Jusztírozás

Lencsés- és tükrös távcsövek
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: mpt » 2013.11.17. 10:15

A harom csavar egy feluletre tamaszkodik, azaz egymas elleneben dolgoznak.
Tehat igen, lazitani is kell. Az egyik csavar meglazitod, egy masikon huzol. Apro mozdulatokkal, kb negyed fordulatos lepesek boven jok.

--mpt
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.11.17. 21:26

szalasz87 írta:Nos alapkérdés...: a segédtükör dőlésszögét hogy kell állítani skywatcher reflektoron? Valamit meg kell lazítani? Mert egyszerűen nem tudom a 3 imbuszos csavart fordítani, jobban bikázni meg nem merem... a középső csavar szintén nem akar mozdulni...
Pontosan ugyan ez volt az első kínai csövemmel a gond. A csavarok valamilyen ragaccsal bekent menetes lyukban lettek meghúzva, és egyszerűen a feje lerepült az imbusz csavarnak, amikor meg akartam nyitni. A középső, ha jól emlékszem, akkor közönséges sliccelt volt, de az sem mozdult. A vége az lett, hogy komoly mechanikai műveleteket kellett alkalmazni, csavarcsonk kiszedés, menetfrissítés, új csavarok beszerzése, és utána már állítható lett minden. Ha nem nagyon fontos az állítás, akkor ne eröltessed, mert a végén egy műhelyben köt ki.

Uólag tanácsolta valaki, hogy a csavart fagyasztó spray-vel hidegítsem, közben az ellendarabot melegítsem, és kicsit kocogtassam meg a csavart az imbusz nyílásban, és a csavarhúzó sliccében, az szokott segíteni....

Ha viszont garanciális, akkor nyugodtan vidd vissza a boltba, majd ott megfelelő szerszámokkal megnyitják a csavarokat, ha meg beletörik, akkor van cserealkatrészük hozzá. - Ami nem megy, azt ne eröltessük! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
szalasz87
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2013.07.27. 04:23

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: szalasz87 » 2013.11.18. 00:34

Igen semmilyen irányban nem mozdul, a lazítás felé sem... :( Akkor nem erőltetem, mert inkább hajlanak már segédtükör tartó rudak mint hogy a csavar forduljon és vidéken vagyok messze szaküzlettől és egyébként sem garanciás már - használtan vettem... A kézikönyve ír ezeknek az állításáról, akkor lehet csak ha szétkapnák lehetne ezt állítani? Na a főtükörrel megpróbálkozok akkor, remélem annak pontosításával is javítok a képen...
"Kiülnék a fehérhabú zöld egek,/fecsegő csillagfellegek / mellé a nyugalom partjára,/ a nem üres űr egy martjára,/szemlélni a világokat,/ mint bokron a virágokat." József Attila
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.11.18. 01:36

szalasz87 írta:Igen semmilyen irányban nem mozdul, a lazítás felé sem... :( Akkor nem erőltetem, ... a főtükörrel megpróbálkozok akkor, remélem annak pontosításával is javítok a képen...

A segédtükör általában nem állítódik el. Ha a kihuzat tengelyéből belenézel, és középen látod a főtükrön a jusztírozó karikát akkor nincs gond! A segédtükör tartó a tubus oldalához 4 anyáscsavarral van rögzítve, ha minden igaz. A rögzítő csavarok a tubus oldalában néhány millimétert el is mozgathatóak, legalábbis az enyémben nagyobb lyuk volt a kelleténél. Ezzel a lötyögős szereléssel talán lehet egy hajszálnyit pontosítani, de ha ez sem nyílik, akkor hagyni kell, nehogy nagyobb baj legyen belőle!!! A főtükör szépen finoman állítható volt. Ott is a 3 leszorító szerkezetet kell ellenőrizni, hogy a tükör nem lötyög, vagy nem feszül a tartóban. Tisztítás után visszatenni, és finoman beállítani ezeknek a leszorítóknak a helyzetét. Ha a tükör mellett nagy a hézag, és oldalra is tud mozogni, akkor oda vékony gumilapot lehet tenni, valamint a leszorító karmok alá is tettem egy vékony kis lapocskát. Visszatettem, a tartót is a csavarjait kellően meghúztam, majd az állítócsavarokkal beállítottam a főtükröt. Elöbb le kell lazítani a kitámasztó csavarokat, majd a tükör beállítása után visszahúzni, de nem szorosan, mert hullámosra deformálhatja a tartót is. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
szalasz87
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2013.07.27. 04:23

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: szalasz87 » 2013.11.18. 04:39

Lézeres jusztírozóval próbálkoztam most. Az a helyzet hogy a segédtükörről főtükre való verődést nem tudom a főtükör középpontját jelölő jelzésre állítani. A főtükröt pedig hiába állítom jobban (az egyik csavart már kopig is lazítottam) jusztírozóban lévő 45 fokos tükörben látható hogy a főtükörközéppontja középen a tengelyben van, de a visszaverődő lézer nem ott van hanem mellette.

A légi körülmények nem voltak valami alkalmasak ma, hogy kipróbáljam javítottam-e így is a képen, holdon próbáltam de sokszor fátyolos/felhős volt, meg teli hold is van, nagyobb nagyításnál eléggé szét esett a kép, nem nagyon voltak kivehető részletek.
"Kiülnék a fehérhabú zöld egek,/fecsegő csillagfellegek / mellé a nyugalom partjára,/ a nem üres űr egy martjára,/szemlélni a világokat,/ mint bokron a virágokat." József Attila
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.11.18. 16:20

A lézer kollimátor a kihuzatban forgatható! Ha megforgatod benne, és a sugár a főtükrön a forgatástól függetlenül nem egy pontban látszik - mindegy, hogy középen, vagy sem - akkor a kollimátor lézersugara nincs a kihuzat optikai tengelyében. Elsőnek mindig ezt kell beállítani. Ha a lézersugár a tengelyben van, akkor a kollimátort forgatva a sík segédtükör mindig a főtükör egyazon pontjába irányítja a fénysugarat.

Ezt be kell állítani, természetesen a kihuzatba tett kollimátor lézerforrásának pozicionálásával. A kollimátoron belül valamilyen módon lehetséges a saját fénysugarát pontosan az optikai tengelyébe állítani. Ha ezt nem lehet megtenni, akkor gyakorlatilag a beállíthatatlansága miatt használhatatlan az adott szerkezet a távcső beállítására. Ez legyen a beállítás első lépése, a műszered hitelesítése. Ha ezt nem tudod elvégezni, akkor a további állítgatás teljesen felesleges, mert maga a beállító műszered pontatlan, és az eredmény is az lesz!

Ha a kollimátor forgatásakor azt látod, hogy a főtükör közepe körül egy szabályos koncentrikus kör mentén vándorol a lézersugár, akkor a sík segédtükör jó helyre veri vissza a fényt. Nem kell a segédtükrön állítani!

Ebben az esetben a kollimátor mellé vékony papírcsíkot lehet tenni, és azzal a fényét középre igazítani. Ha sikerül, és a fény a főtükör karikájának közepében látszik, akkor már csak a főtükröt kell állítgatni, hogy a róla visszaverődő sugár visszajusson az optikai tengelyek mentén a fényforrás lyukába. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
szalasz87
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2013.07.27. 04:23

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: szalasz87 » 2013.12.25. 02:14

A mechanikáról leszedve sikerült meglazítani a csavarokat végül... Lézerrel belőttem a pontok egybe estek, ám az eredmény mindeneddiginél rosszabb kép lett, teljesen fókuszálhatatlan, szellemképes... Már csak a segédtükör helye lehet a gond, ehhez kérnék még tippeket. A képletes megoldást nem egészen értem...

Hát nem gondoltam hogy ennyi nehézség van egy newtonnal... de most már nem adhatom fel. Abban bizok hogy meghozza a gyümölcsét... ahogy megkaptam elég lelombozó teljesítményű, 130/650as, jupiterből semmi részletet nem mutatott, a Holdat sem érdemes nagyítani, és azóta se sikerült javítanom. Köszönöm a segítséget!
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2013.12.25. 11:23

Kedves Laci!
Ha Kecskeméten laksz, keresd fel a planetáriumot! Ott el tudnak irányítani pár hozzáértő emberhez, aki gyakorlatban segíteni tud!
Figlár
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2013.04.05. 18:24

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Figlár » 2013.12.26. 01:46

Azt hogy lehet ellenőrizni, hogy a segédtükör jól áll-e? Olyan érzésem van, mintha el lenne fordulva kissé.
Üdv: Géza
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.12.26. 02:46

Figlár írta:Azt hogy lehet ellenőrizni, hogy a segédtükör jól áll-e?


Nagyon egyszerűen! Jusztírozással! :D
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”