Jusztírozás

Lencsés- és tükrös távcsövek
lukxy
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2015.03.16. 21:09

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: lukxy » 2015.05.05. 21:58

Szia János!

Én is használtan vettem a 90/900-at. Hogyan lehet kollimátor nélkül eldönteni, hogy jól van-e beállítva a távcső? A koncentrikus körök rendben vannak, ha defókuszálok egy csillagot. Esetleg másképp még lehet vizsgálni?
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Imre » 2015.05.05. 22:40

Ha van egy lézermutatód, akkor sok-sok menet papírcsíkkal tekerjed körbe a nyomógombja mögött, akkora méretűre, hogy a kihuzatba szépen illeszkedjen, ne kotyogjon, és ne szoruljon! Célszerű a 2"-ról szűkítőbe tenni. A nyomógombját egy-két menet cellux ragasztóval kapcsoljad be, majd utána helyezzed a szűkítőt a refraktor kihuzatába. A szűkítőt a kihuzatban kőrben elforgatva a fény mindig ugyanazon egy pontra kell mutasson a lencsén. Ha nem centrikus a papírtekercs, akkor egy kis kör mentén vándorol majd. Ha forgatáskor ez a fénypötty a lencse közepén van, akkor feltehetően nagy hiba nincs. Egy sík asztalon távol a faltól irányítsad a falra a lézersugarat. Az egész hengeres tubust görgessed kicsit ide-oda úgy, hogy legalább 90 fokkal forogjon el! Figyeld a falon a fénypöttyöt, hogy vízszintesen mozog-e, vagy kicsit hullámzik, fel és le. Ha nem hullámzik, hanem egy vonalzó élét szépen követi, akkor 99%, hogy a cső rendben! Ugyan ezt megismételheted úgy, hogy egy derékszögű zenittükröt használsz, abba teszed a lézerceruzát. Minden műveletet meg kell ismételni, és ha rendben, akkor a zenittükör is szépen centrikus. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
gábris jános
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012.06.20. 13:50

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: gábris jános » 2015.05.06. 17:12

Imre írta:Ha van egy lézermutatód, akkor sok-sok menet papírcsíkkal tekerjed körbe a nyomógombja mögött, akkora méretűre, hogy a kihuzatba szépen illeszkedjen, ne kotyogjon, és ne szoruljon! Célszerű a 2"-ról szűkítőbe tenni. A nyomógombját egy-két menet cellux ragasztóval kapcsoljad be, majd utána helyezzed a szűkítőt a refraktor kihuzatába. A szűkítőt a kihuzatban kőrben elforgatva a fény mindig ugyanazon egy pontra kell mutasson a lencsén. Ha nem centrikus a papírtekercs, akkor egy kis kör mentén vándorol majd. Ha forgatáskor ez a fénypötty a lencse közepén van, akkor feltehetően nagy hiba nincs. Egy sík asztalon távol a faltól irányítsad a falra a lézersugarat. Az egész hengeres tubust görgessed kicsit ide-oda úgy, hogy legalább 90 fokkal forogjon el! Figyeld a falon a fénypöttyöt, hogy vízszintesen mozog-e, vagy kicsit hullámzik, fel és le. Ha nem hullámzik, hanem egy vonalzó élét szépen követi, akkor 99%, hogy a cső rendben! Ugyan ezt megismételheted úgy, hogy egy derékszögű zenittükröt használsz, abba teszed a lézerceruzát. Minden műveletet meg kell ismételni, és ha rendben, akkor a zenittükör is szépen centrikus. Üdv. Imre

Ez is egy jó módszernek tűnik, kaptam egy tippet Imrétől. Ha egy lézer kollimátorral csinálnám ugyanezt (Baader van) annak a mattított korongján - a furat kerületén -talán egy fénygyűrűt, vagy inkább semmit sem szabadna látnom? Kipróbálom a dolgot.
gábris jános
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012.06.20. 13:50

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: gábris jános » 2015.05.06. 17:16

lukxy írta:Szia János!

Én is használtan vettem a 90/900-at. Hogyan lehet kollimátor nélkül eldönteni, hogy jól van-e beállítva a távcső? A koncentrikus körök rendben vannak, ha defókuszálok egy csillagot. Esetleg másképp még lehet vizsgálni?

Szia Norbi! Imre ötlete jó lehet- én is kipróbálom. Az állítási lehetőségek viszont nem változnak ettől. A koncentrikus körök azért jelzik, rendben van a távcső.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Imre » 2015.05.06. 17:38

Nálam a 127/1000 refraktor kihuzatának mozgatásakor vándorolt a lézer pötty, amelynek a kihuzat mozgatásakor nem szabad elmozdulnia. Egy kicsit sem! Ez utalt a kihuzat megvezetési hibájára. A kihuzat hengerének feltámasztása rugalmas bársony anyag volt. Ezt cseréltem bronzlemezre. A leszorító teflon ellendarab mögé, a csavarok alá acélrugó darab került! Kenésre nincs szükség. Így már jól működik. A fogasléc hézagát kellett pontosan beállítani úgy, hogy szépen finoman könnyen mozgassa a kihuzat hengerét. A fogaskerék csapágyházának rögzítése után a teflon ellendarab elejét és végét szorító csavart még egy kicsit meg kell húzni, de finoman. A középső fejes csavar csak a fix helyzet megtartását végzi, ha megszorítják! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Tomy27
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2014.11.10. 15:58

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Tomy27 » 2015.05.15. 18:33

Üdv,
Lenne egy olyan problémám, hogy vettem egy (Cheshire) kollimációs okulárt
az SW BD 150/750 tubushoz, a pontos kollimáció ellenőrzésére, korrigálására.
Ma próbáltam volna beállítani, de nem teljesen sikerült valamiért.Az egyik nagy
probléma amibe elsőre bele ütköztem, hogy a segédtükör csavarjait ami a dőlést
állítaná nem tudom állítani, vagyis meg sem mozdul egyik csavar sem.Pedig az
imbuszkulcs az szépen illeszkedik hozzá, bele is megy.De nem akarja forgatni
a csavarokat, inkább a pókláb nyaklik, ezért nem is erőltettem komolyabban.
Másik hogy az okulár szálkeresztjének a középpontja nem esik középre, csak
abban az esetben ha nincsenek behúzva az okulárt szorító csavarok, és akkor
meg billentem a kihuzatban okulárt, abba az irányba, amerre korrigálni kell.
Ez mitől lehet?A dőlést valamiért nem engedi állítani, a fő tükröt be állítom
de ez a probléma akkor is fent áll sajnos.Pedig már próbáltam úgy is hogy
szinte teljesen ki tekertem a főtükör kollimációs csavarokat, úgy beállítani.
Majd úgy is hogy betekertem őket teljesen szorulásig, majd úgy újból
beállítani, de nem sokat változott.Vagy a segédtükrön kellene fordítani
a középső csavarral, vagy ennek nincs akkora jelentősége, vagy esetleg
a kihuzat lenne pontatlan és azért van ez a jelenség, nem tudom...
Ja meg az is feltűnt, hogy a benézőlyukon mikor belenézek, akkor
a főtükör három lefogató füléből csak kettőt lehet látni valamiért.
Viszont ha simán okulár nélkül nézek az üres kihuzatba, akkor
természetesen úgy látni lehet mind hármat, teljes égesszében.
Ezt sikerült jól körülírni, várnám tapasztaltabbak segítő válaszát.
papsszi
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2012.07.09. 11:44

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: papsszi » 2015.05.15. 21:38

Az, hogy a segédtükör csavarjai nem lazulnak az furcsa, mert kifelé azért kéne mozdulniuk, de próbáld meg minimálisan a megnyitni a középső nagyobb csavart.
Semmilyen csavar nem lehet túl szoros és lötyögős sem!
Ha túl szoros a kollimációs csavar, akkor még pontosan kollimált tubusban is lehet rossz a leképezés a feszültségek miatt.
Ha az okulárod lötyögős a kihuzatban akkor sajnos valamivel körkörösen ki kell ékelni. Tekerj köré nagyon vékony papírt de csak egyszer, hogy egyforma legyen a palást vastagsága.
pl: szilikonos sütőpapír.
Ha a kihuzatba belenézel és nem látod mind a 3 tükör lefogatót az nem probléma mert ennél a távcsőnél a rövid fókusz miatt el van tolva a segédtükör az optikai tengely középpontjától.
Tomy27
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2014.11.10. 15:58

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Tomy27 » 2015.05.16. 07:36

papsszi írta:Az, hogy a segédtükör csavarjai nem lazulnak az furcsa, mert kifelé azért kéne mozdulniuk, de próbáld meg minimálisan a megnyitni a középső nagyobb csavart.
Semmilyen csavar nem lehet túl szoros és lötyögős sem!
Ha túl szoros a kollimációs csavar, akkor még pontosan kollimált tubusban is lehet rossz a leképezés a feszültségek miatt.
Ha az okulárod lötyögős a kihuzatban akkor sajnos valamivel körkörösen ki kell ékelni. Tekerj köré nagyon vékony papírt de csak egyszer, hogy egyforma legyen a palást vastagsága.
pl: szilikonos sütőpapír.
Ha a kihuzatba belenézel és nem látod mind a 3 tükör lefogatót az nem probléma mert ennél a távcsőnél a rövid fókusz miatt el van tolva a segédtükör az optikai tengely középpontjától.


Igen, én sem értettem, pedig látszólag érintetlen az a része, meg a tubus is igen szép állapotú.
A középső csavart azért nem tekertem még, mert látszólag a tükör jó irányban van, és nem
szeretném elállítani, addig legalábbis, még nem biztos hogy az megoldná a problémát.Ezért is
kérdeztem meg itt, hát ha valaki tudja.A kollimációs okulár picit lötyög ha teljesen be van tolva,
akkor ha lentről felfelé nyomom minimálisan, akkor már jó helyen állna a szálkereszt ugye.
De egyébként maga a szűkítőben lötyög, mert ugye abba megy bele, pedig mind a kettő
szinte új.Nem értem, de tegnap eléggé fel bosszantott a dolog.Most hogy írod hogy a
rövid tubus miatt nem látható a három lefogató föl, csak kettő, az megnyugtató.

Közben próbáltam volna a középső csavaron is állítani, és nem értem miért, az
sem mozdul meg, nagyon meg nem is lehet nekifeszülni mert a 0,5mm-es pókláb
eléggé nyaklik kisebb feszítések hatására is, nem lenne jó ha meg csavarodna.
Így egyenlőre így hagyom, nem tudom, majd ég alatt elválik mit mutat így.Azt
akartam kérdezni, hogy annak van valami jelentősége hogy ha a főtükör jusztír
csavarok úgy vannak beállítva, hogy teljes kitekeréstől nem sokkal bentebb?
Vagyis a rugók kevésbé vannak így össze nyomva, mint gyárilag voltak.Mert
akkor kb félig lehettek össze nyomva a rugók, úgy volt a kollimáció beállítva.
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2015.09.04. 21:06

Sziasztok!

Bresser 127 L refraktor az alany. Új nekem a lencsés rendszer, segítségeteket kérném. A kihuzatba beletettem baader lézerkollimátoromat pusztán kíváncsiságból, de az első lencsén feltűnően nem középen jön ki a lézernyaláb, kb. 10mm-rel is el lehet csúszva. A fókuszírozó párszor le lett szedve egyéb okok miatt, kérdésem a következő. A fókuszírozót lehet jusztírozni, és ha igen, hogyan? Csatolok róla képet, illetve sötétben a lencse elé tettem egy sima fehér papírlapot, szép koncentrikus köröket rajzolt a nyalábból (ekkor a zenittükörben volt a lézer kollimátor), ez megelőlegezheti, hogy a lencse optikailag jó, vagy így magában nem jelent semmit?

Ne haragudjatok a sok kérdésért! :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Imre » 2015.09.06. 08:48

adam.gali írta:... A kihuzatba beletettem baader lézerkollimátoromat pusztán kíváncsiságból, de az első lencsén feltűnően nem középen jön ki a lézernyaláb, kb. 10mm-rel is el lehet csúszva. ...
A kollimátort forgassad el a kihuzatban, és közben figyeld a fény vándorlását. Ha helyben marad, akkor a kollimátor tengelyének iránya pontos, ha egy ív mentén elforog, akkor nem esik egybe a kihuzat tengelyével. Ha a fénypont nem a lencse közepén látható, akkor a kihuzat iránya pontatlan. Ha a lencse közepe körül rajzol ívet a fénypötty, akkor a kihuzat iránya pontos, a kollimátor nem centrikus! Ezt ismételni kell a zenittükörbe téve is, sőt a kollimátorral együtt a zenittükröt is forgatni a kihuzatban! Akkor ha minden forgatáskor a lézerpötty a helyén marad, akkor jó a beállítás. Ennek semmi köze a lencsék beállításához! Akár a frontlencse helyére tett középpontban megjelölt papírlappal is elvégezhető. Nem kell semmit állítani sehol, először csak vizsgálódni. Elsőnek ellenőzizni kellene, hogy nem kotyog, lötyög-e a kihuzat, hanem kitólva, behúzva egyaránt stabilan megtartott. Előfordul, hogy a zenittükör és a kihuzat hibája egymást kioltja. Ezt a helyzetet be kell jelölni, még szükség lehet rá! Ha sikerül a kihuzatba tett kollimátor tengelyét pontosra állítani, és maga a kihuzat is pontos, azaz forgatáskor a pötty középen látható, és nem vándorol kis ív mentén, akkor az egész távcsőtubust egy sík asztalra helyezve gurítani kell kissé távol egy faltól, és közben figyelni, hogy a falra vatített pötty, az egyenes vonalban mozdul el, vagy hullámvonal mentén. Ez utóbbi esetben a lencse tengelye is pontatlan, jusztírozásra szorul, de ez nagyon komplikált, és néha nem is lehetséges! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”