hogy a fókuszírozás stabil legyen ? Tehát az egész statikailag tartós? Játékszernek vélem. A boltiakra gondolok.
Ebben a videóban van néhány szó róluk egyik kereskedő előadásában,ha esetleg még nem láttad:https://youtu.be/g9tydt3fwzI
Tomy27
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2014.11.10. 15:58

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Tomy27 » 2015.11.16. 16:47

Üdv,
Egy talán buta kérdésem lenne a tapasztaltabbaktól.
Még pedig, van annak valami jelentősége, ha a főtükör három
jusztír csavarjai (amik alatt a rugók is vannak), kijjebb vannak
tekerve, anno gyári jusztírozáshoz képest?Vagyis a három
rugó ebben az állásban kevésbé van összenyomva, de
ettől függetlenül a tükör be van állítva, természetesen.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”