Jusztírozás

Lencsés- és tükrös távcsövek
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2015.04.13. 23:55

tubi írta:
A kérdésem az lenne, hogy lehet kihasználni a főtükör teljes fényét ebben az esetben?
Tervezési hiba lenne, kicsi lenne a segéd tükör?

Tartok tőle igen, kicsi a segédtükör. Ráadásul ott van a fókuszírozóban egy nyújtó lencse, mely nehezíti a kollimációt. Őszinte leszek: túl sokat ne várj ettől a távcsőtől ...
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
lukxy
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2015.03.16. 21:09

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: lukxy » 2015.04.14. 16:41

Sziasztok!

Elsősorban Leventétől kérdezném, hogy a 90/900-as lencsést kell(lehet?) jusztírozni, ha a három lencsefoglalatot tartó csavart kitekertem és kivettem a lencsefoglalatot, hogy a belső felét is megtisztítsam? Csillagteszttel még nem néztem, hogy megvannak-e a szép kis koncetrikus körök.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2015.04.14. 17:54

lukxy írta:Sziasztok!

Elsősorban Leventétől kérdezném, hogy a 90/900-as lencsést kell(lehet?) jusztírozni, ha a három lencsefoglalatot tartó csavart kitekertem és kivettem a lencsefoglalatot, hogy a belső felét is megtisztítsam? Csillagteszttel még nem néztem, hogy megvannak-e a szép kis koncetrikus körök.

Ha a lencsét foglalatostól szedted ki, akkor jó eséllyel nem kell jusztirozni (nem is nagyon lehet...).
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
tubi
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2015.04.13. 23:19

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: tubi » 2015.04.15. 15:39

A hibát én követtem el.

Teljesen be kellett állítani a kihuzatot.
Így már benne van a tükör teljes képe.
Remekül be tudtam állítani. Igen jó lett!

Köszönöm a segítséget!
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.04.16. 01:59

Utóbbi időben én is próbálgattam a jusztírozást, hogy lehetőleg a képélesség ne amiatt romoljon, mert nem jól van beálllítva.

Mivel nincs lézer kollimátorom, meg chesire sem, így úgy csinálom, hogy elsőnek a főtükröt állítom be úgy, hogy a távcső végén belenézve, a segédtükröt kivéve a szeme középen tartva szembenézzen velem. Így párhuzamos lett a csővel a főtükör optikai tengelye.

Miután ez megvan, betéve a segédtükröt, az okulárba benézve úgy kicsit messzebbről látszik, hogy mikor van a szemem pont középen, az okulár falát figyelve, hogy körkörösen szimmetrikus legyen. Ha jó pontból nézem, akkor forgatom be a segédtükröt úgy, hogy a szemem tükörképe pont középre kerül, a főtükör, ahogy visszatükrözi.

Ezután, ha egy csillagot megnéztem vele a fókuszon belül, kívül elégségesen körkörös, illetve fókuszban is látszik, hogy ilyen jellegű csóvája nincs, tehát annyira már ha lézerrel is állítanám, nem sok hiba tud keletkezni, elégséges ez a beállítás is.

A 150/1250 nyílású tubusról van szó, annál ez megfelel, ez a pontosság.
tubi
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2015.04.13. 23:19

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: tubi » 2015.04.16. 09:37

Mégsem lett tökéletes sajnos.
A Jupiter mellett, mindig egy irányban van egy homályos, világos köd szerű, halvány folt, inkább olyan mint egy csóva. Az az érdekes, hogy sem a fő tükör, sem a segédtükör állító csavarjaival nem tudtam eltüntetni.
Látszik alatta a bolygó részletes képe valamelyest.
Okozhatja-e jelenséget, hibát a kihuzatban fixen beépített lencse?
Esetleg van mód kivenni a lencsét és egy hosszabb tubust készíteni?

Előre is köszönöm!

tubi írta:Segítséget szeretnék kérni!

Jusztírozni szeretném a távcsövem a leírás alapján.
http://www.makszutov.hu/manual/hu/kolli ... okular.pdf

Erről a távcsőről van szó:
http://shop.seben.com/sms/shop/index.ph ... =view&id=1

Ezt használom a beállításhoz:
http://www.makszutov.hu/termek/kollimacios-okular

A problémám az, hogy a segédtükörbe nem fér el a fő tükör képe. Átmérőben sokkal nagyobb a főtükör képe, mit a segédtükör. A segédtükörben nem látom a fő tükör három rögzítő elemét.

Érdekes, hogy ebben a távcsőben van egy lencse a kihuzat elején fixen rögzítve.

A kérdésem az lenne, hogy lehet kihasználni a főtükör teljes fényét ebben az esetben?
Tervezési hiba lenne, kicsi lenne a segéd tükör?

Nem igazán értem.

Előre is köszönöm a segítséget.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2015.04.16. 10:01

tubi írta:Mégsem lett tökéletes sajnos.


Igen biztos sokat ront a minőségen egy "gagyi" barlow tag. (bár a nagy fényerő miatt akár javíthat a képen. Nekem 114-es átmérőben volt hasonló és rosszabb lett a képe a nyújtótag nélkül)
Csak vedd azt is figyelembe hogy valószínűleg a valós fényerő f/4 és f/5 között lehet ránézésre.

Azt nézted hogy a főtükör rögzítő csavarjai nincsenek nagyon meghúzva vagy a segédtükör nem feszül.
A főtükörnek szinte kotyognia kell a foglalatban és kézzel könnyen elforgathatónak kell lennie.

Én a helyedben nem foglalkoznék vele, mert soha nem lesz jó, csak az észlelési időd rovására bajlódsz vele.
A világ valaha legrosszabban sikerült SW és Celestron (tükrös) távcsöve is mérföldekkel szebb képet fog adni ha lecseréled.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
gábris jános
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012.06.20. 13:50

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: gábris jános » 2015.05.03. 18:06

Egy komoly jusztírozási-kérdésem lenne a témában jártas profikhoz. Nagyon sokat próbálkoztam már magam is a Baader -féle lézerkollimátorral, a Cheshire-okulárral , de vannak kétségeim , jól csináltam -e mindent? A távcső 150/750 SW Star Discovery Newton, melynek főtükre fix-tehát csak a segédtükör jusztírozható. Az üzletben a refrakrokhoz használt kollimációs okulár használatát javasolták. A fényes csillagok képe azért nem tökéletesen pontszerű, a defókuszált kép nem torz, a segédtükör tartó okozta fényágak is kb. egyenletes csóvát mutatnak. A klasszikus koncentrikus körös kép eltoltan látszik. Van- e erre a távcső kivitelre egy egyszerű, pontos jusztírozási megoldás?
gábris jános
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012.06.20. 13:50

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: gábris jános » 2015.05.04. 18:49

SzarkaLevente írta:
lukxy írta:Sziasztok!

Elsősorban Leventétől kérdezném, hogy a 90/900-as lencsést kell(lehet?) jusztírozni, ha a három lencsefoglalatot tartó csavart kitekertem és kivettem a lencsefoglalatot, hogy a belső felét is megtisztítsam? Csillagteszttel még nem néztem, hogy megvannak-e a szép kis koncetrikus körök.

Ha a lencsét foglalatostól szedted ki, akkor jó eséllyel nem kell jusztirozni (nem is nagyon lehet...).


Ha mégis kéne jusztírozni a 90/900-ast, akkor kell hozzá egy refraktor kollimátor okulár. A foglalt objektívet vissza kell tenni a tubusba, s rögzíteni a három csavarral. Hátul a kihuzaton van finom állítási lehetőség- a kereső tartó papucs mellett és hosszirányban mögötte a kihuzat vége felé (köztük egy nagy szorító csavar is van). Ez egy furatban lévő ászokcsavar vékony imbuszkulccsal (tán 1, 5 mm-es- vagy collos megfelelője) állítható. A tubus eleje fedve, a kollimátor okulárral a legtöbb fényt kell hátulról az objektívre vetíteni, s a néző furaton át kell ellenőrizni nincs e eltolódás, zöldes udvar a fényes központi fénykorong mellett valamerre. Csak finoman és érzéssel tekergetni, nagyon nem szabad meghúzni azokat a csavarokat. Belül ugyanis egy műanyag (teflon?) lapocskát nyomnak a kihuzat mozgó részéhez, s a lapocska átszakadhat. Ha ez nem hoz eredményt , s már szorosan mozog a kihuzat- akkor kis visszalazítás után , magát a kihuzatot kell a tubusban, a három csavar lazítása után finoman mozgatni és a legkisebb elcsúszást látva rögzíteni azt újra a tubushoz. Utána jöhet az imbusz csavarokkal való finom állítás. Erre a gyakori szállításkor a nagy hőkülönbségeken való tartáskor, komoly odaütődéskor lehet csak szükség. Türelemjáték, de megéri. Én már jusztíroztam így a 90/900-ast, és a 120/ 600-ast is. A gyakori rázkódás , szállítás miatt vált nálam szükségessé e műveletsor. s egyik objektív sincs állítható foglalatban.
DavidE
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2013.10.16. 23:36

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: DavidE » 2015.05.04. 19:18

Üdv!

Csak mert nekem is van 90/900as és egy 70/500as:

ez a kihuzat állítása a két pici csavarral ha jól értem, végül is csak a függőleges síkban tudja variálni a kihuzatot, ugye?
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”